Hayatımı nasıl düzene sokabilirim?

H

Doğru alışkanlıklarla hayatımı nasıl düzene sokabilirim? Birçok insan bu soruya cevap arar çünkü bir şekilde raydan çıkmış olan hayatını tekrar düzene sokmak ister. Önemli olan detay ise bunu nasıl yapacağını tam olarak bilmemesidir. Eğer kendini böyle hissediyorsan artık doğru yerde olduğunu söylemeliyim. Kısa bir süreliğine bu yazıyı okuyarak ihtiyaç duyduğun motivasyona sahip olabilirsin.

En başından belirtmeliyim, hayatını düzene sokmak için ruh halinin çok ama çok iyi olması gerekir. Bir başka ifadeyle hayatının düzene girebilmesi tamamen ruh haline bağlı bir durumdur. Yeri geldiğinde zorlandığını hissedebilirsin ama yılmadan, yıkılmadan bu yolculuğuna devam edip hayalini sürdüğün hayata kavuşmak için çaba göstermelisin.

Doğru adımlarla hayatımı nasıl düzene sokabilirim?

Yeni şeyler öğrenmek, yeni alışkanlıklar edinmek, her yönden kendimizi geliştirmek… Bunların hepsini başarırken bir anda kendimizi raydan çıkmış bir tren gibi hissedebiliriz. Bu noktada verilecek en önemli karar hayatımızı düzene sokmaya ve yaptığımız onca şeyden verim almaya yönelik olmalıdır. Hayatını nasıl düzene sokacağını merak ediyorsan aşağıda sunduğum basit adımlardan yararlanabilirsin. Dilersen önce özet mahiyetinde aşağıdaki maddeleri okuyabilir daha sonra ilgili alt başlıklardan daha fazla bilgi edinebilirsin.

  1. Hayatını düzene sokma fikri nasıl ortaya çıkar? Bu fikir kendiliğinden ortaya çıkmaz. Mutlaka ama mutlaka hayatında bir şeylerin yaşanmış olması gerekir. Artık yolunda olmayan şeyleri yoluna sokmanın doğru karar olduğuna inanırsın ve ileriye doğru bir adım atmak istersin.
  2. Hayatını düzene sokmak için en önemli nitelik nedir? Bu en önemli nitelik ruh halinden başka bir şey değildir. Hayatımızda bir şeyler ters gitmeye başladığında pek çok şeyi ihmal ederiz ve bu ihmalkarlık durumu yaşanan problemi fark etmemizi engellerken aynı zamanda sorunu çözmek için önümüze çıkan fırsatları görmezden gelmemizi sağlar.
  3. Bir problem olduğunu kabul etmeye ne dersin? Hayatını düzene sokmak istiyorsan hayatında bir problem olduğunu kabul etmelisin. Problemin ne olduğunun bir önemi yok, sadece ama sadece problemi kabullenmek için gayret göstermelisin.
  4. En başında ufak adımlar atmalısın. Hayatını düzene sokmak için can attığının bilincindeyim ama ne kadar hızlı hareket edersen hata yapma şansın bir o kadar yüksek olacaktır. En başında mutlaka ufak adımlarla ilerlemeyi düşünmelisin.
  5. Başarılı olduğunu kendi gözlerinle görmelisin. Bu ufak adımlar başarılı olabildiğini ispatlamana yardımcı olacaktır. Bu başarılar sayesinde kendini toparlayabilir ve tekrar bir şeyler yapmak için gerekli motivasyona sahip olabilirsin.
  6. Elde ettiğin başarıların ruh halini zenginleştirmesine izin vermelisin. Elde ettiğin her başarı senin için motivasyon kaynağı olacaktır. Bu motivasyon kaynağından yararlanarak kötü durumda olan ruh halini iyileştirmek için elinden geleni yapmalısın.
  7. Gücünü uzun vadeye yaymaya çalışmalısın. Hayatını düzene sokmak için uzun vadeli bir plan arayışında olabilirsin. Bunu düşünmene hiç gerek yok çünkü kısa vadede edinmiş olduğun başarılar uzun vadede daha güçlü bir birey olmana yardımcı olacaktır.

Hayatını düzene sokma fikri nasıl ortaya çıkar?

Bu blog uzun soluklu bir projenin ürünüdür. İlk kez yenileme yoluna gittiğimde yeni şeyler öğrenmem gerektiği kadar öğrendiklerimi de yazıya dökmem gerektiğinin bilincindeydim. Fakat öğrendiklerimi yazıya dökme aşamasında ciddi engellerle karşı karşıyaydım. Bir türlü kendimi konuya verebilmiş değildim ve kısa süre sonra projeyi tamamen rafa kaldırma düşüncesine sahip olmaya başladım.

Uyku düzenim yavaş yavaş şaşmaya başladı. Sağlıksız bir biçimde yaşamaya, geceyi gündüz ve gündüzü gece etmeye başladım. Ne yaparsam yapayım düzene girmedi ve günden güne odaklanma konusunda çok daha ciddi sıkıntılar çekmeye başladım. Böyle devam etmesi durumunda her şeyin daha berbat olacağı ortaydı. Karşıma çıkan ilk fırsatta hayatımı düzene sokmak için çaba göstermem gerektiğini anladım.

Hayatını düzene sokmak için en önemli nitelik nedir?

Hiç lafı çok fazla uzatmayacağım. Hayatını düzene sokmak istiyorsan ruh halinin iyi olması gerekir. Ruh halin sana doğru motivasyonu sağlayamayacak durumdaysa ne kadar uğraşırsan uğraş hayatını düzene sokmak pek mümkün olmayacaktır. Ruh halini çeşitli nedenlerden ötürü etkileyen pek çok farklı durumla karşı karşıya kalabilirsin.

Bir hastalık veya ziyaret sonrasında tüm planların altüst olmuş olabilir. Uyku düzeninin çok iyi olmamasından ötürü her geçen gün kendini biraz daha yorgun hissediyor olabilirsin. Kendine çok fazla vakit ayırmayı başaramadığından seni mutlu eden alışkanlıklarından uzaklaşıyor olabilirsin. Hayatında her şey ters gitmeye başladığı için cesaretin kırılmış olabilir.

Her şey kötü gitmeye başladığında nasıl ayakta kalırım?

Bir problem olduğunu kabul etmeye ne dersin?

Hayatını düzene sokmak istiyorsan buraya kadar edindiğin bilgiler sana bir takım ipuçları vermiş olabilir. Şu an düşündüğünü bir şekilde uygulamaya geçirmen gerektiğinin bilincinde olmalısın. İlk adımı atmak için ortada bir problem olduğunu kabul etmelisin. Bu kabullenmeyi yapmazsan arzu ettiğin gibi hayatını düzene sokamazsın.

Bir problem olduğunu kabul ettikten sonra en kritik soruyu sormalısın. Genelde problem olduğunu kabul etmediğimiz için ortada çözülecek bir şeyler bulamayız. “Hayatımın düzene girmesi için geçerli bir nedene sahip miyim?” sorusunu kendine yöneltip yaşadığın problemi anlamaya çalışabilirsin.

En başında mutlaka ufak adımlar atmalısın

Bir problem olduğunu kabul edip hayatını düzene sokmak için geçerli nedenlere sahip olduğun konusunda kendini ikna ettikten sonra acele etmemelisin. Eğer acele edersen kendini yıpratmış olursun ve bu yıpranmanın tek getirisi çözüm odaklı çaba göstermeye hiç başlamamak anlamına gelir.

Bu kadar aceleci davranmak yerine sadece tek bir şeyi düşünmelisin. Ufak adımlar atmalısın ve ufak adımlarla problemini çözmeyi denemelisin. Eskisi kadar kitap okuyamıyor musun? Öyleyse günde 10-20 sayfa kitap okuyarak bu eksikliği ortadan kaldırmak için ufacık bile olsa ileriye doğru bir adım atmalısın.

Başarılı olduğunu kendi gözlerinle görmelisin

Bir önceki adımda gerçekleştirdiğin ufak girişim aslında istersen başarılı olabileceğini sana göstermiş olmalıdır. Yanıldığını düşünme çünkü uzun süredir kitap okumayan birisi için 10-20 sayfa kitap okumak fazlasıyla başarılı bir adımdır. Şimdi bu başarının tadını çıkartmalı ve bir sonraki adımı düşünmeye başlamalısın.

Bir önceki gün okuduğun sayfa miktarını yükseltip yükseltemeyeceğini düşünmelisin. Kendini bunu yapabilecek durumda hissediyorsan hiç beklememelisin. Eğer kendini henüz hazır hissetmiyorsan aynı düzende bir süre devam edip ivme kazanmayı düşünebilirsin.

Başarıların ruh halini zenginleştirmesine izin vermelisin

Bir önceki alt başlıkta söz ettiğim başarıları asla hafife almamalısın. Bu başarılar zihnini besleyip ruh halini çok daha iyi bir konuma getirmek için gereklidir. Başarısız olursan yani gün içerisinde hedeflediklerini yerine getiremezsen ruh halin çok daha kötü olacaktır. Kendini şartlayarak söz verdiğin gibi başarılı olmaya çalışabilirsin.

En önemli kriterin asla ama asla ruh hali olduğunu unutmamalısın. Ruh halin iyi durumdaysa her şeyin üstesinden gelebilirsin. Bunun için birileriyle konuşmayı deneyebilir, daha sosyal olmaya çalışabilir, müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir ve daha farklı eğlenceli etkinliklerde bulunabilirsin.

Gücünü uzun vadeye yaymak zorundasın

Küçük adımlarla küçük başarılar elde edebilirsin. Bu elde ettiğin başarılar kısa sürede ruh halini zenginleştirip sana gerektiği kadar motivasyon kaynağı olacaklardır. Bir süre sonra kendini çok daha iyi hissetmeye başlayacak ve gücünü uzun vadeye yaymak isteyeceksin. İşte bu adımı başarılı bir biçimde yerine getirebilirsen hayatını düzene sokmuş olacaksın.

Hayatını düzene sokmak istiyorsan güçlü olmak zorundasın. Zaman zaman karşılaşacağın küçük çaplı ruh hali değişikliklerine çok fazla takılmamalısın. Başarılar elde ettikçe küçük adımlar atmaya devam etmelisin ama aynı anda birden fazla işle meşgul olmamalısın. Uzun vadede bir şeyler elde etmek için çaba göstermemelisin. Tek yapman gereken kısa vadede elde ettiğin başarıları uzun vadede bir güce dönüştürmek olmalıdır.

Hayatını düzene sokmak için buradaki adımların her birisi sana en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Her maddeyi adım adım uygulamanın şart olduğundan söz etmeyeceğim. Ruh halini iyileştirmeyi başardığın sürece bu adımlara ihtiyacın dahi olmayacaktır. Hayatını düzene sokmak istiyorsan en kritik niteliğin ruh hali olduğunu asla aklından çıkarmamalısın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...