Her Yönüyle Felsefeyi Anlamak (Kenneth Shouler)

Her Yönüyle Felsefeyi Anlamak, felsefeyle uğraşmak isteyenlere yol gösterebilecek basit anlatıma ve basit kavramlara sahip bir kitaptır. Geçmişten günümüze kadar ulaşan süre zarfında adını duyurmuş olan filozofları ve onların terimlerini anlamak veya bilmek istiyorsanız bu kitaba göz atabilirsiniz.

Her Yönüyle Felsefeyi Anlamak, Kenneth Shouler tarafından yazılmış rehber niteliği taşıyan bir kitaptır. Bu tür rehber kitaplarıyla bilinen yazarın bu kitabı orijinal dilinde ilk kez 2008 yılında yayınlanmıştır. Kitap, Esra Çakıruylası‘nın çevirisiyle Arkadaş Yayıncılık tarafından 2016 yılında Türkçeye kazandırılmıştır.

Her Yönüyle Felsefeyi Anlamak

Kurgusal olmayan kitaplardan söz ederken içeriğinden olabildiğince az bahsetmeye çalışırım. Genel olarak bahsetmem gerekirse bu kitap bir rehber veya başvuru kaynağı olarak nitelendirilebilir. Herkes felsefeden hoşlanmaz ve felsefeden hoşlanıp nasıl ilerlemesi gerektiğini bilmeyen birisi, belirlemiş olduğu hedefe giden yolda en uzun yolcu tercih ederek ilerlemek zorunda kalabilir. Bu kitap, takip edebileceğiniz her yolu kısaltabilecek önemli bir yapıttır.

Her Yönüyle Felsefeyi Anlamak kitabının özelliği ne? Kısacası basitlik. Yanlış duymadınız, kitap oldukça basit bir anlatıma sahip. Geçmişte yaşamış ve büyük filozof olarak ifade edilen pek çok kişi hakkında bilgiler veriyor ve bunu fazla detaya girmeden gerçekleştiriyor. Böylece felsefeye yeni başlayan birisi olarak sıkılmadan okumayı ve bilgi edinmeyi sürdürüyorsunuz.

Karmaşık yapıya sahip fikirleri en yalın halleriyle öğrenmek istiyorsanız kitap bunu size sunuyor. En çok tartışılan felsefi soruları aklınıza getirin. Bu sorulara kitapta cevap aranıyor ve fikirler örneklerle basitleştirilerek anlatılıyor. Sokrates‘ten Platon‘a, Aristoteles‘ten Descartes‘a, John Stuart Mill‘denJean-Paul Sartre‘ye kadar pek çok filozof hakkında bilgi edinmek ve onların kullandığı kavramları gündelik dille anlamak istiyorsanız bu kitaba göz atmanızı tavsiye ederim.

Felsefeyi seven veya sevmeyen insanlar olabilir ama felsefe bir tür düşünme gereksinimidir. Felsefe düşünmeyi aşılar ve insanın daha fazla düşünmesini sağlar. İnsana eleştirel bakış açısı kazandıran, her şeyi hemen kabul etmemeyi öğreten yine felsefedir. Bu nedenle bir açıp bakayım ne demişler diye düşünmek çoğu zaman iyi bir fikir olabilir. Felsefeyi sevmeseniz bile felsefe yapabileceğinizi unutmayın.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...