İçerik okuma engelleri: Rahatsız edici reklamlar

Rahatsız edici reklamlar ve rahatsız edici reklam çalışmaları bugünün konusu. Ben içerik okumaktan keyif alan birisiyim ve haber siteleri dahil olmak üzere birçok farklı sayfada içerik okumaktayım. Bunlara kendi yazılarım için yaptığım araştırmaları da katarsak epey fazla içerik okuduğum söylenebilir.

 

Yeni bir yazı dizisi oluşturup bunu olabildiğince kısa tutacak bir biçimde beni içerik okumaktan soğutan nedenlere değinmek istedim. Haber siteleri, büyük siteler, blog adresleri ve çevremdeki blog yazarları kusura bakmasın ama bunu söylemek zorundayım. Rahatsızlık verici reklamlar kullanıcıyı çileden çıkartmaktadır.

Rahatsız Edici Reklamlar ve İçerik Okumak

Gayet kısa keseceğim. Bir sayfada çok fazla reklam varsa veya reklamlar içeriğin okunmasını zorlaştırıyorsa ilgili sayfada rahatsız edici reklamların olduğu söylenebilir. İnternet sitelerinin reklam yayınlamasına kesinlikle karşı değilim çünkü kendi sitelerimde de reklamlar bulunmaktadır. Karşı olduğum durum sırf tıklama almak uğruna reklamları kullanıcının gözüne sokmaya çalışmaktır.

İnternet sitelerinde gezinti yapan kullanıcıların büyük bir kısmı açılır pencere reklamlardan hoşlanmazlar. En çok bu reklam türü onları rahatsız eder. İkinci sırada mobil cihazlarda ekranı kaplayan reklamlar yer almaktadır. Üçüncü sırada ise herhangi bir yerde çıkan video reklamlar bulunmaktadır.

 • Sitelerde yayınlanan reklamların kullanıcının gezinme deneyimine müdahale ettiğini söyleyebilmek mümkündür. İnsanlar bu durumdan hiç ama hiç hoşlanmamaktadır.
 • Geçmişten günümüze kadar değişmeyen en önemli olguların başında açılır pencere reklamlarından nefret etmek gelmektedir. Kullanıcılar bu reklamları sevmemektedir ve hiçbir zaman sevmeyecektir.
 • Kullanıcılar bir sitenin veya blog adresinin kalitesini sahip oldukları reklam miktarına göre değerlendirme eğilimine sahiptirler. Bir sitede ne kadar fazla reklam varsa kullanıcılar açısından o site bir o kadar kötü anlamına gelmektedir.

Bunlar sitenizde veya blog adresinizde gezen kullanıcılardan alabileceğin geri bildirimlerden bazılarıdır. Kullanıcıların tamamen reklamları engellemekle ilgilendiğini düşünecek olabilirsin ama bu doğru değildir. Kullanıcılar kendilerini rahatsız etmeyen reklamları görmekten son derece memnundurlar.

Reklam Yerleşimi ve Kullanıcı Deneyimi

Yukarıdaki bilgileri boşuna verdiğimi düşünüyorsan yanılıyorsun. Ben sitelerde yayınlanan reklamlardan rahatsız olmuyorum. Ben “gözümün içine sokulan” reklamlardan rahatsız oluyorum. Beni “aptal yerine koyan” reklam yerleşimlerinden rahatsız oluyorum. Bu tür sitelerle ne zaman karşılaşsam kendimi alternatif aramakta buluyorum.

Bu blog adresinde reklamlar yok mu? Bu sitede birbirinden farklı noktalarda şimdilik 3-4 adet reklam yer almaktadır. Reklamların yerleşimleriyle ilgili size şu bilgileri verebilirim:

 • Masaüstü: Geniş ekrana sahip bir cihazdan blog adresimi görüntülemek istediğin zaman sağ tarafta bir adet reklam görebilirsin. Bir yazıya girdiğinde içeriğin başlangıcında sağ tarafta, içeriğin ortasında ve içeriğin sonunda reklamlarla karşılaşabilirsin.
 • Mobil: Mobil bir cihazdan blog adresimi görüntülemek istediğinde reklam sayısı azaltmaktadır. Bir yazıya girdiğinde hemen yazının başında, yazının ortasında ve yazının sonunda reklamlarla karşılaşabilirsin.

Ben bugüne kadar bu reklamlardan rahatsız olduğunu dile getiren birisiyle karşılaşmadım. Dolayısıyla reklam yerleşimlerini değiştirme gereği duymadım. Tüm reklamları olabildiğince içerikten uzaklaştırmaya çalıştım ama aynı zamanda onları yazıların içerisinde tutmaya çalıştım.

Herkes benzer yerleşim mantığına sahip mi? Elbette değil. Özellikle büyük adreslerde işin cılkının çıkarılması söz konusudur. Büyük sitelerde reklamların fazla olması onlar açısından bir sıkıntı çıkartmamaktadır. Büyük sitelerden kastım haber siteleri gibi yerlerdir. Genelde izlenen reklam yöntemi şu şekildedir:

 • Siteye girer girmez ekranı kaplayan bir reklam. Bu reklam her sayfa değiştirdiğinde tekrar tekrar karşına çıkar.
 • İçeriğin hemen başında yer alan bir reklam. Standart yerleşimdir. Kullanıcının dikkatini en çok çeken reklamlardan birisidir.
 • İçeriğin hemen sonunda yer alan bir reklam. Standart yerleşimdir. Kullanıcı içeriği okuduktan sonra bu reklamla karşılaşır.
 • Geniş ekrandan görüntülenme durumunda menü ve içerik başlığı arasında video veya görsel reklam.
 • Mobil ekrandan görüntülenme durumunda site logosunun hemen altında bir görsel reklam.
 • Galeri şeklinde oluşturulmuş içeriklerde her maddede veya birkaç maddede bir reklam.
 • Geniş ekrandan görüntülenme durumunda sağ tarafta yer alabilen video reklam.

Daha ne olsun? Bu kadar reklamdan nefret etmeyecek de bir kullanıcı daha neyden nefret edecek? Siz resmen kullanıcıyı AdBlock yüklemeye teşvik etmektesiniz. Diğer taraftan bu tür siteler kullanıcıların reklamları komple engellemesine neden olurken aynı zamanda küçük sitelerin reklamlarını etkisiz bırakmaktadır.

Reklamlar Sitelerin Yaşam Kaynakları

Artık derdimi anlatabildiğimi umut ediyorum. Reklamların olması bir sitenin yayın hayatına devam edebilmesi için gereklidir. Birçok kişi için blog adresi geçimini sağladığı yerlerden birisidir. Hal böyleyken binlerce sitenin aynı paydada yer aldığı bir noktada kullanıcıları olumsuz etkilemek son derece garip sonuçlar ortaya çıkartmaktadır.

Alanında çok popüler olan bir site düşünün. Bu site olmadık noktalara reklam koyarak kullanıcısının ziyaret deneyimini olumsuz yönde etkilemiş olsun. Bu kullanıcı bir şekilde ne yapıp edip reklamları engelleme yoluna gitmek için AdBlock kuracaktır. Sonuç olarak ziyaret ettiği tüm sitelerde reklamlar otomatik olarak engellenmiş olacaktır.

İnsanların reklam görmek istemelerinin temel sebebi site içeriğinin geri plana atılmasına neden olacak şekilde reklam çalışmalarına başvurmaktır. Birkaç kuruş fazla kazanmak uğruna kullanıcıyı hiçe sayan her sitenin sonu reklamların engellenmesiyle tanışmak olacaktır. Bundan kaçış maalesef yoktur.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...