İnsan kendini nasıl affeder?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

14 Cevaplar

 1. d dedi ki:

  yazı içi teşekkürler etkili olmuş. Affetmeye çalışmak tam affettim derken tekrar yenik düşmek. sorun kişiler değil o bu şu kişisi değil sorun kendimim ben bana yakışmayan çok şey yaptım ve vicdanım beni rahat bırakmıyp

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Direnmek yerine birlikte yaşamaya çalışmalısın. Vicdanın sen ondan ne kadar kaçarsan seni o kadar kendisine hapsetmeye çalışacaktır. Onu anlamalı, dinlemeli ve buna uygun şekilde hareket etmelisin. Yazıya yönelik yorum için çok teşekkür ederim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. Ayşe dedi ki:

  Biliyorum sonuçta uğraş vereceksiniz

 3. Ayşe dedi ki:

  Peki Kaan bey teşekkür ederim 😊

 4. Ayşe dedi ki:

  Evet zaman zaman öyle düşünmüyor değilim

 5. Ayşe dedi ki:

  Ben bir şey daha soracaktım yorum yazmıştım sanırım görünmüyor.
  Zaman zaman düşünmeden konuşuyorum ve ben bile bu durumdan hoşlanmıyorum sizce öneriniz nedir?

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Yorumun ulaştı ve ben cevap verdim. Sanırım tekrardan bulamadın, iletişim becerilerini yükseltmeyi düşünmelisin. Patavatsız olduğunu düşünüyor musun bunu cevaplayabilir misin?

 6. Ayşe dedi ki:

  Evet aslın da çok mantıklı çok teşekkür ederim artık öyle düşüneceğim hatalarımla onlar yüzleşsinler 😊👍🏻

 7. Ayşe dedi ki:

  Merhaba kaan bey ben kendimi hiç bir şekilde affedemiyorum çünkü çevremdekiler tarafından sürekli yüzüme vuruluyor hatam bir türlü hatalarımı kabullenemiyorum sizce öneriniz nedir?
  Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Ayşe,

   Çözüm gayet basit ama sanırım uygulamaktan çekiniyor olmalısın. Hayat senin hayatın, onu yaşayacak olan sensin ve bunda başkalarının etkisini minimuma indirmek zorundasın. Hata yapmış olabilirsin, bak bunu kendin bile kabul etmişsin ama bu hatayla ömür boyu yaşayamazsın. Geçmiş geçmişte kalmıştır artık yüzünü geleceğe çevirmelisin. Başkalarına bunu anlatmayı deneyebilirsin ama inanmıyorlarsa yaptıkları hatalarla onları baş başa bırakmayı tercih edip kendi yoluna bakmalısın.

Yorum yapıp katkı sağla...