İnsan kendini nasıl değiştirir?

insan kendini nasıl değiştirir

İnsan kendini nasıl değiştirir sorusuna cevap bulabilmek güç değildir. İnsanın hayatı sürprizlerle dolu bir süreçtir. Beklenmedik gelişmeler, istenmeyen sonuçlar, istendiği halde yapılamayan şeyler, bekleneni elde edememek, zamana ayak uyduramamak ve daha nicesi. Bunların her biri insan hayatının sürprizlerle dolu olgularıdır. Bu sürprizler insanı değişime zorlar. Peki sen değişime hazır mısın?

İnsan hayatında yaşadığı bu tür kendisine göre olumsuz sürprizlere karşı bir savunma veya karşılık mekanizması oluşturmak istemektedir. Bu çoğu zaman insanın kendisini değiştirmeye çalışması olur çünkü insan, sürprizlerin yaşanması konusunda kendisini sorumlu tutar. Bu bir bakıma doğru bir durumdur ancak yaşanan sürprize göre değişiklik gösterir. İstenilen sonucu elde edememek, kişinin kendisinin ortaya çıkardığı bir sonuçtur.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

Kendisinden bekleneni verememek ve işten atılmak, kişinin kendi iradesi doğrultusunda gerçekleşen bir durumdur. Beklenmedik veya umulmadık gelişmeleri ise bu kapsama alamayabiliriz ancak planlı hareket eden bir kişi beklenmedik gelişmeleri daima hesaba katmak durumundadır. Hesabın şaştığı durumlarda veya hesabın olumsuz olabileceği durumlarda tek çıkar yol değişimdir.

 1. Basit adımlarla nasıl değişebilirim? Bu alt başlıkta değişim adımları en kısa biçimde anlatılmıştır. Yazının tamamını okumak istemiyorsan buradaki adımlardan faydalanarak yola çıkabilirsin. Fakat her şeyi daha iyi anlamak için mutlaka diğer alt başlıkları da okumalısın.
 2. Değişimi anlamak zorunda mıyım? Bu alt başlıkta değişim ile arandaki bağı tanımaya çalışacaksın. Değişimi anlayıp kabullenmeyi seçmediğin zaman onu başarmanın zorluğu ile tanışmış olacaksın. Böylece değişimi anlayıp harekete geçmeyi başarabilirsin.
 3. Değişimi destekleyici neler yapabilirim? Değişime inanıyorsan ve yanına seni daha güçlü yapacak bir şeyler almak istiyorsan bu alt başlığı inceleyebilirsin. Bu alt başlıkta yer alan bilgilerden yararlanarak değişim maceranda çok daha dirayetli birisi olmayı başarabilirsin.
 4. Elle tutulur küçük hedefler nasıl belirlerim? Değişimin en önemli adımlarından birisi olan hedefleri parçalara ayırma konusunda bu alt başlıktan fazlasıyla bilgi edinebilirsin. Küçük hedefleri yerine getirmek büyük hedefleri yerine getirmekten çok daha kolaydır.
 5. Değişimi nasıl kalıcı hale getiririm? Bu alt başlıkta elde ettiğin değişim başarısının hayatında kalıcı olmasını sağlamak için bilgiler edinebilirsin. Böylece arzuladığın değişime ait sonuçların hayatına daha güzel ve iyi bir biçimde etki etmesine yardımcı olabilirsin.
 6. Değişim ilişkileri etkiler mi? Bu alt başlıkta insanlarla iletişim ve değişim arasındaki bağ anlatılmıştır. Değişime karar verdiğin zaman aslında insanlarla ilişkilerinin de değişeceğini kabul etmen gerekir. Çünkü değiştirdiğin her niteliğin o nitelikle bağlantılı olan insanlara bir şekilde etki edecektir.

Değişmek isteyen insanlardan biriysen ve bunun için gerçekten geçerli sebeplerin bulunuyorsa sadece birkaç adım ile kendini değişim maratonuna dahil edebilirsin. Aşağıdaki bilgilerden faydalanarak hemen başlayabilirsin. Her alt başlıkta değişim sürecine yönelik endişelerin hakkında aradığın sorulara yönelik cevaplar bulabilirsin.

Basit adımlarla nasıl değişirim?

Hayatını değiştirmek veya kendini değiştirmek karmaşık ve bir o kadar zor bir iştir. Bunun sebebi geçmişte yapılan onca denemenin ardından tekrar aynı yola girmenin çok kolay olmamasıdır. Fakat değişmek için yeni yollar keşfetmek her zaman mümkündür. Bu yollardan birisiyle tanışmak istiyorsan dikkatli bir biçimdeki aşağıdakileri okumalısın.

 • Harekete nasıl geçebilirim? Değişmek için ilk olarak elbette harekete geçmelisin. Bunu başarmak için ise öncelikle basit adımlar atmalı ve devamının zaman içerisinde gelmesini sağlamalısın. Mesela tüm davranışlarını kökten değiştirmek istediğini düşünelim. Bunu başarabilirsin ama öncelikle davranışlarını belirli kategorilere ayırıp bunları ufak ufak halletmeye çalışmalısın.
 • Aynı anda birkaç değişim mümkün mü? Hayır mümkün değil. Çünkü aynı anda sadece tek bir değişim serüvenine katlanabilirsin. Bir davranışını değiştirmek istiyorsan aynı zamanda bir alışkanlığını değiştirmek gibi bir şeyle meşgul olmamalısın. Davranış değişimini yerine getirdikten sonra alışkanlık değişimine başlamayı düşünmek zorundasın.
 • Gelecek kaygılarım değişime engel mi? Böyle düşünüyorsan evet büyük bir engel diyebilirim. Anı yaşamalısın, şu an olandan memnuniyet duymalısın ve bu memnuniyeti geleceğini şekillendirmek için kullanmalısın. Bugün olan bitenden memnuniyet duymayan biriysen gelecekte kendin için belirlediğim plandan da memnuniyet duymazsın.
 • Attığım her adımda biraz daha tedirgin olmam normal mi? Değişimin hangi yönüne odaklandığını bilmemekle birlikte attığın her adımdan endişeleniyorsan değişmek yerine günü kurtarmaya çalışıyorsun demektir. Değişmeye çalışırken mutlaka ama mutlaka attığın her adımdan memnuniyet duyarak yeniliklere açık olmalısın.

Değişimi anlamak zorunda mıyım?

Değişmek istiyorsan değişimi anlamak zorundasın. Aklına gelebilecek en basit soruyu kendinize yöneltmeye çalışmalısın. “Gerçekten değişmek istiyor muyum?” sorusunu kendine yöneltip kararlılığını ortaya koymalısın. Kendini tamamen değiştirmen başlangıçta mümkün değildir. Bu nedenle yukarıdaki en basit adımlarda belirttiğim gibi değişimleri adım adım gerçekleştirmeli ve bir plana uyum sağlamalısın.

 • Değişim odak noktasını belirlemelisin. Öncelikle, değiştirmek istediğin unsuru belirlemelisin. Değiştirmek istediğin unsur bir alışkanlık mı? Değiştirmek istediğin unsur bir çalışma yöntemi mi? Değiştirmek istediğin unsur yaşam tarzın mı? Buna bir karar vermelisin. Kısacası hayatına yön verecek bir değişimi hedeflemek istiyorsan ilk olarak onu anlamalı ve ardından diğer adımlara geçiş yapabilirsin.
 • Hedef belirlemek en iyi adımlardan birisidir. Hedef. Sanırım uzun cümlelerle anlatmaya pek gerek yok. Kendini değiştirmek istiyorsan ilk olarak değişim hedefini belirlemelisin. Neden değişmek istiyorsun? Sizi değişime iten sebeplerin etkinlik durumu nedir? Bu sorulara vereceğin cevaplar çok önemlidir. Hedef bir sonraki adımlar için geçerli neden durumundadır.
 • Hedef belirledikten sonra plan yapmalısın. Kendini değiştirmek için atman gereken bir diğer adım plandır. Evet, değişmek istiyorsun, hedeflerin belli, her şeyi hazırladın ancak değişime doğru hareket etmek için mutlaka bir plana sahip olmalısın. Plan, düzen demektir. Başarı için gerekli unsurların düşünülmesi demektir. Sen sadece bu konuda değil, herhangi bir farklı konuda plan yapmadan, rastgele hareket ederek başarıya ulaşabileceğini düşünüyor musun?
 • Beklentileri düşünmeye başlamalısın. Hedef ve plan belli. Geriye sadece değişim sonucunda elde edeceklerini düşünmek kaldı. Değişim sonucunda elde edeceğin şeyler senin beklentin anlamına gelir. Beklentilerini düşünerek seni harekete geçirici unsurları güçlendirmiş olursun. Değişmek isteyen bir kişiysen hedef aşamasında belirlediğin unsurlar zaten senin beklentin olur.

Değişimi destekleyici neler yapabilirim?

Değişim konusunda kendinize en büyük yardımı başkalarının değişim hikayelerini okuyarak yapabilirsin. Bunun için yaş ayrımı gözetmeden kendine bir insan modeli belirlemelisin. Hayatında “Bunun gibi birisi olsaydım?” dediğin birileri varsa o kişilerin hayat hikayelerini okumalısın.

 • Biyografi kitapları okumayı düşünebilirsin. İnsanlar yaşayan insanlardan çok ömrünü tamamlamış insanların biyografilerini okumayı sevseler bile sen farklı bir yol çizerek hayatta olan kişilerin biyografilerini okumayı düşünebilirsin. Önemli olan kendine bir “rol model” belirlemek ve o kişinin yaşayış hikayesini okumaktır. İyi ve güçlü bir insan olmak istiyorsan bu bir gereksinimdir.
 • Örnek alınan insanın yaşam tarzını kopyalamaya çalışabilirsin. Yapman gereken örnek aldığın insanın yaşayış tarzını öğrenmektir. Örnek aldığın insan tanınmış birisi değilse onun geniş kapsamlı biyografisini okuma fırsatını elde edemezsin. Bu durumda örnek aldığın kişi yaşıyorsa onunla birebir iletişim kurmayı düşünebilirsin. Bu mümkün değilse kendine farklı bir rol model belirlemelisin.
 • Değişim için değişim hikayelerini okumak yeterli değildir. Değişim konusunda sana yardımcı olacak insanlarla arkadaşlık kurmalısın. Değiştirmek istediğin alışkanlıkların okumayla ilgiliyse sık sık kitap okuyan insanlarla arkadaşlık etmelisin. Değiştirmek istediğin unsur iş ile alakalıysa bu alanda yetenekli ve kabiliyetli olan kişilerle vakit geçirmeye çalışmalısın.
 • Değişimi tetikleyici ve teşvik edici kitaplar okumalısın. Bu konuda sayısız öneri sunmayı başarabilirim ama öncelikle belirttiğim bu kitaplara göz atmayı düşünmelisin. Anna Frank’ın Hatıra Defteri, Bülbülü Öldürmek ve Küçük Prens bu kitaplardan bazılarıdır.

Elle tutulur küçük hedefler nasıl belirlerim?

Bir önceki alt başlıklarda sık sık dile getirdiğim gibi hedeflerin somut hedeflerden oluşmalıdır. Bunun için mutlaka kendini tanıman gerekir. Değiştirmek istediğin şey ne olursa olsun bunu yerine getirebileceğin konusunda kendini ikna etmelisin. Kendini tanımaya ihtiyacın varsa dilersen aşağıdaki yazımdan yardım alabilirsin.

 • Değişim büyük bir harekettir. Bu harekete saygı duymalısın. Değişim senin için iyi bir insan olmak anlamına gelmektedir. Büyük ve gerekçi hedeflere sahip olabilirsin. Bu hedeflere ulaşmak için daha küçük hedefler belirlemekten çekinmemelisin. Tek dikkat etmen gereken belirlediğin her hedefin somut ve gerçekçi olmasıdır.
 • Teoriye değil pratiğe inanmalısın. Çok nazik ve iyi kalpli bir insan olacağım demek bir hedef değildir. Bunun yerine bir haftada bir miktar (bu kısmı hedefine göre sayıyla belirtmelisin) iyilik yapacağım diyerek yola çıkmalısın. Söz verdiğin gibi bu hedefi yerine getirmeli ve iyi bir insan olmak için yoluna devam etmelisin.
 • Zorluklarla karşılaştığında pes etmemelisin. Bazen hedefleri yerine getirmek konusunda zorluk yaşayabilirsin. Bu tür durumlarda hedefleri esnetmeyi düşünmelisin. Bir ayda 5 kitap okuyacağım diyebilirsin ama bunu gerçekleştirmek sizi zorluyorsa hedefi küçültmeli ve daha makul bir miktar yapmalısın.
 • Yerine getirilen her hedef gelecek başarılar için motivasyon anlamına gelir. Yoluna devam ederken elde edeceğin her başarı sana motivasyon olarak geri dönüş yapacaktır. Motivasyonun ne kadar yüksek olursa değişim konusunda kendini mutlu hissetmen bir o kadar mümkün olacaktır. Bu nedenle küçük ama elle tutulur hedefler belirlemek sana fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Değişimi nasıl kalıcı hale getiririm?

Değişim sonunda her şeyin bittiğini düşünmeyin. Eğer belirlemiş olduğun ana hedefe ulaşmayı başarmış durumdaysan elde ettiğin sonuçları iyileştirme yoluna gitmelisin. Bu iyileştirme çalışmaları elde ettiğin sonuçlardan daha iyi verim almanı sağlayacaktır.

 • Bir hedefi yerine getirip değişmeyi başarmış durumdaysan hemen ardından yeni bir hedef belirleyin. Elde ettiğin başarının etkisinin bir çırpıda ortadan kalkmasına izin vermeyin. Kendine güven ve hemen yeni bir ana hedef belirleyerek yeni bir değişim serüvenine katıl.
 • Her yeni değişim serüveninde rol modelini gözden geçirmeyi düşünebilirsin. Her yeni değişim serüveninde size eşlik edecek insanlara yeniden karar vermeyi düşünmelisin. Çünkü değişim sizi farklılaştırır. Siz çok daha iyi bir insan olmak için değişmeye özen gösterirken, etrafınızdaki insanlar bu değişim adımlarından etkilenirler.
 • Bazı durumlarda değişimin yan etkileri olabilir. Mesela bir konuda kendini değiştirmek istediğinde o konuyla ilgili olan insanlarla arana mesafe koymak durumunda kalabilirsin. Bu yaşadıklarının doğal bir durum olduğunu unutmamalısın. Hayatında 1000 tane insan tanıyor olabilirsin ama çok azıyla vakit geçirmeyi düşünürsün. Değiştikten sonra ise bu sayının 900 olması kaçınılmazdır.

Değişimin ilişkileri etkiler mi?

Değişme konusunda kararlıysan karşına çıkacak engelleri aşma konusunda çok çaba göstermen gerekecektir. Değişimin önündeki en büyük engellerden birisi kişinin yaşadığı ilişkilerdir. Bu ilişkileri sadece duygusal bağ kurduğun sevgili ilişkileri olarak sınırlandırmayın. Arkadaşların, dostların ve ailen ile kurduğun ilişkilerin tümü etki altında kalacaktır.

 • İnsanlarla kurduğun ilişkiler en başında “karşılıklı çıkar” ilişkisine dayalıdır. Bunu reddetmek size bir şey kazandırmayacaktır. Bir kişiyle durduk yere arkadaş olur musun? Yoldan çevirdiğin bir insana hadi gel arkadaş olalım diyebilir misin? Bunu yapsan bile manasız olacaktır. Çünkü karşıdaki insanın vereceği tepki belirsizdir.
 • Arkadaşlarınla kurduğun ilişkilerin temelinde güven vardır. Onlara güvendiğin için arkadaşın durumundadırlar. Güvenmeyi tercih etmeseydin arkadaşlık kurmak gibi bir beklentin olmazdı. Burada bizi ilgilendiren durum ise söz konusu güven unsurunun zor kazanılan ama çabuk kaybedilen bir his olmasıdır.
 • Kendini değiştirmeye başladığın zaman arkadaşlarının seninle olan bağları ne olursa olsun değişimler kendiliğinden başlar. İlişkilerin bambaşka boyutlara geçiş yapabilir. Sorunsuz arkadaşlıkların sorunlarla dolu olabilir. Seviyeli bir biçimde ilerleyen aşk ilişkin bir anda kopma noktasına gelebilir. Burada kilit unsur sadece sen olmazsın çünkü değişmeye başladığın zaman karşındaki kişiyi de değiştirmiş olursun.
 • Eğer bir sevgilin varsa ve değişmenin gerekli olduğuna inanıyorsan bu konuda onunla birlikte hareket etmeye özen göstermelisin. Yaşadığın ilişki gelip geçici değilse bu önemlidir. Karşındaki kişinin seni anlaması, neden değişmeye çalıştığın veya neleri değiştirmeye çalıştığını bilmesi gerekir.

İnsan kendini nasıl değiştirir sorusuna cevap ararken bir şeyin mutlaka farkında olmalısın. Değişim yolunda ilerlerken çevrendeki insanlarla olan ilişkilerin değişeceğini aklından çıkarmamalısın. Planlama yaparken bu olasılığı göz önünde bulundurmaya çalışmalısın. Sen hayatında hiç değişmeye çalıştın mı? Davranışlarını değiştirmek istediğin zaman neler yaptın? Bu konuda başarılı olabildin mi? Düşüncelerini yorum yaparak dile getirebilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

298 Responses

 1. --- dedi ki:

  Merhaba,
  Değişmesi gereken sorunumun neyle ilgili olduğunu tam olarak bulamıyorum. Belki de bilmek istemediğim için böyle.
  Oturup düşündüğümde aklıma gelen ilk şey etrafımın suçlu olduğu. Biraz daha kafa yorunca tüm suçu kendimde topluyorum. Sadece suçlu hissettiğim zamanlarda değil, genel olarak sevmiyorum kendimi. Dolayısıyla özgüvenim de yok pek.
  Ailemde sakin bir âna çok az rastlanır. Dört aile üyesi olarak her an hır gür içinde olabiliyoruz. Ortamdaki huzuru, kasvetli ve gergin hava hep örtbas eder. Annem ile babamın bitmeyen kavgaları, ikisinin sinirli yapısı, annemin panik ve huysuz bir karakterinin olması, babamın her şeye sinirlenebilmesi, kardeşimin hırçınlığı ve fazla tuhaf davranışları…
  Kardeşim henüz küçük, dördüncü sınıfa gidiyor ancak ona gösterdikleri toleransın yarısını görmüyorum. Genelde kavgalıyız onunla. Şımarıklığı, durduk yere sataşması ve her konuda saf gibi davranması burnumdan getiriyor. Onu dövdüğüm veya bağırdığım için de üzülüyorum genelde ama kendimi durduramıyorum.
  Çoğunlukla annemle kavga ederiz. O kadar eften püften konular ki… Mesela az önce alacağım bir çift çorap konusu büyük bir kavgaya dönüştü. İstediği türden almadığım için burnumun dikine gittiğimi, şımardığımı, dediklerini dinlemediğimi söylenmeye başladı. Agresif kişiliğime laf atıp durdu. Herkes değiştiğimi, asabileştiğimi söylüyormuş ona.
  Derslerimin düşüklüğünü de katıyor bazen işin içine. Gittiğim okul zor. Ruhsal durumumu çözmeden odaklanamıyorum derslerime. Ben de halimin farkındayım fakat geçemiyorum önüne. Bağırış çağırış seslerine katlanamıyorum. Kalabalık ortamla hiç gelemiyorum. Hele ki aile içi kavga olduğunda tepem atıyor, sinirlenince ne yapacağımı şaşırıyorum. Annem babamın tarafını yeriyor, babam annemin tarafını yeriyor. Birlik denilen bir şey yok.
  İstesen bal gibi değiştirirsin kendini, içindeki kötülükten dolayı böylesin hep diyor annem. Milletin çocuklarını örnek verip yerin dibine sokuyor beni. Sadece evde değil, dışarıda da böyle.
  Yanlış olduğunu bilsem de karşılık vermeden duramıyorum. O kadar çok aşağılıyor ki.
  Yalnız kalacağımı, asosyal olduğumu, kimsenin beni sevip saymayacağını vurgulayıp duruyor.
  Beni sevmiyorsun, bana güvenmiyorsun babanı seviyorsun sen diyor. Ona göre babam bana hiç kızmadığı için seviyormuşum babamı.
  Annemin yanlışlarını da göz önüne serdiğimde bizim onu bu hale getirdiğimizi, biz düzelmeden düzelmeyeceğini söylüyor.
  Arkadaşlarım da sezmiş bu sene durgunluğumu. Geçen seneki gibi enerjik olmadığımı söylüyorlar. Normalde her sorunumu birilerine anlatan biri değilim ancak yanlışlıkla aile durumumuz kaçtı ağzımdan. Ortamın benim için iyi olmadığını, ebeveynlerimle konuşmam gerektiğini söylediler.
  Konuştum, konuşmaya çalıştım. Kaç kere denedim. Başlarından savıyorlar.
  Elimde olsa ölümümü düşünürüm dediğim vakit, uzmandan yardım almam gerektiğini söyledi arkadaşlar.
  Sınıfta yalnız otururum genelde. Pasifleştiğimin ben de farkındayım. Birileriyle konuşurken o ne der, şu ne der diye düşünmekten alamıyorum kendimi.
  Anneme psikoloğa gitmek istediğimi söyledim, hasta olmak için can atıyorsun , hastalık hastasısın sen diye kızmaya başladı.
  Anneannem de demişti son halimizi gördüğünde. Düzelmeniz lazım demişti. Bunu dile getirince öyle hiddetlendi, öyle kızdı ki.
  Yanlışlarımın tam olarak farkında değilim fakat annemle aramda bir yarış varmış gibi hissetmeme neden oluyor bu durum. Bazı zamanlar oturup güzel güzel anlaşsak da çoğunlukta olan kavgalarımız yüzünden moralim yerle bir oluyor. O değişmeden değişmeyeceğimi söyleyip duruyorum kendimce. Henüz sorunumu bilmezken, inadımı da yenememişken nasıl uygulayayım ki bunları? Ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Detaylı anlatım için teşekkürler. En son söylemem gerekeni en başında söyleyeceğim. Mutlaka bir psikiyatri kliniğe gitmelisiniz. Üzerinizde bu kadar fazla yük varken sağlıklı düşünmeniz mümkün değil. Kolaya kaçtığımı düşünmeyin çünkü ben yaşadığınız ortamın dinamiklerini tam olarak bilmiyorum. Evet, size göre anneniz sorunun kaynağı gibi görünüyor ancak ya sorunun kaynağı babanız ise? Sizseniz? Bunları hemen anlayabilmek pek mümkün değil. Devamlı olarak bir terapiste gitmeniz durumunda sizi yönlendirecek ve bunları tek tek çözümleyecektir.

   Bana sorarsanız ben ailenizden uzaklaşmanız gerektiğini söylerdim. Öğrenim durumunuzu bilmiyorum ama üniversiteye gidecekseniz şehir dışında bir üniversiteye gidip kendinizi ailenizden uzaklaştırın. Madem bu kadar problemli olduklarını düşünüyorsunuz, o zaman gereğini yapmanız gerekir. Bu sadece sizin için geçerli değil, sizin gibi olan ve ailesiyle anlaşmayı başaramayan herkes için geçerlidir. Ancak ne olursa olsun bir uzmanla görüşmelisiniz.

   Kendinize olan güven konusunda aşağıdaki iki yazımı okuyabilirsiniz. Belki kendinizi toparlamanız konusunda size biraz dahi yardımcı olabilirler. Hayatınızın çıkmazda olduğunu düşünmeyin. Her zaman bir çıkış yolu vardır, sadece bu yollar henüz keşfedilmemiştir.

   https://www.grisayfalar.com/ozguven-nasil-kazanilir-gelistirilir/

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendine-guvenini-nasil-kazanir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. Can dedi ki:

  merhaba ben 17. yaşındayım ama yetişkin birisi gibi konuşucam gerçekten hayatımın bu zamanına kadar bi keyif alamadim kendime özgüvenim zaten yok yapabileceğim şeyler yok küçük bi şehirde oturuyorum o yüzden çevrem büyük şehirlere göre oldukça az ve günüm hep dolu geçiyor sabah okula gidiyorum akşam ise kendi baba dükkanında çalışıyorum yani kensime ayıracak vaktim pek olmuyor hayatım böyle geçiyor fazla özgüven eksikliğim var kensimle barışık değilim bi kere birde arkadaşıma soruyorum beni dışardan nasıl görüyorsun diye oda saf hiç bir şeyi takmayan özgüveni az bi insan olarak söylüyor doğru da diyor ama kendim birçok kez değişmeye çalıştım ama hepsinde tökezledim olmuyor tam yapıcam diyorum ama hep işin kolayına kaçıyorum bu elimdw olan bişey değil bende istemiyorum bi yorum yazarsanız sevinirim(farklı isim vericem kendi ismimi söylemek istemiyorum)

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Durumunuz anlaşılabilir bir şey ama bunu büyük bir dert olarak görmemelisiniz. Çünkü çözüm bulabilme ve üretebilme şansınız vardır. Kendinize biraz vakit ayırmanız her şeyi çözmeye başlamak için iyi bir adım olacaktır. Hayatınızdaki standartları aşabilmek için her gün olmasa bile birkaç günde bir farklı şeyler yapmaya çalışmalısınız. Örnek vermek gerekirse, okuldan çıktıktan sonra kendinize çok kısa vakit ayırarak -işe gitmeden önce- farklı şeyler yapmaya çalışabilirsiniz. Kitap okuyabilirsin, film izleyebilirsiniz, oyun oynayabilirsiniz. Böylece hayatınızın rutin zincirini kırmayı başarabilirsiniz.

   Kendinize olan güven konusuna gelince aşağıdaki yazılarımı okumanızı öneririm. Size yardımcı olabileceklerini düşünmekteyim:

   https://www.grisayfalar.com/ozguven-nasil-kazanilir-gelistirilir/

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendine-guvenini-nasil-kazanir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 3. Merve dedi ki:

  Teşekkür ederim bakacagim.

 4. Merve dedi ki:

  Merhaba.Ben Merve.Uzun süredir kendimi mutsuz ve halsiz hissediyorum.Ailem de benim çok değiştiğini ve çok pasiflestigimi söylüyor.İnsanlardan soğuyorum ve çoğu zaman kendimi yalnız hissediyorum.Çok site dolaştım değişmek için.Yine siteleri dolaşırken bir umut bu sayfayı gördüm.Sixin sorulara cevap verdiğinizi görünce nasıl mutlu oldum anlatamam.Artik çekingen mutsuz ve kıskanç tavrimdan kurtulmak ve kendimi yeniden sevmek istiyorum.Açıklarsam,çekingen tavrım hiçbir şeye girmede kendime guvenenememek ve insanlardan verecekleri tepkilerden beni sevmeleri veya asagialmalrindan korkmam.Ve bu beni bitiriyor resmen.Bu tanrım da beni kulakliklarimi takip insanlardan uzaklaşmami sağlıyor.Mutsux oluyorum ve mutlu insanları gorunce kendimi hissediyorum.Kendimxen bir kez daha nefret ediyorum.Kıskanmam ise arkadaşlarımı arkadaşımın eski arkadaşları kiskanmam.Yani sevgilim yok öyle bir kıskanma değil.Arkadasiim benim yanımdayken sürekli sıkıldığını hiç konusmadigimi çok sakin çok sessiz olduğumu söylüyor.Ama bir diğer arkadaşım da deli olduğumu çok eğlenceli olduğunu söylüyor.Gerxekte o neşeli kizi olduğumu biliyorum ve benliğime geri dobmek istiyorum.Bu yarıyılda artık degisecegim deidm ve şuan da sayfalara bakıyordum.Bir sürü kağıt yazdım.Fit kalma resim ders vs.Ama bunları yapabilecegimden ve kendimden emin değilim.Beni böyle görünce ne düşüneceklerini kafama takıyorum ve bu da korkmami sağlıyor.Eger cevap verirseniz gerçekten çok sevinirim.
  Hoşçakalın.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Birazcık okumakta zorlandım ama sizi anladığımı söyleyebilirim. Burada problem bakış açınızla ilgili diyebilirim. En azından anlattıklarınız böyle bir izlenim bıraktı. İlk olarak yaptıkların karşısında başkalarının düşüncelerini önemsemekten vazgeçmelisin. Herkesin doğrusu ve yanlışı farklıdır. Dolayısıyla karşında bir otorite yoksa ondan onay almak durumunda değilsin. Bundan söz ettiğim bir yazım vardı. Ona göz atabilirsin:

   https://www.grisayfalar.com/el-alem-ne-der-bos-ver-gitsin/

   Kıskançlık konusunda durumu daha net anlamak gerekiyor ve bu konuda size en iyi yardımcı olacak kişiler sizi en iyi tanıyanlardır. Benim elimden bu konuda bir şey gelmez maalesef. Kendinizde olan güven problemini ortadan kaldırmak istiyorsanız yine bir başka yazıma göz atabilirsiniz. Bu yazının içerisinde de adım adım neler yapabileceğiniz yazmaktadır.

   https://www.grisayfalar.com/ozguven-nasil-kazanilir-gelistirilir/

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendine-guvenini-nasil-kazanir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 5. İREM dedi ki:

  Merhaba, ben 15 yaşında bir lise öğrencisiyim. Daha yolun başındayken kendimi değiştirmek istiyorum. Aslında herkesin değişime uğraması gerektiğini düşünenlerdenim. Ben başarılı bir yaşamım olmasını istediğim için değişmek istiyorum. Bazıları belki başka sebeplerden değişime uğramak istiyorlardır. Ama sonuç olarak herkes değişime uğramak zorundadır. Birçok hatalarım var, hatalarımız var… Önemli olan bu hataların farkına varıp düzeltmek istemendir. Tabi bu hatalarını düzeltirken en çok ihtiyaç duyduğun şey motivedir. Sen her zaman mutlu olmalısın ki insanlar da seni bir o kadar mutlu etsin ve sonunda motiven de yüksek olsun.
  Asla başaramayacağımız bir şey yoktur. Sen kendine inan yeterli… 🙂

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli düşünceleriniz ve katkınız için çok teşekkür ederim. Umarım hedefinize ulaşabilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 6. ... dedi ki:

  17 yaşındayım ve değişmek istiyorum. Bazı davranışlarım sevdiğim insana zarar veriyor. Normslde biri için değişme olayına karşı biriyim fakat bunu fedakarlık olarak görüyorum sevgi emek ve fedakarlık ister. Çok takıntılıyım kıskancım ve yeri geliyor insanı çok sıkıyorum. Her insan değişebilir buna inanıyorum. Ve ben güçlü bi kız olmak istiyorum.

 7. Merhaba 17 yaşındayım ve geleceğim için endişe ediyorum. Benim amacım sanat yolunda ilerlemek.. Ama bunun için nasıl bir yol izlemem gerektiğini ya da kendimi bu yolda nasıl geliştirmem gerektiğini bilmiyorum. Sesimin güzel olduğunu düşünüyorum ve etrafımdaki olumlu tepkilerden dolayı da bundan artık eminim. Geleceğimi de bu yolda ilerletmek istiyorum. Ama dediğim gibi nasıl bir yolda ilerleyeceğimi, kendimi nasıl geliştirebileceğimi, veya neler yapmam gerektiğini bilmiyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sizi anlıyorum ama doğru kişiden yardım almadığınızı söylemeliyim. Sesiniz ile bir şeyler yapmak istiyorsanız bu alanda başarılı veya deneyim sahibi kişilerden öneriler almalısınız. Kendinizi geliştirmeniz için size en doğru öneriyi onlar yapacaktır. Ben sadece size yapılan öneriyi daha verimli şekilde değerlendirme konusunda yardımcı olabilirim.

   Sağlıcakla kalın, hayatınızda başarılar dilerim.

 8. Şevval dedi ki:

  Merhaba sanırım olayla pek ilgisi olmayan bir konuda sizden danışmalık isteyeceğim. Sorun şu ki çok fazla duygusalım ve kendimle çelişen bir realite yönüm var. Herşeyin farkında olan ve hayatı yalnızca toz pembe görmeye çalışan biriyim. E hem toz pembe görmeye çalışıp hem de öyle bir durumun hakim olmayacağını anımsayan biri olunca bocalıyorum ve kendi rengimi kaybediyorum. Ben iyimser duygusal bi bakış açısıyla bakıp bir ödül beklerken ,ödülden kastım manevi anlamda, sonuçlar her zaman bunu doğurmuyor. Kabullenişide zor oluyor hâliyle. Bocalamalara sebebiyet verirken kişiliğim dışına taşabiliyorum ki artık hangisi kişiliğime ait bilemiyorum. Daha hangisini seçmeliyim onu bile bilemiyorum mantığı mı duygusallığımı. İnsan içinde her ikisini de barındırmalı elbette ama benim kastettiğim nokta hayata karşı bakış açım tavrım nasıl olmalı bunu bilemiyorum. Kendimi nasıl değiştirmeliyim ya da bu değişim hangi yönde olmalı? En azından böyle bi durumda sizin tavrınız ne olurdu?
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Aşırı duygusallık her zaman zararlıdır. Biraz daha mantık eğilimli olmanız gerekir. Sürekli duygusal hareket edip karşılığında elde etmek istediğiniz sonuçları alamamanız da gayet doğaldır. Hayat buna izin vermez ve sizi çok daha mutsuz bir birey yapar. Mutsuz olmak istemiyorsanız beklentileri ortadan kaldırmanız gerekir. Beklentileri ortadan kaldırmak ise insanın doğasına birazcık aykırı bir durumdur. Değişmek için tercih etmeniz gereken yolu aslında kendiniz söylemişsiniz. Umarım bunda başarılı olursunuz.

   Ayrıca dilerseniz aşırı duygusallıkla ilgili aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz. Hayat boyu başarılar dilerim.

   https://www.grisayfalar.com/asiri-duygusallik-ile-nasil-bas-edebilirim/

 9. Didem dedi ki:

  Merhaba 17 yaşındayım hayattan o kadar bıktım ki resmen ruhum acı çekiyor .sanki yaşamıyorum.. sürekli düşünüyorum .çok yorgunum hayattan hiç zevk almıyorum .özgüvenim hiç yok! bıktım , kendimi tanımıyorum hep başkaları için yaşadım.kendimi hiç sevmiyorum . depresyondayım iyilesemiyorum !boş boş etrafa bakıyorum sürekli ağlıyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Biraz içinizi dökmüş gibisiniz. Bu kadar olumsuz düşüncenin arasında olumlu kalabilme şansınız elbette yok. Ruhunuzun acı çektiği söylemişsiniz. Neden? Yaşamadığınızı düşünüyorsunuz. Neden? Sürekli düşünceli olduğunuzu söylüyorsunuz. Neden? Kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Neden? Hayattan zevk almadığınızı belirtmişsiniz. Neden?

   Bu soruların hemen hemen hepsine cevap vermeniz gerekmekte. Depresyonda olduğunuzu söylemişsiniz, kesin tanıyı koyacak kişi ben olmasam bile bu büyük olasılıkla doğru diyebilirim. Profesyonel destek alarak daha kötü olmadan kendiniz için bir çözüm üretmelisiniz. Kendinize olan güveninizi toparlamak için aşağıdaki yazılardan faydalanabilirsiniz. Umarım işinize yararlar.

   https://www.grisayfalar.com/ozguven-nasil-kazanilir-gelistirilir/

 10. Merve dedi ki:

  Merhaba,
  Bende değişmek isteyenlerdenim. Bu zamana kadar karşımdaki insana, insanlara daha çok değer verdim. Kendimi pek düşünmeden hareket ettiğim , sonunu düşünmeden hareket ettiğim çok davranışım oldu. Karşımdaki insanı kırmak, üzmek gibi düşüncem hiç bir zaman olmadı. Fakat şuan bulunduğum nokta da karşımdaki insandan gördüğüm kadar değer vermek istiyorum ve beklenti içinde olmamak istiyorum. Mesela karşımdaki çabalamasa da, az çabalasa da bu duruma üzülüp, kırgın, kızgın olduğum halde kendimi geri çekmeyi yapamıyorum. Yine gereksiz ve karşımdakine herşeye rağmen üstüne titriyorum. Artık kendimi frenlemek istiyorum. Bu durum kendimi değersiz hissetmeme, kendime saygı duymama sebep oluyor. Çalışmam gereken finallerim var. Hal böyle olunca motivasyonum uçup gidiyor. Ama kendimi kötü hissettiğim için özgüven eksikliği yaşıyorum. Zamanım da saman alevi gibi yanıp ilerliyor…
  Herkesin bir imtihanı var. İmtihanı kazananlardan oluruz İnşaAllah.
  ” Ben değişebileceğime inanıyorum sizce değişebilir miyim? Bu konuda düşüncelerinizi , yardımınızı bekliyorum. Hayırlı günler.”
  En Güvenilire emanet olun.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Yazdıklarınıza göz attığımda aslında olumlu bir durumu olumsuz gibi gördüğünüzü fark etmekteyim. İnsanlara ne olursa olsun değer vermeyi bilen birisi olmak kötü bir şey değildir. Tabi insan derken iyi, ahlaklı ve erdemli olanlardan söz etmekteyim. Eğer bu ayrımı yapmadan herkese iyi niyetle yaklaşıyorsanız ve sonucunda insanlar bu iyi niyetinizi kötüye kullanıyorsa bu durumda insanlarla aranıza mesafe koymayı öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için elimde bir formül yok çünkü ben zaten mesafeli bir insanımdır. Daha önce hiç araştırma gereği de duymadım.

   Değişim konusuna gelirsek, aslında insan dilediği zaman değişebilen bir varlıktır. Tek ihtiyacı olan değişim sonucunda bir menfaat görebilmesidir. Menfaat derken çıkarcı olmaktan veya maddiyattan söz etmiyorum. Psikolojik yenilenme, mutluluk, istek veya buna benzer duygular açısından sonucu olumlu olacaksa insanın değişim süreci çok daha çabuk gerçekleşmektedir. Bunun için ihtiyacınız olan şey yakınlarınızdan destek alabilmektir. Onlar sizi desteklerse siz daha hırslı ve azimli olursunuz. Bunu ben doğrudan yapamayacağım için yakınınızdaki insanları referans gösterdim. Etrafınızda güvenebileceğiniz birileri yoksa değişime inanmış insanların hayat hikayelerini okumayı deneyebilirsiniz.

 11. Emir dedi ki:

  Merhaba 17 yaşındayım yaklaşık bir yıl boyunca insanlarla olan hal ve hareketlerimi değiştirmek istedim olmuyor bir türlü konu ise ciddiyetin istiyorum ve insanlar yuzume gulumsedigi zaman sanki bana göre helal kardeşim gibi oluyor çünkü bu safligimdan kaynaklanıyor gerektiği yerde gerektiği zaman yapılan kötülüğe karşı sessiz kalıp kalp kirmaya yani karşılık vermeye çekiniyorum kisacası yaşım 17 ama çocuk gibiyim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bu konuda benim tam olarak ne yapmamı bekliyorsunuz onu anlamadım. Genel olarak ifade etmek gerekirse karakterinizin şekillendiği evrelerde yer alıyorsunuz. Tabi bazı kişilerde bu çok daha önceden veya çok daha sonradan oluşabilen bir durumdur. Değiştirmek istediğiniz huylarınız varsa öncelikle bunları net olarak belirlemeniz gerekmekte. Bu yazdıklarınız çok karmaşık yani tam olarak ne yapmak istediğinizi bile anlayabilmiş değilim.

 12. Murat dedi ki:

  İş hayatımda kendimi geliştirmek istiyorum ama olmuyo işe odaklanamıyorum kendime bi hedef belirliyorum ama bir türlü beceremiyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle bu telaş durumunu kafanızdan atmanız gerekmekte. Bu şekilde kendinize yardımcı olmanız mümkün değil. İş hayatınızda kendinizi geliştirmek istiyorsanız yapacağınız ilk şey iş hayatınıza özgü olumlu ve olumsuz, avantajlı ve dezavantajlı yanlarınızı belirlemek olmalıdır. Bunları yaptıktan sonra olumsuz ve dezavantajlı olanlar konusunda bana bilgi verebilirseniz yardımcı olmaya çalışabilirim.

 13. Cemre dedi ki:

  Merhaba 26 yaşındayım hayatımın çok karmaşık bi dönemi bi hedefim kalmadı sıfırdan başlıyorum ve nereden nasıl başlayacağım bilmiyorum kendim için sağlam adımlar atmak meslek edinmek istiyorum sevdiğim şeyleri.kararlı bi şekilde yoluma devam etmek istiyorum nerden başlayacağım bilmiyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Başlamanız gereken nokta sahip olduğunuz panik halinden kurtulmaya çalışmaktır. Şu yazdığınız kısa paragraf bile aceleci davrandığınızı göstermektedir. Hayatınızın koşulları neler, nasıl bir yaşama sahipsiniz bunları bilmeden size şuradan başlamanız gerek diyemem. Bence bir terapiste giderek bunu profesyonel olarak çözmeye çalışabilirsiniz. Ben sadece merak ettiğiniz konularda size bilgi sunabilirim.

 14. Ayşee dedi ki:

  Merhaba , yazanlara cevap verdiğinizden ötürü bende yazmaya karar verdim. Çünkü tek başıma bazı şeylerin üstesinden kendim gelemiyorum. Ciddi manada özgüven eksikliği yaşıyorum ve ne yaptımsa da aşamıyorum bunu. Bu yüzden kalabalık ortamları sevmiyorum dışarı çıkmıyorum . Sevdiğim insanla cesaret edip buluşamıyorum telefonda konuşamıyorum sevdiğim halde tamamen bitme aşamasına geldik 1.5 senedir durum böyle buluşmak görüşmek istiyor nasıl değişebilirim nasıl üstesinden gelebilirim bu durumun çünkü bend mutsuzum bu durumdan sevdiğim insanı bile bile kaybedicem bana bi yol bi fikir önerir misiniz gerçekten çok ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim..

 15. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben erkek kuaforuyum ve normal bi sıradan semtte kuaförluk yapiyorum 10 senedir aynı semtteyim ve artık sıkıldım burda kalıp kendi işimi daha güzel şekilde yapmak istiyorum ama bi yanımda burdaki insanlarla ugrasma git 10 gömlek üstün insanlara hitap et dio ama maddi açıdan ilk etapta burda kazanacağım paraları kazanamicam die adım atmak tan korkuyorum ve hep ya olmassa die hep olduğum yerde düşünüyorum düşündükce burdaki isimden de bikiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim sizce ne yapmaliyim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Kariyer konusunda verilecek kararlar her zaman zorlayıcıdır. Kuaförlük mesleğine çok yabancı sayılmam ama ince eleyip sık dokumak gerekir böyle bir meslekte. Sadık müşterileriniz vardır. Sürekli gidip gelen insanlar vardır ve onları kaybetmek gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Üstelik çok daha lüks veya gelir düzeyi yüksek noktalarda bu işi yapmaya kalkarsanız belki beklentilerin altında kalıp başarısız olabilirsiniz. Burada mesleğiniz açısından vermeniz gereken karar az çok bellidir.

   Garanti olandan kaçıp riskli olana gidip daha fazla kazanıp kendinizi mutlu edeceğinizi düşünerek hareket edebilirsiniz. Ama bu durumda elinizde garanti olanı kaybedebilirsiniz. Vereceğiniz kararı alırken bence bir ön çalışma yapmalısınız. Gidilebilecek potansiyel yerleri görmelisiniz veya fırsatınız varsa birkaç deneme yapmaya çalışmalısınız. Bu sayede nihai kararı daha rahat verebileceğinizi düşünüyorum.

   • Deniz dedi ki:

    Ben aslında dediğinizi yaptım ama farklı bi yerdi spa merkezinde kuaför bölümünde çalıştım öğlen 12 de iş başı yapiyodum isleri guzeldi ama sanki kafamdaki yer gibi deildi belkide ben hızlı bi karar verdim maddi yönden çünkü eski çalıştığım yerde kazandığım parayi orda 3 günde kazandığım oluyordu ama daha az yoruluyodum burda şuanki çalıştığım yerde 10 kesiyi kesip kazaniyodum ordaki 3 kişi kestigimde kazaniyodum ve bu arada yaptığım işte kendimë güveniyorum çok şükür

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     Geride bıraktığınız deneyimlerden yola çıkarak bunu tekrar denemeyi düşünebilirsiniz. Sizin işinizi çok iyi anlıyorum ama tahmin edebileceğiniz gibi kendinizi memnun etmek istiyorsanız hayalinizdeki yere ulaşana kadar çabalamanız gerekmektedir. Fırsatınız varsa tekrar deneyip ne olduğunu görebilirsiniz. Hem bu sizin için kararlı olup olmadığınızı test etmenize yardımcı olacaktır.

     Tekrar böyle bir fırsat bulamayacağınızı düşünüyorsanız eğer en kısa sürede mevcut konumunuzda daha mutlu olmayı deneyebilirsiniz. İnsanlarla uğraşmak zordur ve siz çeşit çeşit insanın uğrak noktası olan bir noktada bu işi yapıyorsunuz. Kendinizi tamamen bu işe odaklamış olduğunuz için sıkıntıda olabileceğinizi düşünüyorum. Eğer dediğiniz gibi bir değişim şansına sahip değilseniz mevcut çalışma saatlerinizi biraz daha esnetmeye çalışarak kendinize biraz daha vakit ayırmayı denemelisiniz.

     • Deniz dedi ki:

      Aslında tamamen kopmak istiyorum bulunduğum konumdan ama bi anda bunu yapamıyorum ilk cevabınız da kuaförük mesleğinin size yabancı olmadığını söylemiştiniz sizde buliyorsunuzdur neden bi anda kopamadigimi yani hem çevre konusunda hem maddi konuda ve diyer türlü de imkan yaratmak için de bi anda kopmak lazım farkli lüks bi konuma gitmek için kendinizi göstermek için oralarda mücadele etmek lazım

     • Kaan Karadeniz dedi ki:

      Merhaba,

      İşte bunlar kararınızı zorlaştıran nedenler. Bir anda elinizde hiçbir şeyin kalmadığını görebilirsiniz. Bu işi yapan çok insan tanıyorum ve sıklıkla hepsinin müşterisi zaten sabittir. İnsanlarda kuaför denildiğinde sadakat önemli bir konu. Saçın her zaman aynı olmasını ister kişi. Bir kez beğenmediğinde hemen kuaför değiştirebilir.

      Ben bu mesleğe yabancı değilim çünkü babamın eski mesleği. Çok iyi olmasına rağmen kendisinin anlatmasına göre mesleği bırakmasının sebebi insanların saç kestirdikten sonra hizmet ücretini ödeme konusunda mırın kırın etmesiydi. Tabi bunlar çok eski zamanlarda yaşanmış şeyler. Şu an mesleki olarak durum nedir bilmiyorum. Babamın böyle bir geçmişe sahip olması beni zaman zaman zor durumda bırakır. Başka bir kuaföre gittiğim zaman saçın kesiliş şeklinden hemen anlar ve sorar nedenini.

      Diğer taraftan aynı şey sizin için geçerlidir mesela. Belirli müşterileriniz saç uzunluğundan illallah etseler dahi başka kuaföre gidip saç kestirmeyi düşünmezler. Bu sizin için iyi bir şey ama hayatınızda bu tür radikal kararları almak için ise büyük bir engel. Bu engeli aşabilmeniz böylesi bir konumda pek mümkün görünmüyor. Belki mesleki olarak sertifika veya kurs gibi daha profesyonel olmanızı sağlayacak adımlar atabilir ve kurumsal markalarla çalışmayı deneyebilirsiniz. Ama oranın size memnuniyet verebileceğinin bir garantisi yok.

     • Deniz dedi ki:

      Ben sizce herşeye rağmen sıfırdan gidip bir marka altında çalışsam mı ? Yoksa şuan bulunduğum konumda kendimce markalaşmayamı çalışsam yoksa bulunduğum yerde yapıcagıma bu işi mücadele ediceğime keşkeler yaşamıyıp 10 gömlek insanlara mı hitap ediyim hiç olmassa yaptığım sanat para eder zamanla

     • Kaan Karadeniz dedi ki:

      Merhaba,

      Sizin yerinizde olsam ikincisi tercih edip kendi markamı oluşturmayı denerdim. Diğerinde başarısız olursanız ileriye doğru adım atmakta zorlanırsınız ama ikinci şıkta başarısız olsanız dahi kaldığınız yerden devam edebilme şansına sahip olursunuz.

     • Deniz dedi ki:

      Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için ve ilerleyen zamanlarda tekrar size ulaşıp son durumlari aktaricam saygılarımla

     • Kaan Karadeniz dedi ki:

      Merhaba,

      Rica ederim. Umarım hedefinize ulaşmayı başarabilir ve daha mutlu olabilirsiniz. Bol şans diliyorum.

 16. Kaan dedi ki:

  Merhabalar;
  Ben 17 yaşında lise öğrencisiyim. Etrafımda kızlarla çok çok iyi anlaşan arkadaşlarım var. Ama ben onlardan hep bir adım geride kalıyorum bu nedenle de bir süre sonra kendimi sevmemeye kendime kızıyorum. Aslında konuşsam kızlarla anlaşabilirim ama kendime güvenmediğim tek yer muhabbetim. Bu yüzden kendimi geliştirmek istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum açıkçası. Muhabbetimi ilerletmek ve kendimi sevdirmek için neler yapabilirim acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

 17. asya dedi ki:

  kendimi deiştirmek istiyorum obsesif kampulsif titzlik takıntı simetri takıntıları beni bambaşkja bi insan yaptı ama ben asliında bambaşka bi insanım bunu cok derinden hissediyorum ilaç tedavisi antidepresan kullandım ama ama kendim başarmam gerekiyo nolur yardım edin çıkmaz bi yoldat-yım kendimi deiştirmek için ne yapabilirim yoksa YOKSA İNTİHAR EDİCEM ÇÜNKÜ Bİ BEDENDE İKİ KİŞİ FAZLAAAA

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Diğer yorumlarınızı silip sadece bunu bıraktım. OKB konusunda bir doktorun önerileri eşliğinde ilerlemenizi öneririm. Şu an bende de benzer bir tanı var ve tedavi sürecim devam ediyor. Tabi ben ilaç kullanmayı reddettiğim için çok daha yavaş ilerliyorum. OKB çözümlenemeyecek bir şey değil. Sadece zihninizde doğru eşleştirmeleri yapmalı ve biraz sözünüze sadık birisi olmalısınız. Bu hastalığa sahip birisi olarak size neler önerebilirim bilmiyorum. Daha doğrusu ne tür takıntılarınız var onları bilmediğimden ne söylesem boş olacak. Eğer biraz olsun bu konuda bilgi verebilirseniz belki bugüne kadar sahip olduğum deneyimlerle size yardımcı olmaya çalışabilirim.

 18. sevda dedi ki:

  merhaba bnmde bir sorunun var kendimi iyi ifade edemiyorum konusma diksiyonum iyi degil ilkokul mezunu olduğum için buna bağlıyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Hiç okula gitmemiş olsanız bile bu problemle karşılaşma veya karşılaşmama olasılığınız vardır. Eğitim bir eksikliktir ama bu tür problemlerin temel sebebi değildir. Diksiyon konusunda daha önce kendinizi hiç geliştirmeye çalıştınız mı? Bir şeyler yapmayı denediniz mi? Kursa falan gittiniz mi? YouTube gibi alanlarda yardımcı kaynaklardan faydalanmayı düşündünüz mü? Bunlara cevap verebilirseniz size daha doğru bir biçimde yardımcı olmaya çalışabilirim.

 19. Ayşegüll dedi ki:

  Merabalar, bn 21 yaşında üni. öğrencsiyim şöyle bi sıkıntım var ki oldugum ortamda aktif olamıyorum yani bişey atılıyor ortaya herkes bişeyler söylüyor bn sadece dinlemekle kalıyorum o an aklıma gelmiyor o verileblcek cvp lar ama aslında bnm de söyleyebileceğim şeyler oldugunu biliyorum ve bni üzende bu kısmı bunları bnde söyleyeblrdim çok zor deil ama nie o anda aklıma gelmiyor ve cümleyi kuramıyorum diorum. Utangaçlık deil kesinlikle utangaç deilim ama ndn olmuyor, ndn arkadaşlar fikirlerini söylüyor da bnm dile getirebilceğim bi fikrim olmuyor o anda onlar söyledikten sonra diorum bunları bnde diyebilirdim ilk duyduğum şeyler deil öyleyse ndn dile getiremiyorum:( yardımcı olurmusunz bişeyler önerip Kaan bey, teşekürler..

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Şimdi o anlardan birine gitmeni ve etraflıca düşünmeni istiyorum senden. Birileri bir şeyler söylerken söyleyecek bir şeylere sahip olmanıza rağmen neden sustuğunuzu bir düşünün? Elbette hemen utangaçlıkla bunu bağdaştırıp kestirip atmayacağım ama sizi bir şeyin frenlediği neredeyse kesin gibi. Mesela söz konusu durumda düşüncelerinizi söylerseniz neler olacağını düşünüyorsunuz? Şiddetli tepki? Kabul görülmeme? İlgili alakasız bir şey söylemiş olma korkusu? Söylenmiş bir şeyi tekrar etme endişesi? Söylediklerinize yönlendirilecek sorulara cevap veremeyecek olduğunuzu düşünme? Bunlardan herhangi birisinin veya bunlara benzer bir şeylerin olup olmayacağını düşünüyor musunuz?

 20. Ayşe dedi ki:

  Kaan abi şimdi beni belki anlarsınız diye demek istedim ben sürekli hayal kuruyorum sanki farklı bir dünyada yaşıyormuş gibi ve artık 2 dünyanın duyguları, görevleri bana ağır geliyor birisi hayal olduğu halde orada yasadiklarima ağlıyorum, gülüyorum vs bir de geçmişte yaptığım şeylerin geleceğe vurmasından korkuyorum herşeyden korkuyorum…sizce ne yapmalıyım?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba, benden ne yapman gerektiğine yönelik bir fikir istiyorsan elbette ilk işin bir terapiste görünmek olmalıdır. Hayal kurmanın kötü bir şey olduğunu söyleyemem. Hayaller hedeflere ulaşma konusunda iyi birer motivasyon kaynağıdırlar. Fakat sürekli hayal kurmak, sanki orada yaşıyormuş gibi gerçek yaşantıda yaşamak tamamen farklı bir durum. Kendini bu halde görüyorsan mutlaka bir terapiste gitmelisin.

   Buna ek olarak neler hayal ettiğin çok önemli. Çünkü hayal ettiğin şeyler aslında sağlık durumunun bir belirtisi konumundadır. Bunları paylaşmayı düşünürsen belki yorumlayabilirim. Bunun dışında elimden pek bir şey gelmez.

Yorum yapıp katkı sağla...