Incognito: Beynin Gizli Hayatı (David Eagleman)

Incognito: Beynin Gizli Hayatı, ismini taşıyan bu eser beynin çalışma biçimi üzerine yazılmış en iyi popüler bilim kitaplarından birisidir. Ben her zaman beynin çalışma biçimini merak etmişimdir. Sonuçta bilim dünyasının sırlar küpü olarak kalmaya devam eden bu organın birçok farklı sırrının olduğunu düşünen tek kişi ben değilimdir. Bu kitap bazı sırları açığa çıkartmakta ve insanın davranışlarına yönelik bazı şaşırtıcı bilgileri içermektedir.

Incognito: Beynin Gizli HayatıDavid Eagleman tarafından yazılmış olan bir popüler bilim kitabıdır. Kitapta beynin çalışma biçimi herkesin anlayabileceği bir biçimde ele alınmış ve okuyucuya aktarılmıştır. Sahip olduğunuz en değerli hazinelerden birisi olan beyni daha yakından tanımanı sağlayacak bu eser, dilimizde ilk kez 2013 yılında Domingo Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Incognito: Beynin Gizli Hayatı – Kitabın Konusu

Popüler bilim kitaplarından birisi olan Incognito isimli bu eserin içeriği dopdoludur. Beyin hakkında merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını size verebilir. Okurken sizi aydınlatabilecek bu kitap tıbbi terimlere çok fazla dokunmadan bu önemli organı en iyi şekilde anlatmayı başaran bir içeriğe sahiptir.

“Kafamın içinde biri var ama o ben değilim…” bu cümle aynı zamanda kitabın giriş bölümünü oluşturmaktadır. Daha sonra “Duyuların Tanıklığı” adlı bölümde deneyimlere değinilmekte, “Aradaki Boşluk” bölümünde zihin ele alınmakta ve “Düşünebilir Düşünceler” bölümüyle elde edilen tüm bilgiler detaylandırılmaktadır. “Bir Rakipler Takımı Olarak Beyin”, “Sorumlu Tutulabilirlik Sorusu” ve “Hükümdarlıktan Sonra Yaşam” isimli bölümlerle beynin işleyişine farklı perspektiften bakılmaktadır. Toplamda 7 farklı bölüme ayrılmış olan kitap beyin konusunda merak ettiğini pek çok soruyu cevaplayarak bitmektedir.

Domingo Yayınevi: Incognito: Beynin Gizli Hayatı – David Eagleman

Bilgilendirici, Şaşırtıcı ve Okuması Keyifli

İnsan irade sahibi olarak verdiği her kararın kendisine ait olduğunu düşünerek olağanüstü bir bencilliğin altına imza atmaktadır. İnsan kendini kandırmaktadır, insan kendini yanıltmaktadır çünkü her karar aslında kendini gizlemeyi başarmış olan hazinenin içerisinde gizlidir. Incognito ismini taşıyan bu eser gizli kalmış bu hazineyi açarak bize içerisindeki ganimeti göstermektedir.

Okudukça şaşıracak, şaşırdıkça tekrar tekrar okumak isteyeceksin. Belki kabul etmeyeceksin, “beni kandırıyor” diyeceksin ama gerçeklerle yüzleştiğinde kendine yeni bir düşman edinmiş olacaksın. Kitap seni işte bu kadar şaşırtacak ve allak bullak edecektir. Yaşam kaynaklarından birisi olan bu hazinenin yeri geldiğinde sana rakip olabileceğini öğrendiğinde yazara teşekkür edeceksin.

Popüler bilim kitapları doğru bir biçimde yazıldıklarında her zaman okuması keyifli kitaplar arasında yer alırlar. David Eagleman imzalı bu kitap bunu fazlasıyla başarmıştır. Üstelik Zeynep Arık Tozar‘ın özverili çevirisiyle kitap orijinal halinden çok bir şey kaybetmeden ülkemizdeki okurlarla buluşabilmiştir. Popüler bilim meraklısıysan bu kitabı alıp kurcalamayı ve keyifle okumanın tadına varmayı düşünmelisin.

Incognito: Beynin Gizli Hayatı – Tavsiye Durumu

Incognito: Beynin Gizli Hayatı isimli popüler bilim kitabını okumanı tavsiye eder miyim? Kitap hakkında bu kadar olumlu şey söyledikten sonra sorunun cevabı açık bir biçimde ortadadır. Her zaman dediğim gibi popüler bilim kitapları, sıradan insanların dahi bilimle haşır neşir olmasını sağlamaktadır. Bizim gibi insanlara ise bu değerli kitapları bulup başkalarına tavsiye etmek düşmektedir.

Incognito isimli bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Yazarın dilimize çevrilmiş olan “Beyin: Senin Hikayen” ve “Ve… Sonraki Hayattan Kırk Öykü” adıyla iki farklı eseri daha bulunmaktadır. Yazarın anlatış biçimi hoşuna gittiyse bu kitapları da alıp okumanı öneririm.

Görsel Kaynağı: Kitaplık Kedisi

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...