Her şey kötü gitmeye başladığında nasıl ayakta kalırım?

H

Hayatta her şey kötü gitmeye başladığında yıkılmadan nasıl ayakta kalmayı başarırım? Eğer cevabını bulmak istediğin soru bu ise bugün doğru yerde olduğundan emin olabilirsin. Birçoğumuz işler kötü gitmeye başladığında daha fazla şeyin kötü gideceğini düşünerek kendimizi hareket etmekten alıkoyarız. Ancak işimize yarayacak çözüm yöntemi kesinlikle bu değildir.

Hayatta her şey kötü gittiğinde bir anda kendimizi tüm dünyayla savaş halinde buluruz. Her zaman son salvoyu yapabilmek için kendimizi hazır tutarız ama bu hazırlığın bedeli bizi tükenmişliğe kadar sürükler. Ne yapacağımızı bilmezsek önünü alamayız, büyük bir duvara toslarız ve tosladığımız bu duvar yere yığılıp hareketsiz kalmamıza neden olur. Başına bunların gelmesini istemiyorsan her şey çok kötü gittiğinde bile kurtulabileceğinin bilincinde olmalısın.

Her şey kötü gitmeye başladığında nasıl yoluma devam edebilirim?

Anlatmaya nereden başlasam emin değilim. Hayat zaman zaman karşı çıkılması zor durumlarla bizi yüzleştirme yoluna gider. Şu an hayatımın çok iyi hatta iyi olduğunu bile söyleyemem. Sorunlar bol, çözülmeyi bekleyen problemler bol. Her şeyin kötü gittiği bir evrede olduğum doğru ama benim ayakta kalabilmeyi sağlayacak uygulaması basit bir planım var. Kristy Ostermeyer tarafından oluşturulan ve başarılı bir biçimde uygulanan bu planın özeti aşağıdaki maddelerde yer almaktadır. Daha fazla bilgi için yazının tamamını okuyabilirsin.

 1. Debelenmeyi bırakmaya ne dersin? Birçok insanda benzer problem vardır. İlk zorluktan itibaren aynı güzergahta sürekli yolculuk etmeyi tercih ederler. İşte bunun adı sorunla debelenmek yani onunla yüzleşmeyi reddedip etrafından dolanmaya çalışmaktır. Bundan ilk fırsatta vazgeçmelisin.
 2. Plan yapmaya ne dersin? Kendini ayakta tutmak için en önemli ihtiyacın hiç kuşkusuz bir plan olacaktır. Ne yapman gerektiğini, nasıl yapman gerektiğini ve neden yapman gerektiğini cevaplamak zorundasın. Bu sorulara cevaplar bulduktan sonra planını oluşturabilirsin.
 3. Planı uygulamaya ne dersin? Oluşturduğun plan öğretmenine teslim edeceğin bir dönem ödevi değildir. Bu plan en verimli şekilde uygulaman gereken bir plandır. Bunu başarmak için ilk fırsatta harekete geçmeyi düşünmelisin.

Debelenmeyi bırakmaya ne dersin?

Bunu insanlara kolay kolay anlatmam mümkün değil. Çünkü pek çok insanın göstereceği ilk davranış reddetmek olacaktır. Bir zorlukla karşı karşıya kaldıysan ve her şey yavaş yavaş kötüye gitmeye başladıysa öncelikle yaşadığın duyguları ertelemekten vazgeçmelisin. Eğer ertelemeyi seçersen yeni duygulara yer açmış olursun ve senin için felaket olarak adlandırılabilecek her türlü olumsuz duyguya davetiye çıkarırsın.

Yaşadığın zorluk her ne ise eminim mücadele etmek için kendini çok güçsüz hissediyor olmalısın. Yaşadığın durumun sana getirdiği ağırlığı taşıyamayacak durumda olabilirsin. Böyle bir durumda hediye paketi haline getirilen o korktuğun tüm duyguları yaşamayı tercih etmeyi denemelisin. Acını yaşadıktan sonra söz konusu ağırlığın üzerinden kalktığını göreceksin. Bu sayede debelenmeyi bırakıp artık yoluna devam etme cesaretini gösterebilirsin.

Plan yapmaya ne dersin?

Ne tür bir zorlukla karşı karşıya kaldıktan sonra kendini çaresiz hissettiğini bilmiyorum ama bildiğim en önemli şey hayatının önemli ölçüde değişeceğidir. İstesen bile başaramayacağın değişim radarına artık kendiliğinden girmiş durumdasın. İşte bu değişim serüveninde ihtiyacın olacak en önemli ince bir biçimde işlenmiş bir plandır. Ama bu planın yazılı olarak kayıt altına alınması en önemli kriterlerden birisidir.

Hayatının eskisi gibi olmayacağını düşünebilirsin hatta hep aklına hayatının eskisinden çok daha kötü olacağını düşünmek geliyor olabilir. Bu işin kolayına kaçmaktır çünkü hayatını daha iyi hale dönüştürmek senin elindedir. Değişime inanıyorsan yeni hedefler belirlemeyi deneyebilirsin. Belirlediğin hedefler çok büyük ise onları ufak parçalara ayırarak planını şekillendirmek iyi bir fikir olabilir.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

Planı uygulamaya ne dersin?

En iyi plan uygulanmış olan plandır. En iyi plan olmaya aday plan ise hayata geçirilmeye çalışılan plandır. Bunları unutmamalısın çünkü oluşturduğun plan ne kadar mükemmel olursa olsun onu gerçekleştirmeye çalışmazsan senin için hiçbir anlamı olmayacaktır. Hayatını daha iyi noktaya getirmek için tasarladığın planı uygulamak için harekete geçmelisin.

Değişip bambaşka bir kişi olmaktan olabildiğince korkuyor olabilirsin. Yanlış bir şeyler yapmaktan da korkuyor olabilirsin. Bu korkuların her birisinin doğal olduğunu da bilmek zorundasın. Belirsizliğe doğru açılan her kapıda bir endişe bulutu her zaman yer alacaktır. Tek yapman gereken hayatının çok daha iyi olacağını düşünerek yaptığın plana sadık kalmaktır.

Her şey kötü gitmeye başladığında kendini çok çaresiz hissedebilir hatta artık eskisi kadar mutlu olamayacağını düşünebilirsin. Bu basit yol haritasını takip edersen kendini bu çaresizlik girdabından kurtarabilirsin. Sen istemediğin sürece hayatta her şeyin sürekli kötüye gitmesi mümkün değildir. Ancak sen buna inanırsan, her şeyin kötü gitmesi gerektiğini düşünürsen senin için kaçınılmaz sonun ne olacağı şimdiden bellidir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

8 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Abi sen harika bir detaysın. Senin yazına ilk “duygularımla nasıl başaçıkabilirim ” le başlamıştım ve hayra olmuştum. Niye kitap çıkartmıyorsun? Eminim alacak insan sadece ben değilimdir 🙂 bir de böyle şeyler yazdığin icin allah senden razı olsun ne iyi yurekli bir insansın.

  • Merhaba,

   Teşekkür ederim. Kitap konusuna vaktim yok şu sıralar. Yoksa bir çalışma yapmayı düşünüyorum. Tabi bunu satmak yerine ücretsiz olarak dahi dağıtabilirim. Amacım elimden geldiğince insanlara yardım edebilmek. Maddi beklenti benim için ikinci planda.

 • Ne hoş yazılar yazıyorsunuz . Kendimi değiştirmek için gereken motivasyonu yazılarınızda buldum . Lütfen yazmaktan vazgeçmeyin burayı bırakmayın . Hiç tanımadığınız hiç görmediğiniz insanların hayatlarına dokunuyorsunuz …

 • Kaan, çok özür dilerim!!!
  Yazarın sen olduğuna bakmadan yazılarını hayranlıkla okumaya daldım. Her yazının altındaki yorumlar bölümünde ilk sen yazınca ve aynı yazı olunca yazarın emeğine saygısızlık ve bu sayfada kendi reklamını yapmasın diye verdim veriştirdim. Rica ederim kusura bakma.
  Elbet birgün ben de önce yazarların isimlerine bakacağım 😉

  • Merhaba, önemli değil olur böyle bir şeyler. Yazılar işine yaramış olsun ve sana katkısı olsun gerisinin pek önemi yok. Diğer yorumu sildim gitti bile.