Hayat boyunca en az bir defa okunması gereken 10+ kitap

Hayat boyunca en az bir defa okunması gereken kitaplar neler olabilir? Bu sorunun cevabını arıyorsan seni birbirinden güzel kitaplardan oluşan bu listeyle tanıştırmak isterim. Burada yer alan eserlerin her birisi dünya edebiyatında ses getirmiş, beğenilmiş, çığır açmış ve kendi kategorisinde önde gelen kitaplardan oluşmaktadır. İyi bir okuyucu olduğunu düşünüyorsan veya olmak istiyorsan bu kitapları hayatın boyunca en az bir defa okumuş olman gerekir.

hayat boyunca en az bir defa okunması gereken kitaplar

Bu listeyi baştan sona gözden geçirdikten sonra kendine uygun en iyi kitapları bulmayı başarabilirsin. Tekrar söylemem gerekirse, bu listede yer alan kitaplar dünya edebiyatına damga vurmuş eserlerdir. Seçim yaparken zorlandığımı itiraf etmeliyim ama sonunda herkesin işine yarayacak bir listenin ortaya çıktığını söylemeliyim.

Hayat boyunca en az bir defa okunması gereken kitaplar

Bir kitabın iyi olduğunu, okunmaya değer olduğunu anlasan bile uzun uzun onu okuma fırsatını elde edebilmek için kendine zaman ayırman gerekir. İşte bu tür koşullar düşünüldüğünde kendisine vakit ayırmamı sağlayacak kitaplar aşağıda yer almaktadır. Bu kitapları hayatın boyunca en az bir defa mutlaka okumanı öneririm.

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek isimli bu kitap hemen hemen tüm kitap listelerine kolayca girebilme özelliğine sahiptir. Bunu, ırkçılık ve eşitsizlik gibi dünyanın en önemli iki sorununa değinen hikayesini bir çocuğun gözünden anlatmasına borçludur. Akıcı ve bir o kadar şefkat dolu hikayesiyle her türden okuyucuyu içine çekebilen hikayesi onu mutlaka okunması gereken kitaplardan birisi yapmaktadır.

Kitabın sana ne kazandıracağını düşünüyor olabilirsin. Bu kitap bir dönem Amerika’da “ters giden bir şey varsa kesin zencilerin suçudur” sapkın bir düşüncenin nasıl yaşadığını ve etkilerini okuyucusuna sunar. Irkçılık ve eşitsizlik temelinde yazılmış bir kitap olduğundan benim gibi pek çokları tarafından tavsiye edilen güzel bir kitaptır.

Sel Yayıncılık: Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna tarifsiz bir biçimde edebiyatımızın en başarılı eserlerinden birisidir. Büyük bir savaşın buhranında savrulan bir milletin derinliklerinde yaşanan değişim çatlağını en güzel bir biçimde okuyucusunun önüne getirir. Hayatın boyunca okuman gereken kitap denildiğinde ilk olarak aklına gelmesi gereken eserlerden birisi budur.

Normalde çok popüler olan eserlerle aram çok iyi değildir. Bu eser ise tamamen bir istisnadır. Yazarın anlatım gücü epey yüksektir. Kaleminden dökülen karakterlerin her birisini gözünde canlandırmak şu yana okurken hissederek okursun. Kitabın insanda bıraktığı okuma tadı kalıcı olduğundan bu kitap herkesin okuması gereken önemli bir kitaptır.

Yapı Kredi Yayınları: Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Harry Potter ve Felsefe Taşı yıllardır hafızalardan silinmeyecek, sinemaya ve oyunlara uyarlanacak olan önemli bir serinin ilk kitabıdır. Fantastik edebiyat denildiğinde akıllara gelen ilk eserlerden birisidir ve okuyucusuna uçsuz bucaksız bir dünya sunar. Hayat boyunca okunması gereken en önemli kitapların arasında yer alması ise şaşırtıcı olmamalıdır.

Bu muazzam seriyi anlatabilmek için hangi kelimeleri seçmem gerektiği konusunda inanın emin değilim. Yıllar boyunca unutulmayacak bir hikayenin ilk parçasıyla tanıştıktan sonra geriye kalan diğer kitapları da okumak isteyebilirsin. Harry Potter kendi macerasında büyülü bir yolculuğa çıkarken yanında getirdiği okuyucusunu ise zamanın unutulduğu bir noktaya, lezzetli okumalar diyarına götürmektedir.

Yapı Kredi Yayınları: Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

Puslu Kıtalar Atlası sıradan insanların mucizevi düşlerini konu alan ve hikayeleştiren bir eserdir. Tarihsel dokusunu anlatmak doğru olmasa bile kendi halinde bir adamın kendisini bir adan büyüleyici bir yerde bulması epey ilgi çekicidir. Üstelik İstanbul sakinlerinin şehirlerine başka bir gözle bakmasını da sağlayabilen bir güzelliğe sahiptir.

Çeşitli güçlere sahip olan karakterlerin masalsı bir dünyada başından geçenleri anlatan onlarca hikaye okumuş olabilirsin. Eminim hepsi keyif verici ve bir o kadar memnun edicidir ama bu kitap bir başkadır. Kitabın ana karakterinin başından geçenler olağanüstü masalsılığın pençesindedir. Okuyucu ise kendisini masalın içinde her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenebileceği yerde karakterin yanında bulur.

İletişim Yayınları: Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

Hobbit – J. R. R. Tolkien

Hobbit yıllar yıllar önce büyük bir yazarın fantastik hikayesiyle ortaya çıkmıştı. Fantastik dünyanın içerisinde bir tarafta ölümlüler diğer tarafta ise dünyaya hakim olmak isteyen kötüler vardı. İşte bu ölümlülerden bir kısmı kendi halinde yaşayan, cüceleri andıran ve eğlenceye düşkünlüğü ile bilinirdi. Bilbo Baggins ortaya çıkmasaydı öyle bilinmeye devam edeceklerdi.

Aslında çocuklar için yazılmış olan ama kısa sürede Yüzüklerin Efendisi gibi mükemmel bir serinin hayranları tarafından ablukaya alınan bu eser çok sevildi. Bilbo Baggings’in maceraları sıradan insanların maceralarından çok daha farklı olduğundan okuyucularını mest etti. Bu görkemli maceraların içerisinde savaşmaktan geri duramayacağı bir dünya keşfettiği için son derece mutlu olmak her okuyucunun hakkıdır.

İthaki Yayınları: Hobbit – J. R. R. Tolkien

Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmed Hamdi Tanpınar

Saatleri Ayarlama Enstitüsü tam anlamıyla bir klasik eserdir. Türk insanının doğu ve batı arasında kalmışlığını en iyi şekilde anlatan eserlerden birisidir. Yazar bunu kendine has sembolik anlatımıyla gerçekleştirirken aynı zamanda belirlediği karakterlere hayat verebilmeyi başarmıştır.

Durup durup bazen ben de aynı şeyi düşünürüm. Coğrafi olarak iki farklı ana kültür öbeğinin ortasında kalmışlığın şekil almakta bizi zorlaştırdığı fikrine soğuk bakmam. Eleştirel olmak yeterli değildir elbette çünkü her şeyi en anlaşılır bir biçimde ortaya koymak gerekir. İşte şu an bilgi edindiğin bu kitap bunu başarılı bir biçimde gerçekleştirip okuyucusuna aradığı lezzeti bulması konusunda yardımcı olur.

Dergah Yayınları: Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmed Hamdi Tanpınar

Küçük Prens – Antonie de Saint Exupery

Küçük Prens popülerliğini kaybetmeyen yapıtlardan birisidir. Bu kitapla pek çok yerde, pek çok listede ve hatta pek çok kampanyada karşılaşabilirsin. Onu özel kılan ise insanın kendi hayatını düşünmesini sağlamasıdır. Kitaplıklarda durduğunda belki çok yer kaplamaz ama o kitaplığa kattığı değer bambaşkadır.

Ufak bir anlaşmazlık sonucunda macera dolu bir yolculuğa çıkan prensin başından geçenlerin anlatıldığı bu hikaye her insanın kendi hayatına ışık tutar. Belki doğrudan ders verme veya öğütler söyleme gibi bir amaca sahip değildir ama er ya da geç bunu yerine getirir. Kitap okuyucusunu pek sıkmaz ve keyifli anlatımıyla onu mutlulukla tanıştırmayı başarır.

Can Çocuk Yayınları: Küçük Prens – Antonie de Saint Exupery

Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Aylak Adam hepimizin korkusunun romanlaştırılmış halidir. Herkes gibi olmaktan korkan bir adamın hikayesini anlatır. Karakterimiz hayatta her şeyi ama her şeyi pas geçmektedir. Tek yaptığı gelişigüzel yaşamak olsa bile bu meczup gibi görünen kahramanımız aslında herkesin gizli kalmış olan sırrını açığa çıkarır.

Herkes gibi olmaktan ölesiye korkuyor olabiliriz ama bunu hiçbir zaman dile getiremeyiz. İşte bizim aylak adamımız bunu hayata geçirmiş bir insandır. Yaptığı tek şey, hayatta her şeyi boş verip kendi yoluna bakmaktır. Okuyucu olarak seni sorgulatır, herkes gibi olmaktan uzaklaştırır ve hayatın tadını almanı sağlar.

Yapı Kredi Yayınları: Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Kitap Hırsızı küçük yaşta büyük travmalar yaşamak zorunda kalan küçük bir kızın hayatını konu alır. Babasının aileyi terk etmesi, ağabeyinin ölümü yetmezmiş gibi bir de evlatlık verilme gibi bir olayın içerisinde kendisini bulur. Etrafında olup bitenler çocuk yaşta birisi için fazlasıyla ağırdır ama o yine de bir umut çocukluğuna sarılarak hayata tutunmaya çalışır.

Dramatik hikayesiyle farklı bir havası olan kitabın içeriği aslında fazlasıyla karanlıktır. Kitabı okumak çok kolay değildir yani hızlı bir biçimde okuyup bitireceğin eserlerden birisi değildir. Ölümün anlatıcı, yaşayanın bir çocuk oluşu ise okuyucuyu derinden etkiler ve okuyucu kitabın hemen bitmemesi için göstereceği çabanın karşısında çaresizce hikayenin sonunu getirir.

Martı Yayınları: Kitap Hırsızı – Markus Zusak

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Tutunamayanlar usulca yaklaşır insanın ruhuna ve onu alıp götürür başka diyarlara. Çaresiz kalırsın okurken, okudukça biraz daha iç çekersin ve sonra bir bakmışsın tuğla gibi kitap sonunda bitmiş. En yakınındaki insanın intiharından sonra hayata tutunma mücadelesi veren bir karakterle bu yolculuğu tamamlamış olduğun için kendinle gurur duyacaksın.

Asıl olayımız intihar sonrası yaşananlardır. Bunu böyle kabul edip yola çıkacak her okuyucu kitaptan çok daha büyük keyif alacaktır. Kelimelerin arasında yolculuk ederken yavaş ama derinden nefesler alacaksın, her satırı ama her satırı sonuna kadar içselleştirmek için çaba göstereceksin. Okuyucu olarak sınırlarını bilirsen kitabın içerisinde yitip gitmek yerine kitabın sonunda sağ kalmayı başarıp tutunanlardan birisi olabilirsin.

İletişim Yayınları: Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Hayat boyunca en az bir defa okunması gereken kitaplarla seni tanıştırmaya çalıştım. Bu listeyi daha fazla kitapla doldurabilirim ama başlangıç için bu kadarının yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu tür hayat boyunca en az bir defa okunması gerektiğini düşündüğün kitaplar varsa yorum yaparak bunları bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...