Hafıza nasıl güçlendirilir?

H

Güçlü bir hafızaya sahip olmak herkesin hayali olsa bile pek çok insan bu konuda kendini geliştirebileceğine pek inanmaz. Çareyi ilaç tüketmek veya bitkisel takviyeler almakta arar. Aslında gerçek olan durum biraz farklıdır. İster inanın ister inanmayın ama hafıza kaybı gibi ciddi problemler yaşamayan her birey hafızasını geliştirme ve güçlendirme şansına sahiptir.

Hafıza nasıl güçlendirilir diye merak ediyorsanız işin sırrı doğru yaşam stillerine sahip olmaktan geçmektedir. Doğru beslenerek, anımsatıcı yöntemlerden faydalanarak ve biraz dikkatli davranarak hafızanızı geliştirmeyi başarabilirsiniz. Sonrasında ise eskiden hatırlamak isteyip de hatırlayamadığınız birçok şeyi anımsamanın tadını çıkarabilirsiniz.

4 Adımda Hafıza Güçlendirme ve Geliştirme

Bu yazıda okuması basit ve kolay uygulanabilir hafıza güçlendirme ve geliştirme adımları yer alır. Anımsatıcı yöntemleri kullanma, dikkatli yaklaşım sergileme, hafıza numaralarından faydalanma ve yaşam tarzını iyileştirme konularına değinilen bu bilgiler sayesinde hafızanızı eskisinden çok daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Anımsatıcı Yöntemleri Kullanma

Anımsatıcı yöntemlerin ilk hatırlamak istediğiniz konuyu akla getirecek bir görüntü oluşturmaktır. Yeni edindiğiniz bir bilginin ileride işinize yarayacağını düşünüyorsanız görsel olarak onu beyninize işlemeniz. Bir hikaye okuduğunuzu düşünün yaşanan olay sizi çok etkilediyse onu başkalarına eksiksiz anlatabilmek için olay örgüsünü tam olarak hatırlamanız gerekir. İşte bu noktada görselliği devreye sokmalı, karakterleri ve olayın geçtiği yeri biraz absürt betimlemelerle (betimlemeler ne kadar eşsiz olursa hatırlanması o kadar kolay olur) görselleştirip belleğinize kaydedin.

Akla getirme yöntemini tamamen görsellerle gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Rakamlardan faydalanabileceğiniz bu yöntem sayesinde büyük haneli rakamları hatırlamayı başarabilirsiniz. Örneğin, bu yazının yayınlanma tarihi rakamsal olarak yazalım 11102016. Şu an çok anlamsız gelebilir ama bu rakamı ileride hatırlamak zorundaysanız onu eşit parçalara ayırıp sayıları anlamlandırabilirsiniz.

  • 11-10-20-16 sayılarını anlamlandırmak için her sayıyı bir nesne ile eşleştirmeye çalışın. 11 anne kedi, 10 yavru kedi, 20 ahşap gri kulübe, 16 ise kulübenin önünde duran mama kabı olsun. Hatırlamanız gereken artık bir sayı değil anne kedi, yavru kedi, onların ahşap gri kulübesi ve önlerinde mama kabıdır. Bu dört nesneden birini hatırlamanız bile 11102016 sayı grubunu hatırlamanızı sağlayacaktır.

Akla getirme yöntemleri arasında yer alan bir diğer yöntem ise parçalara ayırma ve gruplama yöntemidir. Bu yöntem size çok daha büyük listeleri veya rakamları hatırlama fırsatı sunar. Kocaman bir yapılacaklar listesini doğrudan hatırlama şansınız olmasa bile yapılacak işleri bulundukları yere göre bir araya getirip hatırlama şansına sahip olabilirsiniz. Bu gruplama yöntemidir ve özellikle rakamlar konusunda oldukça işe yaramaktadır.

  • 10711453151615261915. Bu sayıyı birkaç defa okusanız bile tam olarak hatırlayabilmeniz pek mümkün değildir. Şimdi not defterini açın veya elinize bir kağıt kalem alın, sayıları dörtlü gruplar haline dönüştürün. Karşınıza ne çıktı? Bazılarını hatırlamakta zorlanabilirsiniz ama ben anımsatayım… Bu sayı aslında Malazgirt Savaşı, İstanbul’un Fethi, Mercidabık Savaşı, Mohaç Meydan Muharebesi, Çanakkale Savaşı gibi tarihimizde önemli olan savaşların yaşandığı tarihlerden oluşmaktadır.

Akla getirme yöntemleri arasında sıkça başvurduğumuz kısaltmalar da yer alır. Hatırlamak istediğimiz belirli kelimeleri veya harfleri anlamlı kısaltmalara dönüştürebiliriz. Bunun için lise yıllarında Türkçe/Dil Bilgisi derslerinde kullandığımız meşhur Fıstıkçı Şahap/Çift Haseki Paşa kısaltmasını hatırlamanız yeterli olacaktır. Fıstıkçı Şahap/Çift Haseki Paşa aslında Türkçe’deki sert ünsüz harflerin tümünün kullanıldığı bir kısaltma uyarlamasıdır.

Akla getirme yöntemleri arasında yer alan kısaltmalara benzeyen akrostiş yöntemi ise biraz daha zahmetli bir yöntemdir. Bir kelime grubunu hatırlamak mı istiyorsunuz? Onu anlamlı bir cümleye dönüştürerek kolayca hatırlayabilmeniz mümkündür.

  • “Madem iyi canı cehenneme, camları falanca kiracıdan ta satıcıya aldırır, aldırtır, rahatlar.” cümlesi size anlamsız gelebilir. Bu cümledeki her kelimenin baş harfi aslında bir ismin yerini tutmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan isimlerinin baş harflerini taşır. Tüm bu isimler Türkiye Cumhuriyeti’nde sırasıyla cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiş kişilerdir.

Dikkatli Yaklaşımlar Sergileme

Dikkatli yaklaşımlar sergileme aslında düşünceli adımlar atmak anlamına gelir. Öncelikle kötü bir hafızaya sahip olduğunuzu düşünmeyi bırakarak ilk adımı atmalısınız. Kendinizi geliştirilmesi gereken iyi bir hafızaya sahip olduğunuz konusunda teşvik etmelisiniz.

Düzenli olarak beyninizi çalıştırmaya özen gösterin. Egzersiz yaparak beyninizi çalıştırabilir ve yeni sinirlerin oluşmasını sağlayarak hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Eğer beyninizi çalıştırmayı eğlenceli bir hale dönüştürmek istiyorsanız oyun oynayabilir, kitap okuyabilir veya bulmaca çözebilirsiniz.

Hatırlamak istediğiniz bir şey varsa kendinize zaman tanımalısınız. Bir şeyi hafızanıza kaydetmeye çalışırken çoklu işlem yapmaktan olabildiğince kaçınmak zorundasınız. Tüm dikkatiniz hatırlamak istediğiniz unsurda olmalı ve onu tam anlamıyla ezberleyip hatırlayabilir hale gelene kadar farklı bir şeyle uğraşmaktan kaçınmalısınız.

Başlangıçta hafızanızı çok güçsüz hissedebilirsiniz ve bunun için işinizi garantiye almanız gerekebilir. Bir şeyi hatırlamanın en kolay yollarından birisi onu yazmaktır. Yazarken hatırlamanız gereken önemli noktaları farklı bir stille veya farklı bir kalınlıkta yazmaya çalışın. Böylece beyninizi o farklı olan kısmı hatırlama konusunda teşvik edebilirsiniz.

Bir gece yatmadan önce çok önemli bir bilgi edinmişseniz ve sabah bunu hatırlamanız gerekiyorsa sürekli aynı yerde duran bir objenin yerini değiştirin. Örneğin, yarın gitmeyi planladığınız ayakkabıyı kolay fark edebileceğiniz ama ilgisiz alakasız bir yere koyun. Ayakkabı orada fark ettiğiniz an aynı zamanda hatırlamanız gereken bilgiyi hatırlamış olursunuz.

Hafıza Numaralarından Faydalanma

Bir şeyleri hatırlamakta güçlük çekiyorsanız kullanabileceğiniz en kolay hafıza numarası ilgili unsuru sesli olarak söylemektir. Sesli olarak söylediğiniz kelimeler hafızanızda daha kolay yer edinir. Bu sayede onları kolay kolay unutmazsınız ve ihtiyacınız olduğunda hemen hatırlarsınız.

Bir şeyi hatırlamak istediğiniz zaman nefes alış yönteminizi yavaş ve derin olarak değiştirin. Bu şekilde beyninizin çalışma biçimini değiştirmiş olursunuz. Yavaş ve derin bir şekilde midenizden doğru nefes alın ve yine yavaş bir biçimde nefes verin. Bu tür nefes almaya başladıktan kısa bir süre sonra hatırlamak istediğiniz her ne ise onu hatırlamaya başlama olasılığına sahip olabilirsiniz.

The Week’te bahsedilen bir araştırmaya göre göre stres topunu sıkmak veya elinizi yumruk yapmak bir şeyleri hatırlamanıza yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Bir bilgiyi hafızanıza kaydetmek istediğiniz zaman hangi elinizi daha sık kullanıyorsanız o elinizle topu sıkmalı veya o elinizi yumruk yapmalısınız. Daha sonra o bilgiyi hatırlamak istediğinizde ise diğer elinizle stres topunu yaklaşık 1 dakikalığına sıkmayı denemelisiniz. Bu ilgiliyi bilgiyi hatırlamanıza yardımcı olabilecek ufak bir numaradır.

Yaşam Tarzını İyileştirme

İyi bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız organize yaşamak durumundasınız. Sıkça ihtiyaç duyduğunuz nesneleri muhakkak her zaman aynı yerde bırakmalısınız. Günlük olarak yapmanız gerekenleri ufak bir not defterine kaydetmeli ve bu not defterini yanınızda taşımalısınız. Organize olduğunuz zaman hatırlamanız gereken öge sayısını düşürmüş olacağınız için yeni bilgileri hatırlama konusunda işinizi kolaylaştırmış olursunuz.

Aynı anda birkaç şey yapmaya çalışmak işleri hızlı bitirmenizi sağlayabilir fakat beyniniz için aynı şey geçerli değildir. Aynı anda birkaç şey yapmaya çalıştığınız zaman beyniniz normalden çok daha yavaş çalışır. Daha dikkatli hareket ederek konsantrasyonunuzu yükseltebilir ve beyninizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Günlük olarak egzersiz ve spor yapmak yaşa bağlı olarak meydana gelebilecek hafıza kaybını azaltmaktadır. Spor yapmak tüm vücudun çalışmasını sağladığı için size sağlıklı olma imkanı tanır. Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak ise hafızanızın çok daha güçlü olmasını sağlar.

Stres dolu bir hayatınız varsa üzgünüm ancak bir şeyleri hatırlama konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Stresten kurtulmalı veya kurtulamıyorsanız stresi azaltmalısınız. Stresli yaşamaya çalışırsanız zihninizin sürekli meşgul olmasına neden olursunuz ve bu bir şeyleri hatırlamak için odaklanmanızı güçleştirecek bir durumdur.

Stres atmak için neler yapılabilir?

Gülmek stresi azalttığı gibi beyninizin daha olumlu çalışmasına yardımcı olur. Günlük yaşantınızda buna dikkat ederseniz hafızanızı korumayı başarabilirsiniz. Özellikle arkadaşlarınızla vakit geçirirken olabildiğince gülmeye çalışarak hafıza konusunda bu doğal dopingden olabildiğince faydalanmaya çalışmalısınız.

Hafızanızın güçlü olmasını istiyorsanız sağlıklı beslenmelisiniz. Sağlıklı beslenmediğiniz sürece hafızanızın güçlü olmasının pek imkanı yoktur. Özellikle D Vitamini açısından zengin besinler tüketerek hafızanızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Doğal gıdalarla beslenmeyi tercih etmeli ve ihtiyaç duyduğunuz mineral veya vitaminleri doğal yollardan almaya çalışmalısınız.

Son olarak, uyku düzeninden söz etmek gerekir. Uyku düzeniniz yoksa hafızanızın da bir düzeni olmayacaktır. Uykunuzu düzene oturttuğunuz zaman kendinizi çok daha zinde hissedersiniz ve daha enerji dolu olursunuz. Bir gün içerisinde mutlaka 7-10 saat arasında bir uykuya ihtiyacınız olacaktır. Zorunlu olmadıkça gece uykusunu tercih edip biyolojik saatlere ayak uydurmaya özen göstermelisiniz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...