Hak ettiği değeri görmemiş en ilgi çekici 10+ roman

Hak ettiği değeri görmemiş romanlarla daha önce defalarca karşılaşmış olabilirsin. Bu romanların gerçekte olağanüstü kaliteye sahip olduklarını söylemek pek mümkün değildir. Ancak en çok satanlar listesine girmiş ve bir anda binlerce okuyucuya kavuşmuş romanlar arasında yer alırlar. Bu romanların içerikleri iyi olsa bile maalesef hak ettikleri değeri görememişlerdir.

Bu listede sadece hak ettiği değerden epey uzak kalmış olan romanlara yer verilmiştir. Bu romanlar okuyucunun duygu dünyasına uzanabilme konusunda başarılı olsalar bile alternatif kitapların gölgesinde kalmışlar veya yazarları nedeniyle yeteri ilgili çekmemişlerdir. Bu kitapları okuduğun zaman çok şey kazanacak olsan bile onları en iyiler listesinde göremediğin için alıp okuma fırsatını elde edememiş olabilirsin.

Hak ettiği değeri görmemiş romanlar

Edebiyat dünyası tamamen kalite ve özgünlük üzerine kurulu bir dünya değildir. Bu dünyanın içerisinde en iyi kitabı kötü hale getirebilecek, kötü kitabı ise iyiymiş gibi gösterebilecek çok fazla numara vardır. Bunlardan uzak kalmayı başarmış olan ama hiçbir zaman tam anlamıyla geniş çaplı bir okuyucu kitlesine sahip olamamış romanlar vardır. Kısacası, bu romanlardan birkaçını bir araya getirip popüler yapıtların dışında kalan romanları da okumanı sağlamak istedim.

Ejderhalarla Yaşamak – Patricia C. Wrede

Ejderhalarla Yaşamak genç yetişkinlere hitap eden fantastik bir romandır. Köken olarak prenses unvanına sahip olan genç bir ismin macera dolu hikayesini anlatır. Prenses olmayı reddettiğinde soluğu yeryüzünün bilinen en tehlikeli ejderhasının yanında alır. Ejderhalarla yaşamaya alıştıkça hayatındaki hareketlilik hızlıca artış gösterir.

Bazen kalıpları kırmanın iyi bir şey olabileceğini gösteren bir hikayeye sahip olan bu roman çok konuşulan bir eser olmasına rağmen kendi alanında çok satanlar arasında kalmayı başaramamış bir romandır. Saraydan kaçıp tehlikelerin göbeğine giden bir prensesin hikayesini anlatması son derece etkileyicidir. Üstelik bu hikaye kısa süren birkaç maceradan ibaret değildir.

Mızıka Kitap: Ejderhalarla Yaşamak – Patricia C. Wrede

Hababam Sınıfı – Rıfat Ilgaz

Hababam Sınıfı mizah temalı kültürel romanlardan birisidir. Birçoğumuz bu yapıtı aslında efsane sanatçılarımızın rol almış olduğu filmlerle tanıdık. Haylaz ama duygusal, yerinde durmayan, bir çete gibi okulu ele geçirmiş öğrencilerin mizah dolu dramatik hikayesini izlemek hepimize keyif vermiştir. Hababam Sınıfı serisinin tümünün çıkış noktası ise bu romanla başlayan esas seridir.

Bu roman filminin etkisiyle çok fazla okunmuş değildir. Hatta şu an dilediğiniz listeye bakın kendisini çok satan kitaplar listesinde ilk sıralarda bulamazsın. Ancak bu roman bir toplumun en iyi şekilde resmedildiği eserlerden birisidir. Bir klasik olmasına rağmen hiçbir zaman hak ettiği değeri görememiştir.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Hababam Sınıfı – Rıfat Ilgaz

Kutsal Aşk – P. C. Cast

Kutsal Aşk fantastik ve romantik bir romandır. Öğretmenlik yapan kendi halinde bir kadının bir tanrıçaya ait vazoyu satın almasıyla gelişen olayları anlatır. Vazo nedeniyle büyülü dünyaya yolculuk ettiğinde bir tanrıçanın yerine geçtiğinin farkında bile değildir. Üstelik bu adım onu istemediği bir evliliğin kıyısına getirdiğinde ilk fırsatta kendi şehrine dönmenin yollarını aramaya başlar.

Mitolojik romanlar açısından bakıldığında iyi bir eser olduğunu söylemek mümkün olsa bile bu roman hiçbir zaman en üstlerde kalmayı başaramamıştır. Romanın neden listelerde kendine yer bulamadığını açıklamak gerekirse birazcık hafif kaldığını söylemek mümkündür. Her ne kadar iyi bir eser olsa bile alternatiflerinin gerisinde kalması bu romanın en büyük talihsizliği olmuştur.

Pegasus Yayınları: Kutsal Aşk – P. C. Cast

Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz Nesin

Şimdiki Çocuklar Harika eleştiri ağırlıklı bir kültürel romandır. Arkadaş olan iki çocuğun birbirinden ayrılmak zorunda kalması sonrasında mektuplaşarak yaşadıkları pek çok şeyi birbirlerine anlatmaya başlarlar. Romanda tüm bu anlatışların üzerinden ise topluma yönelik eleştiriler yer bulunur.

Bu romanın değerinin çok geç anlaşıldığını söylemek mümkündür. Toplumda yer alan birçok şeye eleştirel bir gözle yaklaşıp onları eleştirme cesaretinde bulunabilmesi aslında çok değerlidir. Nitekim eleştiri odaklı olması onun ilgi çekiciliğini azaltmıştır ve bu roman hak ettiği değeri bir türlü görememiştir.

Nesin Yayınevi: Şimdiki Çocuklar Harika – Aziz Nesin

Sil Baştan – Chelsea Fine

Sil Baştan romantik temalı fantastik bir romandır. Kendisini ormanda hafızasını kaybetmiş bir biçimde bulan bir kadının hayat hikayesini anlatır. Onu bulan kişiye karşı bir yakınlık hisseder ama hafızası gidik olduğundan bunu nedenini bir türlü öğrenemez. Yavaş yavaş hafızası yerine gelmeye başladığında ise hayatının tehlikede olabileceğinin farkına varır.

Bu roman pek çok fantastik eser ile aynı temaya sahip olduğundan rekabetin içerisinde unutulmuş gitmiş eserlerden birisidir. Aslında çok ama çok iyi roman olduğunu söylemek mümkün değildir. Ortalama kaliteye sahip okunabilir romanlardan birisiyken okuyucuları etkilemeyi başaramamıştır.

Pegasus Yayınları: Sil Baştan – Chelsea Fine

Her Temas İz Bırakır – Emrah Serbes

Her Temas İz Bırakır gerilim dolu bir polisiye romandır. Ankara’nın en ipe sapa gelmez sokaklarında cinayet avcılığı yapan bir polis amirinin darmadağın olmuş hayat hikayesini anlatır. Gizem, gerilim, bol bol sır, garip nedenlerle işlenen cinayetler ve en önemlisi amirin iç dünyasında yaşanan yoğun karmaşalar bu romanın sayfalarında akan kanın temsilidir.

Bu roman en başından kendisini belli etmese bile dillerden düşmeyen Behzat Ç. isimli dizinin kaynağı olan roman serisinin ilk kitabıdır. Dizisi kadar popüler olmayı başaramamış başaramamıştır. Her ne kadar yerli edebiyatta yazılmış çok fazla polisiye eser olmasa bile bu roman hak ettiği yere en tepelere çıkmayı başaramamış bir yapıttır.

İletişim Yayınları: Her Temas İz Bırakır – Emrah Serbes

Yer Değiştirenler – Brenna Yavanoff

Yer Değiştirenler korku temalı bir fantastik romandır. Kendisini bir türlü bulunduğu dünyaya ait hissetmeyen birisinin hayat hikayesini anlatır. O ne bu dünyadan ne de hikayenin geçtiği öteki dünyadan birisiydi. Onun tek amacı kendini bir türlü buraya aitmiş gibi hissetmediği dünyada hayatta kalmaktır.

Ben korku temalı kitaplardan çok hoşlanan birisi değilim ama bu kitabın hakkını teslim etmeliyim. Esasen okuyucular bu kitabın hakkını teslim etmiş sayılırlar. Gerçekten çok okunan eserlerden biri olmasına rağmen çok fazla eleştiriye maruz kalmış ve bu eleştiriler onun hak ettiği değerden uzaklaşmasına katkı sağlamıştır.

Mavi Ağaç Yayınevi: Yer Değiştirenler – Brenna Yavanoff

Ruh Adam – Hüseyin Nihal Atsız

Ruh Adam tarihsel dokulara sahip kültürel romanlardandır. Hayattaki memnuniyeti ve mutluluğu sadece askerlikte bulabileceğine inanan bir adamın hikayesini anlatır. Bu adamın iç dünyasıyla yaşadığı çatışmalarda gayesi sadece ama sadece kendi nefsiyle olan mücadeleden galip çıkabilmektir.

Türkçülük düşüncesinin en önemli isimlerinden birisi olarak kabul edilen bir ismin elinden çıkmış olması bu romanı ikinci plana itmiştir. Belki siyasetten daha uzak birisi tarafından yazılmış olsaydı bugün pek çok listede kendine yer bulabilir ve en sevilen romanlardan birisi olabilirdi. Ancak bu roman, her ne kadar yoğun duyguları yaşatabilen romanlardan birisi olsa bile herkesi ulaşmayı başaramadığından hak ettiği değeri bir türlü elde edememiştir.

Ötüken Neşriyat: Ruh Adam – Hüseyin Nihal Atsız

Hayalet Sevgilim – Laura Whitcomb

Hayalet Sevgilim doğaüstü teması olan bir fantastik romandır. İki dünya arasında sıkışıp kalmış iki hayaletin birbirlerine duydukları aşkı anlatır. Bu iki hayaletin aşklarını yaşamaları olanaksızdır. Her ikisi de bir bedene sığınır ama bu sığınma onlarca sırrın tek tek açığa çıkması anlamına gelir.

Hikayesi aşırı ilgili çekici olmasa bile iki ruhun hikayesini anlatması farklı bir yaklaşımdır. Bu kitabın aşırı başarılı bir eser olduğunu söylemem mümkün değil ama yine de bulunduğu konumdan daha fazlasını hak ettiğini söyleyebilirim. Bu roman, çok okunan sıradan eserlerin yanına konulduğunda kalitesini gösterebilse bile bunu genele yayamadığı için hak ettiği değeri görememiş eserlerden birisidir.

Karakedi Yayınları: Hayalet Sevgilim – Laura Whitcomb

Osmancık – Tarık Buğra

Osmancık yerli edebiyatın en iyi tarihsel romanlarından birisidir. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan I. Osman’ın hayat hikayesini anlatır. Kronolojiye ayak uyduran, tarihsel gerçekliğe yakın bir biçimde kurgulanmış hikayesiyle dikkat çeker. En önemlisi anlatımındaki akıcılık onu kolayca okunabilir bir roman yapar.

Maalesef bu tarihsel roman Osmanlı Devleti’ni konu almış onlarca roman arasında yeteri kadar ilgi görmüş bir eser değildir. Entrikasının az olması belki bunun arkasındaki en büyük nedenlerden birisidir. Her ne olursa olsun, bana göre, geçmişe uzanan bir romanın çok daha bilinen ve okunan eserler arasında yer alması gerekir.

Ötüken Neşriyat: Osmancık – Tarık Buğra

Edebiyat dünyasına hak ettiği değeri bulamamış romanlarla seni tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Senin de bildiğin bu tür hak ettiği değeri görmediğini düşündüğün romanlar varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...