Hayatımı güzelleştirmek için neler yapabilirim?

hayatımı güzelleştirmek için neler yapabilirim

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

8 Cevaplar

 1. Ece Uslu dedi ki:

  Merhabalar..
  Size bir şey danışmak istiyorum ben hayatıma yön veremiyorum işimi seçemiyorum, ilişkimde emin değilim nerede çalışmak istediğime karar veremiyorum , girdaba girdim çıkamıyorum. 25 yaşındayım hala kendimi tanıyamadım ve ne istediğimi bilmiyorum ne önerirsiniz bana ..

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Aşağıdaki bağlantıdan başlamanızı öneririm. Bu size bir yol gösterecektir. Tabi hayatınıza vereceğiniz yön beklentilerinize göre değişiklik gösterecektir. Bahsettiğiniz şeylerin her birisi farklı durumlar, her birisine farklı bir biçimde yaklaşmak gerek. Ancak işe önce kendinizi, davranışlarınızı, alışkanlıklarınızı ve hayata bakış açınızı tanıyarak başlarsanız gitmeniz gereken yönü daha net bir biçimde seçebilirsiniz.

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-tanir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 2. oneruren dedi ki:

  merhaba, uzun olacak ama sonuna kadar okuyup fikrinizi beyan ederseniz çok sevinirim.
  ticaret yapıyorum restoran adamın birinden 2bin tl alacağım vardı aylarca git gel-git gel 190 tl borcu kaldı. en son gittim yanına dedim ki paranın kalanını bugün verdin verdin vermezsen cam çerçeve indiririm senide burada döverim dedim kaldı ki daha önce çok kez dövecek oldum fakat sırf parayı almak için dövmedim başımı da belaya sokmak istemedim. takıntılı,gıcık,sinirli bir yapım var ne kadar istemesem de var malesef. neyse o günün akşamı adam kafayı çekmiş geldi benim iş hanıma alkol almış sen niye benim dükkanımı yıkıyorsun da niye böyle yapıyorsunda vs vs bağırıyor hiç bir şey yapmadım bir ara vuracak gibi oldum vurmadım. saçma sapan küfür-tehtid vs kendince takıldı gitti tabi bunları söylerken insanlar beni tutuyor ben orada birşey yapmadım ama içimde kaldı böyle birşeye eyvallah diyecek bir insan değilim ama ailem o akşam tedirgin oldular falan böyle yapan işte daha kötüsünü yapar vs. o gece biz eğlenmeye gittik o gece bir kaza geçirdik kız kardeşim 5 haftadır hastanede her yeri kırıldı ama ben bu adamı kafamdan atamıyorum. öyle şeyler yapmak istiyorum ki ona o ettiği küfürler için ve savurduğu tehtidler için inanın insanlıktan çıkıyorum düşünürken. şunuda biliyorum onun küfür etmesi ve söylemesi ile olacak iş değil takılma geç ama erkekliğe b** sürdürmeyeyim derken insanların neler yapacağını kestiremiyorsunuz bir bıçak saplar,2 kurşun sıkar erkeklik falan kalmaz ortada ama içimden atamıyorum yani eğer kanuna yakalanmayacağımı bilsem belkide öldüreceğim. bana akıl verebilirmisiniz? hayatımı güzelleştirmek istiyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Umarım kız kardeşiniz en kısa sürede daha sağlıklı bir biçimde ayağa kalkmayı başarabilir. Sizin durumunuza gelince aslında en başında hata yaptığınızı düşünüyorum. Basit bir sorum var size umarım samimiyetle cevaplarsınız. Kalan “190 TL” gibi bir rakam sizin maddi durumunuzu etkileyecek bir rakam mıydı? Yoksa sadece “ben kimsede borç bırakmam” diyerek mi hareket ettiniz? Eğer ikincisi ise en başında hata yaptığınızı söyleyebilirim.

   Karşıdaki kişinin söz tutmaması, borcuna sadık olmaması, sorumsuz davranması gibi durumların her birisi onun karakteri ve kişiliğiyle ilgili bir durumdur. Sizin buna cevabınız onun seviyesine inmek olmamalıydı. Anladığım kadarıyla yaşadığınız kazanın da biraz etkisi var ve bu kazanın hıncını bir anlamda karşıdaki kişiden çıkarmak istiyorsunuz. Bu doğru değil, siz kendi yaşantınıza bakmalısınız. Aileniz var mesela onlarla ilgilenin, kız kardeşinin iyi olması için çaba gösterin. Bunlar hayatınızda çok daha önemli şeyler. Maddi olan ve geçici olan şeylere odaklanmayın.

   Gerçekten öfkenizi kontrol etme konusunda sıkıntı yaşamaya devam edecekseniz mutlaka bir psikiyatri kliğine gidin ve durumunuzu anlatın. Bunun bir acizlik olduğunu düşünmeyin. Her insanın iyi yapabileceği veya iyi yapamayacağı şeyler vardır. Siz öfke kontrolünü size gösterebilecek, zihninizi boşaltabilecek birisinden destek alarak probleminizi çözmek için bu adımı atacaksınız. Bu acizlik, güçsüzlük, yetkinsizlik değildir. Aksine bir şeyleri iyi yapabilmek için ortaya koyduğunuz çabadır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • oneruren dedi ki:

    Cevap verdiğin için teşekkür ederim. Evet ben kimse de borç bırakmam diyerek bu davranışı sergiledim ve aylardır uğraştırdığı için artık gerçekten sabrımın son noktasına gelmiştim ve pataklamak için yer arıyordum biliyorum yanlış bir davranış ama bu tarz davranışlara katlanamıyorum evet çözümü de kavga değil biliyorum. Haklısınız çok teşekkür ederim , iyi dilekleriniz içinde teşekkür ederim.

    • Kaan Karadeniz dedi ki:

     Merhaba,

     Her zaman buralardayım. Bir şeyler danışmak istersen yorum yapman yeterlidir. Asıl ben vakit ayırıp yorum yaptığın için teşekkür ederim.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılarım dilerim.

 3. Mutlu dedi ki:

  Güzel yazilariniz için teşekkürler ederim.Harika bir blog tam aradığım şeyler.Başarılar dilerim

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Bu değerli yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. Umarım keyifle okumaya devam edebilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

Yorum yapıp katkı sağla...