Gerginlikten nasıl kurtulurum?

G

Gerginlikten nasıl kurtulurum? Belki bu konuda doğru adımları sunabilecek kişi olamayabilirim çünkü anlık gerginlikler benim hayatımın bir parçasıdır. Artık bu şekilde yaşamaya alıştığım için basit kontrol ve yönlendirme mekanizmalarıyla kimseye zarar vermeden gerginlikten yırtmayı başarabiliyorum.

Kalbinin olağandan daha sesli attığını duyduğun anda gerginlik sınırını aştığını düşünebilirsin. Aslına bakarsan gergin olmak hayatımızda karşımıza çıkan uğraşması zor olaylara karşı verdiğimiz tepkilerden birisidir. İşin aşırıya kaçtığı durumlarda çaresiz kalabiliriz çünkü pire için yorgan yakmak deyimini gerçekleştiren birisi olabiliriz. Gerginlikten tamamen kurtulmanın bir yolu yoktur ve yapabileceğin sadece etkisini azaltmaktır.

Gerginlikten nasıl kurtulabilirim?

Gergin olmaktan kurtulmanın bir sihirli formülü olsaydı ilk olarak kendim denerdim. Maalesef yeri geldiğinde vücudunu ele geçiren bu duyguya karşı yapabileceğin tek şey onu farklı bir yere yönlendirmek veya etkisini azaltmaktır. Yönlendirmek umulmadık sonuçlar ortaya çıkarabileceğinden benim tavsiyem her zaman etkisini azaltmaktan yana olacaktır.

Sakinleştirici Yöntemler Keşfetmek

İşin özü şu hepimizin bir kaçış planı vardır. Ben bu kaçış planlarını keşfetmişken sen henüz keşfetmemiş olabilirsin. Sakinleştirici yöntemler benim için gerginlikten kaçış planıdır. Pamuk gibi bir insan olamayacağım doğru ama daima dikenlerle dolaşan bir insan olmak gibi bir niyetim yok. Tavsiyem kendine en uygun sakinleştirici yöntemleri keşfetmeye çalışmalısın.

 • Nefes egzersizleri önemlidir. Her kimden gerginlik konusunda fikir alıyorsan al sana önereceği ilk şey nefes egzersizleri olacaktır. Nefes almak zihninin rahatlamasını sağlayacak bir yöntemdir. Derin derin nefes alarak zihnini ama aynı zamanda vücudunun rahatlamasını sağlayabilirsin.
 • Kendini en iyi hissettiğin yere gitmelisin. Bunu her koşulda yapabileceğini düşünmüyor olabilirsin o zaman hayal etmeyi düşünmelisin. Eğer kendini en mutlu hissettiğin yer çok uzaklardaysa orayı hayal etmelisin. Hayalcilik gibi gelebilir ama gerginlikten uzaklaşmanın yolu ilk anda onunla yüzleşmek değildir.
 • Sakinleştirici etkiye sahip sözcükler bulun. Sinirlendiğin zaman kendini sakinleştirmek için sana daha farklı şeyler hatırlatacak sözcükleri telaffuz edebilirsin. Gerginliği belki çok fazla kontrol altında tutamayabilirsin ama kendini göstermeye çalıştığında “bunu başarabilirim” veya “sakin kalabilirim” diyerek kendini ikna edebilirsin.
 • Bol bol kitap okuyun. Ben bunu sakinleşme sonrasında gerçekleştiririm. Bir şeyden ötürü gergin durumdaysan o şey aklına geldiği sürece aynı tepkiyi verirsin. Bunun için dikkatini dağıtmak ve yaşadığın baskıdan kurtulmak zorundasın. Kitap okumak bunu başarmanı sağlayacak en ucuz ve en etkili yollardan birisidir.

Kitap okumak neden önemlidir?

 • Gergin düşüncelerini yazmayı düşünebilirsin. Gergin düşüncelerini kovmaya çalışırsan onların gitmek yerine seni biraz daha sıkıştırmaya çalıştıklarını görürsün. Bunun yerine zamanı bırakıp onları hissetmeli ve ardından onları akışına bırakmalısın. Gergin düşüncelerini yazarak kendini daha yakından tanıyabilir ve elinden geldiğince önlem almaya çalışabilirsin.
 • Bol bol müzik dinleyin. Kendinize bir oynatma listesi oluşturun ve içerisini sakinleştirici müziklerle doldurun. Gerginleştiğini hissetmeye başladığın andan itibaren kendini müziğin serin sularına bırakmayı düşünebilirsin. Gideceğin yer çok uzak olmayacaktır ama kesinlikle bu yolculuk seni rahatlatacaktır.
 • Bol bol su için. Susamamış olsan dahi gergin olmaya başladığını hissedince su içmelisin. Bu sayede sinir sistemini rahatlatabilir ve vücudunu nemlendirerek onun sakin kalmasına yardımcı olabilirsin. Aşırı gergin biriysen her zaman yanında bir şişe suyla dolaşman senin için faydalı olacaktır.
 • Klasik bir yöntem olsa bile şakaklara masaj yapmak işine yarayabilir. Gergin olduğun zaman rahatlamak istiyorsan şakaklarına hafifçe masaj yapmalısın. Bu sayede vücudunun baskı noktalarından birisini ve aynı zamanda kendini rahatlatmayı başarabilirsin.
 • Sağlıklı beslenmek zorundasın. Sağlıklı beslenmekten bahsederken günde bir parça peynir, bir elma, bir muz, bir zeytin, bir dilim kepek ekmeği yemekten falan söz etmiyorum. Sağlıklı beslenmek aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durman anlamına gelmektedir. Bunu yapıp bir de sağlıklı bir uyku düzenine sahip olursan gerginliğini büyük ölçüde yenmeyi başarabilirsin.

Mantıklı Hareket Etmeye Çalışmak

Bunun çok zor olduğunu kabul ediyorum. Gergin olduğun zaman mantıklı hareket etmek oldukça güçtür. Beraberinde gerginlik seni etkisi altına aldığı için aynı anda her ikisinden kurtulmak için çabalarsın. Enerjisi düşük bir insan için bu çok kolay değildir ama mantıklı hareket etmeye çalışarak bu aşılmaz sanılan engeli aşmayı başarabilirsin.

 • Belirsizlikleri kabullenmek iyi bir şeydir. Bazı insanlar hayatlarında yer alan her şeyi kontrol etmek isterler. Kontrol onlar için güven demektir ama bilmedikleri veya kabul etmedikleri şey hayatın gerçeğidir. Hayat belirsizliklerle doludur, her şeyi kontrol edebilmek insanın gücünün yetebileceği bir şey değildir.
 • Gelecekte veya geçmişte yaşamayı bir kenara bırakmalısın. Gerginlik anı yaşamak konusunda hiçbir şey yapmayan insanların başına sıkça gelir. Onların bu duygulardan kurtulması kolay değildir çünkü daima kafaya takacak bir şeyler bulabilirler. Geçmişi geçmişte, geleceği gelecekte bırakın ve sadece anı yaşayarak tadını çıkarın.
 • Her nerede olursa olsun rahat olmaya çalışabilirsin. Her şeyden kaçamazsın, gerginlik de bunlardan birisidir. Kaçmayı başaramayacağın duygularla yüzleşmeyi denemek zorundasın. Eğer yapacağın bir iş için gergin olacaksan daha öncesinde onun pratiğini yaparak kendini alıştırmayı düşünebilirsin.
 • Tek zayıf olan insan sen değilsin. Gerginliğe çok çabuk kapılman söz konusu olabilir ama her insanın kendini gergin hissedeceği anlar bulunmaktadır. Birisi seni baskı altında tuttuğunda gergin olmanı sağlıyorsa aynı konumda karşıdaki kişiyi düşünerek bundan sıyrılabilirsin.
 • Sorunsuz gün olmadığını artık kabul etmek zorundasın. Bugün, yarın ve belki öbür gün gerginliğe karşı galip gelebilirsin ama bir hafta sonra gerginlik sahadan galibiyetle ayrılabilir. Kendini hem mağlubiyetlere hem galibiyetlere hazır tutarsan hayatının kalitesini muhafaza etmiş olursun.

Gerginliğin Kaynağını Bulmak

Bunun için çok geç kalmış sayılmazsın çünkü gerginliğin kaynağını bulmak seni büyük ölçüde problemi ortadan kaldırmak için teşvik edecektir. Genelde ben gerginliğin kaynağını bulurum ama inat edip üstüne gittiğim için çok daha sancılı bir yüzleşmeyle karşı karşıya kalırım. Sana bunu tavsiye etmeyeceğim çünkü çok daha mantıklı hareket etmeni öneririm.

 • Gerginliğin kaynağını bulurken mantıklı yaklaşımlar sergilemelisin. Bir şeye karşı gergin oluyorsan onu çözüp çözemediğini gözden geçirmelisin. Kontrolünün dışında bir şeyler gelişiyorsa eğer neler yapabileceğini iyi bilmelisin. Bunları yapmadan gerginliğin kaynağını bulamazsın.
 • Gerginlik olumlu etkilere sahip bir duygu değildir. Nedenini çok bilmemekle beraber bazı insanlar gerginliğin itici güç olduğunu düşünürler. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını anlamak gerekir çünkü gerginlikten olumlu bir şeyler çıkmasını beklemek vakit kaybından başka bir şey değildir.
 • Gergin olmanın doğal bir şey olduğunu unutmamalısın. Gerginlik hayatına bağlı olan belirli durumlara karşı verdiğin tepkiler olduğundan bu duygunun hayatında bir yere sahip olduğunu kabul etmek zorundasın. Uzun lafın kısası gerginlikten tamamen kurtulamazsın.

Gergin olmaktan kurtulmak için neler yapabileceğini biraz olsun öğrenebildiğini düşünüyorum. Hayatın boyunca gerginlik hissiyle karşılaşabilirsin çünkü bu duygu hayatında değerli pek çok şey olduğu sürece senin yakınlarında dolanacaktır. Onu tamamen ortadan kaldıramazsın, sadece belirli adımlarla etkisini azaltabilirsin. Gergin olmaktan kurtulamıyorsan yorum yapıp yaşadığın problemi benimle paylaşabilir veya doğrudan bir doktora danışarak profesyonel destek alabilirsin.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

2 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba Kaan bey kendimle ilgili sorunum gergin değil ama beni kızdıracak şeylere çok çabuk sinirleniyorum kendime hakim olamazken bazen de haksızlığa tahammül edemiyorum bu öfke kontrolünü nasıl aşmalıyım aslında bakarsan gayet sakin görünen bir yapıya sahibim içimde zaman zaman kızgınlıklar olsa da en güzel tarafım o anki sinir ve öfkemi büyütmeden kendi özüme dönüyorum bazende kendime şaşıyorum belki yaşanmışlıklar belkide geçmişten bugüne neler yaşadığım olabilirim i kısaca değinmek istersem çocukluğumdan bugüne getiren yaşanmışlıklar yaş ileri olmasına rağmen kendimdeki eksiklikleri görüp iyileştirmeye uğraşsam da kendi annemle bir araya geldiğimizde anlaşamıyoruz buda beni üzerken kendime soruyorum nasıl çözüm bulabilirim diye bir çıkış yolu bulamıyorum daha çok üzen değil üzülen oluyorum annemle olan sorunları nasıl aşmalıyım tabi bu arada annem yetmiş dokuz yaşında ben evlendim hep hayatımın içinde oldu çocuklarımda pek iyi örnek olmadı o yüzden şimdide uzak durmaya çalışıyorum ama o kabullenmiyor kendisi yalnız yaşıyor bende kızımla yaşıyorum bir araya geldiğimizde sorunlar yaşarken annem beni anlamıyor bende annemi ve her söylediğine sinirleniyorum ne yapmalı ve nasıl davranmalıyım yazılarınızda güzel örnekler veriyorsunuz okuyorum ama yinede bir çözüm bulamıyorum bu yazımı cevaplarsanız sevinirim..Şimdiden teşekkürler her bir paylaşımınız bilgilendirici olduğu kadar öğretici siz gençlerin bilgileri çok önemli sağlıcakla kalın ..

  • Merhaba,

   79 yaşındaki bir kadının size ayak uydurmasını bekleyemezsiniz. Siz kendi doğrularınızı bir kenara bırakıp ona ayak uydurmaya çalışmalısınız. Elbette anlaşmazlık yaşamanız çok doğal çünkü o yaştaki birinin tamamen sizin pencerenizden bakmasını beklememelisiniz. Bu konuda atacağınız ilk adım bu olmalıdır. Onun sizi anlamasını beklememeli onu anlamaya çalışıp ona göre hareket etmelisiniz. En azından ben öyle yapardım.

   Sağlıcakla kalın, keyifli okumalar dilerim. Dilediğiniz zaman yorum yaparak, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

   E-posta: [email protected]
   Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
   Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom