Hayatı daha iyi yaşaman için 5 yaratıcı fikir

Hayat nasıl daha iyi yaşanır? Hayatına yapacağın basit dokunuşlarla bu soruya cevap bulabilirsin.

Hayat nasıl daha güzel yaşanır, hayat nasıl daha mutlu yaşanır, hayat nasıl doya doya yaşanır gibi sayısız sorunun cevabını aramış olabilirsin. Birçok insan bu uğurda kendini değiştirmeye çabalar ama başarılı olamaz. Ben ise istediğini elde etmen için sana birkaç ufak öneri sunacağım.

1. Mutluluğu yakala

“Değişmek istiyorum, mutlu olmak istiyorum, iyi yaşamak istiyorum ama olmuyor!” diye sürekli serzenişlerde bulunuyorsan hayatında bir şeyler eksik demektir. Bunlardan en önemlisi ise mutluluktur. Mutluluk için belirlemiş olduğun sınır çok yüksekse ne yaparsan yap o çıtaya dokunamazsın bile.

Burada önerim mutluluğu yakalamaktır. Yapılan onlarca araştırma mutluluğu hayatın en önemli parçası olarak tanımlar. Bu tanıma sadık kalarak hareket edersen işleri biraz kolaylaştırmış olursun. Peki mutluluğu en az maliyetle elde etmenin yolu nedir?

Cevap teşekkür etmektir. Sadece basit bir teşekkür mesajı gün içerisindeki ruh halini değiştirebilme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle her gün işe koyulmadan önce yakınındaki insanlara bir şeyler için teşekkür etmelisin. Böylece en az maliyetle mutluluğu yakalayabilirsin.

2. Başarıları hatırla

Hayatta herkesin kendine özgü bir problemi vardır. Dolayısıyla insan sadece kendi yaptıklarını tam anlamıyla görme potansiyeline sahiptir. Daha iyi yaşamak istiyorsan başardıklarını hatırlamak zorundasın. Çünkü bu hayatta senin için en önemli yakıt başarıdır.

Başardığın her ne varsa bunları bir yere not etmelisin. Hatta haftalık olarak bunların düzenli bir kaydını tutmalısın. Hafta içerisinde neler yaptığını yazmalı ve mümkünse bunları bir yerde birileriyle paylaşmalısın. Örneğin, iş amacıyla açmış olduğun bir LinkedIn profilin veya iş arkadaşlarının ekli olduğu bir Facebook profili bu iş için idealdir.

Yaptıklarını herkesin görmesini sağlamalısın. Kimse durduk yere senin yaptıklarını görmek istemez ama sen onları görünür kılarsan bunlara gözlerini kapamaları oldukça zor olacaktır. Daha güzel bir hayat istiyorsan başarılarını hatırlamalı ve birilerine hatırlatmalısın.

3. Gelişime odaklan

Hayatta elde edilenlerden çok gelişime odaklanarak yaşaman gerek. Elde ettiklerin elbette senin için değerlidir ve bunları görmen gerekir. Ancak en sonunda çıkış yapacağın kapı yeni bir maceranın başlangıç noktası olacaktır. Bu nedenle gelişime odaklanıp kendini hazır tutmalısın.

Gelişimi süreklilik haline getirebilecek durumlar az çok bellidir. Özellikle öğrenmeye devam etmen gerektiğini bilmelisin. Belki benim gibi bir blog yazarından, belki birisi tarafından oluşturulmuş videodan, belki bir kitaptan, belki bir öğretmenden bir şeyler öğrenmeye çalışmalısın.

İnternet araştırma yapma ve bilgi bulma konusunda sana sayısız fırsatlar sunar. Kendini sürekli komik videolar, anlamsız hikayelere ve paylaşımlara mahkum bırakmamalısın. Ufkunu genişletmeli ve her zaman ilgi duyduğun alanda yeni bir şeyler öğrenerek gelişimi önemsemelisin.

4. Sosyalleş

Hayatının daha iyi olmasını istiyorsan veya hayatını iyileştirme peşindeysen sosyalleşmeye çalışman gerekir. Sosyalleşmek için sürekli dışarı çıkıp gezmek bir çözüm olabilir. Ancak burada sürekliliği verimlilik kısmına doğru yönlendirmeyi tercih etmelisin.

Yakın arkadaşlarınla mutlaka en az 2 haftada bir görüşmelisin. Sosyal medya gibi mecraları kullanman bir problem değildir. Onları sosyalleşme aracı olarak görmelisin ama her zaman yüz yüze görüşmeyi tercih etmelisin. Bunun en büyük sebebi Eric Barker gibi pek çok kişinin belirttiği gibi sosyal medyanın aslında yalnızlığı aşılamasıdır.

Kendini bu girdaptan kurtulmak istiyorsan adedi kaç olursa olsun yakın arkadaşlarınla planlar yapmalısın. Onlarla görüşmeli, onlarla filme veya tiyatroya gitmelisin. Sosyal medya hesaplarını bu arkadaşlarınla çeşitli planlar yapmak için kullanmalısın.

5. Kendini hatırlat

Hayatı daha iyi yaşamanın en önemli yollarından birisi elbette insanlarla bağlantı kurmaktır. İnsanlarla bağlantı kurarken iki farklı şekilde bağlantı tercihinde bulunmalısın. İlki kalıcı ve güçlü bağlantılar, ikincisi ise sürekliliği olan ama zayıf bağlantılar olmalıdır.

Bu ikisi arasındaki farklılık gayet açıktır. Zayıf bağlantılar arada sırada görüştüğün veya konuştuğun arkadaşlarını kapsar. Onlara belirli aralıklarla mesajlar atarak ve hal hatır sorarak onların seni hatırlamasını sağlamalısın.

Bu aralıklı hatırlatmalar unutulmama konusunda sana yardımcı olur. Unutulmayan bir insan olarak her zaman değer görürsün ve bu hayatına yansır. Üstelik bu tür arada sırada kendini gösterme gereği duyan insanlar kariyerlerinde çok daha iyi noktadadırlar. Çünkü bir ihtiyaç olduğunda ulaşılan ilk kişiler olmayı başarırlar.

Umarım bu bilgiler hayatı daha iyi yaşamak konusunda sana yardımcı olmuştur. Aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

  1. Merhaba güzel bir konuya değindiniz hayatı önemsiyorum daha iyi yaşamak için sağlık huzur mutluluk benim için vazgeçilmezim sosyalleşmek güzel huzur bulduğun mekan yakaladığın insanı bulmalı fazlada dışa dönük değilim ama bir gurup eski arkadaşlarımla vaktimi güzel geçiriyorum buda beni mutlu ediyor Dahası demek için öncelikle can sağlığı Hayat bir bütün gerisi çözüm Mutluluk ile gelen seçim önemsiyorum kendimi bugünü yaşayarak anda kalarak yarına dayanarak güven ve barışla ilerlemek istiyorum her gün için pozitif olmayı yeğ eliyorum güne güzel başlamanın huzuruyla uyanırken bütün güzellikleri gözden geçiriyorum yaşım gereği fazlada beklentim olmadığını düşünüyorum kendiyle barışık insanlarla karşılaşıp mutluluğu paylaşalım katkılarınızdan dolayı teşekkürler MUTLU YILLAR

Yorum yapıp katkı sağla...