İnsan Kendini Nasıl Geliştirir?

Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

215 Cevaplar

 1. Özlem dedi ki:

  Merhaba Kaan bey ben hayattan hiç bir tat almıyorum uzunca bir süredir psikolojik tedavisi gördüm tedaviye tekrar başlamam gerek ama inatla başlamiyorum mutsuz bir evliliğim var kendimi mutlu etmek istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum ne yapmaliyim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Özlem,

   Tedaviye geri dönmeni öneririm. Bunu istemeyebilirsin ama belirli bir süre psikolojik tedavi görmüşsen seni en iyi anlayacak kişi bir profesyoneldir. Yok ben inat ettim gitmeyeceğim demeye devam edersen bazı soruların cevaplarını bulmaya çalışmalısın. Örneğin, hayattan tat alabilmek için neler yaptın bugüne kadar? Yaptıkların gerçekten hayatta olmasını istediğin şeyleri elde edebilme konusunda sana ne derecede yardımcı oluyordu? Bu soruları cevaplayarak yola çıkabilirsin ama ilk adımın elbette dürüst olmak olmalıdır.

 2. Esra dedi ki:

  Meraba kaan ben kendimi gelistirmek istiyorum ama nasil yapicam hic bi bilgim yok nerden nasil basliycam bi fikir verebilirmsn

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Esra,

   Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışabilirim ama öncelikle kendini hangi alanda geliştirmek istediğini belirlemelisin. Bir konu seçersen senin için çok daha kolay olacaktır.

 3. Tolga dedi ki:

  Kaan yazin cok güzel ama bu yazida bir eksiklik var. Kendi nezlimde… Ben oyle ruh haline burundum ki… Bazen hic birsey yapasim gelmiyor. Sağlığım yerinde olmasina rağmen ölecek misim gibi ne gerek var kendimi gelistirmeye diyorum. 88 senelik ortalama yasamamin 4’te 1’ini doldurdum. Ufak bir hayalim var belki utopik. (Bisiklet veya otostop ile en az 3 senemi yollarda gecirmek ). Bunu gerceklestirmek icin ufak bir gelire ihtiyacim var. Sirf bu mantikla bilgisayar ile alakali bir bolum okuyorum. Internet çağında isimi her turlu yuruturum diye düşünüyorum. Bu biraz da freelance iş olacak. Mesela internet sitesi kurup onu isleticem. Bana 600 tl kazandirsa yeter. Ama goruyorum ki bu planima bile sagdik kalamiyorum calismiyorum. Zamani degerlendirip hep sohbet muhabbet ya da diger boş isler… Ben su dusunceden kurtulamiyorum. Ölüm gibi hir gercek varken neden hayati dolu dolu yasamak yerine bu tur islerde calismak (devlet veya ozel sektor. Sabah 9 aksam 18) icin gencligimi yok edeyim. Ama bunu dusunurkende zamanimi unutuyorum gercekten ne yapmaliyim sence. Bir yol lutfen…

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Tolga,

   Hayatta nelere inanıp nelere inanmadığını bilmiyorum ama ölüm gibi bir gerçeğin var olduğuna inanıyorsan zamanın akıp gittiği gerçeğine de uymak zorundasın. Kontrolü bir kez elinden kaçırdığın zaman tek bir çivi dahi çakmadan her şeyin bittiği gerçeğini görebilirsin. Ölüm gibi bir gerçek olsa bile bugün hayatı yaşamakla yükümlüsün. Ne yaparsan bugün yapacaksın, yarına bırakma şansın yok. Hayallerini anlıyorum, düşüncelerinin de farkındayım ama hayatta belirli bir hedefin varken onu yerine getirmen gerekiyorsa eğer bazı şeyleri yapmak zorundasın.

   Hedefin büyük bir iş adamı olmak ise gece gündüz çalışmalısın. Hedefin sabit bir işte çalışmadan hayatını idare edebilmek ise kısa sürede büyük kazançlar elde etmelisin. Basit bir matematik var bunun gerisinde aslında. 20 yaşından 30 yaşına kadar gece gündüz çalışırsan geriye kalan 58 yılında çalışmak zorunda kalmayabilirsin. Serbest çalışarak 600’den fazlasını kazanman mümkün çünkü ben serbest çalışarak 3-4 bin lira kazanan insanlar tanıyorum. Ölümü unutma Tolga, ansızın gelecek ve sen biraz daha işim vardı diyemeden seni alıp götürecek. Öyleyse bu fırsatı ona tanımaman gerekir. İstersen ahiret inancın olmasın, istersen ölümden sonra tekrardan başka bir canlı olarak dünyaya geleceğine inan, istersen uzayın derinliklerine gönderilmiş bir kapsül olduğuna inan hiç fark etmez.

   Zamana inan, onun geçip gittiğinin farkında ol ve kafandaki düşünceyi bir an önce silmeye çalış. Hayat sunduğu güzelliklerle yaşamaya değer. Bencil olma, kendinden önce başkalarını düşün. Sen öldükten sonra bile adının iyi bir biçimde anılmasını sağlarsan ebediyen yaşamayı dahi başarabilirsin. Örnek vermeme gerek yok sanırım…

 4. Cihat dedi ki:

  Merhaba, ben bir çok konuda kendimi yetersiz buluyorum yaşım henüz 21 fakat bana yararlı olabilecek şeylerden kaçıp yararsız ve boş vakit olarak nitelendireceğimiz bir çok şey yapıyorum. İlk önce düşüncemi değiştirmek istiyorum fakat bunun için neler yapabileceğimi bilmiyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Cihat,

   “Yararsız ve boş vakit” olarak nitelendirmiş olduğun davranışlar ve faaliyetler nelerden oluşuyor? Bir değişim yoluna gitmen gerekebilir ve bunun için parçaları iyi tanımak gerektiğini düşünüyorum.

 5. Kübra dedi ki:

  Çok güzel noktalara değinmissiniz teşekkür ederim öncelikle bu aralar kendim için hiç bi şey yapmadigimin düşüncesine varmış durumdayim is ve ev dışında kendi adıma doğru düzgün bi şeyle meşgul olmuyorm kitap okumayi bi o kadar severken onu bile yapamiyorum artık sizce ne tür şeylerle meşgul olmalıyim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Kübra,

   Elbette sevdiğin şeyleri yapmaya çalışmalısın. Bunların ne olduğunu ise en iyi sen bilebilirsin. Sorun vakit ayırmak ise gün içerisinde yaptıklarının bir listesini çıkartmaya çalış ama dürüst davran. Yoksa listeyi oluşturmanın bir anlamı yok, mutlaka yazdıkların arasında sana vakit kaybettiren bir şeylerle karşılaşırsın. Bunları günlük yaşantından çıkartmalı ve yerlerine sevdiğin, vakit ayırmaktan hoşlandığın şeyleri ekleyebilirsin.

   Ben her zaman buralardayım, ne zaman istersen yorum atabilir ve fikir alabilirsin.

 6. Aysun dedi ki:

  Merhaba yazı için çok teşekkür ederim . Gerçekten insan okuyunca daha yaşım 22 olmasına rağmen bu cabasızlığımın ve boşvermişliğimin ne kadarda yersiz olduğunu hatırlattı.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Aysun,

   Yorumun için ben de sana teşekkür ederim. Umarım faydalı ve yararlı olmuştur. Hayatta her şeyin çok daha güzel olmasını dilerim.

   • Ayşe dedi ki:

    Evet ama ben bir öğrenciyim ve sınava çalışıyorum zamanım kısıtlı kısıtlı zaman içersin de kendimi nasıl geliştirebilirim sizce?

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba Ayşe,

     Kısıtlı zamandan kastın tam olarak nedir? Gün içerisinde kendine ne kadar vakit kalmaktadır? Bunlar net bir biçimde belli değilse öncelikle bunları belirlemelisin. Gün içerisinde neler yaptığını gözden geçirmeli ve olabildiğince gereksiz şeylerden kurtulmalısın. Daha sonra bir plan dahilinde kendini geliştirmek istediğin alanı ortaya çıkartmalı ve bunun için çaba göstermelisin.

     • Ayşe dedi ki:

      Mesela kitap okumaya bayılıyorum önüm de çok önemli bir sınav var ve ona yoğunlaşmam gerekiyor LYS sınavı sınava da az kaldı kısıtlıdan kastım bu

      • Kaan Karadeniz dedi ki:

       Merhaba Ayşe,

       Önünde önemli bir sınav varken önceliğin elbette o sınav olmalıdır. Sınav gelip geçtikten sonra kendine yeni bir gelişim rotası çizebilirsin ama şimdilik sınava odaklanmalısın. Umarım istediğin bölümü kazanmayı ve hayallerine ulaşmayı başarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir