Gotik edebiyat seti: Can Yayınları’ndan 10 kitaplık set

Biraz yazdığım yazılara bakındım ve uzun bir süredir liste hazırlamadığımı fark ettim. Sonra soluğu her zamanki gibi basın bültenlerinde aldım ve bu gotik edebiyat setiyle karşılaştım. Birbirinden farklı kitaplardan oluşan ama her birisi gotik edebiyat merkezinde buluşan bu kitaplar karanlık ve bir o kadar kasvetli hikayeler okumak isteyenleri memnun edebilecektir.

Basın bülteninde Babil.com tarafından fark ettiğim bu setin içerisinde eğer sevdiğin bir türse okuması keyifli pek çok iyi kitap yer almaktadır. Bu kitaplar hakkında ön bilgi edinmek istiyorsan aşağıda yer alan bilgilere göz atabilirsin. Benim çok fazla ilgi duyduğum bir tür olmasa bile ilgi duyanlar için bu setin son derece güzel olduğunu ifade edebilirim.

Gotik Edebiyat Seti – 10 Kitaplık Set

Gotik Edebiyat seti, Can Yayınları tarafından yayınlanmış ve seçilmiş olan 10 farklı kitabı içermektedir. Her kitabın hikayesi farklıdır. Dolayısıyla her kitapta birbirinden heyecanlı ve okuması keyifli maceralar yer almaktadır. Bu kitapları okumaya dilediğinden başlayabilirsin. Aşağıda bu kitapların içeriği hakkında bir takım ufak bilgiler paylaştım. Artık seti satın alıp almama konusunda karar verirken bu bilgileri değerlendirmeyi düşünebilirsin.

Sicilya’da Bir Aşk Hikayesi – Ann Radcliffe

Ann Radcliffe, Ormanda Aşk adını taşıyan romanıyla adını altın harflerle gotik edebiyata yazdıran İngiliz yazardır. Sicilya’da Bir Aşk Hikayesi ismini taşıyan bu roman gotik edebiyatta psikolojik yansımaların ve şiirsel anlatımın izlerini taşır. Romanda Sicilya’daki kalelerin labirent ve mağara tarzı yapılarını keşfe çıkılmakta, aristokrasinin barındırdığı tüm utanç verici sırlar ortaya dökülmektedir.

Can Yayınları: Sicilya’da Bir Aşk Hikayesi – Ann Radcliffe

Google Kitaplar’da Oku: Sicilya’da Bir Aşk Hikayesi

Gece Tabloları – Hoffmann

Hoffmann, gotik edebiyatta hayal gücünü en iyi kullanan yazarlardan birisi olarak tanımaktadır. Yazmış olduğu öykülerle yazar olarak tanınan bir isimdir. Psikolojik analizler açısından son derece güçlü olan bu roman aynı zamanda kahramanının hikayenin içerisinde çılgına dönüp delirme aşamasına gelmesiyle dikkat çekmektedir. Gotik edebiyatın en güzel öyküleriyle donatılmış bu eseri okurken fazlasıyla keyif alabilirsin.

Can Yayınları: Gece Tabloları – Hoffmann

Google Kitaplar’da Oku: Gece Tabloları

Undine – Friedrich de la Motte Fouque

Friedrich de la Motte Fouque bir anda ünlenen ve peş peşe yazmış olduğu öykülerle dikkat çeken bir isimdir. Undine adını taşıyan bu uzun öyküsü gotik edebiyat türünde verdiği en önemli eserler arasında yer almaktadır. Hikayede bir su ruhunun bir insanla evlenip insan ruhu kazanmasını anlatılmaktadır. Kitap içerisinde her edebiyat türünden bir şeyler barındırmasıyla ve yarı efsane olma özelliğini taşımasıyla bilinmektedir.

Can Yayınları: Undine – Friedrich de la Mottte Fouque

Google Kitaplar’da Oku: Undine

Hayaletgören – Friedrich Schiller

Friedrich Schiller vermeye başladığı tarih dersleriyle dikkat çeken ve ardından yayınladığı Hayaletgören isimli öyküyle kendinden bahsettirmeye başlayan bir isimdir. Almanların en önemli yazarlardan biri olarak gördüğü bu isim edebiyata sayısız katkısı olan bir yazardır. Yazarın yaşadığı dönemin izlerini fazlasıyla taşıyan bu roman gotik edebiyat alanında okuyabileceğin en iyi roman olmasa bile oldukça ilgi çekicidir.

Can Yayınları: Hayaletgören – Friedrich Schiller

Google Kitaplar’da Oku: Hayaletgören

Sardinya Efsaneleri – Grazzia Deledda

Grazzia Deledda, İtalyan edebiyatın en önemli realist resimlerinden birisidir. Yazdığı eserlerde tamamen Sardinya ve Sardinya halkını ele alan yazar bu bölgede yaşayanların sıkıntılarına yer vermektedir. Sardinya Efsaneleri adını taşıyan eserinde ise yazmış olduğu öyküleri bir araya getirmiştir. Her öykünün ortak noktası adından da anlaşılabileceği üzere Sardinya bölgesidir.

Can Yayınları: Sardinya Efsaneleri – Grazzia Deledda

Google Kitaplar’da Oku: Sardinya Efsaneleri

Otranto Şatosu – Haroce Walpole

Haroce Walpole, daha sonraları edebiyatın ilkleri arasında kabul edilecek bir işin altına imza atmış olan İngiliz yazardır. Otranto Şatosu adını taşıyan bu roman gotik edebiyatın ilk eseri olarak kabul edilir. Yani her şeyin Haroce Walpole tarafından yazılan bu roman ile başladığı kabul edilebilir. Roman kalenin efendisi olan Manfred ve ailesinin hikayesini anlatmaktadır.

Can Yayınları: Otranto Şatosu – Haroce Walpole

Google Kitaplar’da Oku: Otranto Şatosu

Böcek – Richard Marsh

Richard Marsh, çoğunlukla serüven tarzı eserler yazmış olan İngiliz yazardır. Hayatı boyunca sayısız öykünün imza atan yazarın en tanınmış eseri ise bir gotik öykü olan Böcek isimli kitaptır. Kitapta başarılı bir politikacının başına bela olacak olan bir “Böcek” ile Londra şehrinin verdiği mücadele anlatılır. Gotik edebiyatın bir parçası olan bu kitap aynı zamanda bir aşk hikayesini de barındırmaktadır.

Can Yayınları: Böcek – Richard Marsh

Google Kitaplar’da Oku: Böcek

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde – Robert Louis Stevenson

Robert Louis Stevenson, dünyanın en kısa sürede yazılan romanlarından birisine imza atmış İskoç yazardır. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde oldukça kısa sayılabilecek bir sürede yazılmıştır. Kitabın konusu Gabriel John Utterson, arkadaşı Dr. Henry Jekyll ve kötü birisi olarak bilinen Mr. Henry Hyde arasındaki ilişkiyi araştırmasıdır. Kitap hem gotik edebiyatın bir ürünü, hem gizem romanı hem de korku romanıdır.

Can Yayınları: Dr. Jekyll ve Mr. Hyde – Robert Louis Stevenson

Google Kitaplar’da Oku: Dr. Jekyll ve Mr. Hyde

Carmilla – Joseph Sheridan La Fanu

Joseph Sheridan La Fanu, yazmış olduğu hayalet öyküleriyle bilinen bir İrlandalı yazardır. Aslen bir avukat olsa bile gazeteciliği avukatlığa tercih etmesi sonrası hikayelerini yayınlamaya başlamıştır. Carmilla onun en bilinen hikayelerinden biri olmamasına karşın gotik edebiyat için önemli bir eserdir. Bu öykü aynı zamanda vampirlerin konu edinildiği ilk eserlerden birisi olarak kabul edilmektedir.

Can Yayınları: Carmilla – Joseph Sheridan La Fanu

Google Kitaplar’da Oku: Carmilla

Baskerville’lerin Köpeği – Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle, birçok edebiyat ve sinema takipçisinin bildiği bir isim olan Sherlock Holmes karakterinin yaratıcısıdır. Gizemli yapıtlarıyla ün kazanmış olan yazarın Sherlock Holmes maceralarından birini anlatan Baskerville’lerin Köpeği isimli roman aynı zamanda gotik edebiyatın bir parçasıdır. Gizemli ve bir o kadar ürkütücü olan bu hikayeyi okumak her gotik edebiyat seven kişinin yapması gereken bir iştir.

Can Yayınları: Baskerville’lerin Köpeği – Arthur Conan Doyle

Google Kitaplar’da Oku: Baskerville’lerin Köpeği

Gotik Edebiyat seti içerisinde yer alan tüm kitaplar bunlardır. Korkutucu, karanlık ve gizemli öyküler okumayı seviyorsan gotik edebiyat tam sana göre diyebilirim. Her ne kadar benim pek ilgimi çekmese bile bu önemli eserlerin sayfalarını karıştırmak benim için büyük bir zevkti. Kitapları set halinde alırsan daha uyguna geleceğini unutmamalısın ama istersen tek tek de satın alabilirsin. Burada yer alan kitaplar hakkında düşüncelerini paylaşmak istiyorsan hemen yorum yapabilirsin.

Görsel Kaynağı: FRPNET

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...