Grafik Tasarımda Format (Gavin Ambrose)

Grafik Tasarımda Format, Grafik Temelleri serisine ait bir kitaptır. Grafik tasarım konusunda anlaşılır örneklerden yola çıkarak teorik ve pratik bilgilere yer veren eser, bu alanda çalışmak isteyen veya halihazırda çalışan kişilere yol gösterebilecek rehber niteliğinde bir kitaptır.

Grafik Tasarımda Format, Gavin Ambrose ve Paul Harris tarafından yazılmış, grafik ve tasarım alanında rehber niteliği taşıyan bir kitaptır. Grafik Tasarımın Temelleri isimli serisiyle bu alanda çalışan kişilere yardımcı olabilecek en faydalı bilgileri ulaştırmayı başaran ikilinin bu kitabı orijinal dilinde Format adını taşımaktadır ve ilk kez 2004 yılında yayınlanmıştır. Kitap, Aydan Siretli‘nin çevirisiyle Literatür Yayıncılık tarafından 2016 yılında Türkçeye kazandırılmıştır.

Grafik Tasarımda Format

Kurgusal olmayan kitaplardan söz ederken içeriğinden olabildiğince az bahsetmeye çalışırım. Genel olarak bahsetmem gerekirse bu kitap bir rehber veya başvuru kaynağı olarak nitelendirilebilir. Format, bir ürünün fiziksel boyutunu ilgilendiren bir durum olduğu kadar bir tasarımın grafiksel elementlerini sunan bir alandır. Çünkü kitap, dergi, afiş gibi materyal ne olursa olsun format önemini kaybetmemektedir.

Bu kitap ilham verici örnekler ve çalışmalarla okuyucusuna formatın çalışılan herhangi bir ürün bazında nasıl olması gerektiğini anlatmaktadır. Kullanıcıyla iletişim kuran tasarımların oluşturulması konusunda size yardımcı olabilecek ipuçlarını ve yöntemleri içermektedir. Size teorik bilgi sunduğu kadar pratik bilgi de sunmaktadır.

Grafik ve tasarım ile ilgileniyorsanız, format konusunda kapsamlı bilgiler arıyorsanız bu kitaba göz atmanızı öneririm. Kitapta format dışında basım teknikleri ve özellikle tamamlama hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Her bilgi hanenize artı puan olarak eklenir çünkü formatın tasarımlarda nasıl işlev gösterdiğini öğrendikten sonra çalışmalarınızda daha etkileyici adımlar atmayı başarabilirsiniz.

Grafik Tasarımda Format, Temel Tasarım adını taşıyan serinin ilk kitabıdır. Onu sırasıyla Grafik Tasarımda Sayfa Düzeni, Grafik Tasarımda Tipografi, Grafik Tasarımda İmge, Grafik Tasarımda Renk, Grafik Tasarımda Baskı ve Sonlandırma, Grafik Tasarımda Izgaralar ve Grafik Tasarımda Tasarım Fikri takip etmektedir. Grafik ve tasarım konusunda rehber kitaplar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tür kitaplar bu alanda çalışmak isteyen kişilere yardımcı olabilir mi? Yorum yapın ve düşüncelerinizi dile getirin. Yazımı faydalı bulduysanız lütfen arkadaşlarınızla paylaşın.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...