Hayattaki amacını bulmak için 7 ipucu

Hayattaki amacını nasıl bulacağını merak ediyor musun? Hayatın amacını bulmak istiyorsan sana bu konuda yardımcı olabilirim. Küçük yaşlardan itibaren en çok karşılaştığın sorulardan birisinden yardım alabilirsin. Fakat öncelikle bu sorunun oluşturduğu boşluk duygusuyla mücadele etmen gerekir.

Bu soru oldukça meşhur olan “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusudur. Bu soru sıradan bir soru gibi görünebilir. Ama erken yaşlardan itibaren zihninde iz bırakmaya başlar. Bununla nasıl baş edeceğini bilemezsin. Sonuç olarak ise amaçsız ve yönsüz bir şekilde ilerlemek zorunda kalabilirsin.

Hayattaki amacın nedir?

Hayatta bir amaca sahip olduğun zaman sabah uyandığında yaşamak için daha hevesli olursun. Her gün kalkıp işe gitmek ve mesai bitene kadar çalışmak bir hayat amacı değildir. Hayatın amacı çok daha büyüktür. Pek çok koşulda seni harekete geçirecek en önemli etkendir.

Hayatın amacı sayesinde etrafındaki insanlarla bağ kurabilirsin. Her insanın hayatın amacını belirlemeye ihtiyacı vardır. Kim olduğunu ve nereden geldiğini bilmek istersin. Fakat en önemlisi hayattaki hedeflerin ile bunları uyumlu hale getirmeye çalışırsın.

Bazen hayattaki amacını bilmeden yaşamaya çalışırsın. Toplum tarafından oluşturulan senaryolara bağlı kalırsın. Okul hayatının ilk dönemlerinde iyi notlar alırsın. Daha iyi bir okula gitmek için çabalarsın. Sonra iyi bir iş bulmaya çalışırsın. Bir aile kurarsın ve sonra yaşlanmaya başlarsın.

Bu senaryoyu takip ettiğin zaman maalesef hayatında bir şeylerin eksik olduğunu düşünerek yaşaman çok olasıdır. Çünkü bu senin çizdiğin bir senaryo değildir. “Hayattaki amacın nedir?” sorusunu cevapsız bırakırsın. Bu soruya senden başkasının cevap bulabilmesi söz konusu değildir.

Hayattaki amacını bulmak neden zordur?

Gerçekçi olmak gerekirse bu hayatta her insanın bir amacı vardır. Bazıları bu amacı keşfederek yaşarlar ama bazıları bu keşfi gerçekleştiremezler. Hayattaki amacını bulabilmek için bir yolculuğa çıkman gerekir. Ama bu yolculukta seni bekleyen onlarca engel vardır.

Hayatın amacını bulmak istiyorsan beklentiler, onaylamalar ve kıyaslamalar olarak adlandırdığım bu engellerden kurtulman gerekir. Bunların sana faydası yoktur. Başkasının beklentisiyle yaşayamazsın. Başkasının övgüsü seni bir yere getirmez. Kendini başkasıyla kıyaslayarak başarılı olamazsın.

Hayattaki amacını nasıl bulursun?

Başarılı olmak istiyorsan hayattaki amacını belirlemen gerekir. Başarılı insanlar kendilerine zaman ayırırlar ve ardından tutkuyla ilerlerler. Hayattaki amacını bulma konusunda sana zorluk çıkaran engelleri tespit etmen önceliğin olsa bile sonrasında çok daha farklı adımlar atman gerekebilir.

1. Yapmaktan hoşlandığın şeyleri keşfetmelisin

Aslında her insan belirli bir amaç için dünyaya gelir. Bir başka ifadeyle amaç bellidir ama onu keşfetmek gerekir. Hayattaki amacını sorgulamaya başladığın andan itibaren mutlaka düşünmen gereken bir durum vardır: Yapmaktan hoşlandığın ve sana kolay gelen şeyleri öğrenmek.

Elbette kendini geliştirmek ve yeteneklerini törpülemek için çaba göstermelisin. Fakat akıntının karşısında durmak yerine kendini akıntıya bırakman gerekir. Kendimden örnek vermem gerekirse ben yazmayı seviyorum. Bu konuda daha iyi olmak için her geçen gün çaba göstermeye devam ediyorum.

2. En hoşlandığın nitelikleri keşfetmelisin

Hangi niteliklerden hoşlanırsın? Aslında bunu niteliklerle sınırlamak doğru olmayabilir. Bu hayatta neyi dile getirmekten hoşlanırsın? Aşk mı? Neşe mi? Heyecan mı? Hangi nitelikle aran daha iyiyse onu düşünmelisin. Çünkü bunlar sana hayattaki amacın doğrultusunda ilham vereceklerdir.

İnsanlara ilham vermek ve onlara kendi hayatlarında uygulayabilecekleri güçlü stratejiler sunmak beni en mutlu eden şeydir. Her paylaştığım bilgide daha fazla mutlu oluyorum. Doğal olarak hayattaki amaçlarımdan birinin hangi doğrultuda olması gerektiğini kolayca fark edebiliyorum: Yardımseverlik.

3. Ulaşmak istediğin noktayı belirlemelisin

Hayatta tam olarak ulaşmak istediğin noktaya karar verebilmek için içindeki sesi dinlemen gerekebilir. Hedef belirleme ve görselleştirme gibi durumlardan yararlanarak yolunu netleştirebilirsin. Ardından ise seni doğru yöne taşıyacak adımları atman gerekir.

Bu adımların bir kısmını “Hayattaki amacı bulmana yardımcı olacak 6 adım” kısmında paylaştım. Bunlar sana fazlasıyla yardımcı olacaklardır. Eğer bir şekilde bu adımları takip etmeye karar verirsen şunlardan uzak durmanı öneririm: olumsuz düşünceler, şüpheler ve korkular.

4. Amacın konusunda kesinlikle net olmalısın

Ne istediğin konusunda net olduğunda zihnini odaklama konusunda daha az sorun yaşarsın. Bu hayatta deneyimlediğin nitelikler doğrultusunda içsel bir rehbere sahip olduğunu unutmamalısın. Bu nitelikleri (daha önce bahsetmiştim) hayattaki amacın ile uyumlu hale getirmen gerekir.

Şu anda hayatta tam olarak nerede olduğunu ve neler yapmak istediğini dürüst bir biçimde düşünmelisin. Ekonomik durumun nedir? Sağlığın ne durumda? İnsanlarla ilişkilerin nasıl? Daha sonra ise hayatta tam olarak nerede olmak istediğini düşünmelisin.

5. Memnuniyetini değerlendirmelisin

Memnuniyetini nasıl değerlendireceğini biliyor musun? Bu konuda işini fazlasıyla kolaylaştıracağım. Çünkü var olan bir yöntemden söz edeceğim. Böylece memnuniyet değerlendirmeni başarılı bir şekilde yapmış olacaksın. Aşağıdakilere benzer şekilde toplam 9 tane cümle kurmanı istiyorum:

Bu şekilde kendine uygun olarak 9 cümle kurmalısın. Daha sonra içlerinden en önemli olan 3 tanesini kenara ayırmalısın. Kenara ayırdığın bu 3 cümleye ne kadar yakınsan bu hayattan memnuniyet duyma durumun bir o kadar fazla demektir. Memnuniyet hayatın anlamını keşfetme konusunda gereklidir.

6. Kendine zaman ayırmalısın

Kendini tam olarak hangi zamanlarda mutlu hissediyorsun? Bu soruya vereceğin cevap gerçekten önemlidir. Çünkü bu sorunun cevapları şaşırtıcı olsa bile bir kesişim kümesine sahip olacaklardır. Şimdi arkana yaslanıp bu soruya 3 farklı cevap vermeni istiyorum:

Cevapları yazdıktan sonra bir şeyi fark edebilirsin. Hayattan en keyif aldığın dönemler mesleğinle bağlantılı olmayacaktır. Sürekli bir koşuşturmaca, sürekli mesailere kalma ve sürekli kargaşayla uğraşma seni mutlu edemez. Bu nedenle kendine vakit ayırmak için çaba göstermelisin.

7. Hayattaki amacına odaklanmalısın

Hayattaki amacını keşfetmeye başladıktan sonra yapman gereken ilk iş onu normal yaşantınla uyumlu hale getirmek olmalıdır. Bir başka ifadeyle hayattaki amacın ile hayatta yaptıkların arasında uyumluluğu yakalamalısın. Hemen hemen her şey hayattaki amacını yansıtmalıdır.

Hayattaki amacın hakkında daha net bir görüşe sahip olduktan sonra hayatını baştan aşağı elden geçirmek isteyebilirsin. Bunun gerekli olmadığını bilmelisin. Radikal kararlar almak yarardan çok zarar getirirler. Yapman gereken yavaş yavaş kendini ve hayatını değiştirmeye başlamaktır.

Hayattaki amacını bulmanı sağlayacak 5 önemli soru

Hayatın amacını bulma konusunda sana epey bir yardımcı olmaya çalışacağım. Bunun için sana 5 farklı soru sunacağım. Sorulara mutlaka samimi bir şekilde cevap vermelisin. Cevapların uzun veya kısa olması pek önemli değil. Sadece bunlara cevap verirken onları bir yere yazmanı istiyorum.

Soruları cevapladıysan şimdi arkana yaslanabilirsin. Soruları cevaplarken onları bir yere yazmış olmanı umut ediyorum. Bu soruları cevaplarken bir tanesi bile seni derin derin düşünmeye ittiyse şanslısın demektir. Artık hayatın anlamını bulma konusunda pek çok farklı ipucuna sahip durumdasın.

Hayattaki amacı bulmana yardımcı olacak 6 adım

Hayattaki amacını bulmak gerçekten yorucu bir süreçtir. Çünkü bu süreç içerisinde kendini yeniden keşfetmen gerekebilir. Bu doğrultuda hareket ederken pek çok farklı problemle ve engelle karşılaşabilirsin. Hayattaki amacını bulmak için aşağıda belirttiğim adımlar işini kolaylaştıracaklardır.

Burada bahsettiğim 6 farklı durumun farkında olmalısın. Bir şekilde hayattaki amacını öğrenmek istiyorsan bunlardan yardım alabilirsin. Hayal kurmalı, hobilere sahip olmalı, kendini geliştirmeli, etkileşim kurmalı ve meraklı olmalısın.

Hayattaki amacı bulduktan sonra ne yapmalı?

Hayatın anlamını bulma konusunda önemli adımlar attığını bilmeni istiyorum. Belki şu an heyecanlı olabilirsin. Bu çok doğal bir durum. Şimdi beyin fırtınası yapmak isteyebilirsin ama öncelikle aşağıda sunduğum pratik adımları takip etmeni öneririm. Bu adımlar seni istediğin noktaya ulaştıracaklardır.

Bu noktaya kadar geldiysen artık hayattaki amacını bulma konusunda önemli bilgiler edinmiş olmalısın. Tutkuyla beslediğin her büyük hayale erişebilmek için zamana ihtiyacın olduğunu unutmamalısın. Aklına takılan sorular varsa yorum yaparak bunları bana ulaştırabilirsin.

Exit mobile version