Hayatın gürültüsünden arınmak: Harekete geçme zamanı

H

Hayatın gürültüsü denildiğinde aklınıza birçok farklı anlam gelebilir. Benim için hayatın gürültüsü odaklanma konusunda bana sorun çıkartan her şeydir. Hayatımız gürültü kirliğinin yoğun bombardımanı altında sürerken biz herkesten habersiz yaşam mücadelemizi vermekteyiz.

Meşguliyet, anlamsız sesler, dikkat dağıtan unsurlar, hedefsiz yaklaşımlar ve çoğu zaman anlamsız faaliyetler hayatın gürültüsünün içerisinde yer alır. Biz kabul etsek veya etmesek bile hayatımız bunlarla doludur. Bu yazıyı okumaya başlarken bile bir pencereden Facebook’un bildirim sesi, diğer taraftan televizyonun sesi, araba kornaları, inşaat gürültüsü ve daha nicesini duyuyor olabilirsin. Öyleyse haksız sayılmam değil mi?

Hayatın Gürültüsünü Ortadan Kaldırmak

Bahsettiğim tüm bu gürültülerin hiç olmadığını düşünebiliyor musun? Bu gürültüler hiç olmasa sanırım daha anlamlı işler yapabiliyor olurdun. Sürekli bir yerlerden dikkat dağıtan bildirimler gelmese mesela, bunun yerine durgunluk ve sessizlik olsa nasıl hissederdin? Bunların hepsi güzel sorular, hepsine cevap bulmak için buradayız. Hayatın gürültüsünü ortadan kaldırmak için el birliği ile çalışacağız.

Öncelikle yapman gereken hayatında nelerin gürültü olduğunu bulmaktır. Birkaç gününü buna ayırarak kurtulmak istediğin gürültülerin bir listesini yapabilirsin. Kendimden örnek vermem gerekirse benim hayatımı işgal eden gürültüler sosyal medya bildirimleri, telefona sürekli gelen mesajlar, gümbür gümbür müzik çalarak arabayla sokaktan geçen vasıfsızlar, televizyonun sesi, trafikte sanki kornaya basınca trafik açılacakmış gibi davranan ehliyetli insanlardır.

Listeyi oluşturduktan sonra yapman gereken ise bu liste üzerinde uzun uzun düşünmektir. Hangilerinden nasıl kurtulabileceğini çözümlemek gerekmektedir. Gerçekten hangisinden kurtulursan hayatın gürültüsünün büyük bir kısmını ortadan kaldırmış olabilirsin? Onlardan nasıl kurtulacağını bildiğin halde kurtulmak istemiyor olabilir misin? Bu sorulara en ideal cevapları bulduktan sonra aşağıdaki adımları gerçekleştirmeye başlayabilirsin.

Gürültüden Arınmak Adına Harekete Geçme Zamanı

Sorularla boğuşmayı şimdilik bir kenara bırak. Ben harekete geçmene yardımcı olmaya çalışacağım. Bu yazının sonuna ulaştığında hayatındaki gürültülerden uzaklaşmak için bir yol haritasına sahip olacaksın. Bu yol haritası istekli olduğun sürece seni fazla zorlamayacaktır.

 • Bildirimleri kapatın. Elinizden geldiği kadar bilgisayar, tablet veya telefonda yer alan bildirimleri kapatın. İşin kapsamında ise e-posta bildirimlerini açık bırakabilirsin ama onun haricinde işine yaramayan ve çoğunlukla dikkatini dağıtan bildirimleri kapatmayı düşünmelisin.
 • Günlük kontrollere bir sınır getirin. Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp gibi uygulamaları günde bir veya iki kez kontrol edin. Onlardan tamamen kurtulun gibi ütopik bir şey şey söylemek istemiyorum. Sadece kullanıma sınır getirin ve gün içerisinde daha fazla vakte sahip olun.
 • Aşırı vakit kaybettiren uygulamaları ve bu tür servislerde yer alan hesaplarınızı silin. Bir yerin size herhangi bir katkısı yoksa o yeri kullanmanın pek bir manasının olmadığını anlamanız gerekir. Bu Facebook hesabı olabileceği gibi farklı bir servis de olabilir.
 • E-posta aboneliği ile aran nasıl bilmiyorum ama birçok yere abone durumundaysan sürekli olarak bildirim alıyor olabilirsin. E-posta önemli bir alandır ve şu anda temel iletişim araçlarından birisidir. Burası senin için önemliyse gerekli boşluğu yaratmak için hiçbir zaman okumadığın e-posta kaynaklarına veda etmeyi düşünebilirsin.
 • İnsanlara derdini anlatmayı başarmalısın. Sürekli olarak sana mesaj atan arkadaşlarına anında cevap veremeyeceğini belirtmen gerekir. İnsanlar bir şey yazdıkları an hemen cevap almak isterler ama periyodik olarak hesaplarını kontrol eden biriysen anında onlara cevap verebilmen mümkün olmayabilir.
 • Günlük faaliyetlerini belirli bir düzen içerisinde gerçekleştirmen gerekir. Televizyon izleme, gazete okuma ve oyun oynama gibi faaliyetler için gün içerisinde belirli saat dilimlerini seçmelisin. Örneğin saat 21:00’den sonra televizyon izlemeyi tercih edebilirsin.

Sanırım yaklaşım altı adımda bu işi çözme yoluna gidebiliriz. Bu adımlardan yararlanarak hayatın anlamsız gürültüsünden uzaklaşmayı başarabilirsin. Yapman gerekenlere sadık kaldığın sürece mükafatı fazlasıyla alabileceğini unutmalısın. Hayatın gürültüsünden sonra sırada sessizliğin ve odaklanmanın anlamını aramaya başlayabilirsin.

Sessizliğin Anlamını Arama Macerası

Hayatın gürültüsünden arınmak için çaba gösteriyorsan ve bunu başardığına inanıyorsan yeni bir problemle karşı karşıyasın demektir. Bu problem düşündüğün gibi seni fazlasıyla çaresiz bırakabilecek bir problem değildir. Öncelikle şimdiye kadar terk etmiş olduklarının senin için bir alışkanlık olduğunu kabul etmen gerekir. Ardından hayatın sessizliğine bir anlam yükleyerek takip edeceğin yeni yolu belirlemeyi başarabilirsin.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

Birkaç gün içerisinde kurtulmuş olduğun gürültülerin hayatında ne kadar fazla yer kapladığını kendin fark edeceksin. Yerlerinin acilen dolmasının gerekli olduğuna inanabilirsin. Buna şimdilik gerek yok çünkü öncelikle sahip olduğun bu sessizliğin tadını çıkartmaya çalışmalısın. Bu noktaya kadar büyük bir iş başardığının farkında olmalı ve memnuniyet duymalısın.

https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-gelistirir/

Kaybettiğin alışkanlıkların yerine senin için daha faydalı ve daha yararlı olan alışkanlıkları koymalısın. Aralıklı olarak baktığın telefon ekranında toplamda 3 saat vakit harcıyorsan aynı vaktin yarısını kitap okumaya ayırarak kaliteli bir okuma alışkanlığı geliştirmeyi başarabilirsin. Sadece yarısı, evet… Sadece ekrana baktığın sürenin yarısını bile daha faydalı bir alışkanlığa ayırarak kendini geliştirmeyi ve aynı zamanda kendini değiştirmeyi başarabilirsin.

İnsan kendini nasıl değiştirir?

Etrafında dikkatini dağıtan çok fazla şey varsa onlardan en kısa sürede kurtulmalısın. Meşguliyet ve gürültüyle uğraşmak yerine kendini olabildiğince sessizliğe doğru yönlendirmeyi düşünmelisin. Bunun sonucunda daha sakin ama daha anlamlı bir hayata sahip olabileceksin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba Kaan bey ben saadet yazılarınız güzel olduğu kadar bilgi içerikli olduğunu görüyorum ve fırsat buldukça okumaya çalışıyorum böyle bir imkan sunduğunuz için teşekkürler ben kendimden daha önce bahsetmiştim kendi yazdığım şiirlerimden bir tanesini paylaşmak istedim KARARLIYIZ Kararlıyız çünkü adım attıkça Hisler bilinmez çok dağıldık Bir yerden bir yere
  Sebep aradık
  Elde tutamadık para harcadık
  İçe kapanıp sorun yaşadık
  Neden böyleyiz Şaşarız hepimiz
  İnsanız neden niçin
  İlim bilim irfan için
  Kararın kendin için
  Soluklan dur biraz
  Kararlıyız bu yaz
  İçimizdeki hep naz
  Savrulduk savruldukça
  Dağıldık acımasızca
  Sevgi saygı kalmadı
  Toplumda yeri boşaldı
  Kararlıyız derken neye yaradı
  Kalp ile gönül birbirine bağlandı