Hayatımı güzelleştirmek için neler yapabilirim?

H

Hayatı güzelleştirmek için neler yapabilirim? Her insanın hayatında belirli dönemlerde bu soru vardır. Bir şeyler yapıp hayatımızı çok daha iyi ve güzel bir hale dönüştürmek isteriz. Doğru yöntemlerle bunu yapabileceğimizin bilincinde olsak bile doğru yöntemleri bulma konusunda çoğu zaman başarılı olamayız.

Bu başarısızlığın arkasında yer alan en önemli etkenlerden birisi insanın kendi tembelliğidir. Harekete geçme konusunda ısrarcı olmayan her bireyin hayatının büyük bir kısmını ilgili soruya arayarak geçirir. Hiçbir zaman aradığı cevabı bulamaz çünkü onun için yol gösterici cevaplar değil sonucu anında önüne çıkaracak cevaplardır.

Hayatının daha güzel olmasını nasıl sağlarsın?

Mutsuz bir insan mutlu olabilir mi? Fakir bir insan zengin olabilir mi? Umutsuz bir insan umut dolu olabilir mi? İlk önce bu soruları düşünmeni istiyorum. Bunlara vereceğin cevaplara göre aslında hayatına yönelik bakış açını ortaya koymuş olursun.

Bu soruların hepsinin cevabı aslında olumludur ama bir şart söz konusudur. Başarılı olabilmek için istek, planlama, çalışma ve azim dörtlüsünü bir araya getirmek gerekir. Hayatını daha güzel bir hale getirmek için bu dörtlüyü bir araya getirmek için uğraşmak istiyorsan aşağıdaki adımları uygulayabilirsin.

Hayatında hiç korkularınla yüzleşmeyi denedin mi?

Korkular hayatının iyi olmasına engel olan en önemli etkenlerden birisidir. Çoğumuz korkularımızla mücadele konusunda yenik düşeriz. Bunun sebebi korku duygusunun aşırı güçlü olmasıdır. Ona karşı her mücadeleyi kazanma şansımız yoktur.

Hayatının güzel olmasına engel olan çeşitli korkulara sahipsen onlara hakimiyet kurabilmek için onlarla yüzleşmelisin. Onlardan kaçınmamalı, onların üzerine gitmelisin. Onlardan korktuğun bir gerçektir ama onları değiştirmeyi başarırsan korkuyu ortadan kaldırabileceğini bilmelisin.

İrade gücünün ne kadarını kullanabiliyorsun?

“Sürekli çabalıyorum ama bir türlü olmuyor” diye yakınan biriysen bir soruya cevap vermeni istiyorum. Yıllardır gösterdiğin çaba içerisinde kaç tane farklı şey yaptın? İrade gücünü kullanıp hiç yönünü değiştirmeyi düşündün mü?

Yıllardır aynı şeyi yapıp farklı sonuç bekliyorsan hata yapıyorsun demektir. Sana fayda sağlamayan bir şeyi yapmak yerine yönünü değiştirip farklı bir şeyler yapmaya çalışmalısın. İrade gücünü kullanarak kendini harekete geçirmelisin. Hatalarını ortadan kaldırmalı ve bir sonraki denemede daha farklı şeyler yapmaya çalışmalısın.

Hataları kabul edebiliyor musun?

Birçok zaman hatalarımızı kabul etmek yerine onları bir başkasının yaptığını düşünürüz. “Pardon” kimine göre zayıflık, kimine göre ise güçlülük anlamına gelmektedir. Senin için ise her zaman güçlülük anlamına gelmelidir çünkü hatalarını kabul edip yoluna devam edebiliyorsan hayatını değiştirebilme niyetine sahipsin demektir.

Hatalarını kabul etmelisin. Hata yaptığında bir başkasını suçlamamalısın. Suçlayacak birini her zaman bulabilirsin. Ayağın taşa takılsa önüne bakmadığın için kendine kızmazsın ama o taşı oraya koyana kızarsın. Başkasını suçlamak kolaylıktır ama hayatının iyileşmesi ve güzelleşmesi için en büyük engellerden biridir.

Hedeflerini en son ne zaman gözden geçirdin?

Hepimiz hedef belirlerken çok ciddi hatalar yaparız. Bazen insanlara “ulaşabileceğin hedefler belirle” şeklinde çeşitli önerilerde bulunurum. Ancak, bundan çok daha fazlasını yapabilmek yani büyük hedefler belirlemek gerekir.

Her insanın gerçekleştirilmesi zor hedefleri olmalıdır. Bu hedefler gösterilecek çabanın çok daha etkili olmasını sağlar. Elbette ulaşılabilecek hedefler önemlidir ama hayatta tek bir hedefe sahip olmana gerek yoktur. Ulaşılması zor ve büyük bir hedefi besleyecek küçük hedeflere sahip olursan hayatını güzelleştirme yolculuğun boyunca çok daha başarılı olabilirsin.

Kendine ne kadar inanıyorsun?

Her zaman olasılıklara inanma yoluna gitmeliyiz. Yarının bugünden çok daha iyi olacağını düşünmeliyiz. Kendimize inanmalıyız. Eğer istersen öğrenmek istediğin pek çok şeyi öğrenebilirsin. Eğer istersen denemek istediğin pek çok şeyi deneyebilirsin.

Önünde çok kalın bir kitap varsa ve onu bitirebileceğini düşünmüyorsan bu düşünceyi kenara bırakıp kitabın kapağını aramalısın. “Bugün veya yarın, belki 1 ay sonra bu kitabı bitirebilirim.” diyerek okuma maceranı başlatmaya çalışmalısın. Her şeyi tek bir günde halledemezsin ama kendini inanıp onu zamana yayarsan pek çok şeyi başarabilirsin.

Hiç başkalarından akıl istedin mi?

Çok farklı insanlar tanıdım. Başkalarından akıl istemek gücüne giden ve her şeyi bildiğini düşünen yüzlerce insanla karşılaşmış dahi olabilirim. Hepsinin hayat standardı aslında kendi bildiği kadardı. Öğrenmeye kapalı olan bir insanın hayatı ne kadar güzel olabilir ki?

Bir konuda yardıma ihtiyacın varsa başkalarından akıl istemelisin. Bir sorunla başa çıkamıyorsan başkalarından yardım isteyerek bunu aşmaya çalışmalısın. Bugün yaşadığın problemi yarın da yaşamak istemiyorsan onu ortadan kaldırabilme konusunda neler yapabileceğini öğrenmelisin. Öğrenmek kolay değildir ama her zaman yeni şeyler öğrenebileceğini unutmamalısın.

Zamanı ne kadar iyi değerlendiriyorsun?

Bugünün şartlarında zamanı çok iyi değerlendiren insanlarla tanışmak çok kolay değildir. Çok hızlı bir biçimde tüketilen bilgi aynı zamanda hızlı yaşamayı beraberinde getirmiştir. Televizyonlar, bilgisayarlar, akıllı telefonlar derken zamanın su gibi akıp gitmesini sağlayacak çok fazla unsur hayatımıza girmiştir.

“Yaşamak için fazladan 30 yıla sahibim” diyen birisine asla inanmayın. Çünkü o insanın 30 fazla yılı değil 30 fazla zamanı vardır. Önemli olan zamandır. Onu iyi değerlendirmek demek hayatını güzelleştirmek için en önemli fırsatları elde edebilmek anlamına gelecektir.

Bu hayatta nelere yatırım yaptın?

Yatırımların çoğunlukla maddi ise sana bir sır vereyim, bu hayatın kaybedeni sensin. Yatırımlarında maddi ve manevi olarak bir denge olmak zorundadır. Özellikle manevi yatırımlar konusunda daha istekli olmalısın.

Hayatının sonuna kadar maaşla çalışan birisi olabilirsin. Maaş senin sadece yaşamanı sağlar. Ancak manevi kazançlarına yatırım yaparsan bu durumda bir zenginliğe sahip olabilirsin. Yaşamaya devam ederek maneviyata daha fazla yatırım yapabilmek mümkün müdür? Sorunun cevabı evettir.

Hayatı ne kadar yoğun yaşıyorsun?

Hayatta her ne yapıyorsan onu hep daha fazla yaşamaya çalışmalısın. Biraz daha güçlü olmalısın, biraz daha akıllı olmalısınız. Yaşama gücünün her zaman en üst seviyede olmasını sağlamalısın. Bu gücü yaptığın her şeye yansıtmalısın.

Yaşam gücünü hissederek bir şeyler yaparsan bu hayattan çok daha büyük keyif alırsın. Hayatını güzelleştirerek aynı zamanda onu daha yoğun bir biçimde yaşayabilirsin. Bu sayede daha güçlü, daha enerji dolu ve ruhu daha diri biri olmayı başarabilirsin.

Kendini ait olduğun yerde hissediyor musun?

Bir işte “çalışmak için çalışıyorsan” bu hayattan keyif alma şansın çok düşüktür. Her zaman en iyi hizmet verebileceğin alanda çalışmak için çaba göstermelisin. Kendini ait olduğun yerde hissetmeyi başarırsan hayatının daha güzel olmasını sağlayabilirsin.

İşini iyi yapabilmek, elinden gelenin en iyisini ortaya koyabilmek hayat için gerekli olan motivasyonu kazanmana yardımcı olacaktır. Kendini ait olduğun yerde hissetmek istiyorsan her zaman elinden gelenin en iyisini yapabilmek için çaba göstermen gerekir.

Ne kadar dürüstsün?

Dürüst insanlar her zaman hayatlarından daha büyük keyif alırlar. Bir başkasının dürüst olmasını beklememelisin. Önce kendin dürüst olmalısın. Hayatına olan sadakat konusunda sorun yaşamak istemiyorsan dürüstlüğü ön planda tutmalısın.

Dürüstlük denildiği zaman akıllara gelen ilk kişi olursan etrafındaki insanların da dürüst olmasını sağlarsın. Etrafında dürüst insanların yer alması demek hayatın güzelliklerini daha kolay bir biçimde keşfetmek anlamına gelecektir. Önce kendine, sonra diğer insanlara karşı dürüst olmalısın.

Hayatında bir disiplin var mı?

Gerçekçi yaklaşıp hayatında bir disiplin olmasını sağlamalısın. Eğitim ve öğretim alanında bu çok daha önemli olsa bile ben hayatın her alanında disiplinin önemli olduğuna inanlardanım. Disiplinli olabildiğin sürece pek çok şeyi başarabilirsin.

Disiplinli olan insan çok daha verimli ve eşsiz bir insandır. Bu insanın hayatını güzelleştirmek için yapacağı her şey sonuç verecektir. Çünkü uygulaması gereken her ne varsa bunları en iyi şekilde yerine getirme konusunda diğer insanlara göre bir adım önde olacaktır.

Doğru olan için savaşır mısın?

Bu soruya samimi bir cevap vermelisin. Doğru olan için mi savaşırsın yoksa sana fayda sağlayan için mi? Pek çok insan için sorunun cevabı birbirinden farklıdır ama hayatını güzelleştirmek isteyen kişi için cevap doğru olan için savaşmak olmalıdır.

Doğru olan için savaşmayı tercih etmelisin. Varsa çocukların için savaşmayı göze almalısın. Evliliğin için savaşmak için hazır olmalısın. İyi bir kariyer için savaşa hazır olmalısın. Varsa işini ayakta tutmak için savaşmayı göze almalısın. Bunları başarabilirsen hayatını çok daha yaşanabilir olmasını sağlayabilirsin.

Hayatın güzelleştirilmesi her insanın istediği bir şeydir. Buradaki öneriler sana hayatını iyileştirme ve güzelleştirme konusunda yardımcı olacaktır. Kendin için hangisinde bir eksiklik görüyorsan o yönde bir değişim için dümenin başına geçmelisin. Artık sahne senin, hayatını güzelleştirmek için harekete geçmeye hazır mısın?

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

12 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Öncelikle bu hayat yolculuğunda bizi engin bilgilerinle aydinlattigin için teşekkür eder saygılar sunarım.
  Emin olun birçok psikolog ve terapistten daha iyisiniz.
  Bu esnada ben de kendimi siz gibi yetiştirmek isterim. Öneriniz nedir?

  • Merhaba,

   Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Ben araştırmacıyım, önerilerim bu yönde olabilir. Bol bol araştırma yapmalısınız, bol bol okuma yapmalısınız ve elde ettiğiniz bilgileri başkalarıyla paylaşmaya çalışmalısınız. Bunları yaparsanız benim gibi kendinizi sürekli geliştiren bir bireye dönüşebilirsiniz.

 • Merhabalar..
  Size bir şey danışmak istiyorum ben hayatıma yön veremiyorum işimi seçemiyorum, ilişkimde emin değilim nerede çalışmak istediğime karar veremiyorum , girdaba girdim çıkamıyorum. 25 yaşındayım hala kendimi tanıyamadım ve ne istediğimi bilmiyorum ne önerirsiniz bana ..

  • Merhaba,

   Aşağıdaki bağlantıdan başlamanızı öneririm. Bu size bir yol gösterecektir. Tabi hayatınıza vereceğiniz yön beklentilerinize göre değişiklik gösterecektir. Bahsettiğiniz şeylerin her birisi farklı durumlar, her birisine farklı bir biçimde yaklaşmak gerek. Ancak işe önce kendinizi, davranışlarınızı, alışkanlıklarınızı ve hayata bakış açınızı tanıyarak başlarsanız gitmeniz gereken yönü daha net bir biçimde seçebilirsiniz.

   https://www.grisayfalar.com/insan-kendini-nasil-tanir/

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

 • merhaba, uzun olacak ama sonuna kadar okuyup fikrinizi beyan ederseniz çok sevinirim.
  ticaret yapıyorum restoran adamın birinden 2bin tl alacağım vardı aylarca git gel-git gel 190 tl borcu kaldı. en son gittim yanına dedim ki paranın kalanını bugün verdin verdin vermezsen cam çerçeve indiririm senide burada döverim dedim kaldı ki daha önce çok kez dövecek oldum fakat sırf parayı almak için dövmedim başımı da belaya sokmak istemedim. takıntılı,gıcık,sinirli bir yapım var ne kadar istemesem de var malesef. neyse o günün akşamı adam kafayı çekmiş geldi benim iş hanıma alkol almış sen niye benim dükkanımı yıkıyorsun da niye böyle yapıyorsunda vs vs bağırıyor hiç bir şey yapmadım bir ara vuracak gibi oldum vurmadım. saçma sapan küfür-tehtid vs kendince takıldı gitti tabi bunları söylerken insanlar beni tutuyor ben orada birşey yapmadım ama içimde kaldı böyle birşeye eyvallah diyecek bir insan değilim ama ailem o akşam tedirgin oldular falan böyle yapan işte daha kötüsünü yapar vs. o gece biz eğlenmeye gittik o gece bir kaza geçirdik kız kardeşim 5 haftadır hastanede her yeri kırıldı ama ben bu adamı kafamdan atamıyorum. öyle şeyler yapmak istiyorum ki ona o ettiği küfürler için ve savurduğu tehtidler için inanın insanlıktan çıkıyorum düşünürken. şunuda biliyorum onun küfür etmesi ve söylemesi ile olacak iş değil takılma geç ama erkekliğe b** sürdürmeyeyim derken insanların neler yapacağını kestiremiyorsunuz bir bıçak saplar,2 kurşun sıkar erkeklik falan kalmaz ortada ama içimden atamıyorum yani eğer kanuna yakalanmayacağımı bilsem belkide öldüreceğim. bana akıl verebilirmisiniz? hayatımı güzelleştirmek istiyorum.

  • Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Umarım kız kardeşiniz en kısa sürede daha sağlıklı bir biçimde ayağa kalkmayı başarabilir. Sizin durumunuza gelince aslında en başında hata yaptığınızı düşünüyorum. Basit bir sorum var size umarım samimiyetle cevaplarsınız. Kalan “190 TL” gibi bir rakam sizin maddi durumunuzu etkileyecek bir rakam mıydı? Yoksa sadece “ben kimsede borç bırakmam” diyerek mi hareket ettiniz? Eğer ikincisi ise en başında hata yaptığınızı söyleyebilirim.

   Karşıdaki kişinin söz tutmaması, borcuna sadık olmaması, sorumsuz davranması gibi durumların her birisi onun karakteri ve kişiliğiyle ilgili bir durumdur. Sizin buna cevabınız onun seviyesine inmek olmamalıydı. Anladığım kadarıyla yaşadığınız kazanın da biraz etkisi var ve bu kazanın hıncını bir anlamda karşıdaki kişiden çıkarmak istiyorsunuz. Bu doğru değil, siz kendi yaşantınıza bakmalısınız. Aileniz var mesela onlarla ilgilenin, kız kardeşinin iyi olması için çaba gösterin. Bunlar hayatınızda çok daha önemli şeyler. Maddi olan ve geçici olan şeylere odaklanmayın.

   Gerçekten öfkenizi kontrol etme konusunda sıkıntı yaşamaya devam edecekseniz mutlaka bir psikiyatri kliğine gidin ve durumunuzu anlatın. Bunun bir acizlik olduğunu düşünmeyin. Her insanın iyi yapabileceği veya iyi yapamayacağı şeyler vardır. Siz öfke kontrolünü size gösterebilecek, zihninizi boşaltabilecek birisinden destek alarak probleminizi çözmek için bu adımı atacaksınız. Bu acizlik, güçsüzlük, yetkinsizlik değildir. Aksine bir şeyleri iyi yapabilmek için ortaya koyduğunuz çabadır.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.

   • Cevap verdiğin için teşekkür ederim. Evet ben kimse de borç bırakmam diyerek bu davranışı sergiledim ve aylardır uğraştırdığı için artık gerçekten sabrımın son noktasına gelmiştim ve pataklamak için yer arıyordum biliyorum yanlış bir davranış ama bu tarz davranışlara katlanamıyorum evet çözümü de kavga değil biliyorum. Haklısınız çok teşekkür ederim , iyi dilekleriniz içinde teşekkür ederim.

    • Merhaba,

     Her zaman buralardayım. Bir şeyler danışmak istersen yorum yapman yeterlidir. Asıl ben vakit ayırıp yorum yaptığın için teşekkür ederim.

     Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılarım dilerim.

 • Güzel yazilariniz için teşekkürler ederim.Harika bir blog tam aradığım şeyler.Başarılar dilerim

  • Merhaba,

   Bu değerli yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. Umarım keyifle okumaya devam edebilirsiniz.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.