Haftada 1 kitap okumayı nasıl başarabilirim?

H

Haftada 1 kitap okuma hedefine sahipseniz hızlı okuma kabiliyeti ve sağlıklı bir okuma ortamı sayesinde bu hedefinize ulaşabilirsiniz. İnsanların kitap okumaya vakit ayırmasının ardındaki nedenlerden birisi hatta en önemlisi zaman faktörüdür. İnsanlar kitap okumaya vakit ayıramayacaklarını düşünürler ve bunu yıllık olarak okudukları kitap sayısına bakarak rahatlıkla fark edebiliriz. Bir insan gerçekten bir hafta içerisinde elindeki kitabı bitirebilecek potansiyele sahiptir. Elbette bunu oldukça kalın olan veya birkaç ciltten oluşan kitaplar için söylemiyorum.

Eğer siz elinizdeki kitabı bitirmek için o kitapla birkaç hafta vakit geçiriyorsanız, maalesef kitap okuma konusunda zamanı değerlendirme problemine sahipsiniz demektir. Bunun üstesinden gelebilir miyiz? Her insan haftada bir kitap okuyacak kadar kendini geliştirebilir mi? Bu sorulara cevap aramaya çalışıyorsanız fazla derinlere gitmenize gerek yok. Evet, her insan haftada 1 kitap okumayı başarabilir. Bunu nasıl başaracağınızı merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Haftada bir kitap okuyabilir miyim?

Biraz soluklanalım, basit bir şeyi düşünmeye çalışalım. Kitapları bitirmek ve her haftaya bir kitap sığdırabilmek için ihtiyacımız olan kabiliyet ne olmalıdır? Cevaplarınızı çok merak ediyorum ama ben bir tanesini söyleyeceğim, bu kesinlikle hızlı okumadır. Kitapları hızlı okuma konusunda bir kabiliyete sahipseniz bu durumda her haftaya bir kitap sığdırabilme olasılığınız çok yüksektir.

Hızlı Okuma Kabiliyetine Sahip Olun

Hızlı okuma konusunda çok farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Hatta bu konuda değinmiş olduğum bazı basit hızlı okuma teknikleri de bulunuyor. Ancak temelde hızlı okuma konusunu bir teknik olarak düşünmemelisiniz. Biraz daha geniş açıdan yaklaşmaya çalışmalısınız. Hızını neler kesiyorsa bu etkenleri ortadan kaldırmalısınız ve okumayı daha akıcı hale dönüştürmelisiniz. Bu konuda size destek olacağını düşündüğüm birkaç ipucu bulunuyor ve bunları sizinle paylaşacağım.

Bilinmesi gereken basit hızlı okuma teknikleri

Kitap okurken dikkat etmeyiz belki ama her birimizin kitabı okuma biçimi vardır. Birkaçımız kitabı sessizce okurken, birkaçımız sesli bir biçimde okuyabilir ve birkaçımız ise her ikisini bir araya getirerek kitabını okur. Sizce hangisi hız konusunda size daha fazla yardımcı olur? Cevap oldukça basit, kitap okurken kelimeleri söylememeye çalışırsanız hızınız artış gösterir. Bu nedenle kitabı sessizce ve dudaklarınızı oynatmadan okumak en hızlı okuma biçimidir.

Ancak her şey bununla sınırlı değildir. Kitabı sessiz bir biçimde okusanız bile her kelimeyi zihninizde anlamıyla karşılamak veya telaffuz etmek isteyebilirsiniz. Bu sizi yavaşlatan bir başka etkendir. Kelimelerin anlamlarına tek tek odaklanmak yerine hepsini bir bütün parçası olarak görmeli ve iletilen mesajı çözmeye çalışmalısınız. Bu durum okuma hızınızı yükseltmek konusunda size destek olacaktır.

Hız konusunda son tavsiyem geri dönüşleri iptal etmektir. Birçoğumuz kitapta yer alan bir cümleyi defalarca okuyabiliriz. Bunun nedeni okuduğumuz yeri unuttuğumuzu düşünmemizdir. Bir sayfayı okuduktan sonra onun ne kadarını aklınızda tutabiliyorsunuz? Hızınız çok yavaş, çok hızlı veya normal olsa bile hatırlayabileceğiniz kısım çok fazla olmayacaktır. Bu nedenle her şeyi hafızamda tutmak istiyorum mantığıyla kitabı okumaktan vazgeçmelisiniz. Bir önceki paragrafta belirttiğim gibi kitapta anlatılanları büyük bir resmin parçası olarak görmelisiniz.

Sağlıklı Bir Okuma Ortamına Sahip Olun

Hızlı okuma konusu okuma faaliyetinin bir tekniği gibidir. Bu tekniği bilmeniz tek başına yeterli olmayacaktır. Kendinizi psikolojik ve zihinsel olarak okumaya hazır hale getirmiş olmalısınız. Neden bahsettiğimi sanırım anlamışsınızdır. Kitap okurken sizi rahatsız edecek her şeyden uzak durmalısınız ve dikkatinizi sadece kitabı okumaya vermelisiniz.

Kitap okumak için kendinize bir zaman dilimi belirlemek bu hususta size yardımcı olacaktır. Gün içerisinde bir saatinizi veya kişisel tercihinize göre daha fazlasını kitap okumaya ayırın ve sizi rahatsız edecek unsurlardan uzaklaşın. Televizyon, telefon, müzik ve aşırı gürültülü ortamlar sizi rahatsız edebilir. Bunun için kendinizi garantiye almak istiyorsanız gürültü önleyici kulaklıklar alabilir ve arka planda dikkatinizi dağıtmayacak müziklerin çalmasını sağlayarak kendinize iyi bir okuma ortamı oluşturabilirsiniz.

Kitap okumayı akıcı bir hale dönüştüren tek psikolojik veya zihinsel etken bu değildir. Kitabı okurken ona olan mesafeniz, kitabı tutuş şekliniz ve oturuş biçiminiz önemlidir. Kendinizi rahatsız olarak hissettiğiniz durumlarda ortam çok sakin olsa bile veya siz gürültüden etkilenmiyor olsanız bile kitap okumaya çalışmamalısınız. Toplu taşıma araçlarında ayaktayken kitap okumaya çalışmak bu olumsuz duruma verilecek iyi bir örnektir. Bunun yanlış anlaşılmasını istemem, okuyabilirsiniz ancak hedefiniz haftada bir kitap okumak, dahası okuma verimliliğini düşürmeden haftada bir kitap okumak ise bu alışkanlık size pek yardımcı olmayacaktır.

Kitap okuma verimliliği nasıl yükseltilir?

Haftada 1 kitap okumak iyi ve ulaşılması mümkün bir hedeftir. Bu hedefi gözünüzde fazla büyütmemelisiniz çünkü başarmak için artık gerekli bilgilere sahipsiniz. Hızlı okuma konusunda kendinizi geliştirin ve kitap okumak için sağlıklı ortamlar bulun. Ayrıca okuduklarınızı kısa süre içerisinde unutmamak adına kitabı bitirdikten sonra anlatılanları bir not defterine kaydetmeyi düşünebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...