Hayal kırıklığı nasıl atlatılır?

Hayal kırıklığı nasıl atlatılır? Bu soru beklentileri karşılanmamış olan ve bir anda kendisini olumsuz duygu ve düşüncelerin arasında bulan kişilerin aklına sıklıkla gelmektedir. Hayal kırıklığıyla baş etmenin birçok farklı yolu vardır. Önemli olan bu yolları keşfetmeyi başarmak ve harekete geçmektir.

Herkes hayatının belirli dönmelerinde hayal kırıklığı veya düş kırıklığı ile karşılaşmıştır. Onca çabaya rağmen yerine getirilemeyen bir hedef söz konusu olduğunda ihtiyaçlarını karşılayamamış olursun. Hayal kırıklığı ile başa çıkmak için bu duyguyu oluşturan etkenlerin merkezine inmek ve burada doğru adımlarla farklı duygusal yaklaşımlar sergilemek gerekir.

Hayal kırıklığı ile nasıl başa çıkabilirim?

Hayal kırıklığı ile başa çıkmak için öncelikle onu tanımlaman gerekir. Tanımlamayı gerçekleştirdikten sonra tercih ettiğin uygun adımları atmaya başlayabilirsin. Burada sana birbirinden farklı nedenlerle ortaya çıkabilecek hayal kırıklıklarıyla başa çıkmak için atabileceğin adımlarla buluşmanı sağlayacağım. Dilediğin başlığa göz atarak yazıyı okuyabilirsin.

Aşırı Hayal Kırıklığıyla Başa Çıkmak

Bazı insanların yaşadıkları hayal kırıklıkları diğerlerine göre çok daha şiddetli olabilmektedir. Şiddetli bir biçimde hayal kırıklığı yaşamak elbette insanın duygusal durumunu fazlasıyla etki altında bırakır. Bu tür bir hayal kırıklığıyla başın belada ise öncelikle duygularını harekete geçiren nedenleri bulabilmeli, onlardan uzaklaşmaya çalışmalı, stres yönetimi konusunda bilgi sahibi olmalı ve kendini kontrol etmeye çalışmalısın.

 • Duygusal olarak hayal kırıklığını harekete geçiren etkenleri bulmalısın. Bu etken çevrende yer alan ve seni aniden duygusal tepki vermeye zorlayan bir unsurdur. Her insanın hayal kırıklığı birbirinden farklı olabileceği için kendine özgü olan bu durumu tespit etmeye çalışmalısın.
 • Mümkün olduğunca hayal kırıklığı etkenlerinden uzaklaşmaya çalışmalısın. Tespit ettiğin hayal kırıklığı yaratan etkenler onlara her dokunduğunda aynı duyguları sana yaşatacaklardır. Bu etkenlere karşı verdiğin her türlü reaksiyon otomatik olarak ortaya çıkacağından onlara daha kontrollü bir biçimde yaklaşmalısın.
 • Stres yönetimi konusunda bilgi sahibi olmalısın. Kendini rahatlatmayı başarabilirsen hayal kırıklığına karşı daha temkinli adımlar atabilirsin. Kendini kontrol edebilir ve aynı zamanda öfkelenmeden yoluna devam etmeyi başarabilirsin.
 • Başkalarından beklentilerini gözden geçirmelisin. Diğer insanlar seni hayal kırıklığına uğratabilir ama bir gerçeği aklından çıkartmayı asla düşünmemelisin. Bazı insanlar mükemmele yakın olabilirler ama bazıları tam tersi senin için birer baş belasına dönüşebilirler. Her zaman kendi davranışlarını ve tepkilerini kontrol edebilirsen onların istediği türde davranışlar sergilememeyi başarabilirsin.
 • Kendini kontrol edebilmek zorundasın. Daha önce belirttiğim gibi hayal kırıklığı seni olabildiğince strese doğru yönlendirecektir ve kontrolü kaybetmen durumunda aşırı agresif ve saldırgan tutumlar sergileyebilirsin. Bunun yaşanmasını istemiyorsan zihinsel ve duygusal olarak kendini kontrol ederek daha temkinli hareket edebilmelisin.
 • Hayal kırıklığının beceriksizlik olmadığını kabul etmelisin. Hayal kırıklığı aslında başarıya giden yolda önüne çıkmış bir engeldir ama geçici bir engeldir. Hayal kırıklığını her ne şekilde ele alırsan duygusal olarak ona o şekilde yaklaşırsın. Eğer bunu beceriksizlik olarak görürsen yaklaşımın “işe yaramaz bir insan olduğunu düşünmek” şeklinde olacaktır. Dolayısıyla onu geçici bir problem olarak değerlendirip aşılabilir bir engel olarak nitelendirmeye çalışmalısın.

Uzun Süreli Hayal Kırıklığıyla Başa Çıkmak

Bazı insanların yaşadıkları hayal kırıklıkları ne olursa olsun onları yalnız bırakmazlar. Bu tür durumlarda hayal kırıklığının uzun süreli olduğunu kabul edip yaklaşımlarımızı ona göre gözden geçirmemiz gerekir. Yeni şeyler denemek, bakış açımızı değiştirmeye çalışmak, bize yardımcı olabilecek insanlarla vakit geçirmek, faydalı alışkanlıklar edinmek ve elde ettiğimiz başarılardan memnuniyet duymak uzun vadeli hayal kırıklıklarıyla başa çıkmak için atılabilecek en doğru adımlardır.

 • Yeni bir şeyler denemelisin. Yeni alışkanlıklar edinmek uzun vadeli hayal kırıklıklarıyla başa çıkmak için iyi bir adımdır. Yeni bir şeyler öğrenmek odaklanma konusunda seni daha fazla memnun edebileceğinden ve bir konuda daha fazla sorumluluk almanı gerektireceğinden kafanı dağıtmak için ideal bir yaklaşım olacaktır.
 • Bakış açını değiştirmeye çalışmalısın. Hayal kırıklığıyla başa çıkmak için seni çaresiz bırakabilecek duygulardan uzak durmak zorundasın. Bunun için yaşadığın olaylara bakış açını değiştirmelisin. Bir konuda yaşadığın probleme dur diyebilmenin en kolay yolu çoğunlukla budur.
 • Seni destekleyebilecek insanlarla vakit geçirmelisin. Hayal kırıklıklarını herkes anlamayabilir ama sana yardımcı olmayı isteyecek iyi insanlar bu konuda fazlasıyla anlayışlı olacaklardır. Onlarla vakit geçirmek elbette sorunu kökten çözmeyecektir ama ruhsal olarak seni rahatlatıp neler yapman gerektiğini anlama konusunda sana yardımcı olacaktır.
 • Faydalı alışkanlıklarla kendini iyileştirmeye çalışmalısın. Hayal kırıklığı beraberinde endişe getireceğinden öncelikle stres ve endişe gibi güçlü duygulardan uzak kalmanı sağlayacak alışkanlıklar edinmelisin. Yürüyüşe çıkmak, yemek yapmak, sohbetlere katılmak veya kitap okumak gibi çeşitli etkinliklerde bulunabilirsin. Bunların arasından elbette sana önereceğim en önemli etkinlik kitap okumak olacaktır.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-gelistirilir/

 • Elde ettiğin başarılardan memnuniyet duymalısın. Bazı insanlar bir işin beklenildiği gibi olmaması durumunda yaşadıkları hayal kırıklıkları ile geçmişte imza attıkları başarılı işlerin de üstünü çizerler. Bu tabiri caizse on kusurlu hareketten birini yerine getirmektir. Elde ettiğin başarılar senin gelişmeni ve hatta çok daha iyi bir birey olmanı sağlayacaklardır. Onları silmek yerine onlara sıkı sıkı tutunmayı düşünmelisin.
 • Ne olursa olsun stresi azaltmak zorundasın. Spor yaparak, kitap okuyarak, film izleyerek veya daha farklı etkinliklerde bulunarak stresi kendinden uzaklaştırmaya çalışmalısın. Bunu yapabilmenin en kolay yolu düzenli olarak spor yapmaktır.
 • Erteleme alışkanlığından olabildiğince kaçınmalısın. Hayal kırıklığının en büyük getirisi motivasyonun dibe vurmasıdır. Motivasyon eksikliğin olduğunda saatlerini herhangi bir katkısı olmayan işlerle geçirirsin. Bu sende erteleme alışkanlığının oluşmasına neden olur ve sonuç olarak hedeflerine ulaşmayı başaramazsın.
 • Gerektiğinde yolunu değiştirmelisin. Bir işte çalışmak senin için hayal kırıklığı ise kendine yeni bir iş bulmalısın. Tabi bunu yapmadan önce ekonomik durumunu gözden geçirmen daha iyi olacaktır. Kafana göre iş değiştirmek yerine kendini daha mutlu hissedeceğin bir işte çalışmayı düşünebilirsin. Hayal kırıklığının sebebi işle ilgiliyse atabileceğin en doğal adımlardan birisi budur.
 • Hayattan beklentilerini gözden geçirmelisin. Hayatta bir şeyi kolay elde ediyorsan aynı oranda onu kolay kaybedebilirsin. Bu kayıpların her birisi otomatik olarak hayal kırıklığına dönüşeceğinden ne olduğunu anlamadan kendini duygusal bir bunalım içerisinde bulabilirsin. Hayattan beklentilerini buna göre gözden geçirmen daha doğru olacaktır.
 • Olumsuz davranışları tanımlayıp onları olumlu davranışlarla değiştirmelisin. Hayal kırıklıkları seni her zaman olumsuz düşünmeye itecek olduğundan işleri çok fazla zorlaştırmayı düşünmeden onları olumlu davranışlarla değiştirmeye çalışmalısın. Olumsuzluk olumsuzluğu beraberinde getireceğinden bu tür davranışlardan olabildiğince uzaklaşmalısın.

İlişkilerde Hayal Kırıklığıyla Başa Çıkmak

Hedeflerde hayal kırıklığına uğramak ile ilişkilerde hayal kırıklığına uğramak arasında belirgin farklılıklar vardır. Her iki hayal kırıklığına karşı yaklaşım biçimin aynı şekilde farklı olmalıdır. İlişkilerde hayal kırıklığı yaşadığında çözüm yolu arıyorsan aşağıdakileri dikkate almanı öneririm.

 • Sinirliyken konuşmamalısın. Ne olursa olsun altın kural bu olmalıdır. Arkadaşınla veya sevgilinle tartıştıktan sonra hala sinirli durumdaysan onunla diyaloğa girmeyi düşünmemelisin. Sakinleşene kadar ondan uzak kalmanı ve her ne zaman kendini sakin hissedersen çözüm için onunla konuşmayı düşünmelisin.
 • Aynı anda bir sorunu çözmeye çalışmalısın. İsviçre çakısı olmak gibi bir derdin varsa ilişkilerde nasıl davranman gerektiğini bilmiyorsun demektir. Hayal kırıklığın her nasıl ortaya çıkmışsa çıksın aynı anda sadece bir sorunu çözmeye odaklanmalı, karşıdaki kişiyi de buna ikna etmelisin.
 • Karşıdaki kişiye bir cevap şansı tanımalısın. Karşındaki kişi seni hayal kırıklığına uğratmış olabilir ama ona kendisini açıklamak için bir şans vermelisin. Belki bunu hak etmediğini dahi düşünebilirsin ancak açıklama yapma şansı tanımamak geri dönüşü olmayan bir yola gireceğinin apaçık göstergesidir.
 • Dürüst ama merhametli olmak zorundasın. Tartışmalarda dürüst olursan ileride keşke diye başlayan cümleler kurmak zorunda kalmazsın. Karşındaki kişiden dürüst olmasını isteyebilirsin. Sürekli olarak karşıdakini suçlayan bir tavırla diyalog kurmaya çalışmamalısın. Bu çözümü geciktirecek en büyük hatalardan birisidir.
 • Kesin yargılara başvurmanın doğru olmadığını kabul etmelisin. Her zaman ve asla gibi kelimeler kesin yargıları ifade eder. Bu kelimeleri kullandığın zaman karşıdaki kişiyi savunma yapmak zorunda bırakırsın. Diğer insanın davranış ve düşüncelerinin umurunda olmadığını göstermiş olursun.
 • Birlikte çözüm bulmayı denemelisin. Bir ilişkide sorun yaşıyorsan ve bu hayal kırıklığına dönüşmüşse onu tek başına çözmeyi başaramazsın çünkü ikinizin de memnun kalacağı bir çözüm olmadığı sürece problemi ortadan kaldıramazsın. Birlikte birkaç çözüm fikri ortaya atıp en idealini bulmaya çalışmak iyi bir adım olabilir.
 • Problemi çözmek için gösterdiğin çabaya saygı duymalısın. Bununla birlikte aynı çabayı göstermeye çalışan karşıdaki kişiye teşekkür etmelisin. Düşüncelerde ufak bir değişiklik daha büyük değişikliklerin önünü açacaktır. Bunun için gösterdiğin çabanın kıymetini bilmeli ve hayal kırıklığı bulutlarını dağıtmalısın.

Hayal kırıklığıyla başa çıkma konusunda ihtiyaç duyduğun bilgileri sana sunabildiğimi düşünüyorum. Hayal kırıklığıyla başa çıkmak gerçekten kolay değildir çünkü farklı alanlarda ortaya çıkmış olan hayal kırıklıkları için farklı farklı çözüm yolları bulunmaktadır. Yukarıdaki adımların hiçbir işe yaramadığını düşünüyorsan yorum yaparak fikirlerini benimle paylaşabilirsin.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Responses

 1. Tülay Öyekçin Biçer dedi ki:

  sürekli aynı şeyden dolayı hayal kırıklıgı insanın yaşama sevincini götürüyor hele birde küçük cocukla birlikte bu hayal kırıklıgını yoşıyorsan bizimki kısır döngüye dönüştü artık baş edemiyorum ne yapacagımızı bilmiyoruz panik oluyoruz ne zaman her an yine yaşayabiliriz

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Sürekli aynı şeyden dolayı hayal kırıklığı yaşıyorsanız eğer burada çuvaldızı kendinize batırmanız gerekir. İnsan aynı hatayı sadece iki kez tekrar etmelidir. Bir üçüncüsünün yaşanması demek yapılan hatadan hiçbir ders çıkarılmaması demektir. Bu elbette hayal kırıklığına neden olur. Elbette yaşama sevincinizi alıp götürür. Ancak gördüğüm kadarıyla siz kendinizi bir problem karşısında kaybetmeye hazır hale getirmiş durumdasınız. Bu düşünce yapınızı değiştirmelisiniz.

Yorum yapıp katkı sağla...