İç huzuru nasıl yakalarım?

İ

İç huzuru nasıl yakalarım? Soruyu nasıl sorarsan sor elde etmek istediğin şey bellidir. Artık zihninin ve ruhunun kavuşmasını istemektesin. Bunun için doğru hedefin peşinde olduğundan emin olabilirsin. İç huzur sana istediğini verebilecek iyi bir niteliktir.

İç huzuru yakalamak belirli bir dönemden sonra her insanın başarmak istediği bir şey haline gelir. Yapılacaklar listesinde her daim en üst sıralarda yer almasının temel sebebi çok değerli olmasından kaynaklanır. Kendini aşırı yorgun, aşırı stresli ve aşırı çaresiz hissediyorsan artık iç huzuru yakalaman gerektiğinin bilincinde olmalısın.

İç huzuru nasıl yakalarım?

İç huzuru yakalamak için yeni bir icat ortaya koyman gerekmez. İç huzur aslında her zaman var olan ama açığa çıkarman gereken bir gerçekliktir. Elbette bunu başarmak için önüne çeşitli engeller ve çeşitli zorluklar çıkacaktır. Dilersen bunların hepsini tek tek geçebilir ve iç huzuru yakalamayı başarabilirsin. Ancak bunun için öncelikle neler yapman gerektiğini öğrenmelisin. Yazının tamamını okumadan önce aşağıdaki maddelerden içeriğin özetini öğrenebilirsin.

 1. İç huzuru yakalamak için neler yapabilirim? Bu soru belki aradığın cevabı bulmana yardımcı olabilir. İç huzuru yakalamak için neler yapman gerektiğini merak ediyorsan eğer buradaki önerileri göz önünde bulundurmayı düşünebilirsin. Bu önerileri uygulamaya koymak için ise bir sonraki başlığa bakıp iç huzuru yakalamayı engelleyen faktörlerle tanışmalısın.
 2. İç huzuru yakalamayı engelleyen faktörler nelerdir? Bu başlıkta senin iç huzuru yakalama konusunda sana zorluk çıkartan hayatında yer alan bazı etkenlerle tanışmayı başarabilirsin. Buradaki etkenlerden herhangi birisine sahip olduğunu düşünüyorsan onlardan kurtulmanın yollarını arayabilirsin.
 3. İç huzuru yakalamama engel olan faktörlerden nasıl kurtulabilirim? Bir önceki adımda sana engel olan faktörleri belirledikten sonra onlardan kurtulmayı düşünebilirsin. Bunun için atabileceğin bazı adımlar olabilir. Bu başlık altında yer alan önerileri gözden geçirebilirsin.

İç huzuru yakalamak için neler yapabilirim?

İç huzuru yakalamak için sana elimden geldiğince yardımcı olacağım. İlk durağımız Lori Deschene tarafından hazırlanmış olan iç huzuru bulmanın yollarını ziyaret etmektir. Bunları sana olabildiğince açık bir biçimde anlatmaya çalışacağım ve tamamına değinmek yerine en işe yarar olanlarla seni buluşturacağım. İç huzuru yakalamak için neler yapman gerektiğini öğrenmek istiyorsan okumaya devam edebilirsin.

 • İletişim becerilerini güçlendirmeye çalışmalısın. İç huzuru bulmak için iletişim becerilerinden faydalanabilirsin. İlk olarak kendi zihninle iletişim kurmak durumundasın. Onu geri planda tutan, ona zarar veya onun özgürce hareket etmesini engelleyen neler olduğunu bulmalısın. Zihninin rahat etmesi için problem olan unsurlara ek olarak bir şeyi başarmak için çaba gösterirken çektiğin zorlukları aklına getirebilirsin çünkü bu zorlukların her birisi sonunda kazandığın ödülün değerini daha net bir biçimde ortaya koyacaktır.
 • Yaratıcı yöntemlerle iç huzuru yakalayabilirsin. İç huzuru bulmak için hayatında farklılıklara yer vermelisin. Bunun için en kolay yöntem bir hobi edinmektir. Mesela resim yapmak gibi bir hobi edinebilirsin. Bembeyaz sayfayı ruhunun derinliklerine doğru yolculuk ederek süslemeyi başarabilirsin.
 • Alışkanlıkların ruhunu beslemesi sağlamalısın. Ben bir dönem bu hataya düşmüştüm. Alışkanlıklarım çok sağlıklı olmadığından ötürü hep bir yanım eksik kalmıştı. Daha sonra adım adım alışkanlıklarımı değiştirmeye gayret gösterdim. Bunun sonucunda hayatım eskisine göre çok daha kaliteli oldu. Bunu istersen sen de başarabilirsin çünkü tek yapman gereken kendine en uygun alışkanlıkları bulmaktır.
 • Bazı yanlışlardan kurtulup kabullenme yolunu seçmelisin. İnsanın kolay kolay hata kabul etmeyeceğini ve en önemlisi affetme duygusunun kolay kolay hareket etmeyeceğini kabul etmelisin. Ancak kabullenmen gereken bir diğer durum başkalarını kafaya takmanın sana fayda sağlamamasıdır. İntikam peşinde koşmak yerine bazı şeylere “yol ver gitsin” yaklaşımıyla daha farklı bir biçimde bakmayı denemelisin.
 • İlişkilerinde gösterdiğin davranışlara dikkat etmelisin. İlişkilerinde bir şeyler yolunda gitmiyorsa iç huzuru yakalamak düşündüğün kadar kolay olmayabilir. Öncelikle ilişkilerinde dürüst olmayı başarman gerekir. Doğruları söylemen, söylediğin doğruların arkasında durman gerekir. İlişkilerinin yolunda gitmesi iç huzuru yakalama konusunda sana fazlasıyla yardımcı olacaktır.

İç huzuru yakalamayı engelleyen faktörler nelerdir?

İç huzuru yakalamak için neler yapacağını öğrenmek için burada olduğunun farkındayım. Benim amacım ise sana iç huzuru yakalatacak bilgiler ve yöntemlerle seni buluşturmaktır. Bu yazı genelinde Brian Zeng‘in yazısından faydalanarak iç huzuru yakalama konusunda insana engel olan faktörlere değinmeyi uygun gördüm. Eğer aklında böyle bir düşünce varsa yani iç huzuru yakalama konusunda sana engel olan düşünceleri keşfetmek istiyorsan okumaya devam edebilirsin.

 • Para beni mutlu edecek düşüncesinden kurtulmalısın. Bu konuda peşin hüküm olmak istemem ama iç huzuru bulmanı zorlaştıracak en büyük etken paradır. Gerek para gerek ise diğer maddi şeylere ekstra değer kattığın zaman kendi mutluluğun önüne set çekmiş olursun. İç huzuru bulmayı başaramazsan mutluluğu da bulamazsın. İşin en garip tarafı ise maddi şeylerin iç huzur getiremeyecek kadar niteliksiz olmalarıdır.
 • Hata yapmayı ve yapabilmeyi kabullenmeyi denemelisin. Her hata yaptığında kendine kızıyorsan huzuru bulmak falan senin için kocaman bir hayaldir. Hata yapman gerektiğini söylemiyorum ama hata yapmayı kabul etmen gerektiğini söylüyorum. Bunu kabullenip yola çıkarsan yeni şeyleri denemek konusunda çok daha cesaretli olursun. Bu sayede hayattan aldığın keyfin çok daha fazla olmasını sağlayabilirsin.
 • Olumsuz düşüncelerden kaçınmaya çalışmamalısın. Ben veya sen hatta herkes hayatta üzülecek pek çok farklı şeyle karşı karşıya kalabilir. Öfke, sinir, stres, üzüntü, hayal kırıklığı ve çaresizlik gibi birçok olumsuz duyguyu bir arada yaşayabilirsin. İşin en ilginç yanı bu duygular kıyıya vurduğunda olağan gücümüzle kaçmaya çalışmamızdır. İşte bu noktada hata yaparız çünkü duyguları yaşamayıp onlardan kaçtığımız zaman kontrolümüzü tamamen onlara bırakmış oluruz.

Olumsuzluklardan nasıl kurtulurum?

 • Her zaman önde olmaya çalışmamalısın. Kariyer peşinde olanlara öğütlenen ve sıkı sıkı tembih edilen şey her zaman bir adım önde olmaktır. Kariyer için bu doğrudur ama iç huzur için tek başına yeterli değildir. Sürekli önde olmak demek sürekli çalışmak, çabalamak ve uğraşmak demektir. Ancak hayatında ailen ve arkadaşların gibi kariyerinden çok daha önemli şeylerin olduğunu unutmamalısın.
 • Geçmişe bakarak geleceği şekillendirme fikrinden vazgeçmelisin. Geçmişten ders çıkartmak gerçekten önemlidir. Geçmişe baktığım zaman yine aynı hataları yapmamak için kendime daha güvenli bir yol haritası çizerim. Ancak asla geçmişe bağlı kalarak yaşamam çünkü geçmişi değiştirebilme şansına sahip değilim. Yapabileceğim en doğru şey bugünü ve bu anı en iyi şekilde yaşamaktır.
 • Duyguları dışarı aktarmamak büyük bir hatadır. Hepimiz bu yollardan geçeriz çünkü zaman zaman duygularımızı başkalarına anlattığımızda kendimizi savunmasız hissederiz. Aslında yaşanan ise tam tersidir ama biz böyle olduğunu düşünürüz. Sadece cesur ve dürüst insanlar yakınındaki kişilerle duygularını paylaşırlar.
 • İdeal olanı yakalamak zorunda değilsin. Bu hayatta kalıplar çok büyük bir yer kaplarlar. Yaşadığımız toplumda değişmeyen bazı kriterler vardır. Mesela bir işte başarılıysan o başarıyı ispat etmen gerekir. İç huzuru yakalamak istiyorsan bu kalıplara uymayı tercih etmemelisin.
 • Alışkanlıkların gereksiz olduğunu düşünmemelisin. Hayat kaliteni sahip olduğun olumlu ve olumsuz alışkanlıklar belirler. Teraziyi alıp olumlu ve olumsuz olanları tartmaya başladığın andan itibaren iç huzuruna engel olan düşünceyi fark edebilirsin.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir/

İç huzuru yakalamama engel olan etkenlerden nasıl kurtulabilirim?

İç huzuru yakalamana engel olan faktörleri tespit ettikten sonra etkin bir mücadeleye girişmeye hazır olmalısın. Tespit ettiğin tüm etkenlere karşı en uygun mücadele planını hazırlamak durumdasın. Bu nasıl yapacağını öğrenmek istiyorsan okumaya devam edebilirsin.

 • Zorlukları tespit etmeden bu aşamaya geçmeyi düşünmemelisin. İç huzuru yakalamana engel olan etkenlerin üstesinden nasıl geleceğini adım adım hesaplamaya çalışmalısın. Önceliğin seni mutsuz eden etkenlerden yana olmalıdır. Bu sayede çok fazla şeyle uğraşmana gerek kalmadan temelde en büyük sorunları daha etkin bir biçimde ortadan kaldırabilirsin.
 • Geçmişinle barışmaya çalışmalısın. İç huzuru yakalamakta başarısız olan insanların en büyük sorunu geçmişleriyle barışık olmamalarıdır. Belki geçmişte bir hata yapmış olabilirsin ama bunu artık çok fazla sorun etmeyi düşünmemelisin. Seni sürekli köşeye sıkıştıran geçmişin izinden kurtulmayı denemelisin.
 • İlişkilerindeki problemleri tek tek ortadan kaldırmalısın. Gerçekten iç huzuru yakalamada temel problemin ilişkiler ise bu problemleri çözmen gerekir. Belki sevdiğin kişiyle problemin olabilir veya ailenle problemler yaşıyor olabilirsin. Yakın ilişkilerin tümü insanın mutluluk kaynağı olma özelliğini taşır. Buradaki sorunları çözerek iç huzuru bulma konusunda önemli bir adım atabilirsin.
 • İnsanları affetmeye çalışmalısın. Birçok kişi kalbini kırmış olabilir veya canını acıtmış olabilir. Bu insanlara karşı her zaman soğuk davranırsın ve bu doğal bir durumdur. Ancak onlara soğuk davranmayı bir takıntı haline dönüştürmeyi tercih edersen huzuru yakalaman söz konusu olmayacaktır. Kendi içinde onları affetmeyi denemeli ve kendi yoluna bakmalısın.
 • Materyalist olmamayı seçmelisin. Bir şeyler satın alarak kendini mutlu eden insanlar sık sık kendilerini çaresizlik ağına kapılmış bir biçimde bulurlar. Sürekli bir şeyler satın almak demek her zaman satın alınacak yeni bir şeyler aramak demektir. Satın alım gücü yok olduğunda ortaya çıkacak durum ise kocaman bir çaresizliktir. Asla ama asla kendini materyalist olmaya yönlendirmeyi düşünmemelisin.
 • Hayatında ciddi değişiklikler yapmayı deneyebilirsin. Hayat her zaman beklendiği gibi sonuçlar sunmayabilir. Değişmekte direnirsen hayatın acımasız yüzüyle karşılaşırsın. Bu nedenle iç huzuru yakalamak için fırsatın varken değişmeyi düşünmelisin. Kendini bambaşka birine dönüştürmen söz konusu olmayabilir ama eksikliklerini giderip daha iyi bir insana dönüşebilirsin.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

İç huzuru yakalamayı engelleyen faktörler hakkında artık bilgi sahibisin. Edindiğin bu bilgileri kullanarak artık kendine yeni bir yol haritası çizebilirsin. Başına bela olabilecek ve seni huzursuz edebilecek bu faktörlerden kurtulmak için elinden gelen çabayı göstermelisin. İç huzuru yakalamak için daha fazla neler yapabileceğini öğrenmek istiyorsan yorum yapabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...