Hızlı öğrenme: Sahip olunması gereken nitelikler

H

Hızlı öğrenme konusunda iyi olanlar belirli düşünce ve niteliklere sahiptirler. Bunları önemseyerek hızlı öğrenen kişilerden biri olmayı başarabilirsiniz. Günümüzde bilgi hızlı bir şekilde yayılıyor. Bilginin hızlı bir biçimde yayılması zamanın hızlı bir şekilde akıp gitmesini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle birçoğumuz öğrenmek istediğimiz şeyleri hızlı bir şekilde öğrenip geri kalan vaktimizi farklı işlere veya kendimize ayırmayı uygun görürüz.

Nitekim her insan her şeyi hızlı bir şekilde öğrenme kabiliyetine sahip değildir. Çünkü insanlar birbirinden farklıdır. Her birinin sahip olduğu nitelikler bir başka insana göre bir eksik veya bir fazla olabilir. Ancak bazılarımız hızlı öğrenme konusunda biraz inatçı oluruz. Bunu önemli bir başarım olarak görürüz. Buna karşı çıkacak değilim ama hızlı öğrenme konusunda yeteri kadar kabiliyetli olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken bazı nitelikler ve davranışlar vardır.

Hızlı Öğrenme Konusunda Önemli Nitelikler

Hızlı öğrenme konusunda size destek olabilecek düşünce, davranış ve niteliklere değinmeye başlamadan önce ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Burada belirteceğim niteliklerin hepsine sahip olmak zorunda değilsiniz. Her biri birbirinden bağımsız olarak hızlı öğrenme hususunda size destek olacaktır. Bu nedenle cebinize hepsini değil birkaçını koymaya çalışabilir ve bu yönde kendinizi değiştirmeye çalışabilirsiniz.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

1. Öğrenmekten Korkmamak

İnsanlar diyaloglar sırasında çoğu zaman bilmiyorum demekten çekinirler. Bunu söyledikleri için her şeyi bildiklerini iddia etmiş olurlar ve yeni bilgilere karşı kapalı olurlar. Bu şekilde davrandığınız sürece elinize bir şey geçmez. Bu nedenle öğrenmekten korkmamalı ve yeni bilgileri öğrenmek için atılgan olmalısınız.

Hızlı öğrenme konusunda korkularınızı yenmelisiniz. Her bilgiyi niteliksel olarak değerlendirmeli ve en önemli olanı öğrenmeye çalışmalısınız.

2. Canlandırmak

Duygular insanları önemli ölçüde yönlendirirler. Hızlı öğrenme konusunda kabiliyetli olan insanlar bunun farkındadır ve duygularını olağan haliyle kendilerine destek olabilecek yönden kullanmaya çalışırlar. Problemlerle karşılaştıkları zaman onu canlandırırlar ve onlarla nasıl mücadele edebileceklerini yaşamaya çalışırlar. Bu sayede problemler ne kadar zor gözükürse gözüksün onunla mücadele etmeye hazır olurlar.

Hızlı öğrenme konusunda problemleri ve çözümleri gözünüzde canlandırarak hareket etmelisiniz. Zihninizi olabildiğince kullanmalı ve zihinsel gücünüzden faydalanmaya çalışmalısınız.

3. Basitleştirmek

Karmaşık problemler baş ağrıtıcı olabilir. Bu konuda muhtemelen hemfikirizdir. Ancak karmaşık olan problemleri çözmek için karmaşık çözümler bulmanız gerekmez. Problemleri iyice incelemeli ve onların üstesinden gelebilmek için en basit ama en etkili yolları bulmalısınız. Böylece gereğinden fazla efor harcamamış olursunuz.

Hızlı öğrenme konusunda basitliğin önemli olduğunu unutmamalısınız. Atacağınız her adım çözümler doğrultusunda sizi bir yere götürecektir. Fakat gideceğiniz yolun karmaşık veya basit olup olmayacağı size bağlı olacaktır.

4. Harekete Geçmek

İnsanlar genellikle öğrendikleri şeyleri tekrar etmedikleri için bunları unuturlar. Bunu size farklı şekillerde anlatabilirim ancak ders çalışan bir öğrenci düşünelim. Bir öğrenci çalıştığı dersin notlarını okuduktan kısa bir süre sonra bir bölümünü unutur. Hafızası ne kadar kuvvetli olursa olsun tekrar etmediği zaman bu sonuç kaçınılmazdır.

Aynı durum insanların öğrendikleri şeyler için de geçerlidir. Hızlı öğrenme konusunda kabiliyetli olan kişiler ise öğrendiklerini deneyerek onları daima canlı tutarlar.

5. Vazgeçmeyi Bilmek

Bu konu biraz yüz kızartıcı olabilir. Bazılarımız gerçekten gereğinden fazla inatçıdır. Bu inat neticesinde asla sonuç vermeyecek işlerin peşinden gidebiliriz. Bu bizim için önemli bir kusurdur. İnatçı olmak iyi bir şeydir ama fazla inatçı olmak tamamen kendimize zarar vermekten başka bir şey değildir.

Hızlı öğrenme konusunda iyi olan insanlar cevap alamayacakları soruların peşinden gitmezler. Bir konuda cevap alamayacaklarını hissettikleri an vazgeçip geri çekilebilirler. Bu sayede onlara geri dönüş sağlayabilecek işlere odaklanmayı başarabilirler.

6. Pozitif Olmak

Bir şeyi öğrenmek istiyorsanız ne kadar önemli olursa olsun pozitif hareket etmelisiniz. Her şeyi çok kolay bir biçimde elde edebileceğinizi sanmak pek doğru değildir. Öğrenmek istediğiniz şey ne kadar zor olursa olsun pozitif yaklaşarak onun üstesinden gelebilirsiniz. Ancak unutmayın, fazla inatçı olmak size bir şey kazandırmaz. Sadece üstesinden gelebileceğiniz konulara odaklanmalısınız.

Hızlı öğrenme konusunda kabiliyetli olmak istiyorsanız her ne olursa olsun pozitif olmayı başarmalısınız. Bu hem zihinsel sağlığınız açısından önemlidir hem de karşınıza çıkan sorunların üstesinden gelmek için değerlidir.

7. Başkalarının Düşüncelerine Değer Vermek

Bir şeyi öğrenmek istiyorsanız her zaman tek bir kaynak işinize yaramayabilir. Tek bir düşünce tipine bağlı kaldığınız zaman öğrenmiş olduğunuz bilginin kusurlu olabileceği gerçeğini kabul etmelisiniz. Bu nedenle farklı insanların, alanında uzman olmuş kişilerin aynı konu üzerindeki fikirlerine açık olmalısınız. Bu sayede herkesten daha verimli bir biçimde öğrenmek istediğinizi öğrenebilirsiniz.

Hızlı öğrenme konusu sizin için ne kadar önemlidir bilmiyorum. Gerçekten bu konuya önem veriyorsanız burada belirttiğim birkaç niteliğe dikkatlice göz atmalısınız. Bu niteliklere sahip olan insanlar hızlı öğrenme konusunda daha beceriklidirler. Çünkü bu insanlar beyinlerini ve zihinlerini nasıl kullanacaklarını biliyorlardır. Siz de bu tür insanlardan birisi olarak öğreneceklerini en etkili ve en hızlı bir biçimde öğrenmeyi başarabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...