Hayatta her şey para mıdır?

H

Hayatta her şey para mıdır? Bu yazıda bunu biraz ele almak istedim ve bu konudaki düşüncelerime yer vereceğim. Para ile birçok şey yapabilirsin; bir şey satın alabilirsin, onu biriktirebilirsin, yatırım yapabilirsin, sevdiğin ve hoşlandığın bir şeyleri yapabilirsin…

Tüm bunları düşündüğün zaman ister istemez hayatta her şeyin para olduğunu düşünebilirsin. Bu kadar hızlı karar vermek seni hataya sürükleyebilir çünkü hayatta her şeyin para olduğunu ifade etmek kesinlikle doğru değildir. Nedenlerini merak ediyorsan okumaya devam edebilirsin.

Hayatta her şey para olabilir mi?

Burada çok klişe ifadelere yer verebilirim. Hayatta her şeyin para olmadığını anlatmak için klişelere başvurmak genelde kullanılan yöntemi değerlendirmek anlamına gelmektedir. Buna ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum çünkü bunları hemen hemen herkes bilmektedir.

Paranın insanlardan daha değerli olamayacağı gerçeğini birkaç basit soruyla anlatmaya çalışacağım. Paraya çok önem veriyorsan bu sorular seni biraz üzebilir, sinirlendirebilir hatta yüzünü kızartabilir. Böyle bir durumda olursan hatanın bende değil sende olduğunu bilmelisin.

Denemesi Bedava: Fiyat Biçme

Yapmanı istediğim bir şey var. Hayatında en değerli gördüğün üç kişiyi belirleyebilir misin? Ardından bu üç kişinin yanına parasal değerlerini ekleyebilir misin? Kaç rakam yazabildin? Yapamadın öyle değil mi?

 • Değer biçme sorusuna cevap vermek isterken bir rakam yazamazsın. İnsanlara bir fiyat biçemezsin. Sevdiğin insanlara ise hiç bir koşulda fiyat biçemezsin. Bunu kabul etmek gerekir. İnsanlarla olan iyi veya kötü ilişkilerinin hiç birisini yeşil, mavi, sarı, turuncu, kırmızı banknotlarla ifade edemezsin.
 • Hayatında bulunan insanları parayla değerlendirmek elmayla armut hikayesindeki birbirinden farklı unsurları kıyaslamak gibi değildir. Gerçeği söylemek gerekirse ilişkiler ve para arasında güçlü bir bağlantı vardır. Sevdiğin insanlar sana belirli bir parasal yükümlülük sunabilir ve dikkatli olmazsan bu para tüm sevdiğin insanları tüketmeyi başarabilir.
 • Doğrusu, bir şekilde iyi ilişkiler kurduğumuz insanları “hayatta her şey para mıdır?” sorusunun içerisinde yem ederiz. Bunu kabul etmemiz gerek, bunu hepimiz yapmaktayız. İnsanlarla ilişkini parayla ölçmek mümkün değildir ama ölçü olabilecek farklı bir öge bulabilirsin.

Zamanı Hesaba Katarak Değer Biçme

İnsanlarla ilişkiler zaman içerisinde gelişir ve bir süre sonra iyi ilişki, kötü ilişki veya gereksiz ilişki gibi çeşitlere ayrılır. Burada söz konusu olan yani ele alınan unsur tamamen iyi ilişkilerdir. Klasik düşünceden yola çıkarsak bir şeyi elde etmek için ne kadar fazla çaba gösterir ve zaman harcarsan o senin için bir o kadar değerli olur.

 • İlişki geliştirirken geçirdiğin zamanı para kazandığın zamanla kıyaslamak basit bir değer algısı elde etmeni sağlar. Buna katılıyor musun? Buna katılıyorsan, bir insanla geçirdiğin vakit ile para kazandığın vakti kıyaslama yoluna gidebilirsin. Eğer söz konusu insanla geçirdiğin vakit para kazanmak için harcadığın vakitten fazlaysa bu durumda söz konusu insan senin için daha değerli olacaktır.
 • Değer biçmek aslında bu kadar basit değil. Bir diğer ifadeyle bunu inkar etmek doğru değil. Bir insanla ne kadar fazla vakit geçirirsen o insan senin için o kadar fazla değerli olur yaklaşımına saygı duyuyorum. Ancak burada gizli bir etken bulunmaktadır. Bu etken ihtiyaç olarak nitelendirilen kelimenin kendisidir.
 • Her insan için geçerli olduğu düşünülen zaman ve değer biçme denkleminde ihtiyaç gizli bir role sahiptir. Her insanın ihtiyaçları farklı olacağı için her insan birbirinden farklı kişilerle iyi ilişkiler kurmayı dener. Etrafındaki insanları göz ucuyla bile incelersen bunun doğru olduğunu görebilirsin.
 • Geçirilen zaman ve ihtiyaç ilişkisi her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Bir alanda bilgiye sahip olman gerektiğini düşün. Kariyerin açısından kritik öneme sahip olan bu bilgi için okuman gereken kitap sayısını gözden geçir. Böyle bir durumda istediğin kadar hızlı okuma tekniği kullan, bilgiyi edinmek için epey bir vakit harcarsın. Bir konuda bilgi edinmek için geçirdiğin vakit hayatında yeri dolduramayacak bir değere sahip olan kişiyle geçirdiğin vakitten daha fazlaysa… Sustum! Gerisini kendin tamamlamalısın.

Bilinmesi gereken basit hızlı okuma teknikleri

Paranın Her Şeyi Satın Alabilmesi

Hayatta her şeyin para olduğunu düşünenler ve karşıt görüşe sahip olan benim gibiler için üzerinde sıkça tartışılan bir diğer konu ise paranın her şeyi satın alabilmesi konusudur. Para her şeyi satın alabilir mi? Soruyu böyle sorduğum zaman birbirinden farklı cevaplarla karşılaşabilirim ama ister beğen ister beğenme hayattaki bazı gerçekleri kabul etmek gerekir.

 • Paranın her şeyi satın alabilmesi belki mümkün olmayabilir ama paranın zamanı satın aldığı bir gerçektir. Bir işin tamamlanması gerekiyorsa ve oluk oluk paraya sahipsen o işin hızlı bir biçimde tamamlanmasını sağlamak cebinden çıkacak birkaç kağıt parçasına bakacaktır. Pek çok kişinin parayı her şey olarak görmesini sağlayan en önemli etkenlerden birisi budur.
 • Paranın sana özgürlük getirebileceğini düşünebilirsin. Paran varsa sevdiklerinle daha fazla vakit geçirme fırsatına sahip olabilirsin. Para kazanıp geçip derdine düşmüş pek çok kişinin en büyük sıkıntısı sevdiklerine veya sevdiği şeylere vakit ayıramamasıdır. İşte bu sorunu paran varsa kolayca çözebilmen mümkündür.
 • Para söz konusu olduğunda onun her şeyi satın alamayacağını düşünenlerin sığındıkları en sağlam liman felsefi bir yaklaşımdır. İnsan önce para kazanmak için sağlığından ödün verir ve daha sonra sağlığını geri kazanmak için parasını kullanır. Bu bir döngüdür ve endişelerle dolu bir hayatın temsilidir. Bu tür bir insan hayata veda ettiğinde onu tam olarak yaşayamadığını düşünerek veda edecektir.
 • Para hayatın bir gerçeğidir çünkü artık bu çağın insanlarını sıkıntılardan uzak tutabilen bir araçtır. Para olmadan yaşamımı sürdürebilirim diyen bir şehirli görebilmen mümkün değildir. O şehirlinin para kazanmaya, kendini sıkıntılardan uzak tutmak için daha fazla kazanmaya ihtiyacı vardır. Para onun için her şey olmayabilir ama para onun için önemli bir gereksinimdir.

Para mutluluk getirir mi?

Hayatta her şey para mıdır? İstediğin açıdan yaklaşabilirsin, parayı çok değerli görebilirsin veya paranın çok gereksiz olduğunu düşünebilirsin. Romantik yaklaşımlara kendini kaptırmadan düşünmelisin. Paranın bir ihtiyaç olduğunu samimiyetle kabul etmelisin. Belki para güçtür ve evet, para pek çok kilidi açmayı başarabilir. Hayatta her şey para değildir, olmamalıdır çünkü para sadece hedeflerini yerine getirmek için kullanabileceğin bir araçtır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

6 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba paranın bir araç olduğunu düşünenlerdenim lakin huzur ve mutluluk parayla satın alınmaz güzel olanı görmek hislerimizle yaşamak azla yetinip çok bulup şaşırmamak para tatbiki önemlidir ama şunu anladım ki her şeyden önemlisi umutla yaşamak mutluluğu yakalamak

  • Anlatmak istediklerimi iyi yakalamışsınız. Herkes böyle düşünse aslında dünyanın birçok sorunu ortadan kalkar ama maalesef para güç olarak değerlendirildiği sürece insanlar sorun yaşamaya ve umut duydukları şeylerin peşinden gitmekte zorlanırlar.

  • Merhaba, buradan yola çıkarak para olmadığı zaman birbirinize olan bağlılığınızın artık olmayacağını söylemek mümkün. Yani epey riskli bir ilişkiye sahipsiniz. Ben olsam bir fırsatını bulur parayı ilişkinin merkezinden uzaklaştırırdım. Umarım ilişkiniz istediğiniz gibi sonsuza kadar devam eder ama üzülerek öngörümün bu yönde olduğunu belirtmek isterim.

 • 20 yaşındayım hayatım diğer insanlara nazaran sürekli bazı şeyleri gözlemlemekle geçti birçok ülke şehir okul insan gördüm bununla birlikte birçok problemler yaşadım ve yakın zamanda hep ayni şehirde büyümüş ,okumuş,öğretmen olmuş ve aynı şehirde hayatına devam eden bir öğretmen ile konuştum (35 yaşlarında) ben kendimi bu adamdan daha yaşlı hissediyorum.Benim hayatımdaki en önemli şey huzur. Ve ben bunu 60lı yaşlarımda kolumu kaldıracak dermanım kalmamış bir şekilde değil bu yaşımda yapıcam herşey para, zaman , insan değil , herşey mutluluk ve huzurdur hepinizin mutlu kalması dileğiyle

  • Merhaba Emir,

   Yorumun için teşekkür ederim. Çok iyi ifade etmişsin düşüncelerini. Huzuru paraya değişmek yersiz, öncelik her zaman insanın mutluluğu olursa hayatta her şeyin para olmadığı daha net anlaşılabilir. İyi temennilerin için ayrıca teşekkür ederim. Umarım mutluluk ve huzur dolu bir hayat geçirirsin.