İnsan kendini nasıl affeder?

İ

İnsan zaman zaman kendini nasıl affedebileceğini düşünür. Bu düşüncenin oluştuğu insanlar hayatlarında büyük bir hata yaptıklarına inanırlar. Durum böyle olsa bile aslında bu düşünceye kapılmaya hiç gerek yoktur. Hayatın ne anlama geldiğini öğrenmeye çalışan her insan kendini affetme konusunda diğerlerine göre çok daha şanslı olacaktır.

İnsanın kendini affetmesi kolay bir şey değildir. Farkında olma becerisini yükseltmeyi başarabilen insanlar bu konuda avantajlıdırlar ama asıl avantaja sahip olan kişiler hayatın bir macera olduğunu kabul edenlerdir. Hayatı bitiş çizgisi olan bir yarışa benzetmen durumunda asla kendini affetmeyi başaramazsın. Kendini affedebilmek sonradan öğrenebilir olduğundan sorumluluk alıp hemen yola çıkmayı düşünebilirsin.

İnsan Kendini Nasıl Affeder?

Burada paylaşacağım bilgilerin uzunluğu konusunda önceden bir şey söyleyebilmem mümkün değil. Burada hata yapan kişinin kötü bir insan olmadığı fikriyle tanışmanı sağlayacağım. Sonra geçmişi geride bırakma becerini kontrol etme fırsatı bulacaksın. Sorumluluk almayı ve beraberinde bir plan oluşturmayı başarıp kendini affetmeyi öğreneceksin.

Kendini Affetmeyi Düşünmek

Biraz komik gibi gelebilir ama kendini affetmek istiyorsan öncelikle bunu düşünmeye başlamalı ve gerekli pratik çabayı ortaya koymalısın. Kendini affetmenin neden gerekli olduğunu düşünmelisin, hata yapınca kötü bir insan olmayacağın fikrine inanmalısın. Baştan başlamaktan korkmamalısın ve geçmiş hatalarından ders çıkartarak yoluna devam etmeye çalışmalısın.

 • İlk olarak “kendimi neden affetmem gerekir?” sorusunu sormalısın. Kendine ne kadar fazla yüklenirsen sahip olduğun suçluluk duygusunun dozajı bir o kadar fazla olacaktır. Geçmişte yaşananları düşündüğün zaman zihninde seni rahatsız edecek bir çok anı oluşacaktır. Bu düşünce ve duygulara sahipsen eğer basit bir biçimde sorgulama yoluna gitmelisin “neden bu durumdayım?” veya “sonucu kötü olan bir şey mi yaptım?” şeklinde sorularla yüzleşmelisin.
 • Hataların seni kötü bir insan yapacağına inanmamalısın. Hayatının herhangi bir alanında her insan hata yapabilir ve bir hata yapmış olmak seni kötü bir insana dönüştürmez. Bu bir maddi durum olabileceği gibi bir ilişki adımı da olabilir ama hata yapman durumunda pişmanlık duymak yerine ondan ders çıkartman gerekir.
 • Baştan başlamaktan çekinmemelisin. Gerçekten kendini affetmek istiyorsan mutlaka baştan başlama cesaretine sahip olmalısın. Kendini affetmeyi öğrenebilmek geçmişinle beraber yaşamayı öğrenmek değil geçmişinde elde ettiğin deneyimlerle yaşamak anlamına gelir. Öğrendiklerin ile kendine yepyeni bir hayat oluşturabilme fırsatın varken bu fırsatı asla kaçırmamalısın.
 • Geçmiş hatalardan ders çıkartmayı başarmalısın. Geçmişte bir hata yapmışsan sonucunda bir deneyim elde etmiş olursun. İleriye doğru ilerlemenin tek yolu deneyimlerini yol arkadaşı haline getirmektir. Gelecek için belirli planlar yaparak deneyimlerle oluşturduğun yepyeni düşünce ve bakış açısıyla yola çıkmalısın.

Geçmişe Yol Vermek

Kendini affetmeyi başarmak istiyorsan geçmişine yol vermeyi öğrenebilmen lazım. Bunun için herkesin hata yapabileceğini kabul etmekle işe başlayabilirsin. Geçmişte yaptığın hatalara bel bağlayarak yaşamayı sürdürmemelisin, geçmişe takılı kalmadan gelecek için plan yapmalısın, dikkatli ve düşünceli olmayı öğrenmelisin. Geçmişte yaptığın tercihleri sorgulamayı başarmalısın.

 • Hayatta kimse kusursuz değildir. Başkalarına karşı yaptığın hatalar için kendini affedemiyor olabilirsin. Bunların geçmişte kaldığını ve kimsenin davranışları üzerinde kontrol sahibi olmadığını kabul etmelisin. Hayatta her zaman en iyi şekilde davranma fırsatına sahip olamazsın.
 • Geçmişte yaptığın hatalara bel bağlayarak yaşamaya artık son vermelisin. Geçmişte yaptığın hatalardan dersler çıkartmak önemlidir ama bunlara körü körüne bağlı kalmak sakıncalı bir durumdur. Bugün veya şu an yaşananlara karşı duyarsız kalmanı sağlayabilecek olan bu durum takıntılı bir insan olmana neden olabilir.
 • Geçmişe takılı kalmadan gelecek planları yapmalısın. Hayatta her zaman incele ve düzelt ilkesine göre hareket etmeyi düşünebilirsin. Duygularını harekete geçiren ve yoğun baskı oluşturan durumlarda kontrolünün olduğu konulara odaklanmaya çalışmalısın.
 • Dikkatli ve düşünceli olmayı öğrenmeye çalışmalısın. Dikkatli ve düşünceli olursan yaşadığın anın farkına varabilirsin. Bu sayede geleceğe yönelik atacağın adımlarda neyin ne olabileceğini daha iyi tahmin edebilir ve kendini tekrar hata yapmaktan koruyabilirsin.
 • Geçmişte yaptığın tercihleri incelemelisin. Geçmişe bağlı kalmak doğru olmasa bile geçmişten tecrübe edinmek doğrudur. Kendini bir konuda affetmek istiyorsan öncelikle duygularında baskı oluşturan durumu tespit etmeye çalışmalı ve gelecekte buna benzer durumlara yönelik düşüncelerini değiştirmeye çalışmalısın.

İletişimi Önemseyerek Çıkış Yolu Bulmak

Kendini affedebilmek iletişimsiz neredeyse imkansız gibidir. Püf nokta başkalarını affetmeyi başarmaktır. Eğer başkalarını affetmeyi başaramıyorsan aynı zamanda kendini de affetmeyi başaramazsın. İnsanları hayatından çıkartmak yerine onlarla iletişim kurmaya çalışıp hatalar konusunda onlardan af dilemelisin.

 • İnsanlarla iletişim kurmalısın. İletişimi önemseyerek onlarla iletişim kurmaya yoğun çaba göstermelisin. Affetmek iki yönlü bir durumdur. Başkalarını affetmeyi başaramazsan kendini affetmeyi de başaramazsın. Aynı zamanda kendini affetmeye çalışırken mutlaka sevdiğin kişilerden destek almalısın.
 • Kendini affetmek için bir plana sahip olmalısın. Kendini affetmek için nelere ihtiyaç duyduğunu bulmalısın. Problem kendini affetmek için bir başkasını affetmen ile ilgiliyse hiç lafı uzatmadan ondan özür dilemelisin. Problemleri çözmek için en iyi yolu bulmak için çaba göstermelisin. Aynı zamanda daha iyi bir gelecek için kendine ve eğer varsa karşıdaki kişiye söz vermelisin.
 • Başkalarından af dilemeye çalışın. Af dilemek sizi küçük göstermez, aksine her şeyin farkında olduğunuzu gösterir. Bazen iletişim kanallarını sonuna kadar açık tutmak bile tüm problemlerin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Çok daha iyi insan ilişkilerine sahip olmak istiyorsanız başkalarından özür ve af dilemeyi öğrenmelisin.

Sorumluluk Sahibi Olmak

Sorumluluk sahibi olmayı başarmadan yaşadığın suçluluk duygusunu üstünden atamazsın. Bu konuda ihtiyaç duyduğun çok daha fazla şey olabilir ama öncelikle kendi davranışların konusunda dürüst olmalısın. Söylediklerin ve beraberinde yaptıkların konusunda sorumluluk sahibi olmak zorundasın. Yaşadığın suçluluk duygusunu kabullenerek kendi değerlerini, kendi inanışlarını ve kendi ihtiyaçlarını ortaya koymalısın.

Stres anında rahatlamak için neler yapılabilir?

 • Davranışların konusunda dürüst olmalısın. Kendini affetmeden önce mutlaka davranışların konusunda bilinçli olman gerekir. Güçlü duygulara sahip olduğun konuları tespit etmelisin. Tüm bunları yazmak ve not alarak ilerlemek en iyi yöntemlerden birisidir.
 • Söylediklerin ve yaptıkların konusunda sorumluluk sahibi olmalısın. Bu sorumluluğa sahip olmanın en kolay yollarından birisi stresten kurtulmak veya ondan uzaklaşmaktır. Stres altında olduğun sürece hep olumsuzlukları düşünür ve onları görürsün. En önemlisi atman gereken adımları atamadan sorumluluğunu yitirirsin.
 • Hissettiğin suçluluk duygusunu kabullenmeye çalışmalısın. Sorumluluk sahibi olmak önemli bir adımdır ama hissettiğin duyguyu fark edebilmek gerekir. Suçluluk duygusunu fark etmeyi başardığın zaman ortada bulunan problemi çözmek için gerekli adımları atma konusunda kendini ikna edebilirsin.
 • Kişisel değerlerini ve kişisel düşüncelerini belirlemelisin. Kendini affetmeye çalışmadan önce mutlaka inandığın ve değerli gördüğün unsurları tespit etmelisin. Harekete geçmeden önce değerli gördüğün bu durumları tespit edersen problemleri çözme konusunda çok daha başarılı olabilirsin.

Harekete Geçmeye Başlamak

Kendini affetmek istiyorsan son olarak artık iyi şeyler yapmak için harekete geçmeye başlamalısın. Daha iyi bir insan olabilmek için kendini geliştirmeye başlamalısın ve değişmen gerekiyorsa değişmeye çalışmalısın. Tespit etmiş olduğun hatalı davranışları ve düşünceleri düzeltmek için uğraşmalısın.

Korkularla yüzleşmek: Meydan okumaya hazırlan

 • Daha iyi bir insan olabilmenin en iyi yolu kendine meydan okumaktır. Sürekli olarak kendine meydan okumalı, çeşitli zorluklar bulmalı ve onları aşmaya çalışmalısın. Bu kendini geliştirmek için sana olağanüstü fırsatlar sunacaktır.
 • Kendini geliştirmek istiyorsan neler yapman gerektiğini öğrenmek isteyebilirsin. Bunun için insan kendini nasıl geliştirir isimli yazıma göz atmanı öneririm. İlgili yazıdan kendini geliştirmek için fazlasıyla verim alabilirsin.
 • Kendini geliştirmek için ortaya koyduğun çabalar yetersiz kalırsa buradan kendini değiştirmen gerektiği sonucu çıkartabilirsin. Değişim hemen gerçekleşmesi mümkün bir şey değildir. Önceliğin her zaman kendini geliştirmek için ortaya koyduğun performansı ölçmek olmalıdır.
 • Kendini değiştirmek için neler yapman gerektiğini öğrenmek isteyebilirsin. Bunun için insan kendini nasıl değiştirir isimli yazıma göz atmanı öneririm. İlgili yazıda kendini değiştirmek için birçok farklı yol ve yöntemle tanışmayı başarabilirsin.
 • Harekete geçmek için ufak hedefler belirlemek iyi bir fikir olabilir. Örneğin okuma alışkanlığı geliştirerek gün içerisinde 50-60 sayfa kitap okumaya çalışmak seni hedef belirleme ve hedefleri yerine getirme konusunda ikna edebilir. Daha sonra benzer davranışları daha farklı ve daha anlamlı hedefler için uygulamaya başlayabilirsin.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

İnsan kendini nasıl affeder sorusuna artık bir cevap bulduğunu düşünmekteyim. Kendini affetmek istiyorsan öncelikle her zaman başkalarını affedebilmeyi düşünmelisin. Bunu başaramadığın sürece kendini affedemezsin. Her şey kendini en iyi tanıyan senin elindedir. Çaba göstererek, sorumluluk alarak ve gerektiğinde kendine meydan okuyarak kendini affetmeyi başarabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

20 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba Kaan bey, bu yazıyı okumak beni çok iyi hissettirdi, tam da hissettiğim şeyler üzerineydi. Başkalarının hatalarını daha kolay affedebiliyorken, kendi yaptığım hataları geri dönülemez yanlışlar gibi görüyorum ve affetmem gerçekten çok uzun sürüyor. Özellikle de bu hatalar başkasına karşı yapılmışsa. Karşımdaki kişi beni affetmiş olsa da ben kendimi affedemiyorum. Tavsiyelerinizi duymak isterim. İyi akşamlar

  • Merhaba,

   Değerli görüşünüz için çok teşekkür ederim. Yaşadığınız bu duygu durumunun normal olduğunu bilmelisiniz. Kendinizi affetmek, bir başkasını affetmekten çok daha zordur. Bunun belirli sebepleri vardır. Çünkü bir hata yaptığınız zaman acı ve mutsuzluğu hak ettiğine inanabilirsiniz, mükemmel olmanız gerektiğine inanabilirsiniz veya affedilmeyi hak edecek bir şey yapmamış olabilirsiniz.

   Örneğin, mükemmellik üzerine biraz daha konuşabiliriz. Her şeyi mükemmel yapmak zorunda değilsiniz. İşin gerçeği her şeyi mükemmel yapamazsınız. Yapabilecek olsanız insan değil tanrı olurdunuz. Kendinizi yaratıcının yerine koymak kadar sakıncalı bir şey olamaz değil mi? Bu nedenle hata yapabileceğinizi kabul etmeniz gerekir. Diğer taraftan, bir başkasına zarar verdiğiniz için kendinizi affetmekte zorlanıyorsanız kendinize yüklenmeyi bir kenara bırakmanız gerekir. Çünkü bu sayede daha fazla yanlışa kapı aralamış olursunuz. Kendinizi karşıdaki kişiden daha değerli görmeye başladığınız andan itibaren maalesef kendinizi affetmeyi başaramazsınız.

 • Merhaba kaan bey. Yazınızın başlığı sanırım en çok ihtiyaç duyduğum konu olduğu için şu anda bu yorumu yazıyorum.. Ben de hayata “kusursuz” olma kaygısıyla bakan , insanlarla ilişkilerimde de bu kusursuzluğu görmek isteyen bir bayanim. Ve bu denli mükemmeliyetçilik arzusu icinde öfkeme yenik düşerek sevdigim bir insanı hayatımdan çıkardım. Onun da ciddi anlamda hataları vardı , yani gelinen bu noktada onun da payı var fakat ben bütün sorumluluğu omuzlarımda hissediyorum. Bunu ona ifade etmek için çabaladım fakat bu kez o iletişimi tamamen kesti , benimle küs. Bu durum da yaptığım hatayı her gün gözümde biraz daha büyütüyor . Ben ne olursa olsun küs kalinmasindan çok rahatsızım. Kendimi affetmek istiyorum fakat bunu başaramıyorum. Sizden tavsiyelerinizi duymak isterim.. iyi günler

 • Merhaba Kaan bey öncelikle yazı için teşekkürler emeğinize sağlık, bir sorum var size; şüphe ve kuruntu gibi zor duygular benimle beraber yaşıyorlar fakat bu sene bu iki duygudan da uzaklaşmam gerektiğini ve beni ne kadar yıprattıklarını farketmeme rağmen uzaklaşmıyorum, anlamlandıramadığım her durumda hızlı bir şekilde devreye giriyorlar ve bana düşündürdükleri öfke kontrolüme de engel oluyor, bu gibi durumlarda hemen sinirlenip düşümde kurduğum ya da o an yüklediğim anlamlara inanıp sonucunu düşünmeden kalp kırıyorum, doğal olarak pişman da oluyorum. Bu döngüden sağlıklı bir şekilde uzak kalabilmem için bana önerebileceklerinizi okumak isterim. Şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba Buse Hanım,

   Aslında bu üzerinde durmak istediğim önemli bir konu ama yeteri kadar bilgi sahibi olmadığım için bugüne kadar pek bir şey yazma gereği duymadım. Şüphe ve kuruntunun sizi yönlendiriyor olması epey üzücü ama bunun baş edebilirsiniz. Yapmanız gerekenleri iyi bilirseniz, en önemlisi kendinizi iyi tanırsanız bir çözüm oluşturabilirsiniz.

   Tabi şüphe ve kuruntunun pek çok hastalığın belirtisi olabileceğini unutmamanız gerekir. Bu tür düşünceler zamanla sanrıya dönüşürse veya dönüşüyorsa ciddi bir sağlık probleminiz olabilir. Ben en kısa zamanda bir uzmanla görüşmenizi öneririm. Şimdilik yeterli bilgiye sahip olmadığım bir konu olduğundan cevapsız bırakmak durumundayım.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim. Ne zaman isterseniz tekrar yazabilir veya e-posta yoluyla iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz.

 • yazı içi teşekkürler etkili olmuş. Affetmeye çalışmak tam affettim derken tekrar yenik düşmek. sorun kişiler değil o bu şu kişisi değil sorun kendimim ben bana yakışmayan çok şey yaptım ve vicdanım beni rahat bırakmıyp

  • Merhaba,

   Direnmek yerine birlikte yaşamaya çalışmalısın. Vicdanın sen ondan ne kadar kaçarsan seni o kadar kendisine hapsetmeye çalışacaktır. Onu anlamalı, dinlemeli ve buna uygun şekilde hareket etmelisin. Yazıya yönelik yorum için çok teşekkür ederim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • Ben bir şey daha soracaktım yorum yazmıştım sanırım görünmüyor.
  Zaman zaman düşünmeden konuşuyorum ve ben bile bu durumdan hoşlanmıyorum sizce öneriniz nedir?

  • Yorumun ulaştı ve ben cevap verdim. Sanırım tekrardan bulamadın, iletişim becerilerini yükseltmeyi düşünmelisin. Patavatsız olduğunu düşünüyor musun bunu cevaplayabilir misin?

 • Evet aslın da çok mantıklı çok teşekkür ederim artık öyle düşüneceğim hatalarımla onlar yüzleşsinler 😊👍🏻

 • Merhaba kaan bey ben kendimi hiç bir şekilde affedemiyorum çünkü çevremdekiler tarafından sürekli yüzüme vuruluyor hatam bir türlü hatalarımı kabullenemiyorum sizce öneriniz nedir?
  Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Merhaba Ayşe,

   Çözüm gayet basit ama sanırım uygulamaktan çekiniyor olmalısın. Hayat senin hayatın, onu yaşayacak olan sensin ve bunda başkalarının etkisini minimuma indirmek zorundasın. Hata yapmış olabilirsin, bak bunu kendin bile kabul etmişsin ama bu hatayla ömür boyu yaşayamazsın. Geçmiş geçmişte kalmıştır artık yüzünü geleceğe çevirmelisin. Başkalarına bunu anlatmayı deneyebilirsin ama inanmıyorlarsa yaptıkları hatalarla onları baş başa bırakmayı tercih edip kendi yoluna bakmalısın.