Güvencesizlikteki Bilgelik (Alan W. Watts)

Güvencesizlikteki Bilgelik, anı yaşama felsefesinin neden değerli olduğunu anlatan bir kişisel gelişim ve felsefe kitabıdır. Her zaman ileriye dönük planlar yaparız ve bu planlara giden yollarda karşımıza çıkan engelleri aşmak için çabalarız. Hep çabalarız, hep çabalarız ve çabalarız… Sonuçta bizi en çok mutlu edebilecek fırsatlardan birini tepmiş oluruz. Anı yaşamayı kaçırırız.

Güvencesizlikteki Bilgelik, Doğu felsefesi ile Batı felsefesini aynı anda yaşayabilen nadir insanlardan birisi olan Alan W. Watts tarafından yazılmış bir felsefe kitabıdır. Yazarın bu dahil olmak üzere yazmış olduğum diğer kitapları özel kılan ise anlatımı basitleştirmesi ve ağır terimsel kavramlardan uzak durmasıdır. Bu kitap orijinal dilinde The Wisdom of Insecurity adıyla ilk kez 1951 yılında yayınlanmıştır. Dilimize ise ilk kez 2001 yılında Say Yayınları tarafından kazandırılan eser, 2016 yılında Pelin Vural’ın çevirisiyle Zepros Yayınları tarafından yeniden yayınlanmıştır.

Güvencesizlikteki Bilgelik

Kurgusal olmayan kitaplardan bahsederken edindiğim alışkanlığımı sürdürerek kitabın içeriği hakkında çok fazla detaya girmeyeceğim. Alan W. Watts bu eserinde insanın psikolojik güveni arama arayışını ele almış ve bunu ruhsal ve zihinsel anlamda felsefi açıdan incelemiştir. Alan W. Watts, insanın asıl güvensizliğini, güvende olmayı denemesiyle bağdaştırmıştır.

Kitap oldukça kısadır. Kısa olduğu kadar okuması kolaydır. Felsefe kitabı denildiğinde insanlarda bir ön yargı vardır. Herkes ağır anlatımlar, cümleler arası yoğun bağlantılardan ve elbette terimsel kavramlardan bahsedileceğini düşünür. Bu kitabı özel kılan durumlardan birisi, bu söylediklerimin en aza indirgenmiş olmasıdır.

Her kitap hayatınıza değer katabilir ama bazıları çok daha etkileyici olabilir. Güvencesizlikteki Bilgelik bu kitaplardan birisidir. Yıllar önce Türkçe olarak yayınlanmış olması ve ardından farklı bir yayıncı tarafından tekrar yayınlanıyor olması bunu destekler niteliktedir.

Doğu felsefelerine meraklıysanız, özellikle felsefe ve psikoloji karışımı bir kişisel gelişim kitabı arıyorsanız bu kitap tam size göre diyebilirim. Okudukça ufkunuz genişleyecek ve belki de her sayfada yeni bir şeyler öğrenebileceksiniz. Felsefe ve psikolojinin bir arada yer aldığı kişisel gelişim kitaplarından hoşlanıyor musunuz? Doğu felsefesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi dile getirmek için yorum yapmanız yeterli. Eğer yazımı faydalı bulduysanız lütfen arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...