Her Kitap Yeni Bir Dünya

H

Okumanın en iyi yanı, bizim dışımızda hayatların var olduğunu görebilmek ve gerçek yaşamda asla rast gelemeyeceğimiz o dünyanın içine kısa süreliğine de olsa dahil olmak. Bu sebeple en çok romana ve öyküye merak salabiliriz. Farklı ülkelerde, bilmediğimiz bir topluluğun içinde, hiç tanımadığımız bir ailenin sofrasında bazen yıllarda, bazen de sadece bir anlığına kalabiliriz. Kitabın kapağını kapattığımız andan itibaren bizim için de birkaç saat, belki de bir ömür süren yeni bir hayat başlar.

Yeni Kitap Yeni Macera

Her okur kitap seçiminde kendi haritasını çizer. Bazıları hikaye odaklı seçimlerinden dolayı roman ve öyküye, bazıları kelimelerin arasındaki yolculuk için şiire, bazıları gerçeklerden uzaklaşamadıkları için tarih ve araştırma kitaplarına, bazıları da bireyi ve toplumu anlamak için sosyal bilim alanında yazılmış metinlere yönelir. Günün sonunda elde çoğu zaman soluk soluğa maceranın ve edinilen bilginin keyfi kalır.

Kitaplar, bazen de bir kaçışı niteler. Dertlerden sıyrılmak için bir kitap al eline ve tüm dünyayı unut, mottosu çoğu zaman işe yarar. Hem küçükler hem de büyükler için her zaman okuması zevkli Küçük Prens, başka bir dünyanın kapısını aralar.

Bazen de bilgi edinmek için başvurduğumuz kitaplar vardır. Akademik çalışmalar, tarihi araştırmalar, felsefi konular, toplumsal sorunlar için bilginin dehlizlerine dalarız. Bazen ülkemizin yazarlarının klasikleşmiş eserlerini merak ederiz. Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna’sı ve İçimizdeki Şeytan’ı, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü okumamız gereken yazarlarımızın önemli eserleri arasında yer alması ile dikkatimizi çeker.

Yeni Çıkanlar ve Klasikler

Klasikleşmiş kitaplardan asla vazgeçemeyiz; ama yeni yazarlar ve hikâyeler arasında keşfe çıkmak her zaman heyecan vericidir. Böyle bir keşif için en yeni kitaplara şans vermek ya da başkalarının okudukları hikâyeleri öğrenebilmek için en çok satan kitaplar listesine göz gezdirebilirsiniz. Kafka’nın Dava’sı ve Dönüşüm’ü, Stefan Zweig’in Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu ve Satranç’ı, George Orwell’ın 1984’ü, Hayvan Çiftliği ve Paris ve Londra’da Beş Parasız’ı farklı türlere ilgi duyan okurların ilgisini çekmeye devam eder.

Romantizm tutkunları için Jane Austen’in Gurur ve Önyargı’sı vazgeçilmezdir.

Şiir severler için Cemal Süreya’nın Sevda Sözleri her zaman gündemde kaldığı gibi, en çok okunanlar arasında görülmeye alışılan Orhan Pamuk’un yeni kitabı Kırmızı Saçlı Kadın da okurların ilgisini çeker. En çok okunan kitaplar arasında yer alan klasikleri yeniden hatırlamak, okumak isteyip ertelediğiniz kitaplara şimdi bir fırsat vermek ya da yeni kitapları keşfedebilmek için Babil.com’un kitaplığını inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...