Hindistan’da inek neden kutsal sayılır?

Hindistan’da ineklerin kutsal sayılması… Başlangıçta kulağına çok garip gelebilir ama bu fazla uzun sürmeyecektir. Hindistan’da yaşayan insanların büyük bir kısmının inancı olan Hinduizm biraz incelendiğinde ineklerin kutsal sayılmasının gerekçeleri gayet açık bir biçimde anlaşılmaktadır.

Bu yazıda Hindistan’da ineklerin neden kutsal sayıldığını elde edindiğim bilgiler üzerinden açıklamaya çalışacağım. Sık sık yaptığım gibi bilgi edinmek adına yazı sonunda bir veya birkaç kitap önerisi sunmuş olacağım. Bir ineğin kutsal sayılıp ona zarar verilmemesi birçoğumuz tarafından garip karşılanabilir ama Hinduların bu yasağı koymalarında gayet mantıklı sebepler bulunmaktadır.

Hindistan’da İneklerin Kutsal Sayılması

Öncelikle bir yanlışı düzeltmek gerektiğini düşünüyorum. İnek olarak bildiğimiz hayvanın kutsal sayıldığı tek yer Hindistan değildir. Özellikle Hindistan’a yakın olan veya Asya’da yer alan birkaç ülkede daha inek kutsal sayılmaktadır. Nepal bunlara verilebilecek en ideal örneklerden birisidir. İneğin sadece Hindistan’da kutsal sayıldığının düşünülmesi elbette bu bölgede ineklerin çok fazla yetiştirilmesidir.

Hindistan ve buna benzer diğer topluluklarda ineklerin kutsal sayılmasını bazı kişiler dini gerekçelere dayandırmaktadırlar. Bu kısmen doğru olsa bile tek nedeni dini inanış değil aynı zamanda kültürel ve beşeri durumlar söz konusudur. Daha basit bir ifadeyle ineğin kutsal bir hayvan olduğunu düşünen topluluklar onun sunduğu nimetleri hayatlarının devamı için gerekli görmektedirler.

 • Hinduların tarihsel geçmişleri incelendiğinde daha çok kırsal bir hayat biçimine sahip oldukları rahatlıkla görülebilir. Bu kırsal yaşam tarzı, hayvanların sütünden, gübresinden veya idrarından yararlanmayı gerektirmektedir. İnsanlar bu açıdan kendilerine en çok verimi sunan hayvanı kutsal sayarak yaşam alanlarını ve hayatlarını koruyacaklarını düşünmüşlerdir.
 • Hinduizm biraz incelendiğinde en değerli besin kaynağının süt olduğu görülebilmektedir. İneğin çok önemli bir süt kaynağı olması beraberinde onu özel hayvan statüsüne taşımıştır. Ayrıca Hindulara göre inek sütünün sakinleştirici etkisi bulunduğundan inek sütü sıkça tüketilen bir besin kaynağıdır.
 • Ateş kullanılarak yapılan ibadetler Hindular arasında epey yaygındır. İnekten elde edilen sütten üretilen bir yan ürün olan tereyağı ateşin daha güçlü yanmasını sağladığından önemli görülmüştür. Dolayısıyla ineğin bu ihtiyacı karşılayacak kapasiteye sahip olması onu özel bir hayvan konumda kalmasına yardımcı olmuştur.
 • Hinduizmde inek iyiliği temsil etmektedir. Hindulara göre inek oldukça sakin ve uysal bir hayvandır. Hindistan sokaklarında dolaşan inekleri gözünün önüne getirirsen bunu daha iyi anlayabilirsin. Hinduların dini inançlarına göre iyiliği temsil eden ineğin kılına dahi zarar vermek insanların inançlarına saldırmakla aynı anlama gelmektedir.

Bu dört madde ile ineğin Hindistan’da kutsal sayılması gayet basit bir biçimde açıklanabilir. Burada bir hataya düşmemek gerekir çünkü antik çağlarda yani henüz Hinduların inançları şekillenmeden önce Hindular da ineği keserek et tüketme yoluna gitmişlerdir. Bunu daha çok göçebe olarak yaşadıkları dönemlerde gerçekleştirmişler ve yerleşik hayata geçtikten sonra büyük bir ihtiyaç haline geldiği için ineğe herhangi bir şekilde zarar verilmesini yasaklamışlardır.

5 Maddede Hindistan’da İneğin Yeri

Hindular için ineğin önemli bir gıda kaynağı olduğunun üzerinde tekrar durmak gerekmektedir. Her ne kadar Müslüman toplumlarda ineğin ibadet için kesilmesi yaygın olsa bile büyük bir verimliliğin ortadan kaldırıldığını kabul etmek gerekmektedir. Hindular bu verimliliği ortadan kaldırmak yerine ondan en iyi şekilde yararlanmak için toplumsal yaşantılarına gayet katı bir kural getirmekten çekinmemişlerdir.

 • İnekten elde edilen süt, ayran, kesmik ve tereyağı Hinduların en temel besin kaynakları arasında yer alır.
 • İnekten elde edilen tereyağı ateşleri harlamak için kullanılan elverişli bir yan üründür.
 • İnekten elde edilen dışkı epey önemli bir yakıt kaynağıdır.
 • İnekten elde edilen dışkı ve idrar çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yan ürün durumundadır.
 • İnekten elde edilen dışkının tarlaların daha verimli yetişmesi için gübre olarak kullanılması söz konusudur.

Vaziyet kısacası bu şekilde… Son beş madde dahi her şeyi açıklamaya yetmektedir. Hindular ineğe tapmıyorlar aslında ona değer verip ona koruyorlar. İki canlı türünün birlikte yaşamasının en güzel örneğini ortaya koyduklarını kabul etmek gerekir. Bir toplumun içerisinde yaşamadan veya o toplumun koşullarını bilmeden insanları “ineğe tapıyorlar” diye yargılamanın cahil işi olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Kitap Önerisi – Hindu Kutsal Metinleri: Upanişadlar

Hinduları anlamak ve bize göre epey garip görülen kuralları anlamak için elbette takip ettikleri dini anlamak gerekmektedir. Din insanların inançlarını şekillendiren önemli bir kaynaktır. Dolayısıyla Hinduların ineği kutsal saymalarını anlamak ve bu konuda doğru yorumlar yapabilmek için Hinduizm konusunda bilgi edinilebilecek kaynaklara ihtiyaç vardır.

Cemil Kutlutürk tarafından yazılan ve Dergah Yayınları tarafından basılan “Hindu Kutsal Metinleri: Upanişadlar” isimli eser Hinduizm konusunda temel bilgileri edinmenize yardımcı olabilecek sağlıklı bir kitaptır. Bu kitabı alıp okumaya başladıktan sonra yukarıda paylaşmış olduğum bilgilerden daha fazlasını öğreneceğinden emin olabilirsin. Ancak aradığın bilgi “Hindistan’da inek neden kutsal sayılır?” ile sınırlıysa paylaştığım bilgiler senin için yeterli olabilir.

Dergah Yayınları: Hindu Kutsal Metinleri: Upanişadlar – Cemil Kutlutürk

Görsel Kaynağı: Nick Kenrick..Kaan Karadeniz

26 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini “Bilgi ve Belge Yönetimi” bölümünde sürdürmekteyim. İki farklı oyun sitesinde içerik yöneticiliği, bir sitede içerik danışmanlığı yapmaktayım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanırım.

4 Cevaplar

 1. ibrahim demircil dedi ki:

  Budha nın inekleri kurban diye boğazlayacağınız bırakın onlar kendileri için gereken otu ve suyu kendileri bulurlar demesi herhalde etkili olmuştur..

 2. Şevki Sonracı dedi ki:

  Çalışmalarınızda başarılar. Açıklamalarınız faydalı oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir