Güneşin Altın Elmaları (Ray Bradbury)

Güneşin Altın Elmaları, Ray Bradbury’nin hayatın tuhaf yanlarını bilim kurgusal sınırlarla anlattığı kitabıdır. Yazar, aileden tutun uygarlıklara, yalnızlıktan tutun hayal gücüne kadar pek çok farklı konuyu kendi üslubuyla ele alır. Öyküler adeta insanlık tarihini önünüze serer. Okurken düşüncelere dalıp gider ve uyandığınızda elinizde bir kitabın olduğunu fark edersiniz.

Güneşin Altın Elmaları, hayal gücünü en iyi kullanan yazarlardan birisi olarak gösterilen Ray Brudbury’nin imzasını taşıyan bir bilim kurgu kitabıdır. Fahrenheit 451 gibi edebiyat klasikleri arasında yer alan bir eseri yazmayı başaran yazarın bu kitabı orijinal dilinde The Golden Apples of the Sun adını taşımaktadır. İlk olarak 1953 yılında yayınlanan kitap, Mehmet Moralı‘nın çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından 2016 yılında Türkçeye kazandırılmıştır.

Güneşin Altın Elmaları

Güneşin Altın Elmaları, Ray Brudbury’nin yazmış olduğu kısa hikayeleri bir araya getiren bir tür derleme kitaptır. Ray Brudbury, bilim kurgu alanında dünün ve bugünün yazarlarını etkilemiş bir isimdir. Kendine has üslubu ile kurgularını oluşturan yazar, tecrübesini ve yeteneğini her hikayesine ulaştırmayı başarmıştır.

Ray Brudbury’yi özel kılan durum kesinlikle hikayeleri nasıl anlatması gerektiğini bilmesidir. Her hikaye sizi içine çekmeyi ve kendisini okutmayı başarır. Bu nedenle, birden çok kısa hikayesinin bulunduğu bu kitaptan bahsedebilmek için her hikayeyi tek tek ele almak gerekir. Her hikayenin tadı farklıdır, her hikayenin giriş noktası ve çıkış noktası farklıdır. Hepsinin sonunda yazar sizi öyle bir şaşırtır ki sürekli Ray Brudbury okumak istersiniz.

Daha önce bahsetmiş olduğum Fahrenheit 451 kitabını okumadıysanız Ray Brudbury ile tanışma fırsatını bu kısa hikayelerle elde edebilirsiniz. Böylece onu daha yakından tanıyabilir ve daha sonra klasikler arasında gösterilen Fahrenheit 451 isimli eserini okumayı düşünebilirsiniz.

Tekrar Güneşin Altın Elmaları kitabına dönecek olursak, bu kitapta yer alan hikayelerin hepsini hatırlamak konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat içlerinden mutlaka birisi sizi etkileyecek ve belki hayatınız boyunca bu hikayeyi unutamayacaksınız. Elbette bunu bir kesin sonuç olarak algılamanızı istemem ama bana göre kitabı bitirdikten sonra bu tür bir sonuç elde edebileceksiniz.

Ray Brudbury’nin dünyasına giriş yaparak hem bilim kurgusal hem de fantastik izler taşıyan hikayelerinde ufak bir yolculuğa çıkın. Oldukça keyif alacağınız bu yolculuk sırasında yavaş yavaş kahvenizi veya çayınızı yudumlarken kitaptan gözünüzü ayırmayı başarmak epey zor olabilir.

Takibe ne dersin?Beni takip edenlere her yeni yazıyla ÜCRETSİZ bülten ulaştırırım. Beni takip etmek ister misin?

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...