Güven ortamı oluşturmak: İşlevsel adımlarla yolculuk

G

Güven ortamı oluşturmak ile ilgili çeşitli sıkıntıların varsa elbette bu problemi ortadan kaldırmak istersin. Güven ortamı oluşturmak sadece insan ilişkilerinde değil ticaret gibi parasal konuların sıklıkla işlendiği alanlarda bile gereklidir. Yaptığın iş ile ilgili kendini garanti altına almak istiyorsan kendi çevrende bir güven ortamı oluşturmayı düşünmen gerekir.

Kabul etmek gerekir ki güven ortamı oluşturmak basit bir iş değildir. Herkesin kendine özgü çözümleri olabilir ama biraz araştırma yaparsan aslında bu çözümlerin birbirine oldukça benzediğini görürsün. Ben benzer yoldan geçip birbirine benzeyen bu çözümlerden bazılarını seninle paylaşmayı uygun gördüm.

Adım Adım Güven Ortamı Oluşturmak

Güven ortamı oluşturmanın çözümlerine ulaşmak için herkes farklı bir yoldan ilerleyebilir. Göreceli bir kavram olmamasına rağmen çözümleri neredeyse göreceli gibidir. Güven ortamı oluşturmaya çalışıyorsan ama başarılı olamıyorsan burada yer alan adımları mutlaka denemelisin. Bu adımların birkaçı senin için işe yarayabilir.

Güven Oluşturmak ve “Doğruyu Konuşmak”

Seni biraz şaşırtacağım. Ben iyi bir kitap okuyucusuyum ve okuduğum kitaplarda yer alan bilgileri doğru veya yanlış olarak süzgeçten geçirerek kabul eder veya reddederim. Gerçekler benim için önemlidir ve bu ayrımı yaparak gerçeğe ulaşmaya çalışırım.

Güven oluşturmak böyle bir şey değildir. Her zaman doğruyu konuşmak veya doğruyu söylemek seni güvenilir birisi yapmaz. Güven oluşturmak istiyorsan önce dinlemeyi bilmelisin, karşıdaki kişiyi dinlemeden ona söylemek istediklerini anlatamazsın. Önce duyurup sonra duymayı değil, önce duyup sonra duyurmayı tercih etmen gerekir.

Güven Oluşturmak ve “Önemsemek”

Güven ortamı oluşturmak istiyorsan işin sırrı önemsemekte gizlidir. Bunu her zaman kullanabilirsin. İnsanlar önemsediğini hissetmedikleri sürece elindeki bilginin değeriyle uğraşmazlar. Bu nedenle hitap ettiğin kişileri önemsediğini göstermek zorundasın.

Aynı konuyu yazan iki farklı kitap yazarını düşünün. Bu kitap yazarları aynı tezi savunuyor olsalar bile hangisi daha fazla güven ortamı sağlamışsa o daha fazla okunur. Yazar bunu nasıl yapabilir? Okuyucusunu önemsediğini ve onlara değer verdiğini göstererek bunu başarabilir. Alternatif olarak milyarlarca lira reklam bütçesi ayırıp medya yoluyla güven satın almayı düşünebilir ancak bu yöntemin sürdürülebilirliği yoktur.

Güven Ortamı Oluşturmak ve “Duygular”

İnsanların mantıklı olduğunu düşünüyor musun? Karşındaki kişinin sürekli mantık yoluyla hareket ettiğini düşünüyorsan gerçekten yanılıyorsun demektir. İnsanlar her zaman mantıksal kararlar vermezler, doğruyu ve yanlışı araştırarak ayırt etme yoluna gitmezler. Karar vermelerini sağlayan tek şey sahip oldukları duygulardır.

Bir ilişkide güven ortamı oluşturmak istiyorsan karşıdaki kişiyi dinlemeyi bilmeli ve tartışılan konu üzerinde olumlu veya olumsuz fikirlerini tetikleyen duyguları anlamaya çalışmalısın. Bu duyguları yakaladığın andan itibaren onları yönlendiren durumu keşfetmiş olursun ve kolayca güven oluşturabilirsin.

Güven Oluşturmak ve “Uyarılar”

Her zaman ifade ederim. İnsan ilişkilerinde bir anda tüm kapıları açacak sihirli bir değnek yoktur. Uyarılar veya ikazlar biraz daha güçlü olsalar kesinlikle beni yanıltmış olurlardı. Uyarılar bir durum bildirisini en hafif haliyle karşıdaki kişiye belirtmek anlamına gelmektedir.

Diğer yazılarımı okumuşsan “yanılmıyorsam…”, “söylemesi zor ama…”, “belki doğru olmayabilir ama…” sözcük öbeklerini içeren cümlelerle karşılaşmış olabilirsin. Bunlar uyarıların yer aldığı cümlelerde bulunurlar. İnsanları uyarma yoluna giderek güven oluşturabilirsin çünkü samimiyet ve dürüstlük duygularını ön plana çıkartmış olursun.

Güven Ortamı Oluşturmak ve “Güvenirlik”

Sürekli konuşmak güvenilir biri olmanı sağlamaz. Düşünceden düşünceye geçiş yapmak ve pozitif geri bildirimleri toplamaya çalışmak senin ilgili konularda uzman olduğunu ortaya koymaz. Sen her ne kadar bunun böyle işleyeceğini düşünsen bile insanlar bu şekilde düşünmezler.

Bazen sessiz olmak ve yeri geldiğinde katkı sağlamak en iyi fikirdir. Az ama öz konuşmak deyimini hayata geçirmek güven sağlamak için ideal bir yöntemdir. Bu sayede güvenirliği yükselterek arzuladığın güven ortamını oluşturmayı başarabilirsin.

Güven Ortamı Oluşturmak ve “Dürüstlük”

Buraya kadar defalarca bunu reddettiğimi düşünebilirsin ama aslında anlatmak istediklerim dürüstlük kavramından bağımsız işleyişlerdir. Kendimle ters düştüğüm bir durum söz konusu değil, bundan emin olabilirsin. Eğer güven ortamı oluşturmak istiyorsan dürüst olmalısın.

Dürüst olmadığın zaman insanların sana güvenmesini bekleyemezsin. Dürüst değilsen insanların senin söylediklerine değer vermesi söz konusu bile olmayacaktır. Zaman zaman kendi fikirlerinle çelişen adımlar atsan bile dürüst olup bunun gerekçelerini açıklamalısın.

Güven Oluşturmak ve “İnsanlarla Yakınlaşmak”

Kütüphaneye gitmeyi büyük bir külfet gibi gören insanların yaşadığı bu çağda belki bunu söylemek biraz zor olacaktır ama güven oluşturmak istiyorsan dijital ilişkiler kurmak yerine insanlarla yakınlaşmayı düşünmelisin. İnsanlara onları önemsediğini göstermek istiyorsan bunu yapmak zorundasın. Eğer iletişimi sürekli olarak dijital ortamda sürdürmeyi düşünürsen zamanla ilişkilerde kopukluk yaşamaya başlayabilirsin.

https://www.grisayfalar.com/kutuphaneye-gitmek-icin-10-onemli-neden/

İnsanlarla yakından ilgilenmenin en büyük artısı ise geleceğini garanti altına almaktır. İnsanlara ne kadar önem verirsen onları daha fazla etkileyebilir ve yeri geldiğinde onların sana danışmasını sağlayabilirsin. Güven oluşturmak istiyorsan insanlarla ilişkini önemsemelisin aksi taktirde bu konuda başarısızlık kaçınılmazdır.

Güven Oluşturmak ve “Samimiyet”

Güven ortamı oluşturmak ve bunun için güvenirlik gibi bir kavramı kullanmak davranış yönlü bir kontrol listesini takip etmek anlamına gelmemektedir. Güven duygusu samimiyet gerektirir. İnsanın duruşunda, yüz ifadesinde ve kelimelerinde samimiyet yer almalıdır. Bu samimiyet olmadığı zaman insanlar senin ikiyüzlü olduğunu düşünürler ve sana güvenmezler.

Bu adımları takip ederek dilediğin ortamda güven oluşturmayı başarabilirsin. Önemli olanların neler olduğunu artık anlamış olmalısın. Samimiyet, güvenirlik, dürüstlük ve insanlarla etkileşim güven oluşturmak için geçerlidir. Bunlar olmadan güven ortamı oluşturmak neredeyse uyuklarken bir şeyler anlatmaya çalışmaktan farksızdır.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...