Hannibal (Thomas Harris)

Hannibal, biraz ağır ilerleyen ama sonradan hızlanan hikayesiyle okuyucusunu etkilemeyi başaran bir romandır. Romanın hikayesi biraz ürkütücü olabilir ama bu tür temalara alışkın biriysen seni fazla rahatsız etmeyecektir. Korku romanlarından hoşlanıyorsan bu kitabın tadı damağında kalacaktır.

Hannibal, Thomas Harris tarafından yazılmış bir korku romanıdır. Kitap aslında bir serinin üçüncü kitabı olmakla beraber amansız bir takibi ve ucunda ölüm olan bir yüzleşmeyi konu edinir. Hikayesiyle okuyucusunu ürperten ve yeri geldiğinde tir tir titreten bu kitap, Murat Sağlam‘ın çevirisiyle Nemesis Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Hannibal – Kitabın Konusu

Hannibal, okuyucusunun hatırlamak istemeyeceği bir hikayenin kahramanıdır. Biraz beyefendi, biraz zeki ve biraz yamyam olması onun en büyük özellikleridir. Aradan yıllar geçmiştir ve artık savunmasız kalmış olan bir dünyanın tadına bakmaya hazırdır.

Tam kendisini harekete geçmeye hazır hissettiği anda dünyasına davetsiz misafirler katılır. Ajan Clarice Starling ve kitabın diğer kahramanlarından birisi olan Mason Verger bu tatsız misafirlerdir. Hannibal Lecter için yeni ve son av başlamak üzeredir. Her birisi farklı yollardan ilerlese bile günün birinde bir araya geleceklerdir. Ancak bu buluşmadan yalnızca bir kişi sağ çıkabilecektir.

Nemesis Kitap: Hannibal – Thomas Harris

Sonradan Hızlanan Korkutucu Hikaye

Benim korku romanları ve korku filmleriyle aram pek yoktur. Olabildiğince izlememeye veya okumamaya özen gösteririm. Film olan, dizi olan ama aslında her şeyin bir kitapla başladığı Hannibal ise bir istisna sayılabilir. Bu kitabı alıp tavsiyeler arasına eklemek çok kolay olmadı benim için çünkü gerçekten korku temalı şeyler -biraz ürktüğümden olsa gerek- benim hoşuma fazla gitmezler.

Kitap çok yavaş başlar ama sonlarına doğru hızlanır. Hızlandıkça korku ve gerilim biraz daha artış gösterir. Bir okuyucu olarak sayfaları elin titreyerek dahi çevirmek zorunda kalabileceğin anlar bile olacaktır. Eğer gerçekten korku dozajı yüksek ve kaliteli bir eser arıyorsan bir serinin aslında üçüncü kitabı olan bu kitaba göz atabilirsin.

Yaşayacağın en büyük zorluk hiç kuşkusuz yazılı olanları gözünde canlandırmak olacaktır. Fazlasıyla rahatsız edici olan ve esasında yamyamlığın işlendiği bu kitap yer yer mideni kaldırabilir. Eğer dayanamayacağını düşünüyorsan tavsiyem okumaman olacaktır. Yok dayanırım diyorsan müthiş bir okuma keyfi seni bekliyor diyebilirim.

Hannibal – Tavsiye Durumu

Hannibal isimli bu kitabı okumanı tavsiye eder miyim? Şartlı olarak evet diyebilirim. Bu kitabı okumak istiyorsan korku temasına yabancı olmamalısın ve beraberinde midenin epey dayanıklı olması gerekir. Gerilim dolu olan hikayesi aynı zamanda korkutucu detaylara ve betimlemelere sahiptir.

Thomas Harris tarafından yazılmış olan bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarına göz atmayı düşünebilirsin. Serinin diğer kitapları olan Hannibal Doğuyor, Kızıl Ejder, Kara Pazar ve Kuzuların Sessizliği isimli kitapları okuyabilirsin. Bu kitapların her birisi serinin bir parçası olduğundan keyifle okumaya devam edebilirsin.

Görsel Kaynağı: Famous Authors

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...