İnsan kendini nasıl değiştirir?

insan kendini nasıl değiştirir

İnsan kendini nasıl değiştirir sorusuna cevap bulabilmek güç değildir. İnsanın hayatı sürprizlerle dolu bir süreçtir. Beklenmedik gelişmeler, istenmeyen sonuçlar, istendiği halde yapılamayan şeyler, bekleneni elde edememek, zamana ayak uyduramamak ve daha nicesi. Bunların her biri insan hayatının sürprizlerle dolu olgularıdır. Bu sürprizler insanı değişime zorlar. Peki sen değişime hazır mısın?

İnsan hayatında yaşadığı bu tür kendisine göre olumsuz sürprizlere karşı bir savunma veya karşılık mekanizması oluşturmak istemektedir. Bu çoğu zaman insanın kendisini değiştirmeye çalışması olur çünkü insan, sürprizlerin yaşanması konusunda kendisini sorumlu tutar. Bu bir bakıma doğru bir durumdur ancak yaşanan sürprize göre değişiklik gösterir. İstenilen sonucu elde edememek, kişinin kendisinin ortaya çıkardığı bir sonuçtur.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

Kendisinden bekleneni verememek ve işten atılmak, kişinin kendi iradesi doğrultusunda gerçekleşen bir durumdur. Beklenmedik veya umulmadık gelişmeleri ise bu kapsama alamayabiliriz ancak planlı hareket eden bir kişi beklenmedik gelişmeleri daima hesaba katmak durumundadır. Hesabın şaştığı durumlarda veya hesabın olumsuz olabileceği durumlarda tek çıkar yol değişimdir.

 1. Basit adımlarla nasıl değişebilirim? Bu alt başlıkta değişim adımları en kısa biçimde anlatılmıştır. Yazının tamamını okumak istemiyorsan buradaki adımlardan faydalanarak yola çıkabilirsin. Fakat her şeyi daha iyi anlamak için mutlaka diğer alt başlıkları da okumalısın.
 2. Değişimi anlamak zorunda mıyım? Bu alt başlıkta değişim ile arandaki bağı tanımaya çalışacaksın. Değişimi anlayıp kabullenmeyi seçmediğin zaman onu başarmanın zorluğu ile tanışmış olacaksın. Böylece değişimi anlayıp harekete geçmeyi başarabilirsin.
 3. Değişimi destekleyici neler yapabilirim? Değişime inanıyorsan ve yanına seni daha güçlü yapacak bir şeyler almak istiyorsan bu alt başlığı inceleyebilirsin. Bu alt başlıkta yer alan bilgilerden yararlanarak değişim maceranda çok daha dirayetli birisi olmayı başarabilirsin.
 4. Elle tutulur küçük hedefler nasıl belirlerim? Değişimin en önemli adımlarından birisi olan hedefleri parçalara ayırma konusunda bu alt başlıktan fazlasıyla bilgi edinebilirsin. Küçük hedefleri yerine getirmek büyük hedefleri yerine getirmekten çok daha kolaydır.
 5. Değişimi nasıl kalıcı hale getiririm? Bu alt başlıkta elde ettiğin değişim başarısının hayatında kalıcı olmasını sağlamak için bilgiler edinebilirsin. Böylece arzuladığın değişime ait sonuçların hayatına daha güzel ve iyi bir biçimde etki etmesine yardımcı olabilirsin.
 6. Değişim ilişkileri etkiler mi? Bu alt başlıkta insanlarla iletişim ve değişim arasındaki bağ anlatılmıştır. Değişime karar verdiğin zaman aslında insanlarla ilişkilerinin de değişeceğini kabul etmen gerekir. Çünkü değiştirdiğin her niteliğin o nitelikle bağlantılı olan insanlara bir şekilde etki edecektir.

Değişmek isteyen insanlardan biriysen ve bunun için gerçekten geçerli sebeplerin bulunuyorsa sadece birkaç adım ile kendini değişim maratonuna dahil edebilirsin. Aşağıdaki bilgilerden faydalanarak hemen başlayabilirsin. Her alt başlıkta değişim sürecine yönelik endişelerin hakkında aradığın sorulara yönelik cevaplar bulabilirsin.

Basit adımlarla nasıl değişirim?

Hayatını değiştirmek veya kendini değiştirmek karmaşık ve bir o kadar zor bir iştir. Bunun sebebi geçmişte yapılan onca denemenin ardından tekrar aynı yola girmenin çok kolay olmamasıdır. Fakat değişmek için yeni yollar keşfetmek her zaman mümkündür. Bu yollardan birisiyle tanışmak istiyorsan dikkatli bir biçimdeki aşağıdakileri okumalısın.

 • Harekete nasıl geçebilirim? Değişmek için ilk olarak elbette harekete geçmelisin. Bunu başarmak için ise öncelikle basit adımlar atmalı ve devamının zaman içerisinde gelmesini sağlamalısın. Mesela tüm davranışlarını kökten değiştirmek istediğini düşünelim. Bunu başarabilirsin ama öncelikle davranışlarını belirli kategorilere ayırıp bunları ufak ufak halletmeye çalışmalısın.
 • Aynı anda birkaç değişim mümkün mü? Hayır mümkün değil. Çünkü aynı anda sadece tek bir değişim serüvenine katlanabilirsin. Bir davranışını değiştirmek istiyorsan aynı zamanda bir alışkanlığını değiştirmek gibi bir şeyle meşgul olmamalısın. Davranış değişimini yerine getirdikten sonra alışkanlık değişimine başlamayı düşünmek zorundasın.
 • Gelecek kaygılarım değişime engel mi? Böyle düşünüyorsan evet büyük bir engel diyebilirim. Anı yaşamalısın, şu an olandan memnuniyet duymalısın ve bu memnuniyeti geleceğini şekillendirmek için kullanmalısın. Bugün olan bitenden memnuniyet duymayan biriysen gelecekte kendin için belirlediğim plandan da memnuniyet duymazsın.
 • Attığım her adımda biraz daha tedirgin olmam normal mi? Değişimin hangi yönüne odaklandığını bilmemekle birlikte attığın her adımdan endişeleniyorsan değişmek yerine günü kurtarmaya çalışıyorsun demektir. Değişmeye çalışırken mutlaka ama mutlaka attığın her adımdan memnuniyet duyarak yeniliklere açık olmalısın.

Değişimi anlamak zorunda mıyım?

Değişmek istiyorsan değişimi anlamak zorundasın. Aklına gelebilecek en basit soruyu kendinize yöneltmeye çalışmalısın. “Gerçekten değişmek istiyor muyum?” sorusunu kendine yöneltip kararlılığını ortaya koymalısın. Kendini tamamen değiştirmen başlangıçta mümkün değildir. Bu nedenle yukarıdaki en basit adımlarda belirttiğim gibi değişimleri adım adım gerçekleştirmeli ve bir plana uyum sağlamalısın.

 • Değişim odak noktasını belirlemelisin. Öncelikle, değiştirmek istediğin unsuru belirlemelisin. Değiştirmek istediğin unsur bir alışkanlık mı? Değiştirmek istediğin unsur bir çalışma yöntemi mi? Değiştirmek istediğin unsur yaşam tarzın mı? Buna bir karar vermelisin. Kısacası hayatına yön verecek bir değişimi hedeflemek istiyorsan ilk olarak onu anlamalı ve ardından diğer adımlara geçiş yapabilirsin.
 • Hedef belirlemek en iyi adımlardan birisidir. Hedef. Sanırım uzun cümlelerle anlatmaya pek gerek yok. Kendini değiştirmek istiyorsan ilk olarak değişim hedefini belirlemelisin. Neden değişmek istiyorsun? Sizi değişime iten sebeplerin etkinlik durumu nedir? Bu sorulara vereceğin cevaplar çok önemlidir. Hedef bir sonraki adımlar için geçerli neden durumundadır.
 • Hedef belirledikten sonra plan yapmalısın. Kendini değiştirmek için atman gereken bir diğer adım plandır. Evet, değişmek istiyorsun, hedeflerin belli, her şeyi hazırladın ancak değişime doğru hareket etmek için mutlaka bir plana sahip olmalısın. Plan, düzen demektir. Başarı için gerekli unsurların düşünülmesi demektir. Sen sadece bu konuda değil, herhangi bir farklı konuda plan yapmadan, rastgele hareket ederek başarıya ulaşabileceğini düşünüyor musun?
 • Beklentileri düşünmeye başlamalısın. Hedef ve plan belli. Geriye sadece değişim sonucunda elde edeceklerini düşünmek kaldı. Değişim sonucunda elde edeceğin şeyler senin beklentin anlamına gelir. Beklentilerini düşünerek seni harekete geçirici unsurları güçlendirmiş olursun. Değişmek isteyen bir kişiysen hedef aşamasında belirlediğin unsurlar zaten senin beklentin olur.

Değişimi destekleyici neler yapabilirim?

Değişim konusunda kendinize en büyük yardımı başkalarının değişim hikayelerini okuyarak yapabilirsin. Bunun için yaş ayrımı gözetmeden kendine bir insan modeli belirlemelisin. Hayatında “Bunun gibi birisi olsaydım?” dediğin birileri varsa o kişilerin hayat hikayelerini okumalısın.

 • Biyografi kitapları okumayı düşünebilirsin. İnsanlar yaşayan insanlardan çok ömrünü tamamlamış insanların biyografilerini okumayı sevseler bile sen farklı bir yol çizerek hayatta olan kişilerin biyografilerini okumayı düşünebilirsin. Önemli olan kendine bir “rol model” belirlemek ve o kişinin yaşayış hikayesini okumaktır. İyi ve güçlü bir insan olmak istiyorsan bu bir gereksinimdir.
 • Örnek alınan insanın yaşam tarzını kopyalamaya çalışabilirsin. Yapman gereken örnek aldığın insanın yaşayış tarzını öğrenmektir. Örnek aldığın insan tanınmış birisi değilse onun geniş kapsamlı biyografisini okuma fırsatını elde edemezsin. Bu durumda örnek aldığın kişi yaşıyorsa onunla birebir iletişim kurmayı düşünebilirsin. Bu mümkün değilse kendine farklı bir rol model belirlemelisin.
 • Değişim için değişim hikayelerini okumak yeterli değildir. Değişim konusunda sana yardımcı olacak insanlarla arkadaşlık kurmalısın. Değiştirmek istediğin alışkanlıkların okumayla ilgiliyse sık sık kitap okuyan insanlarla arkadaşlık etmelisin. Değiştirmek istediğin unsur iş ile alakalıysa bu alanda yetenekli ve kabiliyetli olan kişilerle vakit geçirmeye çalışmalısın.
 • Değişimi tetikleyici ve teşvik edici kitaplar okumalısın. Bu konuda sayısız öneri sunmayı başarabilirim ama öncelikle belirttiğim bu kitaplara göz atmayı düşünmelisin. Anna Frank’ın Hatıra Defteri, Bülbülü Öldürmek ve Küçük Prens bu kitaplardan bazılarıdır.

Elle tutulur küçük hedefler nasıl belirlerim?

Bir önceki alt başlıklarda sık sık dile getirdiğim gibi hedeflerin somut hedeflerden oluşmalıdır. Bunun için mutlaka kendini tanıman gerekir. Değiştirmek istediğin şey ne olursa olsun bunu yerine getirebileceğin konusunda kendini ikna etmelisin. Kendini tanımaya ihtiyacın varsa dilersen aşağıdaki yazımdan yardım alabilirsin.

 • Değişim büyük bir harekettir. Bu harekete saygı duymalısın. Değişim senin için iyi bir insan olmak anlamına gelmektedir. Büyük ve gerekçi hedeflere sahip olabilirsin. Bu hedeflere ulaşmak için daha küçük hedefler belirlemekten çekinmemelisin. Tek dikkat etmen gereken belirlediğin her hedefin somut ve gerçekçi olmasıdır.
 • Teoriye değil pratiğe inanmalısın. Çok nazik ve iyi kalpli bir insan olacağım demek bir hedef değildir. Bunun yerine bir haftada bir miktar (bu kısmı hedefine göre sayıyla belirtmelisin) iyilik yapacağım diyerek yola çıkmalısın. Söz verdiğin gibi bu hedefi yerine getirmeli ve iyi bir insan olmak için yoluna devam etmelisin.
 • Zorluklarla karşılaştığında pes etmemelisin. Bazen hedefleri yerine getirmek konusunda zorluk yaşayabilirsin. Bu tür durumlarda hedefleri esnetmeyi düşünmelisin. Bir ayda 5 kitap okuyacağım diyebilirsin ama bunu gerçekleştirmek sizi zorluyorsa hedefi küçültmeli ve daha makul bir miktar yapmalısın.
 • Yerine getirilen her hedef gelecek başarılar için motivasyon anlamına gelir. Yoluna devam ederken elde edeceğin her başarı sana motivasyon olarak geri dönüş yapacaktır. Motivasyonun ne kadar yüksek olursa değişim konusunda kendini mutlu hissetmen bir o kadar mümkün olacaktır. Bu nedenle küçük ama elle tutulur hedefler belirlemek sana fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Değişimi nasıl kalıcı hale getiririm?

Değişim sonunda her şeyin bittiğini düşünmeyin. Eğer belirlemiş olduğun ana hedefe ulaşmayı başarmış durumdaysan elde ettiğin sonuçları iyileştirme yoluna gitmelisin. Bu iyileştirme çalışmaları elde ettiğin sonuçlardan daha iyi verim almanı sağlayacaktır.

 • Bir hedefi yerine getirip değişmeyi başarmış durumdaysan hemen ardından yeni bir hedef belirleyin. Elde ettiğin başarının etkisinin bir çırpıda ortadan kalkmasına izin vermeyin. Kendine güven ve hemen yeni bir ana hedef belirleyerek yeni bir değişim serüvenine katıl.
 • Her yeni değişim serüveninde rol modelini gözden geçirmeyi düşünebilirsin. Her yeni değişim serüveninde size eşlik edecek insanlara yeniden karar vermeyi düşünmelisin. Çünkü değişim sizi farklılaştırır. Siz çok daha iyi bir insan olmak için değişmeye özen gösterirken, etrafınızdaki insanlar bu değişim adımlarından etkilenirler.
 • Bazı durumlarda değişimin yan etkileri olabilir. Mesela bir konuda kendini değiştirmek istediğinde o konuyla ilgili olan insanlarla arana mesafe koymak durumunda kalabilirsin. Bu yaşadıklarının doğal bir durum olduğunu unutmamalısın. Hayatında 1000 tane insan tanıyor olabilirsin ama çok azıyla vakit geçirmeyi düşünürsün. Değiştikten sonra ise bu sayının 900 olması kaçınılmazdır.

Değişimin ilişkileri etkiler mi?

Değişme konusunda kararlıysan karşına çıkacak engelleri aşma konusunda çok çaba göstermen gerekecektir. Değişimin önündeki en büyük engellerden birisi kişinin yaşadığı ilişkilerdir. Bu ilişkileri sadece duygusal bağ kurduğun sevgili ilişkileri olarak sınırlandırmayın. Arkadaşların, dostların ve ailen ile kurduğun ilişkilerin tümü etki altında kalacaktır.

 • İnsanlarla kurduğun ilişkiler en başında “karşılıklı çıkar” ilişkisine dayalıdır. Bunu reddetmek size bir şey kazandırmayacaktır. Bir kişiyle durduk yere arkadaş olur musun? Yoldan çevirdiğin bir insana hadi gel arkadaş olalım diyebilir misin? Bunu yapsan bile manasız olacaktır. Çünkü karşıdaki insanın vereceği tepki belirsizdir.
 • Arkadaşlarınla kurduğun ilişkilerin temelinde güven vardır. Onlara güvendiğin için arkadaşın durumundadırlar. Güvenmeyi tercih etmeseydin arkadaşlık kurmak gibi bir beklentin olmazdı. Burada bizi ilgilendiren durum ise söz konusu güven unsurunun zor kazanılan ama çabuk kaybedilen bir his olmasıdır.
 • Kendini değiştirmeye başladığın zaman arkadaşlarının seninle olan bağları ne olursa olsun değişimler kendiliğinden başlar. İlişkilerin bambaşka boyutlara geçiş yapabilir. Sorunsuz arkadaşlıkların sorunlarla dolu olabilir. Seviyeli bir biçimde ilerleyen aşk ilişkin bir anda kopma noktasına gelebilir. Burada kilit unsur sadece sen olmazsın çünkü değişmeye başladığın zaman karşındaki kişiyi de değiştirmiş olursun.
 • Eğer bir sevgilin varsa ve değişmenin gerekli olduğuna inanıyorsan bu konuda onunla birlikte hareket etmeye özen göstermelisin. Yaşadığın ilişki gelip geçici değilse bu önemlidir. Karşındaki kişinin seni anlaması, neden değişmeye çalıştığın veya neleri değiştirmeye çalıştığını bilmesi gerekir.

İnsan kendini nasıl değiştirir sorusuna cevap ararken bir şeyin mutlaka farkında olmalısın. Değişim yolunda ilerlerken çevrendeki insanlarla olan ilişkilerin değişeceğini aklından çıkarmamalısın. Planlama yaparken bu olasılığı göz önünde bulundurmaya çalışmalısın. Sen hayatında hiç değişmeye çalıştın mı? Davranışlarını değiştirmek istediğin zaman neler yaptın? Bu konuda başarılı olabildin mi? Düşüncelerini yorum yaparak dile getirebilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

298 Responses

 1. kübra dedi ki:

  merhaba kendimi nasıl değiştirebilirim diye araştırma içine girerken bu yazıyla karşılaştım size kendimden bahsedim hocam ben 23 yaşındayım son 4 senedir herşeyden sıkılmış vazgeçmiş bi halim var kendimi fazlasıyla salı verdim hiç bişeyle ilgilenmiyorum gün boyu uyuyuyorum ve hiç uyanmak dahi istemiyorum ki annemin babamın zoruyla kalkıyorum yemek falan yiyip tekrar yatıyorum arkadaş çevremden çok fazla darbeler aldım

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Depresyon evresinde olma olasılığınız çok yüksek. Birkaç soru soracağım. Onların cevaplarını verebilirseniz çok iyi olur.

   1. Son bir haftada kendinizi kaç kez umutsuz hissettiğinizi söyleyebilir misiniz?
   2. Son bir haftada bir şeyler yapma isteksizliği kaç kez kendini göstermiştir? (Verdiğiniz bilgiye göre bu durumu her gün yaşıyorsunuz.)
   3. Son bir haftada kaç kez çok uyuduğunuzu fark ettiniz? (Verdiğiniz bilgiye göre bu durumu her gün yaşıyorsunuz.)
   4. Son bir haftada yemek yeme davranışlarınızda değişiklikler oldu mu?
   5. Son bir haftada kendinizi kaç kez aşırı yorgun hissettiniz?
   6. Son bir haftada kendiniz hakkında başarısız veya hiçbir işe yaramaz şeklinde düşünceleriniz oldu mu?
   7. Son bir haftada kaç kez odaklanma problemi yaşadınız?
   8. Son bir haftada aşırı hızlı veya aşırı yavaş hareket etmeye başladınız mı?
   9. Son bir haftada kaç ölmek veya intihar etmek gibi düşüncelere sahip oldunuz?

   Sorularınızın cevaplarını bekleyeceğim. Vereceğiniz cevaplara göre depresyonda olup olmadığınız ortaya çıkacaktır.

 2. Hüseyin dedi ki:

  KİŞİLİK TİPİNİZ:
  “SAVUNUCU”
  (INFJ-T)

  Dışa Dönükİçe Dönük
  47%53%
  SezgiselGerçekçi
  55%45%
  Mantık merkezliPrensip merkezli
  47%53%
  PlanlayıcıAraştırmacı
  61%39%
  İddialıTemkinli
  36%64%. Yaşım 25. hocam öyle internette araştırırken denk geldim yazılarınızı okudum başarılarınızın devamını dilerim. Herkesinde sıkıntıları olduğu gibi benim de arkadaşların anlattıklarına benzer sıkıntılarım var ama sıkıntılarımı kafama taktığım şeyleri kendi kendime kendi yöntemlerimle halletmeye çalışıyorum yani o hiç olmamış gibi yapmak yaşanmamış gibi varsaymak gibi yaparak arada alkol içerek aşırı değil bi süre sonra kafamda bitiriyorum ama tabi unutmuyorum sadece kafamı rahatsız ettirmiyorum ona, elimden geldiği kadar.. Ama anlam veremediğim bişey var akşamdan yatıyorum gayet mutluyum huzurluyum enerjim yüksek sabah işe veya gezmeye gidicem hiç düşünmüyorum sadece rahat bi uyku sonra gün andınlanıcak kalkıcam işime bakıcam. Ama sabah bi kalkıyorum sanki ben ben değilim başka biriyim böyle kendimi bi aşağılama beğenmeme özgüven düşüklüğü falan sonra kendimi dışarı atıyorum 4 saate falan anca ben ben oluyorum yani kendime değer veriyorum nefes aldığımı hissediyorum…. Yine bazen hiç bişey yok gayet iyiyim normal genelde böyle öözel yerlerde kendimle alakalı banka ya veya özel bi kuruma gidicem bilgi almak vs. Gidiyorum merhaba diyorum o dakika böyle kilitleniyorum yine kendimi beğenmeme aşağılama çöküntü hemen bişeyler sorup işimi halledip hatta yarı halledip ordan kaçmak istiyorum ve kaçıyorum sonra dışarda yine normalleşiyorum nefes alıyorum.. Arkadaş ortamında falan böyle bi derdim yok. Sonra diyorum bida olmiycak kendimi engelliycem başarıcam bazen başarıyorum takmıyorum sonra yine başa dönüyorum. Yapıcağınız yorum için teşekkürler

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle yorum için teşekkürler. Bu davranışlarınızın kişilik yapınız ile bir ilgisi olduğunu söylemek doğru olmaz. Bunun daha çok depresyon ile bağlantılı olduğunu söyleyebilirim. Birçok kişinin bu konuda farklı yorumu olabilir ama yapabileceğim en doğru yorum bu olur. Bunun temel sebebi hayatta yeterli motivasyona sahip olmamanız ve sonrasında gelişen durumlardır. Bundan kurtulmanın bir yolu var mı? Muhakkak var ama önce durumunuzun net bir şekilde tespit edilmesi gerekir.

   Buna ek olarak hiç kan şekeri ölçümü yaptırdınız mı? Bunu bir düşünün derim. Çünkü sabahları kan şekeri değerleriniz genelde düşük olmaya eğilimlidir. Eğer sizde bu eğilim çok fazlaysa yani kan şekeriniz düşükse bu problemi yaşıyor olabilirsiniz. Sabah öğünlerini aksatmamalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Yeterli enerjiye sahip olamadığınız için beklediğiniz gibi davranmakta zorlanıp kendinize yersiz yere yüklendiğinizi düşünüyorum.

   Önerilerimi es geçmeyin. Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar ve sağlıklı günler dilerim. Dilediğiniz zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
   Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

 3. Abdulkadir Çoşkun dedi ki:

  https://www.16personalities.com/tr/infp-kişiliği

  Hocam Kişilik testimin sonucu bu.Benim sevmedigim yönlerim;Cok fazla kaygılıyım,etrafımdaki insanların hareketlerinden rahatsızlık duyabiliyorum,istemesemde insanlarla konusurken söyleyeceklerimi cok iyi secmeye calışıyorum.Bunun gibi bircok sayabilirim.Bu huylarım yüzünden hayattan zevk alamıyorum.Kendimi sevemiyorum…Yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.Kisilik testi sonucu %70prensip merkezli,%83ice dönük,%55 sezgisel ,ve arabulucu cıktım.

 4. Mert dedi ki:

  Kaan bey , Tabi ki de yorulmam siz bana yardımcı olmaya çalışıyorsunuz çok teşekkür ederim .

  Aşağıdaki sorularınızın cevapları :

  1= Fazlasıyla zorluk yaşıyorum süre tutmam imkansız ama min. 30 dakika bazen daha fazla hiç uyuyamıyorum 3 4 saat olduğu da oluyor buda güze zinde başlamama engel oluyor işim ve o günkü yaşadıklarım kısacası haram oluyor. Sıklığı hemen hemen her gün alkollü olduğum zamanlar uyuyabiliyorum kısa sürede.

  2= Uyanıyorum çok sık olmadıkça su içip yatıyorum yine emin olmamakla birlikte tahmini 5 dakika civarıdır .
  3= Çok erken kalkmayı geçtim kalkmam gerektiği zaman da bile kalkamıyorum yani kalkıyorum ama mecbur olduğum için alarm olmasa telefonumun bozulduğunu varsayalım ne olursa olsun en az öğle 12 ye kadar uyuyorum bazen daha fazla .

  4= Hafta içi hemen hemen 7 saat hafta sonları 10 saat civarı uyuyorum .

  5=Hissediyorum üzgünlük bir yana kafam çok dolu gibi en rahat olduğum zamanda bile bu psikoloji var .
  Miktarını tanımlayamam ama yüzde olarak söyleyebilirim %50 nin üstünde

  6=Beslenme alışkanlığım yok ki değişiklik olsun düzensiz ne denk gelirse onu yiyorum . Eskiye göre az yediğim kesin çünkü hiçbir yemeği tam bitiremiyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Mert Bey,

   Cevaplarınız için teşekkürler. Birkaç soru daha eklemek durumundayım. Cevaplarsanız sevinirim.

   1. Son dönemlerde mevcut kilonuzda bir değişim oldu mu?? Zayıflama veya kilo alma gibi?? Eskisine göre zayıfsanız kaç kilo verdiniz? Kilo aldıysanız kaç kilo aldınız?
   2. Konsantrasyon konusunda problem yaşıyor musunuz? Bu problemin sıklığı nedir?
   3. Kendinizi nasıl birisi olarak görüyorsunuz? Diğer insanlar ile eşit değerde mi? Sorunların temel kaynağı olduğunuzu düşünüyor musunuz?
   4. Hayatın boş olduğunu ve bir an önce göçüp gitmenin belki doğru karar olduğuna inancınız nedir? Bunu ne sıklıkla aklınıza getiriyorsunuz?
   5. Alışkanlıklarınız konusundaki gelişmeler neler? Her zaman yaptığınız şeyleri yapıyor musunuz? Yoksa birkaçına olan ilginizi kaybettiniz mi?
   6. Kendinizi halsiz hissediyor musunuz? Bu halsizliğin oranını tanımlayabilir misiniz?
   7. Konuşurken artık daha yavaş konuştuğunuzu hissediyor musunuz? Bu hissin oranını tanımlayabilir misiniz?

   Bana bu soruların cevaplarını verebilirseniz çok iyi olur. Sonrasında duruma göre birkaç sorum daha olabilir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar

 5. Mert dedi ki:

  Kaan bey merhaba ,

  Kişilik testinizin sonucu “KONSÜL”

  US =Dışa Dönük %76 içe dönük % 24
  ENERJİ = Sezgisel % 45 Gerçekçi %55
  DOĞAL= Mantık merkezli %47 Prensip merkezli %53
  TAKTİKLER = Planlayıcı %65 Araştırmacı %35
  KİMLİK = İddialı %35 Temkinli %65

  Kaan bey ben hayatın her şartında zorlukta olsa başarılı olduğumu düşünüyorum ama son 1 senedir psikolojim tamamen bozulduğunun farkındayım beni üzmeyecek şeyler üzer oldu duygusal patlamalar yaşıyorum neredeyse ağlayacağım o derece oluyorum. Arkadaşlık ilişkilerim beni üzmeye başladı ve her geçen gün bir kaç kişi hayatımdan çıkarıyorum ve aşırı sinirlenip kendime zarar veriyorum zarar vermekten kastım psikolojime yani en son telefonu kırdım vs. Sevdiğim insanlarda ki değerimin olmadığını düşünüyorum kırılıyorum farkına varmıyorlar farkına vardıklarında ne kadar hatalarını telafi etmek isteseler de hiçbir şekilde ne konuşmak ne görüşmek istiyorum ama biliyorum ki biraz zaman geçtiğinde böyle bir tavır koyduğum için pişman oluyorum allak bullak olduğumu düşünüyorum ve artık böyle bişey yaşamak istemiyorum değişik bir psikoloji içerisindeyim çok sosyal birisiyimdir sevdiğim şeyleri yaparken bile sıkılır oldum bıkkınlık geldi üstüme bu satırlarda da anlatmak istediğimi anlatamadığımı düşünüyorum. Yorumlayabilirmisiniz? şimdiden teşekkür ederim .

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Mert Bey,

   Aslında bir tanı koymam doğru olmaz ama şöyle yapalım. Belirli sorular soracağım size ve bana bunların cevaplarını dürüst bir biçimde vermenizi istiyorum. Daha sonra sizin için kesin yorumumu yapmış olurum. Umarım cevaplarken yorulmazsınız.

   1. Gece uykuya dalma konusunda zorluk yaşıyor musunuz? Yaşıyorsanız bunun sıklığı nedir ve ortalama kaç dakikada uykuya dalabiliyorsunuz?
   2. Gece uykuya daldıktan sonra uyanıyor musunuz? Uyandığınızı varsaymamız durumunda uykuya kolayca dalabiliyor musunuz?
   3. Sabah çok erken kalkıyor musunuz? Bunun sıklığı nedir ve kalkmanız gereken saatten ne kadar önce uyanmış oluyorsunuz?
   4. Çok fazla uyuyor musunuz? Günlük uyku miktarınız ortalama kaç saattir?
   5. Kendinizi üzgün hissediyor musunuz? Bu üzgünlüğün miktarını tanımlayabilir misiniz?
   6. Beslenme alışkanlığınızda değişiklikler var mı? Varsa, eskiye göre daha az mı yemek yiyorsunuz yoksa daha çok mu?

   Bana bu soruların cevaplarını verebilirseniz çok iyi olur. Sonrasında duruma göre birkaç sorum daha olabilir.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar

   • hamza dedi ki:

    Merhaba! mert arkadaşın sorunlarını hemen hemen aynısını yaşıyorum gündelik hayatımın 22 saatini kendimi beğenemiyorum kendimden soğuyorum hep kendimi suçluyorum mutlu olmak isterken mutsuz oluyorum yada mutlu olacağım şeyleri yaparken kendimi kaybedip gene mutsuz oluyorum ben çevremdeki insanları hep ne dediklerni düşünüyorum benim hakkımda ne düşünüyorlar yada benim onları sevdiğim kadar yada değer verdiğim kadar bende o değeri alıyormuyum. son bir yıl dır uyurken bile kendimle kavga ediyorum gündelik yaşantılrımı artık uyurken bile görüyorum korkmuyorum ama böyle olmasını istemiyorum artık kafamı yastığa koyduğum zaman fişimi çekip uyumak istiyorum bazen çok yorulduğumun farkındayım bazen de mutlu olacam diyorum karşımdaki insan bu niye mutlu oluyor diye mutlu olamıyorum saf biriyim herkes bunu söylüyor ben safmıyım bilmiyorum ama hep insanları görmek isteğim gibi görüyorum ailemdeki insanlar bazen mutsuz olduğumu görüyor ve ne den böylesin diyorlar onlar sanıyorlarki onlar için mutsuzum ama öyle değil çünkü hep kendimi karşılaştırıyorum birileriyle ve onlar gibi olmak istediğin insanlar gibi olmadığım zamanlar hep suratsızım
    daha iyi biri ola bilirim yada anlayışlı yada daha fedakarlı ne bileyim bir sürü neden harbi neden böyleyim ne den kendimi beğenemiyorum ne den çok az konuşuyorum az konuştuğum haldede insanlar beni anlamıyor düşünen biri değilim bunları hiç düşünmüyorum ne den kitap okuduğum zamanlar kendimi değersiz hissediyorum ne den o kitapdaki gibi değilim ne karma karışık biriyim bunları söylemek gerçekten insanı bile sakinleştiriyor ama öyleyim işte bazen cocuk gibi bazende yetişkin ama neden se hiç beğenmiyorum kendimi çok şanslı biriyim ama hep ailemden uzak büyüdüm bunlar ek daha fazla söylemek istediğin şeyler var ama sorularınızı cevaplayarak anlatmak istiyorum ve mert arkadaşa sorduğun soruları cevaplamak istiyorum
    1. ewet kesinlikle gece uyurken çok yaşıyorum nedeni ise mutsuz uyuduğum için galiba bazen hemen uyuya biliyorum bzaende saatlerce yatakta bir o tarafa birde diğer tarafa dönüp duruyorum ve hep aynı nedenleri düşünmüyorum günlük hayatımı yaşantımı ne yaşadığımı ve özelikle kendimi beğenmediğim günler yada kendimden nefret ettiğim günler de
    2. evet uyuduğum zamanlar en ufak sese gözüm açılıyor kapının açılmasına bile bi bakıyorum ayaktayım sonra uyuya biliyormuyum bazen ewet bazen hayır
    3. zorla kalkıyorum bazende çok önemli bir işim olur misal devlet dairesinde ve erken kalkmak zorundayım ve rüya görüp o işi halledip uyumaya çalışıyorum rüya çok görüyorum hemen hemen her gece ama sabahları yataktan hiç çıkmak istemiyorum zorla çıkıyorum okulum olmadığı zamanlarda hangi saate uyursam uyuyum sabah erken kalkıp uykum gelmiyor
    4. günde 8 saat duruyorum yatakta uyku deseniz 6 saat filan günlük uyuya biliyorum bazende 10 saate çıkıyor oda özellikle hafta sonları ve bazen de uyuduğun zamanlar gün içerisinde gözlerim kan kırmızısı oluyor gözlerimdeki damarları saya biliyorum özelikle 1 yada 2 saat uyuduğum zaman lar oluyor öyle uykum var ama uyandığım zaman hemen gidiyor uykum ama gün içerisinde gece uykusu değil
    5. ewet yukarda yazdığım gibi sevdiğin insanları çok takarım küçük bir örnek yani ailemden birini üzgün gördüğüm zaman acaba benim yüzümden mi öyle bunu kafamda büyütür içime atarım bu tür nedenler uykumu çok kaçırıyor
    6. bazen çom yerim bazen az ama eskiye göre kilom az bazen ise günde bir öğün yerim bu çoğunlukla böyle
    teşekkür ederim

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. Son 15 günü hesaba katarsanız kilo değişiminiz tam olarak ne kadar oldu? Net rakam söyleyebilirseniz çok iyi olur.

     Sağlıcakla kalın. Dilediğiniz zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

     E-posta: [email protected]
     Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
     Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

     • Hamza dedi ki:

      Yaklaşık 14

     • Kaan Karadeniz dedi ki:

      Merhaba,

      Verdiğiniz cevap için teşekkürler. Biraz zorlayıcı olabilir ama aşağıdaki sorulara da cevap verebilir misiniz?

      1. Konsantrasyon ve karar alma konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz? Yaşıyorsanız bunun sıklığı nedir?
      2. Kendinizi değersiz görüyor musunuz? Bir şeyler konusunda kendinizi suçluyor musunuz?
      3. Ölümü veya intiharı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız sıklığı nedir?
      4. Ölüm veya intihar gibi bir fikre sahip olmasanız bile hayatın boş olduğunu düşünüyor musunuz?
      5. Sosyalleşme konusunda durumunuz nedir? Eskiye göre dışarı çıkma, arkadaşlarla buluşup konuşma gibi durumlarda iyi veya kötü bir değişim oldu mu?

      Sağlıcakla kalın. Dilediğiniz zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

      E-posta: [email protected]
      Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
      Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

 6. Özge dedi ki:

  Merhaba, ben yazınızı yeni okudum. Benim sorunum, özünde çok gülen eğlenen , konuşkan, girişken, samimi birisiyim ama bazen kendimi düşüncelerimi yeteneklerimi saklıyorum açıkçası çıkartamıyorum. Sanki ben değilmişim gibi çıkarmak için çırpınıyorum ama her defasında daha fazka içime düşüyorum. Bir konuda normalde çok iyiyim ve fikrimi gayet güzel dobraca söyleyebilecekken zaman geliyor içime kapanıyor ve özgüven eksikliği yaşıyorum. Kendimi karakterimi cok sorguluyorum ben kimim nasıl davranmaliyim diye. Davranışlarımi sürekli kontrol altına almaya çalışıyorum bu yüzden de kendim olamiyorum. Ve oradaki ben, ben değilmişim gibi kendimi farklı ve ezik tanıtiyorum ama halbuki o ben değilim. Kendimi özgüvensiz ve ezik hissediyorum ama bir çok yeteneğimin ve herkese has olan güzelliğimin farkına varamiyorum kendimi küçümsüyorum ama dusununce ego gibi olmasın ama bir çok güzel yanlarım var. Kendimi olduğum gibi ifade etmek, kendimi sevmek, içime kapanmamak kendim olmak, halkaya hapis olmamak, kendimi kabullenmek için ne yapabilirim? Aslında ihtiyacım olan içeriye gömülmüş beni dışarı çıkarmak, nasıl yapabilirim? Kendimi saklamadan özgürce kimseyi takmadan yaşamak istiyorum. Genelde kimseye bir sey anlatmayı sevmedigim için bunu yazmak bile bana çok iyi geldi yardımcı olursanız tesekkur ederim.

 7. NUGÜL dedi ki:

  Merhabalar 1.30 senelik sevgilim var şuan ayriyiz yeni ayrıldık sigarayı bırakırsam herşeyin çok güzel olucagini söylüyodu bana ayriyiz haylada soyluyo ama burakamiyorum sigarayı nasıl bırakabilir ne yapmam gerekiyo bırakmak için..
  Bide şu var erkek arkadaşıma söz verdim kendimi değiştiricem peki kendimi baştan sona nasıl değiştirebilirim bana yardımcı olur musunuz lutfen.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Nurgül Hanım,

   Maalesef kendinizi baştan sona değiştirmeye çalışmanız çok ama çok uzun bir süre gerektirir. Üstelik bunu yaparken yanınızda size yardımcı olabilecek pek çok insan olmalıdır. Sigarayı bırakma konusu farklı bir uzmanlık alanı. Hayatımda hiç sigara kullanmadım. Bu nedenle bu konuya daha önce hiç ilgi duymadım. Belki zamanım olursa bir şeyler yazmaya çalışabilirim. Verdiğiniz söz hayatınızı olumlu yönde etkileyecek bir söz ama bunun için şimdilik farklı kaynaklarda aramalar yapmanızı öneririm.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta veya Facebook yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected].com
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar

 8. Fatih dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş emeğimize sağlık . hayatta sürekli bu şekilde aktif ve hareket halinde olmak bazen yorabilir insanı.bazen vitesi boşa atıp dinlendirmek lazım kafayı diye düşünenlerdenim.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Fatih,

   Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Aynı düşüncelere sahibim. Sürekli hareket, özellikle ne yaptığını bilmeden hareket etmek sıcağı sıcağına fark edilen bir şey olmasa bile sonradan kendisini güçlü bir biçimde gösterir. İnsanı yorar, enerjisiz bırakır. Bu nedenle her zaman enerjiyi verimli kullanmayı öneririm. Bunu başardığımız sürece hedeflerimize daha kolay bir biçimde ulaşabiliriz.

   Sağlıcakla kal, hayat boyu başarılar dilerim.

 9. Çisem dedi ki:

  Merhaba ben ortaokula gidiyorum. İlkokuldan beri bir kankam vardı fakat konuşmuyoruz artık. Çok kişiyle arkadaş oldum ama hepsi bir şekilde bitiyor. Kendimi yalnız hissediyorum. Tek kalma korkusu var. Aslında ders çalışan biriyim ve hocalar zeki olduğumu söylerler. Ama hiç yapmadığım alışkanlıklar elde ettim bir arkadaşla beraber. Saç boyamalar düşük alıp övünmeler sevgili mevzuları kavgalar sigara sonu gelmiyor. Kendimi ders çalışamıyacak gibi hissediyorum. İç Mimarlık istiyorum fakat her isteyen elde edemiyor maalesef. Ortalamam 92 fakat yetmiyor annem baskı yapınca hiç içimden gelmiyor nabıcam bilmiyorum. Pilotluk olabilir fakat uçak kullanamam kesin. Korkuyorum ama başka meslek seçemedim. Birde ben birini çok seviyorum Her ne yaptıysa affettim arkadaşlarım salak dediler umrumda bile olmadı. Bana çok yalan söyledi inanmasam bile inandım ben ona dersin ortasında kendimi Tutamayıp saatlerce ağladım. Ayrıldı tam 5 kez sinir krizi geçirdim. Başkalarıyla çıktı ama hala vazgeçmedim sizce vazgeçmeli miyim ? 1 yılı geçti.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bu dönem senin için biraz hassas bir dönem yani bilinen adıyla söylemem gerekirse ergenlik dönemindesin. Duygularını çok yoğun yaşayabilirsin, bazı şeylere çok çabuk adapte olabilirsin veya çok hızlı kararlar alabilirsin. Sana tavsiyem aşk hayatını düşünmek yerine kendi hayatını düşünmeye çalışmalısın. Sahip olduğun kötü alışkanlıklardan kurtulmanın yollarını bulmalısın. Kötü alışkanlıklarınla yola devam etmeye çalışırsan gelecekte epey problem yaşayabilirsin.

   Aşk hayatına gelince ben insanların düşüncelerine müdahale etmekten hoşlanan birisi değilim. Ama durum anlattığın gibiyse ben olsam çoktan vazgeçmiştim.

   Sağlıca kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 10. Ela dedi ki:

  Merhaba. 38 yaşındayım. Hayata tutunamadigimi düşünüyorum. 2 evlilik yaptım bu aralar 2.si de bitmek üzere. Dışardan bakıldığında iyi bir işim var. Insanlarin gıpta ettiği. Sevilen sayılan samimi bir insanim ama neden bunları yaşıyorum bilmiyorum. Kendimden ve derterimden o kadar sıkıldım ki dünyamı degistirmek bambaşka bir insan olmak istiyorum. Ama.iste.nasil.yapılır. insan nasıl basina gelen olumsuzluklardan sıyrılır bilemiyorum.yardima ihtiyacim var.cok teşekkür ederim.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Yaşadığınız evliliklerin bitiş noktasına gelmesi konusunda ne tür sorun ve durumların geçerli olduğunu iyi düşünmelisiniz. Belki siz belki karşı taraf hatalı veya eksik olabilir. Belki size doğru gelen karşıya yanlış geliyor olabilir. Bir uyum problemi de yaşıyor olabilirsiniz. Hayat beklentilerinizi iyi kavrayamamanız durumunda bu tür sonuçlarla karşılaşmanız oldukça doğaldır.

   Ne tür dertleriniz olduğunu ve bunlara ne gibi çözümler getirmeye çalıştığınızı bilmiyorum. Bana e-posta ile ulaşıp bunları paylaşırsanız elimden bir şeyler gelirse yardımcı olmaya çalışırım.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 11. Eda dedi ki:

  Merhaba ilk öncelikle üniversite okuyordum matematik bölümü oraya ailem zoruyla gittim şimdi geldim Tıp kazanmak için ama istediğim bölümü okumak için ama üzerinden inanılmaz bir baskı var gibi hissediyorum ve hiç bir zaman plan program uygulayamıyorum sıkıldığım ama elimden kitap defteri bırakıyorum bir şeyi kafayı taktığımda başarıyorum şimdi istediğim İstanbul da tıp fakültesi okumak istiyorum ama bende çaba istek Yok sadece kendi hayatımı kendim yönetmek istiyorum ama sanki beni başkaları yönlendiriyormuş gibi geliyor ve artık hayatımı kendim değiştirmek istiyorum insanların beklentileri beni dersten sogutuyor artık ders çalışamıyorum ve bunu kendim başaramıyorum kendimi nasıl değiştiririm nasıl istediğim İstanbul tıpı istediğim hayalim olanı nasıl gerçekleştiririm kendim başarmadım 1 sene boyunca kuantum başarı teknikleri vb bir sürü şey okudum yaşadığım yerde psikoloji doktoru yada okuyan biri Yok bana yardımcı olan biride artık kendimi düzeltmem için yardım gerektiğini bildigim için sayfaları gezerken sizin sayfanıza denk geldim ve size yazdım benim ne yapmam lazım istediğimi gerçekleştirmek için

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Çok başarılı bir öğrenci olduğumu söylemem mümkün değil. Ben de tıpkı sizin gibi ailemin zoruyla bir bölüm yazdım ama sizin kadar cesaretli olup o bölümü bırakıp farklı bir bölüm okumayı başaramadım. Yaşadığım çeşitli zorluklar oldu. Her birisine karşı ayakta durmak için çaba göstermek durumunda kaldım. Hepsi birer tecrübeydi benim için ama sonunda bir şey öğrendim:: Başkaları için yaşamamak.

   Eğer hayat önceliğiniz kendiniz değilseniz girmiş olduğunuz bu yolda başarılı olma şansınız oldukça düşük. İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazanıp burada okumak, ardından başarılı bir öğrenci olarak mezun olmak hayaliniz olabilir. Ancak asıl önemli olan bunu neden istediğiniz. Siz burayı kendi hayalinizi gerçekleştirmek için mi istiyorsunuz?? Yoksa başkalarının hayal edemediği yerlere ulaşarak kendinizi başarılı mı görmek istiyorsunuz?? Bu soru hayatınızdaki yolu netleştirecektir.

   Hayallerinizi yerine getirmek için çaba gösteriyorsanız yapmanız gereken çok belli. Kulaklarınızı tıkamalı ve hayalinize doğru yolculuk etmelisiniz. Bu hayatta kendinizden başka kimseyi memnun etme zorunluluğuna sahip değilsiniz. Kendinizi memnun etmek için önünüzdeki engeli aşmak zorundasınız. Üzerinizdeki baskının temel kaynağı başarısız olmak. Başarısız olursanız insanların size yükleneceğini ve sizi suçlayacağını düşündüğünüz için kendi kendinize bir girdap oluşturuyorsunuz. Başarısız olsanız bile tekrar deneme şansınız olacağı için bunu çok fazla kafaya takmadan hareket etmelisiniz. Giden bir yılınız ama hayat kazancınız paha biçilemez bir değere sahip olacaktır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 12. Haticr Konsli dedi ki:

  Merhaba ben iyi niyetle hareket ettiğimi düşünüyorum ancak aynı hataları tekrar tekrar yapıyorum kendi kendime defakarde söz veriyorum ama sözümde duramıyorum bu da oğlumla atamızın açılmasına sebep oluyor bana güveni kalmadı bu da beni çok üzüyor değişmek istiyorum lütfen bana yardım edin saygılar sunarım

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz sözleri tutmak için çeşitli yöntemler geliştirebilirsiniz. Mesela tutamayacağınız sözler vermemek bunun için iyi bir başlangıç olabilir. Bazen annelik güdüleri çok ağır basar ve ne yaparsanız yapın söz verip vazgeçebilirsiniz. Bunlar istisnai durumlar olmalıdır. Verdiğiniz sözlerde geri adım atmamak için kısa bir biçimde bahsedeceğim aşağıdaki durumları değerlendirebilirsiniz.

   Konuşmadan önce düşünmeye vakit ayırmalısınız. Birine bir söz verecekseniz sözünüzü tutmadığınız zaman onun kırılmayacak olduğundan emin olmanız gerek. Sanırım siz her seferinde söz verip oğlunuzu kırıyorsunuz ve bu nedenle ikiniz arasındaki anne-oğul ilişkisi bir türlü istenilen seviyeye çıkamıyor. Buna engel olmalısınız. En azından artık söz vermeyi bir kenara bırakmalısınız. Tabi bunu bırakmak için ayrıca söz vermeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Buna gerek yok, bir şeyleri olağan akışına bırakarak geliştirmeye çalışmalısınız.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 13. Gökhan dedi ki:

  Merhaba
  Kendimi bir daralan çemberin içinde hapsedilmiş hissediyorum ve buradan kurtulamıyor tutsaklık yaşıyorum . Sürekli kişisel gelişim, öz güven , hedef belirlemek, başarılı olmak, insan insana iletişimi kuvvetlendirmek,irade gücümü artırmak adına araştırmalar yapıyorum. Bu hiç bir işe yaramıyor. Çünkü Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Harekete geçemiyorum. Kendimi degistiremiyorum. Bunun mümkün olduğunu biliyorum fakat uygulamada cok zayıfım. Neler yapabilirim. Enerjimi nasil toplar ve kendime güvenimi nasil kazanır da isteğim noktaya ulaşabilirim.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle kendini tanıman gerek. Aşağıdaki bağlantıdan yardım alabileceğin bir yazıya ulaşabilirsin. Orada pek çok şeyi anlattım ama kısaca bahsetmem gerekirse “şu an nesin” ve “şu an ne değilsin” sorularına cevap bulmaya çalışmalısın. Her birisini yazarak yapmalısın. Böylece kendine ait bir fotoğraf ortaya çıkarabilirsin. Daha sonra eksik yanlarını güçlendirmeye çalışarak değişimi başlatmayı başarabilirsin.

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-tanir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 14. Zeynep dedi ki:

  Merhaba
  Ben 25 yaşındayım 2 cocuk annesiyim
  Kendimi çok yetersiz hissediyorum aslında bütün günümü çocuklarımla geçiriyorum onlar için herşeyin en iyisini yapmaya çalışırken galiba kendimi sadece bir robot gibi görmeye başladım her günüm aynı doğru dürüst bir tane arkadaşım bile yok arkadaşlık kurmakta çok zorlaniyorum kendimi değiştirmek geliştirmek istiyorum ama başaramıyorum. Arkadaşlık kurmak istiyorum ama yapamıyorum bu hiç elimden gelen bir durum değil. Insanlar bana soğuk mesafeli bir insan olduğumu söylüyorlar ama bu durumu değiştirmek için bazen çok fazla konuşkan ve samimi olmaya çalışıyorum ama yinede olmuyor. Kendimi çok yalnız hissediyorum konuşup dertlesecek kimse yok eşimle bunu yapamıyoruZ zaten onunla çok fazla muhabbet edip vakit geçiremiyoruz sürekli saçma sapan şeyler yüzünden tartışıyoruz çünkü o beni hiç anlamıyor kafalarımız uyuşmuyor. Insanlara güvenim hiç yok galiba kırılmaktan korkuyorum sürekli bunalıyorum ve kendimi değiştirmek için çabalıyorum lütfen banada yardımcı olur musunuz

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Anlattıklarınız arasında belli başlı birkaç problem görüyorum. Bu bir izlenim bu arada, bir uzman teşhisi falan değil. Öncelikle sosyalleşme sıkıntısı yaşıyorsunuz, evde eşiniz ile anlaşamıyorsunuz ve duygusal olarak kendinizi kontrol edemiyorsunuz. Bunların her birisi başlı başına birer problem ama olumsuzluk anlamında her birisinin birbirine etkisi vardır.

   İlk olarak çok fazla bir şey yazmak istemediğim eş kısmına değineyim. Bu anlaşamama veya iletişimsizlik problemini çözmeniz gerek. Aile büyüklerinden yardım alabilirsiniz ama bunu genelde tavsiye etmem çünkü hep bir taraf olma peşindedirler. Bağımsız olabilecek bir aile terapistine danışabilirsiniz. En azından aradaki iletişim problemini çözmelisiniz çünkü bu evliliğinizin geleceği için çok büyük bir sıkıntıya dönüşebilir.

   Sosyalleşme konusu çok daha farklı bir mesele. Burada hayata bakış açınız, etrafınızdaki insanlar ve onlara duyduğunuz güven durumu etkilidir. Örneğin ben dışarı olabildiğince kapalı bir hayat yaşadığım için etrafımdaki insan sayısı çok azdır. Az ama öz yaklaşımı benim için değerlidir. Ancak bu az insanla epey vakit geçirmeye çalışırım. Benzer yöntemi uygulayabilirsiniz. Ancak siz ilk olarak vakit geçirmeniz gereken insanları bulmalısınız.

   Duygusal olarak kendinizi kontrol edemiyor oluşunuz hem bir şeyler yapmak isteyip hem korkmanız ile ilgili bir durum. Belki korkularınız size engel oluyor olabilir. Bunun için daha önce korku ile ilgili yazdığım yazıları okuyabilirsiniz. Bunlar size fazlasıyla yardımcı olacaktır:

   https://www.grisayfalar.com/korkularla-yuzlesmek-meydan-okumaya-hazirlan/

   https://www.grisayfalar.com/korkulardan-arinmak-kitap-okuyarak-hayatin-tadini-cikartmak/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 15. Eda nur dedi ki:

  Ben hep iyi biri olmaya çalıştım insanlar kırılmasın üzülmesin isterdim ama ben iyi davrandikca insanların bana olan saygınlığı hareketleri değişti eskiden bi erkek arkadaşım vardı çok iyi kalpliydi ama sonra bi anda değişti çok değişti ne yaptıysam onu eski haline donduremedim acı çekiyorum bende onu eski haline getirmek icn değişmek istiyorum bugün değişmeye karar verdim en sevdgm ortak arkadaşlarımla konuşmama kararı aldım benden uzak durmalarini söyledim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bu bir değişimden ziyade kendini cezalandırmaya benzemiş diyebilirim. Sizi anlıyorum, kendisini iyi biri olarak hisseden insanlar başkaları tarafından kullanıldıkları zaman hemen kabuk değiştirmeye çalışırlar. Ancak bu bir çözüm değil, yeni sorunlar yaratmak demektir. Artık kontrol etmeniz gereken iki farklı durumun ortaya çıkması demektir. Bir başkası insanı kontrol etmenin sırrı sizinle ilgili olanları değiştirmekle ilgili değildir. Bir başkasını kontrol edemezsiniz. Yapabileceğiniz en anlamlı şey karşınızdaki kişiyi gerçekte bu olmadığına inanmak ve ona yardımcı olmaya çalışmaktır.

   Kısacası, bir başkası için kendinizi değiştirmeye çalışmayın. Bir şekilde kaybeden hep siz olursunuz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 16. TUĞÇE dedi ki:

  merhaba kendmi nasıl degiştirebilirim diye araştırma içine girerken bu yazıyla karşılaştım ve size kendimi anlatmak istedim . Eskiden o kadar enerji dolu biriydim ki küçüçük şeylerden zevk almasını bilirdim . şimdi ise ne yaparsam yapayım hiçbir şeyden tat alamıyorum. hayatımı degiştirmek için çok çırpınıyorum fakat bu çırpınma çevremden dolayı kısıtlamayla karşılanıyo ve ben aynı moduma geri dönüş yapıyorum. Hayatıma aldıgım insan beni çok yıprattı yordu çırpındım resmen hiç yılmadım her karanlıgın bi aydınlıgı var dedim devam ettim ama olmadı , degil koşmak artık adım atacak halim kalmadı. Eskiden yazı yazan birİyken, düşüncelerimi şiire döken biriyken şimdilerde konuşamaz , düşüncelerimi düzgün cümlelerle ifade edemez hale geldim . dış görünüşümü bile degiştirmek istiyorum baştan aşagıya tekrardan bir ben yaratmak istiyorum ama olmuyo başaramıyorum. ne yapmalıyım artık birine danışmadan yol alacagımı düşünmüyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sizi tamamen anlıyorum diyemem ama yaşadığınız durumun nasıl olduğunu az çok tahmin edebiliyorum. Eski siz ile yeni siz arasında yaşananların tamamı sizin için taşıyamayacağınız kadar ağır yük olmuş diyebilirim. Siz her ne kadar yola devam ettiğinizi, elinizden geleni yaptığınızı ve ayakta kaldığınızı düşünseniz bile çok fazla yıpranmışsınız. Bu nedenle şu an ne yapmak isterseniz isteyin her şey çok büyük zahmet gibi gelecektir.

   Bu bir problem. Her problemin bir çözümü olduğu gibi bunun da var. Siz önceliği değişime değil yenilenmeye vermek zorundasınız. Enerjinizi yenilemeli, gücünüzü toparlamalı ve sonra değişimi göze almalısınız. Hayatınızda nelerin olduğunu ve tam olarak çevrede nasıl bir etki alanı olduğunu bilmediğim için net bir şey söylemem mümkün değil. Fırsatınız varsa bir terapiste gidebilirsiniz. Sizi çok daha iyi yönlendirecek ve size çok daha uygun önerilerde bulunabilecektir. Belki içinizde gizlemiş olduğunuz, başkaları tarafından kolay görülmeyen ve asla dışarı çıkmasını istemediğiniz sıkıntılarınız dahi olabilir. Bunları keşfederseniz ve bunu ortadan kaldırabilirseniz hayat sizin için çok daha güzel olur.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...