Hayatın problemlerine odaklanmış en iyi 25+ gençlik romanı

Hayatın problemlerine odaklanmış olan romanlar içerisinde bizim gibi insanları barındırırlar. Karakterlerinin gerçeğe en yakın bir biçimde kurgulandığı romanlarda karşılaşılacak olan büyük küçük tüm engeller de tıpkı onlar gibi gerçekçidir. Bu kitapların içerisinde her birimizden bir parça yer alır ve onları görebilmek bizleri mutlu ettiği kadar kitapları bizim için çok daha çekici kılar.

Bu listede sadece gerçek hayat problemlerine odaklanmış gençlik romanlarına yer verilmiştir. Gerçekçi problemlere odaklanmamış olan kitapları bu listede bulamazsın. Listeye kitap eklerken aşırı seçici davrandığımı özellikle belirtmeliyim çünkü amacım seni en kaliteli kitaplarla buluşturarak okuma deneyimine keyif katmaktır.

Hayatın gerçek problemlerine odaklanan en iyi gençlik romanları

Hayatın gerçek problemlerine odaklanmış kitaplar arasından en iyilerini seçmek çok kolay değildir. Her kitap birbirinden farklı soruna odaklandığı için en can alıcı ve okunabilir olanı seçmek aslında kişiden kişiye değişen bir durumdur. Elimden geleni yaparak bütünsel bir liste oluşturmaya çalıştım, umarım bunda başarılı olabilmişimdir. Bu listede seri halinde yayınlanmış romanların sadece ilk kitaplarına yer verilmiştir. Hangisini okumak istediğine kendin karar verebilir veya listenin sırasına sadık kalarak kitapları okumayı deneyebilirsin.

Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Kitap Hırsızı dramatik bir hikayeye sahip gençlik romanlarındandır. Roman, büyük travmalar yaşamış olan bir genç kızın hayat hikayesini anlatır. Romanın ana karakteri terk edilen bir ev, ölüm acısıyla erken yaşta tanışma ve sonunda her şeyin başlangıcı olacak evlatlık verilme gibi birbirinden ağır problemlerle karşılaşmıştır.

Birçok farklı kitap listesinde yer alabilecek bu kitabın en ilgi çekici yanı sahip olduğu karanlık ve dramatik hikayesidir. Bu hikayenin içerisinde travmalarla dolu bir yaşantı ama buna rağmen hayatta kalıp mücadele etme çabası vardır. Her zaman en kötü ne olabilir diye düşünen insanlardan biriysen bu kitabı kesinlikle okumalısın.

Martı Yayınları: Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Aynı Yıldızın Altında – John Green

Aynı Yıldızın Altında tam anlamıyla gençlere hitap eden modern romantik eserlerden birisidir. Roman, sonu belli olan bir hastalığın pençesinde yer alan iki gencin hayat hikayesini anlatır. Bu iki genç her ne kadar yolun sonunda ölümün olduğunu bilseler bile inatla yaşamaya ve birbirlerini yaşatmaya çalışırlar.

Yarım gibi görünen hayatların içerisinde tam olmaya çalışan insanların hikayesine sahip olan bu roman aslında ibretlik bir yaşam öyküsünü okuyucuya sunar. Bu roman hayattan kesintiler sunar ve karakterlerin yaşadıklarını en ince sızıları dahil olmak üzere insana yaşatır. İbretlik ve gerçekçi bir yaşam öyküsü okumak istiyorsan bu kitabı mutlaka kitaplığına eklemelisin.

Pegasus Yayınları: Aynı Yıldızın Altında – John Green

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek öğretici bir hikayeye sahip gençlik romanlarındandır. Bu roman, haksızlığa uğramış bir insanı temize çıkartmak için uğraşan bir avukatın hikayesini anlatır. Kitabın ana karakteri genç bir isim olduğundan tüm anlatım hassas bir biçimde ilerler ama bu hassasiyet kitabın başarısına yansıyan en önemli etken olmuştur.

Haksızlık ve beraberinde ırkçılık gibi bir konuyu merkeze aldığından genelde pek çok farklı listede bu kitabı görebilmek mümkündür. Bu roman, karakterlerinin gerçekçiliği sayesinde hikayesi çok daha etkileyici ve okunabilir bir hal almış kitapların başında gelir. Son derece gerçekçi ve sarsıcı bir şeyler okumak istiyorsan bu kitaba mutlaka göz atmalısın.

Sel Yayıncılık: Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Saksı Olmanın Faydaları – Stephen Chbosky

Saksı Olmanın Faydaları yayınlandığı günden beri ilgi odağı olmuş bir gençlik romanıdır. Bu roman genç bir ismin büyümeye çalışırken başından geçenleri anlatır. Hayatını utangaç ve her şeyi kıyıdan köşeden takip eden birisi olarak geçiren bir kişinin artık yancı olmaktan sıkılıp esas adam olma serüveninde başından geçenler pek de umduğu gibi olmayacaktır.

Genç bir insanın büyüme çağında başından neler geçebilir diye merak ediyorsan bu hikaye yardımına koşabilir. Her ne kadar yabancı kültürün izlerini taşıyor olsa bile evrensel pek çok ortak detayı okuyucusuna sunma becerisini gösterebilmiştir. Seni alıp hayatının en çılgın dönemlerine geri götürecek bir roman arıyorsan bu kitabı okumanı tavsiye ederim.

Feniks Kitap: Saksı Olmanın Faydaları – Stephen Chbosky

Satılık – Patricia McCormick

Satılık ibretlik bir yaşam öyküsüne sahip gençlik romanlarından birisidir. Bu roman her şeyden habersiz bir biçimde bir geneleve satılmış olan bir genç kızın hayat hikayesini anlatır. Hayatı artık eskisinden kötü bir durumda olan genç kızın cesaret edip günün birinde bir karar alması her şeyi değiştirmeye yetecektir ama bu kararın ilerisi gözle görülemeyecek kadar karanlıktır.

Sarsıcı hayat hikayelerini okumak insanı durgunlaştırır ve kendi hayatını sorgulamasına yardımcı olur. Bu roman sunmuş olduğu hikaye ile okuyucusunu derinden sarsmayı başarmaktadır. Okumak istediğin hikayenin içerisinde dibe vurmuş bir insanın hayat hikayesi varsa bu kitabı okumanı öneririm.

Maya Kitap: Satılık – Patricia McCormick

Komik Bir Hikaye – Ned Vizzini

Komik Bir Hikaye çalkantılı bir hayat hikayesini anlatan gençlik romanlarındandır. Bulunduğu şehrin en başarılı isimlerinden birisi olmak isteyen genç bir ismin ideallerinin peşinden giderken atmış olduğu ilk yanlış adım her şeyin değişmesine neden olur. Kısa süre içerisinde kendini tüketen birisine dönüştüğünde ise kendisini intiharın eşiğinde bulur.

Büyük hayallerle başladığımız hayat yolculuğunun her zaman beklediğimiz gibi gitmediği durumlar olabilir. Bu roman hayallerini gerçekleştirmekten uzak kalan genç bir ismin hayat hikayesini anlatır. Çalkantılı bir hayat hikayesi okumaya varım diyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

GO!: Komik Bir Hikaye – Ned Vizzini

Son Şarkı – Nicholas Sparks

Son Şarkı aşk ile şekillendirilmiş bir hikayeye sahip gençlik romanlarındandır. Bu roman anne ve babasının aldığı kararıyla hayatı altüst olan bir genç kızın hayat hikayesini anlatır. Hayatının eskisi gibi olmayacağını düşündüğü anda her şeyden kaçıp kurtulmayı istese bile karşısına çıkacak olan aşk fırsatı bir anda her şeyi unutmasına neden olacaktır.

Bu kitap bir bakıma klasik aşk hikayelerinden birisidir ama hayatta hiçbir zaman umudu kaybetmemek gerektiğini öğütleyen bir eserdir. Bu roman, bir genç kızın darmadağın olmuş olan hayatında her şeyi yavaş yavaş toparlamaya başlamasına tanıklık etmene yardımcı olacaktır. Bir çırpıda kolayca okuyabileceğin bir eser arıyorsan bu romanı okumanı öneririm.

Artemis Yayınları: Son Şarkı – Nicohal Sparks

Liseden Arkadaşlar – Selçuk Aydemir

Liseden Arkadaşlar bir insanın lise yıllarını anlatan bir gençlik romanıdır. Bu roman hayatının kurtuluşunu gideceği liseye bağlamış olan bir genç adamın hayat hikayesini anlatır. Genç adam tam her şeyden kurtuldum, beladan uzak durdum derken arkadaşlarının yaptıklarıyla kendisini yeniden belanın içerisinde bulur.

Genç bir insanın lise yıllarına gidip mahalle kültürünün baskın olduğu dönemlerden bir hikaye okumak istiyorsan doğru kitapla tanışmak üzeresin. Bu roman samimi anlatımı ve yer yer sunduğu mizahsal detaylarla okuma deneyiminin kalitesini yükseltecektir. Bir erkek için lise yıllarının vazgeçilmez olduğunu düşünüyorsan mutlaka bu kitabı alıp okumalısın.

Küsürat Yayınları: Liseden Arkadaşlar – Selçuk Aydemir

Duruma Göre Bazen Kızılderiliyim – Sherman Alexie

Duruma Göre Bazen Kızılderiliyim hayattaki zincirlerin kırılıp atıldığı bir hikayeye sahip gençlik romanlarındandır. Bu roman aldığı karar ile kabilesi tarafından dışlanmış bir çocuğun hayat hikayesini anlatır. Etrafındaki herkes onun doğuştan gelen hastalığıyla alay ederken o bir yolunu bulup her şeyi mizaha dökerek yaşamaktan keyif almaya çalışır.

Ön yargılar ve özellikle farklılıklara karşı kapalı olan pek çok insanın yer aldığı bu hikaye epey öğreticidir. Bir çocuk tüm olumsuzluklara rağmen kendi çabalarıyla hayat yolculuğuna devam etmek için ısrar ettikçe büyük bir azmin ne demek olduğunu okuyucuya göstermektedir. Kaliteli olduğu kadar öğretici ve güldürücü bir eser okumak istersen bu romana göz atabilirsin.

Editura Yayınları: Duruma Göre Bazen Kızılderiliyim – Sherman Alexie

Elanor & Park – Rainbow Rowell

Elanor & Park kendi halinde bir aşk hikayesine sahip gençlik romanlarındandır. Bu roman, on altı yaşında olan iki gencin bir okul yılı boyunca süren aşklarını anlatır. Bu aşk hikayesi her ne kadar birbiriyle uyumsuz gibi gözükseler bile yaşadıkları aşkla her şeyi çok daha farklı bir hale dönüştürebilecek insanların hikayesidir.

Kendi halinde huzur dolu bir aşk hikayesi okumak istiyorsan ilk durağın bu kitap olmalıdır. Hikayesinde büyük zorluklar ve büyük engeller olmasa bile iki genç insanın yaşadığı aşkta karşı karşıya kalabilecekleri pek sorun vardır. Gençlik yıllarını hatırlamak isteyeceğin bir roman okumak istiyorsan bu kitaba bir şans vermelisin.

Pegasus Yayınları: Eleanor & Park – Rainbow Rowell

Hayatın problemlerine odaklanmış en iyi diğer romanlar

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi hayatın gerçek problemlerine odaklanmış romanlar arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Yıldızları Saymak Lois Lowry
12 Çizgili Pijamalı Çocuk John Boyne
13 Anna Frank’ın Hatıra Defteri Anna Frank
14 Alaska’nın Peşinde John Green
15 Adsız Çocuk Dave Pelzer
16 Yol Arkadaşım Sarah Dessen
17 Kusursuz Kimya Simone Elkeles
18 Dışarıdakiler S. E. Hinton
19 Avare Yıllar Orhan Kemal
20 Kız Kardeşim İçin Jodi Picoult
21 Ölmek İçin On Üç Sebep Jay Asher
22 Yeşil Kiraz Gülten Dayıoğlu
23 Sadece Dinle Sarah Dessen
24 Arkadaşlar Arasında İpek Ongun
25 Konuş Benimle Lauire Halse Anderson
26 Her Yer Gökyüzü Jandy Nelson

Hayatın gerçek problemlerine odaklanan en iyi romanlardan bazılarını seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Senin de bildiğin hayatın gerçek problemlerine odaklanan iyi romanlar varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...