Halk Kütüphaneleri: Allı turnam “kütüphaneye” varırsan

Halk kütüphanem için söyle denmiş ve mikrofonun başına Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde görev yapan halk kütüphanecileri geçerek “Allı Turnam Bizim Eve Varırsan” demiş. Merak edip sesi açarak bu güzel halkla ilişkiler çalışmasını dinleyeyim dedim. Çalışma gerçekten başarılı olmuş ve ben devamının gelmesi taraftarıyım.

İyi niyetlerimi dile getirerek yazıyı kapatmayacağım elbette. Birkaç şeyi daha dile getirmek istiyorum. Eleştiri yapmak gibi bir hedefim olmayacak çünkü bu yazıyı tamamen tanıtıma, teşekküre ve önerilere ayırmak çok daha doğru olacak benim için. Her şeyin bir yeri ve zamanı vardır öyle değil mi?

Halk Kütüphanem İçin Söyle

Projenin ilk olarak nasıl çıktığını, nasıl geliştiğini ve nasıl son bulduğunu inanın hiç bilmiyorum. Bilseydim fazlasıyla iyi olabilirdi. En azından sadece açıklama kısmında ve videoda yer alanlara teşekkür etmekle yetinmez, devamını getirebilirdim. Şimdilik bilinen isimlerle yetinmek durumundayım.

Proje danışmanlığını çok değerli hocamız Doç. Dr. Erol Yılmaz‘ın; sanat danışmanlıklarını ise, TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı ve Yurttan Sesler Koro Şefi sayın Ali Haydar Gül ile TRT Ankara Radyosu Tonmayster ve Müzik Yönetmeni sayın Ertuğrul Karabulut‘un yaptığı video çalışması, tüm halk kütüphanelerine ithaf edilmiştir.”

Videonun açıklama kısmından anlaşılabileceği gibi ilk teşekkürleri bu isimlere iletmem gerekir. Halk kütüphaneleri için halkla ilişkiler çalışması gerçekleştirmenin vaktinin geldiğini fark eden ve yoğun çaba gösteren bu isimlere fazlasıyla teşekkür ederim. Umut ediyorum bu çalışmalar “tek bir video” ile sınırlı kalmaz.

Özel Teşekkür: Tüm Seslendirenler

Proje babası veya proje yaratıcısı, proje taslağının hayata geçirilişini üstlenen kişi, videonun oluşturulması ve yayınlanması kısmıyla ilgilenen tüm kişilere teşekkür ettikten sonra elbette sesleriyle videoya can katmış olan kişilere teşekkür etmek istiyorum. Ses eğitmeni olmadığım için seslerinizi yorumlamak haddime değil ama hepinizin elinizden geleni yaptığına inanıyorum.

Tek tek isim yazarak bu yazıyı uzatmak istemiyorum. Hepinizin sesine ve emeğine sağlık. Umut ediyorum video daha fazla kişi tarafından izlenir ve yeni bir çalışma yapabilmek için gerekli motivasyonu ve teşviki elde edebilir. Tekrar belirtmem gerekirse, umarım bu halkla ilişkiler çalışmalar bütününü tek bir video ile sınırlı tutulmaz.

Öneri: Çocuklara Şans Tanıyın

Videonun “kütüphaneciler” tarafından -henüz kütüphaneci olamadığımdan meslektaş diyemiyorum- deyim yerindeyse “dolup taşmış” olmasını anlayışla karşılamak gerekir. Her birisi “halk kütüphanem için söyle” diyerek yola çıkmış birer gönüllüdür. Bir sonraki çalışma olacak mı veya olmayacak mı bilmiyorum ama olursa eğer önerim “kütüphane müdavimi çocuklara” şans tanınması. İyi seçilmiş bir türküyü koro halinde güzelce seslendirmeyi başarabilirler.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

4 Responses

 1. Doç. Dr. Erol Yılmaz dedi ki:

  Merhaba Kaan Bey,

  İlginiz, beğeniniz ve değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

  Her türlü eleştiri ve öneriye açığız. Zira bu çalışma bir ilk. Daha iyilerini yapabilmek için geribildirimlere de ihtiyacımız var.

  Proje hakkında, Facebook sayfamda ve kutup-l mesleki tartışma listemizde kısa ve fakat oldukça açıklayıcı bilgiler verdim. Daha genişini bir dergiye yazmayı planlıyorum.

  Proje danışmanı olarak, takım arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Çalışmalarınızı takip etmekteyim. Yeni gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Gerek destek, gerek tanıtım, gerek ise katkı için blog adresimde her zaman sizlere yer vardır. Bu değerli çalışma ve vaktinizi ayırıp yorum yaptığınız için tekrar teşekkür ederim.

 2. Ruhsar Özkan dedi ki:

  Teşekkürler Kaan Bey. Güzel yorumlarınızla bize güç verdiniz. Çok olumlu geri dönüş alıyoruz ve bu sadece atılmış ilk adım. Biz de bunu unuyor ve başka projelerle de kütüphanelerimizin gündeme gelmesini hrdefliyoruz

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba Ruhsar Hanım,

   Bu değerli yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim. Umarım daha çok başarılı çalışmalar görürüz ve bana da yazmak için yeni bir şeyler çıkmış olur. Haberini aldığım her çalışmayı yakından takip etmeye özen göstereceğim.

Yorum yapıp katkı sağla...