Hızlı okumanın faydaları nelerdir?

H

Hızlı okuma becerisine sahip olup olmamak konusunda kararsız mısınız? Hızlı okumanın faydaları neler öğrendikten sonra kararsızlığınızı yenebilirsiniz. Okumanın önemine ve okumanın faydalarına birçok defa farklı yazılar içerisinde değindim. Her birinde belirli kabiliyetlerin öğrenilmesi gerektiğini, örneğin okuma alışkanlığına sahip olmanın gerekliliğinden söz ettim. Bunlardan söz ederken önümüzde bir amaç vardı. Bu amaç belirgindi. Ben yazarken ne istediğinizi az çok tahmin edebiliyordum. Bu nedenle yazılar size daha anlamlı geliyordu.

Hızlı okuma kavramı bu açıdan birazcık farklıdır. Bu kabiliyete insan neden ihtiyaç duyması gerektiğini pek bilmez. Bu nedenle insanı hızlı okuma kabiliyetine sahip olması konusunda ikna edemezsiniz. Bu her birey için geçerlidir. İnsan, fayda görmeyeceğini hissettiği zaman ne ile uğraşıyorsa uğraşsın, bir anda fikrini değiştirip çekip gidebilir. Bunu anlıyorum, bu nedenle hızlı okumanın faydaları neler bunlardan bahsederek hızlı okumanın önemini anlama konusunda size destek olmak istiyorum.

Kitap okumak neden önemlidir?

Hızlı Okumanın Faydaları

Ben bir hızlı okuma eğitmeni değilim, burada istediğim ve amaçladığım tek şey hızlı okuma konusunda bilgili olmanız ve hayatınızın geri kalan kısmında bu kabiliyete sahip olmanızdır. Neden mi? Nedenlerini hızlı okumanın faydalarına değinen birçok farklı örnekle açıklamaya çalışacağım.

Eğitim Dönemleri

Lise yıllarımıza geri gidelim. Şu an lise öğrencisiyseniz sizin bir yere ayrılmanıza gerek yok. Lise yıllarımız genellikle birçok fikri şartsız kabul ettiğimiz yıllardır. Bu dönemlerde bir şeyleri sorgulayarak kabul etme konusundan biraz tembel kalırız. Yeni fikirler bizi memnun eder ve biz bu fikirleri benimsemek konusunda epey hızlı hareket ederiz.

Hızlı okuma veya basit hızlı okuma teknikleri bu dönemde bir insana öğretilmişse gerçekten kendisini şanslı kabul etmelidir. Çünkü bu yaşlarda insanlar okuduklarını daha çabuk kavrayabilme beceresine sahip olurlar. Hızlı okuma kabiliyetine sahip birisi ise daha fazla şey okuyabileceği için daha fazla şey öğrenmiş olacaktır.

Hızlı okumanın faydaları açısından bunun anlamı nedir? Hayatın en zor dönemine hazırlık konusunda olağanüstü kullanışlı bir yeteneğe sahip olmaktır.

Sıra geldi üniversite yıllarına. Bu yıllar her açıdan insan için önemlidir. Hayatın en zor döneminin başlangıcıdır. Bir sürü soru zihinlerde dolaşır. Tamamlanması gereken yoğun bir eğitim süreci vardır. Bu eğitim süreci içerisinde insan sürekli bilgi kaynaklarıyla uğraşmak zorunda kalacaktır. Ders notları, okunması gereken kitaplar, ezberlenmesi gerek notlar, yardımcı kitaplar, makaleler, sunumlar, araştırmalar, raporlar… Bu liste böyle uzar gider.

Üniversite öğrencisi bir birey bu dönem içerisinde okuduklarını kavramalıdır, onlara odaklanmalıdır ve en önemlisi onları yorumlama becerisine sahip olmalıdır. Tüm bunları yaparken zamanla yarıştığını bilmelidir.

Hızlı okumanın faydaları açısından değerlendirmek gerekirse bunun anlamı nedir? Zamanla yarış açısından elinizde kestirme yolları gösteren kullanışlı bir haritaya sahip olmaktır.

Eğitim Dönemlerinden Sonrası

Hayatının en zor dönemini atlatan birey için yeni macera alanı iki farklı seçenekten oluşmaktadır. Birincisi öğrenim hayatında yolculuğu sürdürmek, diğeri ise iş hayatına atılmaktır.

Birinci seçenek için söylenebilecek çok bir şey yoktur çünkü okumanız gereken bilgi kaynaklarıyla boğuşmaya devam edersiniz. İkinci seçenek sizi yanıltmasın çünkü iş hayatında da yazılı kaynaklarla boğuşmaya devam edersiniz.

İş hayatına atıldığınızı bir hayal edin. Umuyorum hepiniz için bu durum bir hayalden ötürü hayat başarısı olur. İş hayatı içerisinde her gün önünüze onlarca evrak gelecektir. Bunları okumanız ve gereken işlemleri yapmanız gerekecektir. Ben dijital ortamda iş yapıyorum derseniz kendinizi kandırırsınız çünkü tıpkı bu yazıyı okuyor olduğunuz gibi farklı metinleri de okumak zorunda kalacaksınız.

Bu noktada hızlı okuma kabiliyetiniz varsa çok daha rahat edersiniz. Yapılacak işleri hızlı bir biçimde hallederek iş hayatınızda gerçekleştirmeniz gereken diğer görevlere odaklanmak için daha fazla zamana sahip olabilirsiniz.

Kitap Kurtları

Şimdi biraz kendimizi rahatlatalım. Kendimizi sıradan bir kitap okuyucusu olarak düşünelim. Sıradan dediğime aldanmayın, kendinizi roman okuma sevdalısı birisi olarak da görebilirsiniz. Kendinizi nasıl bir okuyucu olarak görüyorsanız görün ancak kendinizi memnun etmek için okuduğunuzu varsayın. Sizi daha fazla ne memnun edebilir?

Muhtemelen bu soruya verdiğiniz cevap daha fazla kitap okumaktır. Memnuniyet için ve kendini rahatlatmak için kitap okuyan herkesin vereceği cevap benzerdir. Ancak önünüzde bir engel bulunuyor, o da zamanın ta kendisi. Siz ancak zaman açısından kendinize daha fazla vakit ayırabilirseniz daha fazla kitap okursunuz. Bunun için günlük uğraşları fazla kurcalamak zorunda değilsiniz. Sadece bir kitaba ayırdığınız vakit konusunu gözden geçirmelisiniz. Neler yapabilirsiniz?

Elbette, hızlı okuma kabiliyetini öğrenmeye çalışarak bir kitapta geçireceğiniz vakti azaltabilir ve bunları farklı kitaplarda değerlendirmek için kullanabilirsiniz.

Emin olun, hızlı okuma konusunda çok daha bilgili ve hatta uzman olan kişiler hızlı okumanın faydaları açısından size çok daha fazla şey söyleyebilir. Kendinizi hızlı okuma kabiliyeti kazanma konusunda ikna etmeniz burada yer alanları okuyarak bile mümkün olabilir. Hayat kısadır, zaman akıcıdır. Zamanı iyi değerlendirdiğiniz sürece kısa olan hayatı uzun bir serüven olarak yaşayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...