Girişimcilerin okuması gereken kitaplar

Başarılı girişimciler iyi okuyuculardır. Neler okumanız gerekiyor merak ediyor musunuz? Girişimcilerin okuması gereken kitaplar bu konuda size yardımcı olabilir.

Bir kişinin kitap yazmaya başlaması demek elinde bulundurduğu bilgileri başkalarıyla paylaşması anlamına gelmektedir. Bu konudan en çok faydalanacak olan kişiler ise yeni bilgiye aç olan kişilerdir. Girişimciler doğaları gereği yeni bilgilere aç olmak zorundadırlar. Yatırım yapacakları işin risklerini ve kazançlarını iyi analiz etmelidirler. Bu tür durumlardan ötürü başarılı bir girişimcinin mutlaka iyi bir okuyucu olması gerekir.

Girişimcilerin Okuması Gereken Birkaç Kitap

Başarılı olmak isteyen girişimci veya girişimci olmak isteyen bir kişi dünya üzerinde yaşayan ve alanlarında başarıya ulaşmış olan girişimcilerden ilham almalıdırlar. Girişimciler veya girişimci olmak isteyenler kitap okuyarak bu gereksinimi rahatlıkla karşılayabilirler. Çantanızı farklı kitaplarla doldurmadan önce size sunacağım kitap tavsiyelerini dikkate almaya ne dersiniz? Aşağıda sizinle paylaşmış olduğum kitaplar birbirinden farklı niteliklere ve bilgilere sahiptirler. Her birisi ufkunuza açacak ve size çok daha farklı fikirler kazandıracaktır.

1. Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Napoleon Hill’in ölümsüz eseri Düşün ve Zengin Ol girişimciler arasında en çok konuşulan kitaplardan birisidir. İşletme sahiplerinin ise en çok okuduğu kitaplar arasında yer almaktadır. Öyleyse bizim de listemizde yer almalı, öyle değil mi?

girisimcilik kitaplari dusun ve zengin ol kitabi

Düşün ve Zengin Ol bu listedeki en değerli eserdir. Bunu hiç çekinmeden söyleyebilirim. Bununla birlikte kitap artık ölümsüzlüğünü ilan etmiştir. Uzun yıllar önce yayınlanan bir eser olmasına rağmen etkisini bugüne kadar taşıyan nadir eserlerden birisidir.

Sadece işletmeler için değil aynı zamanda kişisel hayatınız için de çeşitli yardımcı bilgilere sahip olan bu kitap, kendi alanında başarıya ulaşmış ve büyük bir üne sahip kişilerin prensipleri, alışkanlıkları ve hayat sırları hakkındadır. Başarıya ulaşmanın en kısa yolu nedir? Elbette başarıya ulaşan kişilerin yaptıklarını kişiselleştirerek yapmaya çalışmaktır.

Bu kitap hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız Düşün ve Zengin Ol isimli yazıma göz atabilirsiniz.

2. İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini

Başarılı işletmelerin başarılı olmasını sağlayan en önemli etken nedir? Ürünlerini veya hizmetlerini başkalarına pazarlayabilmiş olmak ve rakamsal olarak rakiplerine üstünlük sağlamaktır. Bunun için elinizde iki farklı unsurun yer alması gerekmektedir. Birincisi tanıtıma değer kaliteli ürün veya hizmet, ikincisi ise bunların ulaştırılacağı sadık müşteriler. Bu unsurların ikisini bir araya getirebilirsiniz başarıya ulaşan bir girişimci olabilirsiniz.

iknanin psikolojisi

Nitekim her şeyin bu kadar basit olduğunu düşünmemelisiniz. Kaliteli ürün veya hizmet oluşturmak ve bunları sadık müşterilere ulaştırabilmek bilgi ve beceri gerektirmektedir. Özellikle potansiyel müşterileri müşterilere ve ardından sadık müşterilere dönüştürme konusunda kabiliyetli olmalısınız.

Robert Cialdini’nin İknanın Psikolojisi isimli eseri müşterileri satın almaya yönlendirebilmek için ihtiyacınız olan tüm ipuçlarını size sunmaktadır. Hazır olun! Çünkü bu ipuçlarının hepsi bilimsel gerçeklere dayandırılmaktadır.

3. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Bu listenin demirbaşlarından bir diğeri Stephen R. Covey imzalı Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı isimli kitaptır. Sıradan bir okuyucu ve aynı zamanda girişimci veya girişimci adayı olsanız dahi bu kitabın adını duymuş olmalısınız. Eğer duymamışsanız mutlaka yıllardır kapalı kapılar girişimcilik oyunu oynuyorsunuz demektir. Peki adını duyduğunuz halde içinde ne var diye hiç merak ettiniz mi?

etkili insanlarin yedi aliskanligi kitabi

Bu kitabın başarısı ve bu kadar önemli olması içinde barındırdığı zamansız prensipler ve alışkanlıklardan gelmektedir. Bu prensipler ve alışkanlıklar fiziksel, mantıksal, duygusal ve finansal hayatınızda size yardımcı olacaktır. Sonunda ise başarıya doğru giden yola sapmayı başarmış bir girişimci olabilirsiniz. Yapmanız gereken kitabı okumaya karar vermek ve okumaya başlamaktır.

4. Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi

Doğruluk ve dürüstlük sizin için ne kadar önemli? İş dünyasında bunlara çok fazla yer olmadığını düşünüyorsunuz? O zaman yanılıyorsunuz çünkü doğruluk ve samimiyet korunarak da başarıya ulaşılabilir. Keith Ferrazzi’nin Asla Yalnız Yeme isimli kitabı bunu yapabilmeniz için size eşlik etmeye hazırdır. Siz onu okumaya hazır mısınız?

asla yalnız yeme kitabi

Asla Yalnız Yeme insanlarla kurduğunuz ilişkiler üzerine yazılmış bir kitaptır. Ekonomik durumlar söz konusu olduğunda çok daha farklı niteliklerin işin içine girdiği doğrudur. Ancak, iş hayatında başarı insanlarla kurulan ilişkilere bağlıdır. Onlara karşı hareket ettiğiniz sürece iş hayatında başarıya ulaşmanızın imkanı yoktur. Doğruluk ve dürüstlük kavramı tamamen bununla ilgilidir. İnsanlara karşı olmak istemiyorsanız işinizde doğru ve dürüst olmalısınız.

5. İş Bitirici – David Allen

Dünyanın en parlak fikri sizde mi? Hayatınızı değiştirecek fikirlerin neler olduğunu biliyor musunuz? Turnayı gözünden vurmanızı sağlayacak girişimin ne olduğuna karar verdiniz mi? Hepsine evet dediğiniz halde hala koltuğunuzdan kalkmama konusunda ısrarcı mısınız? O zaman fikirleriniz ve hayallerinizle yaşamaya devam edin. Onları uygulamaya geçirmediğiniz sürece sizin için hiçbir değerleri olmayacaktır.

is bitirici kitabi

Dünyanın en muazzam fikirlerine sahip olsanız bile bunları gerçekleştirme kabiliyetine ve isteğine sahip olamadığınız sürece bir önemi olmayacaktır. Başarının uygulanan işlerden ve hayata geçirilen projelerden oluştuğunu unutmamalısınız.

Bu konularda eksikliğiniz varsa üzülmeyin. David Allen size yardımcı olabilir. David Allen’in kaleme aldığı İş Bitirici kitabını okuyarak aklınıza gelen fikirleri hayata geçirme konusunda sahip olduğunuz eksikliklerinizi giderebilir ve bu sayede başarılı bir girişimci olabilirsiniz.

6. Kancaya Takılınca – Nir Eyal

Kancaya Takılınca kendinizi anlamınızı sağlayacak bir kitaptır. Nir Eyal bir süre sonra bağımlılık yapan veya alışkanlığa dönüşen ürünlerin yapısını gözler önüne sermektedir. Eğer bu tür bir ürün veya hizmet sunmak istiyorsanız bu kitabı okumak sizin için oldukça iyi bir fikir olabilir.

kancaya takilinca kitabi

Gerçekten kullanmış olduğunuz ürünlerin neden bağımlılık yaptığını veya daha sağlıklı bir dille alışkanlık yaptığını hiç düşündünüz mü? Daha önce hiç düşünmemiş olabilirsiniz ama başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız düşünmeniz gerekir. Çünkü ortaya çıkaracağınız ürün ile insanlara yardımcı olma yoluna gitmeniz gerekmektedir. İnsanlara yardımcı olamadığınız sürece ürünleriniz ilgi çekmeyecek ve işleriniz yolunda gitmeyecektir.

Okumaya istediğiniz kitaptan başlayabilirsiniz. Hangisi ihtiyacınızı karşılayacaksa ilk ona yönelmelisiniz. Ancak, gerçekten çok başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız çok iyi bir okuyucu olmanız gerektiğini unutmayın.

Girişimcilerin okuması gereken bu kitaplar hakkında neler düşünüyorsunuz? Listeye eklenmesi gereken farklı kitapların olduğunu düşünüyor musunuz? Fikirlerinizi yorum olarak paylaşabilir ve yazıya katkı sağlayabilirsiniz.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...