Haylaz Derek’in Maceraları 4: Hayatım Şaka

Haylaz Derek’in Maceraları 4 – Hayatım Şaka, yeni yaşında bir yetişkin gibi davranmayı hayal eden Derek’in maceralarını anlatır. Derek, 12 yaşına girdikten sonra yetişkin olacağını düşünür ama pek de öyle olmaz. Önce sınıfta bir hayvan yüzünden bayılır. Daha sonra ise bir yardım kuruluşuna yardım etmek isterken başını belaya sokar. Hatalarını telafi edip hayalini gerçekleştirmelidir… yetişkin olmak!

Haylaz Derek’in Maceraları 4 – Hayatım Şaka yazar Janet Tashijian’ın oluşturmuş olduğu Haylaz Derek serisinin dördüncü kitabıdır. Yazar önceki kitaptaki yakaladığını başarısını sürdürmektedir. Kendi dilinde My Life is a Joke adıyla 2014 yılında yayınlanan kitap, Gökçe Müderrisoğlu Aktaş‘ın çevirisiyle Yakamoz Yayıncılık tarafından yayınlanarak Türkçeye kazandırılmıştır.

Haylaz Derek’in Maceraları 4 – Hayatım Şaka

Derek Fallon, 12 yaşın getirdiği tüm pişmanlıkları keşfeder. İstediği tek şey büyüdüğünü hissetmektir ama hayat ona çok arkadaş canlısı yaklaşmaz. Talihsizlikler ve aksaklıklar birbirini kovalar; bunların hepsi Derek’i bir bebek gibi gösterir! Fen dersinde sınıfta yer alan bir hayvan nedeniyle düşüp bayılır. Beden dersinde yüzünün üstüne düşer. Dudakları balon gibi olur ve gün boyu böyle gezmek zorunda kalır. Evde vermek istediği parti bir felakete dönüşür.

12 yaşında olmak bu kadar zor mudur? Derek tüm pişmanlıkları yaşasa bile yaptığı hataları telafi etmeyi kafasına koyar. Arkadaşlarından yardım alır ve yetişkin olduğunu ispatlama macerasına koyulur.

Eğlenceli ve Okumayı Teşvik Edici Hikaye

Hayatım şaka tanımı gerçekten çok güzel olmuş. Kitabın hikayesiyle başlığı arasındaki bu muazzam uyumu her zaman yakalamak mümkün olmayabilir. Büyüdüğünü hissetmek isteyen ve bunun hayalini kuran bir çocuğun önce hayalleri paramparça olur. Ardından aynı çocuk parçaları toplayarak hayalini yeniden inşa etmeye çalışır. İşte çocuklardaki davranış tam olarak böyle olmalıdır!

Çocuklarımızı büyütürken onları her şeyi en iyi şekilde yapmaya itmemiz demek sonuç olarak çok da parlak geri dönüşümler alacağımızın garantisi değildir. Çocukların hata yaparak öğrenmesi, öğrendiklerini pratiğe çevirmesi ve hayatını kolaylaştırması gerekir. Biz bazen bunun önünü onlara gereğinden fazla yardım ederek veya onlardan yapabileceklerinden daha fazlasını bekleyerek tıkamış oluruz. Haylaz Derek bu açıdan çocukların kendisini bulması gibidir.

Derek’in gülünç duruma düşmesi çocuklarınızı güldürecektir ama işleri daha ciddiye alması onlara da ciddiyet kazandıracaktır. Bu kitapların güzel olmasını sağlayan en önemli yön hayata dair mesajlar içermesi ve çocukların gelişimine katkı sağlamasıdır. Haylaz Derek’in Maceraları serisinin dördüncü kitabı Hayatım Şaka bunu başarabiliyor. Eh haliyle benim de kitap tavsiyelerim arasında kendisine yer bulabiliyor. Çocuklarınıza okutmak istediğiniz daha fazla kitap tavsiyesi arıyorsanız hemen çocuk kitapları kısmına göz atabilirsiniz. Kitapların her birisini özenle seçmeye özen göstermekteyim.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...