İnsan bencillikten nasıl kurtulur?

İ

İnsan bencillikten nasıl kurtulur? Tam bir baş belası duygudur bencillik. Bağları kopartmak kolay değildir ve hemen hemen her ilişkide birilerinin yaralanmasına neden olabilir. Bencil olduğunu düşünen veya bu konuda sık sık eleştiri alan kişiler hemen bu davranışlarından vazgeçmek isterler ama doğru yol takip edilmediği zaman bunu yapmak çok kolay değildir.

Birçok kişi senin bencil olduğunu söylüyorsa yolun sonunda değil yolun başındasın demektir. Dünyanın merkezinde olduğunu düşünmeyi bir kenara bırakıp artık paylaşmanın önemini anlaman gerekir. Bencillik bir problemdir ve daha kaliteli yaşam standartlarına sahip olmak için bu problemden olabildiğince çabuk kurtulmak gerekir. Bencillikten kurtulmak bir gecede olabilecek mümkün olabilecek bir şey değildir ama zaman içerisinde bunu başarabilirsin.

Bir insan bencillikten nasıl kurtulur?

Bencillikten kurtulmak istiyorsan işine yarayabilecek birkaç yöntemle tanışmanı sağlayacağım. Bu yöntemlere ne kadar bağlı kalırsan hayatta her şeyi probleme dönüştürebilen bu duygudan kısa sürede kendini arındırmayı başarabilirsin. Kendini fark etme, daha iyi bir arkadaş olmaya çalışma ve minnettarlık duyma konusunda kendini geliştirmeyi başarabilirsen bencillikten uzak durmayı da başarabilirsin.

Kendini Fark Edebilmek

Kendini fark edebilmek ile kendini tanımayı birbirine karıştırmamak lazım. İkisi birbiriyle bağlantılı olsa bile kendini fark edebilmek var olan bir şeyi daha fazla görebilmek anlamına gelmektedir. Bunun için başkasının duygularını anlamaya çalışma, kendi ihtiyaçlarını başkalarının ihtiyaçlarına göre dengelemek, senin için yapılan şeylere karşı memnuniyet duymak ve uzlaşma kabiliyetini geliştirmek gibi adımlar atmalısın.

 • Ekip olarak hareket etme alışkanlığına sahip olmalısın. Kitap kulübü katılımı, gönüllü çalışan organizasyonlarda takım çalışmaları, mangal partileri, halı saha maçları, akşam çayları, piknikler, şehir gezileri ve daha birçok farklı faaliyetten dilediğini yapabilirsin. Önemli olan ekip çalışmasına katılabileceğin bir etkinlik bularak bu etkinliklerde olabildiğince aktif olmaya çalışmaktır. Başarılı ekip çalışmaları bencilliği yenmek için son derece önemli fırsatlardır.
 • Başkalarını anlamaya çalışmalısın. Başkalarını anlamaya çalışmak demek karşındaki insanın duygularını paylaşmak veya kendini onun yerine koymak demektir. Bu beceriye sahip olan insan her zaman diğer insanlardan çok daha az bencil olmayı başarabilirsin. Başkalarının bakış açılarını anlaman durumunda daha anlayışlı ve daha cömert olabilirsin.
 • Kendi ihtiyaçlarını başkalarının ihtiyaçlarının önünde görmemelisin. Eğer kendini ön plana çıkarsan, sadece senin istediklerin olsun diye düşünürsen hiçbir şekilde bencillikten kurtulamazsın. Bunun için öncelikli olarak yakın çevrende bulunan insanların düşüncelerini anlamaya çalışmalı, onları mutlu ettikten sonra kendi mutluluğun ile ilgilenmeyi denemelisin.
 • Teşekkür etmeyi bilmelisin. Bazı insanlar her türlü işlerini yaptırdıktan sonra dahi teşekkür etme gereği duymazlar. Eğer bir insanın işini halledersen veya onun için bir şeyler yaparsan karşıdaki kişinin teşekkür edip etmediğine dikkat ederek onun bencil olup olmadığını anında anlayabilirsin. Teşekkür etmek memnuniyeti ve minnettarlığı gösteren bir ifade olduğu gibi bencilliği insandan uzaklaştırabilen önemli bir davranıştır.
 • Uzlaşmayı bilmelisin. Bir konu etrafında anlaşma sağlanırken kendi ihtiyaçlarının tersi bir durum söz konusu olacaksa buna karşı çıkman gayet doğaldır. Fakat karşı çıkmaktan ziyade daha farklı bir adım atabilmek mümkündür. Özellikle insan ilişkileri gibi duyguların ağır bastığı noktalarda uzlaşmayı deneyerek bencil davranmaktan uzaklaşmak gerekir.
 • Paylaşmayı alışkanlık haline getirin. Paylaşmak önemli bir davranıştır. Bir arkadaşınızla kitabınızı, kaleminizi, kıyafetinizi veya yemeğinizi paylaşmayı deneyebilirsiniz. Bunlar ufak adımlardır ama paylaşmanın önemini bilmenizi sağlayacak adımlardır. Paylaşmayı seven insanlar bencillikten uzak kalmayı başarabilirler.
 • Gönüllü olmayı deneyin. Etrafınızda büyüme çağında olan bir çocuk varsa ona okumayı öğretmek için gönüllü olabilirsin. Bu sadece bir örnek ve bunu çeşitlendirmek mümkündür. Gönüllü olabilmek bencilce davranışlardan uzak olmanı sağlayacağından bu alışkanlığa sahip olmayı deneyebilirsin.

Daha İyi Arkadaş Olabilmek

Bencil bir insanın iyi arkadaş olmasını beklemek doğru değildir. En azından şahsi fikrim bencil insandan iyi arkadaş olamayacağı yönündedir. Belki daha farklı deneyimlere sahip olabilirsin ancak görünen köy kılavuz istemiyor diyebilirim. Bencil insan sadece kendini düşündüğü için arkadaşlık onun için çıkarı olduğu sürece ilerleyebilen bir ilişki durumundadır. Bencil bir insanın bu durumu aşabilmesi mümkündür ama belirli işe yarayan adımlar atması gerekir.

 • Daha iyi bir dinleyici olmalısın. Bencil olmaktan kurtulmak istiyorsan diğer insanların ne dediğini anlaman gerekir. Dinliyor olmuş gibi yapmak yetersizdir. Dinlemek zorundasın, başkasının ne dediğini anlamalı ve onların sahip olduğu problemlere çözümlerle yaklaşmalısın.
 • Seçim şansını arkadaşına bırakmalısın. Bir şeyler yapılacaksa hep fikirleri senin söylemen yersizlikten başka bir şey değildir. Bu tür bir arkadaşlık ilişkin varsa her şeyi yeniden gözden geçirmen gerekebilir. İyi bir arkadaşın destekçi olması gerekmektedir ve iyi bir arkadaş yapılacaklar konusunda karşısındaki kişiye fırsat tanıyan birisidir. Bencil insanlar hep kendi dedikleri olsun istediklerinden bunu başaramazlar.
 • Arkadaşını misafir etmeyi denemelisin. Sürekli olarak arkadaşlarınla dışarıya çıkarak vakit geçiriyor olabilirsin ama bu sefer bir farklılık yapıp onları misafir etmeyi deneyebilirsin. Bu senin arkadaşlığa önem verdiğinin göstergesi olacaktır. Aynı zamanda paylaşmanın öneminin farkında bir insan olarak bencillikten uzak olduğunu kanıtlamış olacaksın.
 • Tavsiyelerde bulunun. Sorunları çözücü tavsiyelerde bulunmak senin daha az bencil olduğunu gösterecektir. Her zaman arkadaşlarının yaşadığı problemlere karşı duyarlı olmalısın. Onun duymak istediği önerilerle ona gitmemeli aksine duymak istemese bile problemi çözecek önerilerle kapısını çalmalısın.
 • Her seferinde kendini anlatmayı kenara bırakmalısın. Bu adım diğer tüm adımlara göre en kolay olanıdır ve bencilliği azaltma konusunda etkilidir. Arkadaşlarınla sohbet ederken sürekli olarak kendinden bahsetmeyi düşünmemeli ve arkadaşlarının istediği konularda konuşmayı denemelisin.
 • Arkadaşlarını önemsemelisin. Her ne zaman bir arkadaşınla karşılaşırsan karşılaş ona halini hatırını sormalısın. Bu sadece işin düştüğünde onları arayıp sormadığının önemli bir göstergesi olacaktır. Bencillikten uzaklaşmak istiyorsan arkadaşlık ilişkilerinde çıkarcılığı bir kenara bırakmalısın.
 • Arkadaşlarına gönüllü olarak yardım etmelisin. Bazen arkadaşların senin yapabileceğin bir işi yapmaya çalışabilirler. Bu tür durumlarda yardım istenilmesini beklemeden onlara yardımcı olmalısın. Büyük küçük fark etmeksizin tek amacın onlara yardım etmek olmalıdır. Burada önemli olan ise onlar istemeden yardım elini uzatmayı düşünmektir.

Minnettar Olmaya Çalışmak

Bencil bir insan olmadığını göstermek istiyorsan yaşanan her şeyden minnet duymaya çalışmalısın. Bunu abartmamak gerekir çünkü minnettar olmaya çalışırken atılacak adımlar ufak adımlardır. Asıl önemli olan küçük veya büyük demeden seni etkilemeyecek olaylara karşı mutluluk duyabilmeyi başarmaktır.

 • Düzenli olarak bir liste oluşturun. Hayatta nelerden memnunsan onları bir liste haline getirmelisin. Listenin çok uzun olmasına gerek yoktur. Bu listeye bakarak hayatının son derece anlamlı olduğunu anlayabilirsin. Hayatında mutluluk duyabileceğin en ufak bir ayrıntı bile varsa şükretmelisin. Bunu bulamayan insanların olduğunu aklına getirmelisin.
 • Hediyeler almayı düşünebilirsin. Belki bu her zaman mümkün olmayabilir ama hayatında aşırı mutluluk duyduğun bir şeyler varsa bu mutluluğu dışarıya yansıtmayı başarabilirsin. En yakın arkadaşına veya ailende bulunan çok sevdiğin birine bir hediye almayı düşünebilirsin. Bu senin hayatında yer alan değerlere karşı minnet duyduğunun ispatı olacaktır.
 • Sevdiğin şeyleri paylaşmayı düşünebilirsin. Eskimiş ve artık giymek istemediğin bir eşyayı başkasına vermek senin yardımsever olduğunu gösterir ancak çok sevdiğin gömleğini veya kazağını kardeşine veya arkadaşına vermen senin cömert ve paylaşımcı olduğunu gösterecektir. Bunu yapabiliyorsan eğer kendini bencil olarak nitelendirmekten kaçınmalısın.
 • Zaman zaman doğal koşullara minnet duyman gerekebilir. Ağaçların arasında yürüyüş yapmak, yağmurlu havada yağmuru seyretmek, sahilde yürümek ve buna benzer faaliyetlerde bulunarak doğanın sunmuş olduğu sayısız fırsattan faydalanmayı düşünebilirsin. Bu sayede çevrende olan biten her şeyin daha fazla farkında olabilir ve duyduğun minnettarlığı yakınındaki insanlarla paylaşmayı düşünebilirsin.

Ben bencil bir insan mıyım?

Yukarıda yer alan tüm bu adımları uygulamaya koyulmadan önce bencil birisi olup olmadığını arkadaşlarına sorabilirsin. Bencillik konusunda kendimden bahsetmem gerekirse, sakin biri olduğum ve maceralardan hoşlanan birisi olmadığım sıkça dile getirilir. Stres altında yaşayabileceğimi ve ihtiyaç duyduklarında elimden geldiğince onlara yardımcı olmaya çalışabileceğimi yakınımdaki insanlar bilirler. Kısacası zamanı geldiğinde onlar için hiç tereddüt etmeden sorumluluk alabilirim. Bu nedenle bencil olduğumu söylemem doğru olmayacaktır.

İnsan bencillikten nasıl kurtulur sorusuna artık bir cevap bulabildiğini düşünüyorum. Bencil olmayan insanlar bencil olanlara nazaran hayattan daha fazla memnuniyet duyarlar ve mutlu olurlar. Bencil insanlar bir bakıma yalnız kalmaya mahkumdurlar. Arkadaşlık ve dostluk bencil insanlar için ulaşamadıkları kazanımlardır. Bu tür bir durumda kalmak istemiyorsan mutlaka bencillikten kurtulmalı paylaşmanın önemini anlamalısın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...