Kişisel Gelişim

Hayata bakış açısı olarak başlangıç zihni

Başlangıç zihni, en kapsamlı bilgilere sahip olduğun bir konuya dahi hiçbir şey bilmiyormuş gibi yaklaşman anlamına gelen bir Zen öğretisidir. Bu öğreti derinliklerine inildiğinde anlaşılması çok güç olabilmektedir ancak günlük hayatta kolayca uygulanabilir bir yöntemdir. Bunun için bir Zen ustası olmak veya Zen öğretileriyle donatılmış bir hayata sahip olman şart değildir.

Başlangıç zihnini bir kavram olarak düşünebilirsin. Bir şey öğrenmeye çalışırken hiçbir şey bilmiyormuş gibi yaklaşmaktan çok daha fazlasıdır. Bu fazlalık durumu nedeniyle hayatın her alanıyla kolayca ilişkilendirilebilir. Bir konu hakkında beklentileri ve öngörüleri bir kenara bırakarak her şeyi yeni öğreniyormuş gibi karşılamak merak etmeyi sağlayacağı için öğrendiğin en ufak detaylarda bile çok mutlu olmayı başarabilirsin.

Başlangıç Zihni: Yeniden Öğrenmenin Keyfi

Başlangıç zihnini bir pratik haline getirdiğin zaman yaptığın her eyleme yeni bir gözle bakabilirsin. Bu sayede bildiğin pek çok şey olsa bile en ufak ayrıntıları dahi öğrenerek bir konu hakkında kapsamlı bilgiler edinebilirsin. Örnek vermek gerekirse, türlü adını taşıyan yemeği bilir misin? İçerisinde çeşitli sebzeler yer alır ama yerken bunu sadece türlü olarak bilirsin. Patatesi, havucu, eti, patlıcanı, baharatı ve yağı görmezsin. Başlangıç zihni ile o yemeğin içerisindeki her şeyi tek tek öğrenmeyi başarabilirsin.

Başlangıç zihni her şeyin yeni gözükmesini sağlar. Seni merak etmeye ittiği için öğrendiğin her şey seni mutlu edebilir. Öğrendiğin her yeni bilgiyi bir ödül gibi görürsün. Öğrendiğin her şey bilgi hazinene katkı sağlar. Bu nedenle bilgili olduğunu düşündüğün bir konuda çok daha bilgili olmayı başarabilirsin.

Başlangıç Zihninin Önemi

Başlangıç zihni hakkında bu kadar bilgiye sahip olmanın neden gerekli olduğunu düşünebilirsin. Başlangıç zihni hayatını zenginleştirebilir. Bunun için aşağıda belirtilenleri okuyabilirsin. Başlangıç zihni yazılı olan maddelerde yer alanları hayatına kazandırabilir. Başlangıç zihnini kullanma konusunda gayret gösterirken hayatına renk katabilirsin.

  • Deneyim Zenginliği: Ön yargılar, beklentiler ve buna benzer fikirlere her zaman uzak olursun. Bunlar olmadığı zaman yaşadığın deneyim sonucu hayal kırıklığına uğramazsın ve haliyle mutlu olmazsın. Çünkü beklentiler devrede değildir ve öğrendiğin her şey senin için kazanç demektir.
  • İlişkilerin Zenginliği: Birileriyle konuşurken yani iletişim halindeyken onlar tarafından hayal kırıklığına uğratılmak istemiyorsan konuşulan konu hakkında hiçbir şey bilmiyormuş gibi davranabilirsin. Bir şeyler bildiğin halde hatta karşıdaki kişinin anlattıklarını bildiğin halde dinlemeye devam etmek sana vakit kaybı gibi gelebilecektir. Ancak başlangıç zihni buna engel olarak öğrendiğin her şeyi bir kazanım olarak görmeni sağlayabilir.
  • Ertelemelerle Vedalaşma: Verilen bir işte sürekli olarak erteleme yoluna gidiyorsan başlangıç zihni sana yardımcı olabilir. Bir işi ertelemenin birbirinden farklı nedenleri olabilir ama genel olarak işin zorluğu ve büyüklüğü seni endişeye sürüklediği için bunu yaparsın. Başlangıç zihni ile merak dolu olacağın için bu problemle karşılaşmadan işleri bitirmeye odaklanmayı başarabilirsin.
  • Endişelerle Vedalaşma: Gelecekte yaşanması muhtemel olan bir durum hakkında fazlasıyla endişe duyuyorsan başlangıç zihni seni rahatlatabilir. Yaşanacaklar hakkında endişelenmek yerine yaşanabilecekleri merak ederek daha farklı bir bakış açısına sahip olabilirsin. Bu yaptıkların ve yapacakların konusunda seni daha fazla memnun edecektir. Böylece endişenin yerini memnuniyet alacaktır.

Başlangıç Zihninin Uygulanması

Başlangıç zihni doğuştan gelen bir yetenek veya hayatın içerisinde otomatik olarak kazanılabilen bir öğreti değildir. Başlangıç zihni dikkatini önünde yer alan konuya vermek, o konuya yeni bir bakış açısıyla yaklaşmak ve konu hakkında peşin hükümlerden uzaklaşmak anlamına gelmektedir. Günlük olarak yapacağın pratiklerle başlangıç zihnini uygulamayı başarabilen bir birey olabilirsin.

  • Sessiz ve sakin bir ortamda tek başınıza kalın. Sessiz ve sakin bir ortam yokken bu pratiği uygulama şansını elde edemezsin.
  • Vücuduna ve nefesine dikkat etmelisin, onları takip ederek en açık bir biçimde niteliklerini görmeye çalışmalısın. Bu gözlem neticesinde aklına hemen ön yargılı olarak vücudunun ve nefesinin nasıl olabileceği geldiği anda odaklanman gereken noktayı buldun demektir.
  • Bu adımda odak noktasından yola çıkaran kafanın içinde yer alan fikirlerle vedalaşmayı düşünmen gerekmektedir. Nefesinin nasıl olacağını tahmin etmek yerine onun nasıl olduğuna dikkat ederek onu tanımaya çalışmalısın.

Nefes pratiği ile başlangıç zihninin uygulamasını en basit haliyle yapabilirsin. Bunu düzenli olarak gerçekleştirdiğin zaman başlangıç zihnini hayatında bir pratik haline dönüştürebilirsin. Artık hayatında her ne yapıyorsan başlangıç zihniyle yaklaştığın zaman mutlaka keşfedilebilecek yeni bir şeyler bulabilirsin. Bilinen bir konuda bilinenleri bir kenara bırakıp bilinmeyenin izinden gitmek başlangıç zihninin temelidir.

Okuduğun bir kitabı yeniden okurken daha önce bildiklerini bir kenara bırakarak okursan yeni bir şeyler keşfetme şansın çok daha fazla olur. Bu belki kitap okurken onlarca kez yapmış olduğun bir davranış olabilir. Bu durumda bilmeden bile olsa başlangıç zihnini kullandığını düşünebilirsin. Artık başlangıç zihni konusunda bilgi sahibi olduğuna göre bunu dilediğin zaman kullanarak her koşulda yeni bir şeyler öğrenmeyi başarabilirsin.

Görsel Kaynağı: RiseEarth

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

İlgili Makaleler

Yorum yapıp katkı sağla...

Başa dön tuşu
Kapalı