Güçlü ve başarılı kadınları konu alan 10 kitap

Güçlü kadınlar denildiğinde hemen hemen herkesin aklına birisi veya birileri gelebilecektir. Bu konuda kafa yorulacağı zaman dünyanın çok geniş bir yer olduğu ve her coğrafyadan mutlaka çok farklı etkin isimlerin çıktığını kabul etmek en önemli gereksinimler arasında yer alır. Rafları biraz karıştırıp bu kadınlardan bazılarını, özellikle hayatlarıyla bugünün kadınlarına örnek olabilecekleri bulmaya çalıştım.

Güçlü kadınlar denildiğinde işi başarıya endekslediğimiz zaman ortaya bambaşka isimleri çıkartabilmek mümkündür. Bazıları güçlü siyasetçi, bazıları yenilmez sporcu, bazıları parlak fikirli idealist, bazıları ise bir halkı peşinden sürükleyecek kadar kahramandır. Onların başarılarıyla övünmek yerine her kadının yapması gereken onlar gibi “başarılı” olmaya çaba göstermektir.

Başarılı ve güçlü kadınlar hakkında kitaplar

Her ne yaparsam yapayım bu listenin eksik kalacağını biliyorum ve itiraf ediyorum. Yorum yaparken acımasız davranacak pek çok kadın olabileceğinden işimi sağlama almam gerek. Aşağıda yer alan kitapların büyük bir bölümü biyografi veya anı türündedir. Roman veya daha farklı öyküleştirme yollarına başvurularak yazılmış kitaplara yer vermediğimi söylemeliyim.

Angela Davis: Bir Otobiyografi – Angela Davis

Angela Davis: Bir Otobiygorafi adından anlaşılabileceği üzere yazarın kendi hayatını anlattığı kitaptır. Onu diğer insanlardan ayıran en önemli özellik döneminin en güçlü seslerinden birisi olmasıdır. Hikayesi belki kendisi gibi o dönemlerde hor görülen insanlarla benzer olsa bile o farklı olmayı başarıp bir öne çıkarak kitlelerin sesi olmayı başarmıştır.

Kara Karga Yayınları: Angela Davis: Bir Otobiyografi – Angela Davis

Safiye – Murat Bardakçı

Safiye Ayla Türk müziği denildiğinde en önemli isimlerin başında gelmektedir. Hayatı insana, daha başlangıçta belliymiş garip bir hayata sahip olacağı dedirtir. Kimsesizler yurdunda yetiştikten sonra muhteşem sesiyle şöhretin kapısını aralarken gelecekte bambaşka noktada olacağını tahmin etmek kolay değildir. “Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin?” şarkısını onun sesinden dinlemek kesinlikle bir ayrıcalıktır.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Safiye – Murat Bardakçı

Camdan Kale – Jeannette Walls

Camdan Kale yazarın anılarını, dolayısıyla hayat zaferini içeren eseridir. Ailesi tüm kurallara ve kuralcı takılanlara karşı ayakta durmak için yoğun çaba gösterirken kendisi tüm bunlara tanıklık eder. Bu yoğun çaba hayatlarını değiştirecek olsa bile ailenin genetiğine ufak bir miras olarak katılacaktır. Kimse doğrularından vazgeçmeyerek ne olursa olsun savaşmaya devam edecektir.

Epsilon Yayınevi: Camdan Kale – Jeannette Walls

Safiye Erol – Mehmet Nuri Yardım

Safiye Erol edebiyatımızın kıymeti geç bilinen isimlerinden birisidir. Başarılı bir isim olduğu modern dönemlerde anlaşılsa bile o aşkı ve acıyı bir arada en güzide bir biçimde tarif eden yazarlardan en önemlisi olmuştur. Hayatının parçalarını eserlerine serpiştirdiği için eserlerini tarihin yansıması olarak görebilmek de mümkündür. Hayat hikayesiyle okuyucusuna bağışlayacağı şey ise romanlarının etkileyiciliğinden farklı değildir.

Anonim Yayıncılık: Safiye Erol – Mehmet Nuri Yardım

Yaban Kuğuları – Jung Chang

Yaban Kuğuları yazarın modern Çin döneminde kadın olma deneyimine yer verdiği anılarını aktarır. Jung Chang eserinde aile üyelerinin pek olağan olmayan yaşamlarını anlatmaktadır. Her ne kadar sıradan bir aile anısını kitabı gibi görünse bile yaşananların tümü Çin’in değişim dönemine denk geldiğinden hayatın tüm sancısı tek bir yerde toplanmış gibidir.

İnkilap Kitabevi: Yaban Kuğuları – Jung Chang

Tutkunun Romanı: Leyla Gencer – Zeynep Oral

Tutkunun Romanı: Leyla Gencer sesiyle insanı bambaşka noktalara götüren isimlerden birisinin hayat hikayesini anlatır. Onun hikayesi “La Diva Turca” olarak bilinse yeridir çünkü kendisini en iyi anlatan ifade budur. Zekasını, yeteneğini hırsıyla bir araya getirerek arzuladığı başarıya ulaşabilmiştir. Bu yönüyle her kadın ve aslında her insan tarafından örnek alınması gereken isimlerdendir.

Cumhuriyet Kitapları: Tutkunun Romanı: Leyla Gencer – Zeynep Oral

Kafesteki Kuş Neden Şakır Bilirim – Maya Angelou

Kafesteki Kuş Neden Şakır Bilirim dikkat çekici bir isme sahip olan bu kitap yazarın otobiyografisidir. Irkçılık karşıtı görüşlerinin yanında feminizm destekçisi düşünceleriyle dikkat çeken yazar, ABD’nin ilk siyahi yönetmeni olma başarısına sahiptir. Başarıyı yakalamadan önceki hayatı ise şiddet, ayrımcılık ve yoksullukla doludur ama o yılmamış ayakta kalmak için mücadele edip zirveye ulaşmayı başarmıştır.

Everest Yayınları: Kafesteki Kuş Neden Şakır Bilirim – Maya Angelou

Halide Edib: Biyografisine Sığmayan Kadın – İpek Çalışlar

Halide Edib: Biyografisine Sığmayan Kadın edebiyatımızın en güçlü isimlerinden birisinin hayat hikayesini anlatır. Onun döneminde yaşanan işgale karşı sesini yüksek bir biçimde çıkarabilmiş ve kitleleri etkileyerek direnişte önemli bir paya sahip olmuştur. Bu güçlü sima ardında yaşanmışlıkları bırakıp gittiğinde okunası pek çok eser bırakmıştır. Bugün nice insan çıkıp iyi bir hatip olmayı başarsa bile kimse onun başardığını başarabilme noktasına henüz ulaşamamıştır.

Everest Yayınları: Halide Edib: Biyografisine Sığmayan Kadın – İpek Çalışlar

Anne Frank’ın Hatıra Defteri – Anne Frank

Anne Frank’ın Hatıra Defteri, burada yer alan eserler arasında belki en sık duymuş olabileceğin eserdir. Almanya’nın Hollanda’yı işgal ettiği bir dönemde ailesiyle birlikte tavan arasına saklanarak bir süre kalmayı başarmıştır. Tavan arasında geçirdiği süreyi günlük tutarak değerlendirmiştir ama yazdığı günlükleri yayınlama fırsatını bulamadan bir kampta hayatını kaybetmiştir. “Kendisi küçük yüreği büyük insan” nitelemesi onu en iyi anlatmanın yoludur.

Epsilon Yayınevi: Anne Frank’ın Hatıra Defteri – Anne Frank

Sedef Kabaş – Muazzam Muazzez

Muazzam Muazzez bu toprakların görüp görebileceği en iyi araştırmacılardan birisi olan Muazzez İlmiye Çığ’ı anlatan söyleşi tarzında bir biyografidir. Büyük bir iddia ortaya atmak gibi bir niyete sahip değilim ama onun eserlerini okuyup anlayanların bu ülkede “kötü ve boş insan” olma şansı yoktur. Bilgi birikimi, bitmek bilmeyen enerjisi ve düşüncelerimize etki edebilen söylemleriyle kendisi başarı peşinde koşan her kadına örnek olabilecek birisidir.

Asi Kitap: Muazzam Muazzez – Sedef Kabaş

Güçlü kadınlar veya başarılı kadınlar ile ilgili eserler okumak istiyorsan sana bu önerileri sunabilirim. Listeyi olabildiğince uzatmam mümkün ama ben hayatında iz bırakabilecek kadınları anlatan eserleri bir araya getirmek istedim. Bu kitapları okuduktan sonra kendi hayatını sorgulayabilir ve dahası uzun bir süredir içinde saklı tuttuğun kişiyi harekete geçirmeyi başarabilirsin.

Öne çıkarılan görsel Ethicare Remedies adresinden alınmıştır.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...