Halk Kütüphaneleri: Allı turnam “kütüphaneye” varırsan

Halk kütüphanem için söyle denmiş ve mikrofonun başına Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde görev yapan halk kütüphanecileri geçerek “Allı Turnam Bizim Eve Varırsan” demiş. Merak edip sesi açarak bu güzel halkla ilişkiler çalışmasını dinleyeyim dedim. Çalışma gerçekten başarılı olmuş ve ben devamının gelmesi taraftarıyım.

İyi niyetlerimi dile getirerek yazıyı kapatmayacağım elbette. Birkaç şeyi daha dile getirmek istiyorum. Eleştiri yapmak gibi bir hedefim olmayacak çünkü bu yazıyı tamamen tanıtıma, teşekküre ve önerilere ayırmak çok daha doğru olacak benim için. Her şeyin bir yeri ve zamanı vardır öyle değil mi?

Halk Kütüphanem İçin Söyle

Projenin ilk olarak nasıl çıktığını, nasıl geliştiğini ve nasıl son bulduğunu inanın hiç bilmiyorum. Bilseydim fazlasıyla iyi olabilirdi. En azından sadece açıklama kısmında ve videoda yer alanlara teşekkür etmekle yetinmez, devamını getirebilirdim. Şimdilik bilinen isimlerle yetinmek durumundayım.

Proje danışmanlığını çok değerli hocamız Doç. Dr. Erol Yılmaz‘ın; sanat danışmanlıklarını ise, TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı ve Yurttan Sesler Koro Şefi sayın Ali Haydar Gül ile TRT Ankara Radyosu Tonmayster ve Müzik Yönetmeni sayın Ertuğrul Karabulut‘un yaptığı video çalışması, tüm halk kütüphanelerine ithaf edilmiştir.”

Videonun açıklama kısmından anlaşılabileceği gibi ilk teşekkürleri bu isimlere iletmem gerekir. Halk kütüphaneleri için halkla ilişkiler çalışması gerçekleştirmenin vaktinin geldiğini fark eden ve yoğun çaba gösteren bu isimlere fazlasıyla teşekkür ederim. Umut ediyorum bu çalışmalar “tek bir video” ile sınırlı kalmaz.

Özel Teşekkür: Tüm Seslendirenler

Proje babası veya proje yaratıcısı, proje taslağının hayata geçirilişini üstlenen kişi, videonun oluşturulması ve yayınlanması kısmıyla ilgilenen tüm kişilere teşekkür ettikten sonra elbette sesleriyle videoya can katmış olan kişilere teşekkür etmek istiyorum. Ses eğitmeni olmadığım için seslerinizi yorumlamak haddime değil ama hepinizin elinizden geleni yaptığına inanıyorum.

Tek tek isim yazarak bu yazıyı uzatmak istemiyorum. Hepinizin sesine ve emeğine sağlık. Umut ediyorum video daha fazla kişi tarafından izlenir ve yeni bir çalışma yapabilmek için gerekli motivasyonu ve teşviki elde edebilir. Tekrar belirtmem gerekirse, umarım bu halkla ilişkiler çalışmalar bütününü tek bir video ile sınırlı tutulmaz.

Öneri: Çocuklara Şans Tanıyın

Videonun “kütüphaneciler” tarafından -henüz kütüphaneci olamadığımdan meslektaş diyemiyorum- deyim yerindeyse “dolup taşmış” olmasını anlayışla karşılamak gerekir. Her birisi “halk kütüphanem için söyle” diyerek yola çıkmış birer gönüllüdür. Bir sonraki çalışma olacak mı veya olmayacak mı bilmiyorum ama olursa eğer önerim “kütüphane müdavimi çocuklara” şans tanınması. İyi seçilmiş bir türküyü koro halinde güzelce seslendirmeyi başarabilirler.

4 Comments

  1. Doç. Dr. Erol Yılmaz
  2. Ruhsar Özkan

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh