Hayatından memnun musun?

H

Hayatından memnun musun? Bu soruyu hiç düşündün mü? Bugüne kadar hiç düşünmediğine inanmıyorum. Hayatından memnun değilsen memnuniyetin bir takım davranışlardan kaçınmakta gizli olduğunu söyleyebilirim. Evet okudukların yanlış değil. Sadece sana zarar veren davranışlardan kaçınarak herhangi koşulda hayatından memnun olmayı başarabilirsin.

İnsanlar gariptir. Gerçekten, insanları anlamak için birbirinden farklı düşüncelere sahip olman gerekebilir. İnsan, bahanesini bulduğu andan hayattan memnun olmadığını söylemeye başlar. Elinde ciddi fırsatlar olmasına rağmen bazı insanlar gemileri yakarlar ve memnun olamayacaklarını düşünürler. Bazı insanlar ise ellerinde hiçbir fırsat olmamasına rağmen hayatlarından memnuniyet duymayı başarırlar.

Gerçekten hayatından memnun musun?

Sorduğum soru gerçekten basit. Hayatından memnun musun? Onca olumsuzluğa rağmen onun tadını çıkartmak konusunda ısrarcı mısın? Yoksa çoktan o gemiyi terk ettin mi? Cevabınızı bilemiyorum ama memnun olduğunu veya memnun olmak istediğinizi ümit ediyorum. Hayatından memnunsan muhtemelen bu maddelerde yer alanları yapmıyorsundur.

 • Hayatından memnun olan insanlar kendilerini başkalarıyla asla kıyaslamazlar. Bu kronik bir problem olmakla beraber ailelerin en büyük hatasıdır. Anne veya baba ama özellikle anne sürekli çocuklarını başkalarının çocuklarıyla yarışmaktan keyif alır. Çocuğunda bir eksiklik olduğuna inandığı anda onu bir başkasını örnek göstererek gidereceğine inanır. İstemeden de olsa aslında çocuğuna memnuniyetsizliği aşılar çünkü hayatından memnun olan insan hiçbir şekilde kendisini başkasıyla kıyaslama gereği duymaz.
 • Hayatından memnun olan insan, memnun olmak için mutluluğun şart olmadığını bilirler. İnsanların çoğu mutlu olduğu zaman hayattan memnun olacağını düşünür ama bu doğru değildir. Mutluluk memnuniyet için bir motivasyondur. Bir insan mutluluk ve memnuniyet arasındaki farklılığı çözmüşse hayatından memnun olmayı başarmış demektir.
 • Hayatından memnun olan insan hayatta hata yapabileceğinin farkındadır. İnsanı tanımlamanın en kolay yolu hata yapabilen bir varlık olduğunu söylemektir. İnsanın hata yapmaması diye bir şey olamaz. İnsan hatasını kabul etmez ve ona körü körüne bağlı kalır, hata üstüne hata yapmaya devam ederek memnuniyetten uzaklaşır. İnsan hatasını kabul ettiği anda ise ondan ders çıkartmayı başarır, hatalarına son vererek hayatından memnun olma eşiğine biraz daha yaklaşmış olur.
 • Hayatından memnun olan insan zaman zaman dinlenmesi gerektiğini bilir. Dinlenmek bir insan için doğal bir ihtiyaçtır. Çünkü insan günlük hayatta yapmak istediklerini yapabilmek için belirli enerjiye ihtiyaç duyar. Enerjilerinin tükenmekte olduğunu hisseden insan kendisini en pratik yöntemle, kaliteli uykuyla dinlendirip gün içerisindeki verimliliklerini yüksek tutmayı başarabilir.
 • Hayatından memnun olan insanın yaptığı en iyi işlerden birisi zamanı verimli kullanmaktır. Yaptığı işler, yapacakları işler, uyku veya dinlenme saatleri, yemek saatleri, dışarı çıkmak için kendisine kalan süre, kitap okumak için kendine ayırdığı vakit ve bunun gibi daha birçok faaliyetin zamanı ve süresi bellidir. Çünkü İnsanlar yapacaklarını planlı bir şekilde gerçekleştirdikleri zaman hayatlarından daha fazla memnuniyet duyar.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir/

Hayatından memnun olmadığını nasıl anlarsın?

Yukarıda belirttiklerimi yapan birisiysen hayatından memnun olduğunu kabul edebilirsin. Fakat bazı insanlar hayatından memnun olup olmadığını çözmekte zorlanırlar. Bunun için insana göz kırpan bazı işaretler vardır. Şahsen ben bunlara karşı pek göz kırpmayı tercih etmem. Bu işaretlerin bir kısmını Kimenzi Constable iyi bir biçimde açıklamış. Bu işaretleri aşağıda paylaştım ve bunlara bakarak hayatından memnun olup olmadığını anlayabilirsin.

 • Sevmediğin bir işte çalışmaya devam ediyorsan hayatından memnun olma olasılığın düşüktür. Sevmediğin iş sana her gün yeni yeni stresler kazandırır ve seni pek çok şeyden uzaklaştırır. Çalışmakta olduğun iş ile yıldızın bir türlü barışmazsa her geçen gün eskisinden iki katı daha fazla enerji harcarsın.
 • Sana zarar veren bir ilişkiyi sürdürmekte ısrarcıysan hayatından memnun olman mümkün değildir. Aşkın ve sevginin olağanüstü bir duygu olduğu doğrudur ama bir şeyler yolunda gitmiyorsa çok fazla ısrarcı olmak doğru değildir. Her gün içine biriktirmiş olduğu öfke ve korku memnuniyetsizliğin temel kaynağıdır.

Olumsuzluklardan nasıl kurtulurum?

 • Hayatından olumsuzlukları uzaklaştırmayı başaramazsan ondan memnun olamazsın. Hayatında her zaman her şeyin yolunda gitmesini bekleyemezsin. Fakat bazen olumsuzlukların kaynağı çok uzakta olmayabilir. Bu kaynağın kurumasını sağlamazsan olumsuzluklarda boğulup memnuniyetsizlikten uzaklaşırsın.
 • Endişe ve kaygılara takılı kalarak memnuniyeti kendinden uzaklaştırmış olabilirsin. Her insan öyle ya da böyle içinde yer alan endişe ve kaygılarla boğuşmaktan ötürü kendisini hapsedilmiş gibi hissedebilir. Bu hapisteyken maalesef ne hayatın anlamını ne de hayatın memnuniyetini arayabilirsin.

Endişe ve kaygılardan nasıl kurtulabilirim?

 • Erteleme hastalığı hayattan asla memnuniyet duymamana yardımcı olacaktır. Bir şeyleri sürekli ertelemen durumunda bir sonraki günün gelmemesini garanti altına almış olursun. Her ne kadar çabalarsan çabala sen limanda beklemediğin sürece o gemi bir gün gelmeyecektir. Erteleme hastalığı veya erteleme alışkanlığı memnuniyetsizliğin en önemli kaynaklarından birisidir.

Erteleme hastalığından nasıl kurtulabilirim?

Nasıl hayatımdan daha fazla memnuniyet duyabilirim?

Buraya kadar sözünü ettiğim bilgiler hayatından memnuniyet duyup duymama konusunda umarım sana yardımcı olmuştur. Bu kadar şey söyledikten sonra elbette hayatından daha fazla memnuniyet duyma konusunda yapabileceklerine değinmeyi ihmal etmeyeceğim. Bu yapılacaklar listesini TIME dergisinde yer alan makaleden yer yola çıkarak oluşturdum.

 • Hayatında ne kadar fazla yakın arkadaşın varsa hayattan duyduğun memnuniyet bir o kadar fazla olur. Bunun arkasındaki duygu ise tamamen dayanışmadır. Arkadaşlarınla dayanışma içerisinde olduğunda hayatının kalitesini yükseltebilecek olduğundan yakın arkadaşlarının yani dostlarının kıymetini bilmelisin.
 • Hayatını anlatabileceğin bir hikayeye sahip olmayı deneyebilirsin. Doğru okudun, eğer yeri geldiğinde hayatından parçalar alarak bir hikaye anlatabilirsen veya yazabilirsen hayatından daha fazla memnuniyet duyabilirsin. Hemen hemen herkese blog açıp içini doldurmasını bu yüzden sık sık öneririm.
 • Hedefleri olan insanlar, hedefleri olmayan insanlara göre hayatlarından daha memnundurlar. Bunun sebebi başarı hissidir. Hayatında elde ettiğin en ufak başarının getirisi tartışmasız bir biçimde mutluluk ve memnuniyettir. Bu fırsatı tepmek yerine her zaman hayatında küçük veya büyük dahil olmak üzere hedeflere sahip olmalısın.
 • Para ile ilişkisi duygusal olmayan insanlar hayatlarından daha fazla memnuniyet duyarlar. Para ile duygusal ilişki kurmak demek ona körü körüne bağlanmakla eşdeğer anlamı taşır. Ne kadar materyalist olursan hayattan duyduğun memnuniyet bir o kadar az olacaktır. Öyleyse tam tersini yapmayı düşünmeli, materyalist olmaktan uzaklaşmalı ve hayatta her şeyin para olduğunu düşünmeyi bir kenara bırakmalısın.

Hayatta her şey para mıdır?

 • Her zaman kendini geliştirmeyi düşünmelisin. Bir önceki günden daha iyi durumda olduğunu görebilmek seni her zaman mutlu ve memnun edecektir. Tabi bunun için öncelikle mutlaka her türlü farklı bilgiye ve yaklaşıma açık bir zihne sahip olmalısın. Kendini geliştirmek için tüm fırsatları değerlendirmeyi ihmal etmezsen mutlaka hayatından duyduğun memnuniyet daha fazla olacaktır.

https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-gelistirir/

Hayattan memnun olup olmadığını her zaman düşünebilirsin. Ben burada sana kendini sorgulamak için ihtiyaç duyduğun pek çok bilgiyi sunabildiğimi düşünüyorum. Hayatından memnun olan insan veya memnuniyet duyan insan daima nerede olduğunu bilir. Kendisine zarar verecek davranışlardan uzak durmak onun için artık bir alışkanlıktır. Eğer hayatından daha fazla memnuniyet duymak için bir şeyler yapmak istiyorsan ve ne yapman gerektiğine karar veremiyorsan yorum yaparak bana ulaşabilir ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunabiliriz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...