Hataları hoş görmek için 5 şaşırtıcı neden

H

Hataları hoş görmek ve kabul etmek zordur. Başarıya ulaşmak adına hataları hoş görmeyi kolaylaştırmak istiyorsanız şaşırtıcı nedenlere göz atmalısınız. Hata yapmayı hiçbirimiz istemeyiz. İnsan doğası gereği hata yapmaya meyillidir. Bunu inkar edemeyiz. Birçok inanışın bayrak taşıyıcısı olan peygamberler dahi hayatları boyunca hatalar yapmıştır. Çıta epey yüksek öyle değil mi? Onlar dahi hata yapabiliyorsa biz neden hata yapmaktan korkalım?

Hata yapmak korkutucudur, ürkütücüdür ve bazen yüz kızartıcıdır. İnsanlar size gülebilir, sizinle dalga geçebilir ve hatta bunun sonuçları kavgalara dahi dönüşebilir. Soluklanın, kendinizi kontrol etmeye özen gösterin. Hata yapmanın kötü bir şey olduğunu aklınızdan çıkarın. Hataları hoş görmek için çaba gösterin. Bunun için belirli nedenlere ihtiyacınız varsa okumaya devam edin.

Bu yazı hataları hoş görmek ve hoş karşılamak konusunda sizlere geçerli birkaç neden sunacaktır. Bunun dışında yazı sonunda bir uygulama yer alacaktır. Bu uygulama sayesinde öğrendiklerinizi test edebilirsiniz. Hataları hoş görmek için yapabileceklerinizi pekiştirme şansını elde edebilirsiniz.

Hataları Hoş Görmek İçin Önemli Nedenler

Herkes ama herkes size hata yapmanın kötü bir şey olduğunu söyleyebilir. Bu durumla özellikle katı tutum sergileyen bir patronun olduğu bir işte çalışırken karşı karşıya kalabilirsiniz. Tek bir ufak hatada kapının önüne koyulma riskinizin olduğunu size söylemeleri tedirgin olmanıza neden olur. Bunun sonucunda ise hata yapmaya daha yatkın davranışlar sergilersiniz.

Hatalar kasıtlı olarak gerçekleşmezler. Bir anlık dalgınlık, bir anlık unutkanlık ve bir anlık dikkatsizlik hata yapmanıza neden olabilir. Kendinize sormanız gereken durum basittir. Yaptığınız hatanın telafisi mümkün müdür? Yaptığınız hata geri alınamayacak sorunlara neden olacak mı? Yaptığınız hata hayalinizi gerçekleştirmenize engel olacak mı?

Yukarıda yer alan soruları kendinize sormalı ve hata yaptığınız zaman aşağıdaki nedenleri gözünüzün önüne getirmelisiniz. Hataları hoş görmek istiyorsanız bunu yapmalısınız.

1. Hata Yaptınız Çünkü Denediniz

Bir hedefe doğru yolculuk ederken hata yaptığınızı fark ettiyseniz mutlu olmalısınız. En azından bir şeyleri denediğiniz ve yolunuza devam etme konusunda kararlılığınız ortadadır. Bir şeyleri denemediğiniz sürece hata yapma şansınız olmayacaktır. Elbette yola çıkmamayı ve başlamamayı en büyük hata olarak görmediğiniz sürece bu geçerli olacaktır.

Belirli bir hedefe doğru yola çıkmışsanız bu yolculuk sırasında belirli kabiliyet ve becerilere ihtiyacınız olacaktır. Bunları elde etmek için mutlaka çeşitli adımları ve yöntemleri denemeniz gerekecektir. Bazen hata yapacaksınız, bazen hata yaparak elinizdeki kabiliyeti çok daha iyi bir seviyeye çıkaracaksınız.

Hedeflere ulaşmak için çaba göstermek ciddi uğraşlar gerektirir. Bu uğraşlar içerisindeyken hata yapmanız söz konusu olabilir. Hata yapmak istemiyorsanız bu yolculuğa çıkmamalısınız. Bunun ne anlama geldiğini biliyor olmalısınız. Hedefe doğru ilerlemeyi düşünmediğiniz sürece başarılı olma şansınız yoktur.

2. Hatalar Sizi Güçlendirir

Başarılı olan insanlar güçlü insanlardır. Bir insan hiçbir başarı elde etmeden güçlü bir insan haline dönüşemez. Başarıyı elde etmek ise belirli bedellerin ödenmesi anlamına gelmektedir. İnsanlar başarılı olmak için ilerledikleri yolda birçok engelle karşılaşırlar ve bu engellere her takıldıklarında ayağa kalkarak yollarına devam etmeye çalışırlar.

Engellere takılmak bir hatadır. Gördüğünüz gibi ayağa kalkıp yoluna devam eden bir insan engele takılıp hata yaptığı halde yoluna devam etmeyi göze almaktadır. Benzer engelle bir kez daha karşılaştığı zaman hata yapma payı çok düşüktür çünkü artık bunu tecrübe edinmiştir.

Hatalar hedefe ve başarıya giden yolculukta sizi çok daha güçlü hale dönüştürür. Bu nedenle hataları hoş görmek gelişim açısından önemli bir adım atmış olduğunuz anlamına gelir.

3. Hatalar Öğrenmenizi Sağlar

Hepimiz için geçerli olan bu durum gayet açık bir şekilde ifade edileceği üzere hatalar öğrenmemizi sağlar. Hatalar yeni şeyler öğrenmemiz için karşılaşabileceğimiz en büyük fırsatlar arasında yer alır. Ufak hatalar başarısız olmanıza neden olabilecek büyük hatalar olmasa bile bunlardan ders çıkarmanız, öğrenmeye devam etmeniz ve kendinizi geliştirmeniz gerekir.

Başarılı insanların hikayelerini dinlediğiniz zaman yaptıkları birkaç hatadan söz ettiklerini görürsünüz. Hatalar onları doğru yöne yönlendirmeyi başarmıştır. Bununla birlikte başarılı insanlar hatalarından ders çıkararak yeni şeyler öğrenmişler ve bu sayede başarıya ulaşabilmişlerdir. Bu açıdan hataları hoş görmek başarıya giden yolda en önemli yardımcılarınızdan birisidir.

4. Hata Yapmak Pişmanlık Duymaktan Daha İyidir

Dünya sürekli pes eden ve sonunda pişman olan insanlarla doludur. Bu insanlar belki ömürleri boyunca bu pişmanlıkları beraberlerinde götüreceklerdir. Bazen baş ağrılarının nedeni bu pişmanlıklar olacaktır. Yola devam etmek çok zor olabilir ama yola devam etmeyi denemek pişmanlık duymaktan çok daha iyidir. Sonucunda çok fazla hata yapacak olsanız bile geride pişmanlıklar bırakmamanız daha değerli bir durumdur.

Bir şeyleri yarıda bırakmak için kendinize binlerce neden sunabilirsiniz. Bırakmak kolaydır. Hata yaptığınız zaman ilk durakta farklı bir yola sapmayı denemek kolaycılıktır. Belirlediğiniz hedefe giderken hata yapmayı göze almalısınız. Emin olun, hiç denemediğiniz için veya yola devam etmediğiniz için duyacağınız pişmanlıklar ilerleyen zamanlarda canınızı daha fazla acıtacaktır.

5. Hatalar Hedefe Yaklaşmanızı Sağlar

Hedefe ulaşmak için hiçbir kısa yola sahip değilsiniz. Bir hedefe gitmek için planlamanızı kısa yolları kullanma üzerine yapamazsınız. Kısa yollar yolculuk sırasında karşınıza çıkar ve bunların oluşmasını bir anlamda siz sağlarsınız. Bir hedefe ulaşmak gerçekten çok zaman alıcı olabilir ama ulaşıldığında elde edeceğiniz başarı ve mutluluk sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Her ne kadar zorlayıcı olsa bile hatalar sizi hedefinize yaklaştırır. Atacağınız her adım, hedefe biraz daha yakın olmanızı sağlar. Hedefe giderken takip etmeniz gereken yola bağlı kalmalısınız, karşınıza çıkan engelleri aşmaya çalışmalı ve potansiyel zorluklara karşı bilinçli olmalısınız. Yolculuk sırasında yaptığınız hataları hoş görmek size bu açıdan büyük bir avantaj sunar çünkü onlardan ders çıkarmayı kabul etmiş olursunuz.

Hatalar başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Hatalar sizi başarıya götürür. Bunu kabul ederek yola çıktığınız zaman başarıya ulaşmaya çok daha yakın olursunuz. Hataların ne gibi sonuçlar doğuracağını ve sizi nasıl başarıya götüreceğini fark edebilmeniz için kurgusal kitaplardan destek almayı düşünebilirsiniz. Her kitabın hikayesi ve karakteri farklıdır. Onların yaptıkları hataları ve gittikleri yolları gözlemleyebilirsiniz. Hatta bunu yaparken onların maceralarına dahil olabilirsiniz.

Hazır mısınız? Hataları hoş görmek sizce iyi bir fikir mi?

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla paylaşın ve düşüncelerinizi aktarmak için yorum yapın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba yazınızı okudum ve katılıyorum evet bir hata yaptıysak pes etmeden bir sonrası için daha iyisini yaparak hatanın telafisini en iyi şekilde onarıp önümüze çıkan engelleri aşarak hem tecrübe hemde kendimizi kontrolü bir biçimde daha güvenli yaklaşımla hatalarımızı kabullenip kendimize olan güvenle daha iyisini yapmaktır burada söylemek istediğim biz insanlar bazen hatamız olsa da bir başkasının söylemini kabullenmiyoruz halbuki bizler hatalar yaptıkça önümüzü daha iyi göreceğimize inanıyorum ve hatasız kul olmaz diyerek bu güzel bilgilendirici yazılarınızı okudukça kendi adıma çok mutlu oluyorum ta biki
  gençlerin daha çok ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum ve yüreğinize sağlık derken bilgilendirici yazılarınızın devamını diliyorum sağlık huzur dolu mutlu günlere Kolay gelsin.

  • Merhaba,

   Çok teşekkür ederim. Bu değerli yorumunuz benim için güzel bir motivasyon kaynağı diyebilirim. Yazmaya devam edeceğim elbette, ömrüm el verdiği kadar yazacağım. En ufak bir bilgi kazandırmak bile benim için önemli. Bunu başardığım sürece yazmaya ve paylaşmaya devam edeceğim.

   Sağlıcakla kalın, hayat boyu başarılar dilerim.