Hafife almamanız gereken 7 önemli unsur

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

3 Cevaplar

 1. Kürşad dedi ki:

  Maalesef hiçbirşeyin kıymetini bilemiyoruz. Şahsım adına söylemek gerekirse, ne gençliğimin nede zamanımın kıymetini bilmiyorum. Yaşım henüz genç, bunun farkında olduğum halde kıymetini bilemiyorum. Bazen insanın eli kolu bağlanır ya, herşeyi görür ama bir türlü müdahale edemez.

  Çok konuştum galiba 🙂 Yazınız gerçekten çok başarılı olmuş, başarılarınızın devamını dilerim Kaan Bey.

 2. Merakci dedi ki:

  Merhaba Kaan bey.Bu durumda biraz sikintiliim.Hayatimi nerden ve nasil degistirecegimi bilemiyorum.Hayata hep iyi bakmak isterken ortadan bir sey cikiyor.”Okumalisin”,”Vazgec bos fikirlerden” ,”Bu diki ogrenmelisin” gibi sevmedigim dilleri ogrenmege mahsus burakiyorlar.Mesela Ingiliz dilini cok severim.Ona calisirim.Lakin uokemizde rusca daha cok konusukur diye ruscayi oneriyorlar.Baktigim hersey nerdeyse ingilisce,duyduklarim,ogrendiklerim,calistiklarim,gelecekdeki testler de ingilizce.
  Evet,Azerbeycanliyim.Bir cok psikoloji ve kisisel gelisim kitaplarini okumaya basladim.Sekmanin her sey seninle baslar kitabi cok hosuma gitmedi.Ayni fikirler tekrarlaniyor.Konum bu degil psikoloji kitaplara ilgim cok.Bu genetikdirmi,yoksa nedir bilmiyorum..
  Su an 8. sinifa kecmekteyim.Sizce cok mu takayim bunlari?Kafana takma da deyince aniden yeniden bir sey ortaya cikiyor.Ve niye yapamiyorum niye baskasi yapiyor ben yapamiyorum diye dusunugorum.Niye istemedigim bir seyi yapmaliyim.Hayata guzel bakanda bir kisi ve ya bir sey yeniden problem cikartiyor.
  Lutfen uzun bir oneri yapin Kaan bey.Nerdeyse psikoloji kitaplarinin icine girmekteyim.Ben cok ta ders okumaya karsiyim.Yeteri kadar yeter.Boyle kitaplarin hayatta daha basari ve daha iyi duygulu yapacagina inaniyorum.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Selam, psikoloji konusunda uzman değilim ama kendi düşüncelerimi paylaşabilirim. Dile getirdiğiniz durumlar üzerinden sizin probleminizin daha doğrusu düşünce yapınızın istediklerinizi yapma ve istemediklerinizi yapmama eğiliminde olduğunu görmekteyim. Siz istemediklerinizi yaptığınız zaman muhtemelen bir eksiklik hissediyor veya istediğiniz şeylerin bu yaptıklarınızdan çok daha üstün durumlar olduğunu düşünüyorsunuz. Bu normal ama sonuçları gözden geçirdiniz mi?

   Azerbaycan’ın ekonomik ve kültürel yapısını çok iyi bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla Rusya ile ekonomik anlamda sürekli bir takım ilişkiler içerisindesiniz. Bunun yanında Rusya’nın bölgede etkin güç olması ve bir bakıma dilini de çevre ülkelere öğretmeye çalışması gibi bir durum söz konusu. Türkiye’de yaşayan bir birey kendisini nasıl İngilizce öğrendiği zaman çok iyi geliştirebiliyorsa sizin ülkenizde yaşayan birisi Rusya öğrenerek aynı şeyi yapabilecek gibi düşünülüyor olabilir. Yine de kişisel gelişim anlamında İngilizce öğrenmek sizin için çok daha kazançlı olacaktır. Çünkü erişebileceğiniz bilgiler daha fazla olacak ve araştırma alanınızı genişletmiş olacaksınız.

   Bence hayattan beklentilerinizi değil hedeflerinizi gözden geçirmelisiniz. Hayattaki hedefleriniz yavaş yavaş belirginleşmeye başlar ve siz bu hedeflere odaklanarak hareket edersiniz. İşte o zaman Rusça mı öğrensem İngilizce mi öğrensem tarzı sorulara daha net cevap verebilirsiniz. Eğitimi aksatmayın. Size formalite gibi geliyor olsa bile zorunlu eğitiminizi başarıyla tamamlamaya çalışın. İleride o başarılara çok ihtiyacınız olabilir. Eğer sürekli bir tür ikilemler içerisinde kalmaya devam ediyorsanız profesyonel destek almanızı öneririm.

Yorum yapıp katkı sağla...