Herkese Söyle (Alfred Hermida)

Herkese Söyle, nihayet teknolojik anlamda ilgimi çekebilecek bir kitap diyebilirim. Kitabı alıp karıştırmaya başlamak için kitabın adını okumam yetti. Sosyal medyaya insanların yoğun bir biçimde ilgi göstermesinin nedenlerini açıklayan bir kitap bulmak, üstelik bunu sosyolojik değil tarihsel açıdan ele alanını keşfetmek benim için büyük bir mutluluk oldu.

Herkese Söyle: Sosyal Medyada Neden Paylaşımda Bulunuruz, Alfred Hermida tarafından yazılmış aslında iş dünyasına özgü bir kitaptır. Kitapta insanların sosyal medyayı kullanma konusunda duydukları arzunun nedenlerine değinilmiştir. Sosyal medyanın neden bu kadar kullanıldığını merak edenlerin okuması gereken bu kitap, Ahmet A. Sabancı’nın başarılı çevirisiyle Kafka Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Herkese Söyle – Kitabın Konusu

Herkese Söyle, zoru başaran ve sosyal medya konusunda yazılan birçok şeyin ötesine geçerek asıl nedeni bulmaya çalışan bir eserdir. Sosyal medyayı çok kötü bir şey olarak düşünenlere verilmiş tokat gibi cevaplar bu kitabın içeriğini oluşturmaktadır. Çünkü kitabın en önemli tezi sosyal medyanın gücünden faydalanarak onu iyilik için kullanabilmenin mümkün olmasıdır.

Kitap 10 farklı bölümden oluşmaktadır. Bölümlerin başlıkları okuyucunun ilgisini çekebilecek nitelikte olmuş. İlk bölüm “şimdi haberler”, ikinci bölüm “neden paylaşırız”, üçüncü bölüm “sana söylemek zorundayım”, dördüncü bölüm “günlük biz” ve beşinci bölüm “kalabalığın içerisinden yükselen ses” mesajlarını içerir. Geriye kalan beş bölüm ise kitabın tezinin yer aldığı bilgilerden oluşmaktadır.

Kafka Kitap: Herkese Söyle – Alfred Hermida

Google Kitaplar’da İncele (İngilizce): Tell Everyone – Alfred Hermida

Sosyal Medyanın Gücünü Anlatan Kitap

Bu tür kitapların arkasında aslında güçlü sosyolojik çalışmaların olmasını bekleriz. Ancak bu şekilde insanı ve etkileşime girdiği unsurları anlayabileceğimizi düşünürüz. Aslına bakarsanız ben sosyolojiden çok hoşlanmam. Çünkü ne zaman “sosyolojik” bir şeyler içeren kitaplar okusam sadece 1 sayfada anlatılabilecek şeyin 40 veya 50 sayfaya yayılmasıyla meşgul olunmasını görürüm.

Bu kitap bu açıdan biraz farklı ama yine de içerisinde sosyolojik izler taşır. Sosyal medya devlerinin tarihçelerinden girip işi neden kullanıyoruz kısmına kadar getiren bir anlatım yer alır. Bir süre sonra kitapta bilgilerin tekrar etmesiyle karşılaşabilirsin.

Güçlü bir başlangıç ve devamında güçlü bir tez okuyacaksın. Sosyal medyada neden sürekli paylaşım yaptığını merak ediyorsan bu kitap sana aradığın cevabı sunabilir. Ancak geleneksel medyaya yaşanan çatışmalar ve sansür gibi konular hesaba katıldığında aslında bu etkinliğin hiç olmadığını görebilmek de mümkün.

Herkese Söyle – Tavsiye Durumu

Herkese Söyle isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Sosyal medyaya ve insanın onunla kurduğu etkileşime meraklıysan bu kitabı kesinlikle okumanı öneririm. Kitap tarihsel ve biraz olsa bile sosyolojik bilgilerle insanların bu medya kanallarını kullanma konusundaki arzularına ışık tutmaktadır.

Alfred Hermida tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Maalesef yazarın dilimizde yayınlanmış başka eseri bulunmamaktadır. Sosyal medya konusunda kitaplar okumak istiyorsan başka yazarların kitaplarına yönelmelisin.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...