Hayat Sil Baştan (Kate Atkinson)

Hayat Sil Baştan, Kate Atkinson’un kaleme aldığı sıra dışı yapısıyla dikkat çeken ve kendini defalarca okutmayı başarabilecek ilgi çekici bir romandır. Kate Atkinson, polisiye türünde kaleme aldığı romanlar tanınan İngiliz yazardır. Yazarlık kariyerine ilk adımı attığı kitabıyla ödül almayı başaran Kate Atkinson daha sonra yazdığı romanlarında başarısını devam ettirmiştir. 2013 yılında kaleme aldığı Hayat Sil Baştan isimli romanıyla birçok ödül kazanırken aynı zamanda birçok ödüle de aday gösterilmiştir.

Orijinal dilinde Life After Life adını taşıyan roman dilimize Hayat Sil Baştan adıyla kazandırılmıştır. Roman yapısı itibariyle diğer romanlardan ayrılmaktadır. Ana karakteri sürekli ölmekte ve tekrar tekrar hayata geri dönmektedir. Roman yaklaşık olarak 496 sayfadan oluşturmaktadır. Romanın dilimize çevirisi Duygu Akın tarafından gerçekleştirilirken, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Hayat Sil Baştan

Hayat Sil Baştan romanı orta seviye bir İngiliz ailenin kızı olan Ursula Todd’un yaşadıklarını anlatmaktadır. Ursula Todd, çeşitli biçimlerde ölümle tanışsa bile her seferinde yeniden hayata dönmektedir. Dönüş yaptığı hayat kendi hayatıdır ve yaşadığı hayatı tekrar tekrar yaşamaktadır. Bilinçli veya bilinçsiz bir biçimde yaşadığı hayatta değişiklikler yapmakta ve yaşadıklarını değiştirebilmektedir.

Ursula hikaye boyunca daha önce yaşadıklarını neredeyse hiç hatırlamamaktadır. Hayatının bir bölümünde kendisini İkinci Dünya Savaşı’nın ortasında bulacaktır. İngilizlerin safında savaşan bir görevli olarak yaşamını sürdürmektedir. Defalarca yaşadığı şehre atılan bombaların hedefi olacaktır. Ancak günün birinde bir şekilde bu dönemde yaşananları hatırlamayı başaracak ve İkinci Dünya Savaşı başlamadan önce Adolf Hitler’i öldürerek savaşa engel olmaya çalışacaktır.

Hayat Sil Baştan Kitabını Neden Okumalıyım?

Hayat Sil Baştan romanı kurgusal olarak ve yapısal olarak kendini diğer romanlardan ayırmaktadır. Bu romanda bol bol tekrar bulacaksınız ama bu romanı okunur kılacak tekrarlar olacak. Hikayenin kahramanı Ursula bir noktada yaşamını yitirdiyse bir sonraki bölümde burada yaşamını yitirmeden yola devam edebilecek ama bir başka eşikte tekrar hayata veda edebilecektir. Ursula ölümsüz bir insandır ve bu ölümsüzlük hayatı en başından tekrar tekrar yaşamasına neden olmaktadır.

Kate Atkinson yazım gücünün etkisiyle bu tekrarları sıkıcı olmaktan çıkarmayı başarmıştır. Kitabın en önemli özelliği yazım dilinin profesyonelce ele alınmış olmasıdır. Bu profesyonelliği hikayenin her noktasında hissedebilir ve okumaya devam ettikçe sıradan bir yazar ile kaliteli bir yazar arasındaki farklılığı fark etmeye başlayabilirsiniz.
Romanın bize öğretmek istediği durum hayat boyunca hepimizin kafasında bulunan “Acaba şöyle olsaydı…” düşüncesinin üzerine kuruludur. Yaşadığımız birçok anın ve olayın sonucunda keşkelerle boğuştuğumuz olmuştur.

Bu romanın içerisinde sadece keşkelerle boğuşmakla kalmıyorsunuz aynı zamanda Ursula’nın bu keşke ve acabaları yaşamasını takip ediyorsunuz. Bu roman için olumsuz olarak söylenebilecek tek şey hikayeyi sürekli baştan okumak zorunda olmanız olabilir. Bazı insanlar tekrarlar ne kadar iyi kurgulanmış olursa olsun bundan hoşlanmayabilirler. Bu nedenle kitabı beğenmeyebilirsiniz. Yazar bu tekrarları ilgi çekici ve okunabilir hale dönüştürmek için gerekli çabayı göstermiştir. Yine de bir şekilde bu durumdan hoşnut kalmayabilirsiniz.

Hepinize keyifli okumalar.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...