Gerginlikten kurtulmak: rahatlamak ve mutlu olmak

G

Bugün yine anlamsız bir gerginlik var üzerimde. Dişlerimi sert bir ekmeği koparacak gibi sürekli sıkıyorum. Sıktıkça ağrıyor ama ağrı değil umurumda olan… Başka bir şey var sanki, başka bir dert, başka bir tasa, başka bir sızı… Bilmiyorum ne olduğunu. Yaptığım tek şey durmadan dişlerimi sıktığımı fark edip bir anda onu yapmayı bırakmak. Birkaç saniye sonra baş ağrısıyla tanışıyorum.

Sahi başım ağrıdığı için dişlerimi sıkıyor olabilir miyim? Belki evet ama sadece belki demekle yetiniyorum. Hemen bir meşhur ağrısı kesicilerden Parol’dan bir tane alıp içebilirim. İlaç beni gerçekten iyi edebilecek mi? Etmezse bir tane daha içmeyi bünyem kabul edecek mi? Bir süre daha kendi halimde takılıyorum. Birden sürekli bacağımı oynattığımı fark ediyorum. Yok yok bu küçük abdestle ilgili bir durum değil. Bir şey var derinlerde, anlamsız bir gerginlik. Yüzüm gülse bile sürüyor o gerginlik. Aşmam lazım bunu ama nasıl olacağını bilmiyorum…

Gerginlikten Kurtulmak: Mutluluk Hissi

Hayatın belirli dönemlerinde kendimizle bu şekilde konuşmuş olabilir. Sakin ol, deli değilsin. Sadece kendini anlamaya çalışıyorsun. Hayatı ihmal etme dereceni bir bilsen ödün kopar. Korkarsın insan içine çıkmaktan. “Ben hayatı ihmal etmiyorum!” diye hayıflanma kendi kendine. Elbet bir yerde, günün birinde ihmal etmişsindir hayatını.

Şu anda kendini dinlemeye başlasan yukarıdaki öyküde yer alanlardan herhangi birini yaşıyor olma ihtimalin oldukça yüksek. Benim için bu gerginlik çoğunlukla dişlerime yansır, bazen başıma ve bazen ayaklarıma. Muhakkak kaynayan suyun fokurtusu ile oluşan su kabarcıkları gibi kendini belli eder.

Bu kahrolası gerginliğin sebebi ne? Düşün bakalım bulabilecek misin? Bu az önce konuştuğun sevgilin olabilir. Çok yakın bir arkadaşının sarf ettiği sözcük olabilir. Desteklediğin takımın bu hafta kötü sonuç alması olabilir. Haberlerde gördüğün ölüm, cinayet, adaletsizlik veya yoksulluk gibi içerikler olabilir. Seni sinirlendiren, öfkelendiren, üzen veya rahatsız eden bir şey olmalı. Çünkü yaşadığın gerginlik karşılaştığın duruma karşı bünyenin verdiği tepkidir.

Bu gerginlik durumu beni bitirir. Çünkü bana çok ciddi konsantrasyon problemi yaşatır. O an ne yapmak istiyorsam o işi yapamam veya yapsam bile tamamlayamam. Karşılaştığım basit bir şey olsa bile beni yaşadığım andan soğutabildiği için kendi adıma bir sorundur. Ne yapmam gerekir? Bu gerginlikten bir an önce kurtulup yaşadığım ana geri dönmeliyim.

Gerginliği Bulmalıyım…

Bir an önce tam olarak nerede gerginlik ve sıkıntı olduğunu anlamam lazım. Hızlı olmalıyım çünkü beyaz bir çamaşırın üstüne dökülen siyah mürekkep gibi gerginlik her yanıma yayılabilir. Zamanla yarışıyorum ama acele ederken yanlış bir adım atmaktan kaçınmak zorundayım. Gerginliğin hangi noktada olduğunu bulursam onu tedavi etmem çok daha kolay olur.

Kendini bir düşün, benzer başlangıcı yapmanın doğruluğunu kısa sürede fark edebilirsin. Gerginliği bularak yaşadığın sıkıntıyı çözme anlamında elini taşın altına koymayı göze almış olursun. Böylesi bir durumda ihtiyacın olan tam olarak budur.

Gerginliğin Nedenini Öğrenmeliyim…

Gerginliğin hangi noktada olduğunu bulmam yeterli olmayacak. Aynı zamanda neden gergin olduğumu tespit etmeliyim. Az önce konuştuğum kişi mi bu gerginliğin sebebi? Yoksa bana söylediği sözler mi? Duyduğum herhangi bir şey mi? Bir sözcüğü yanlış kullanmak mı? Zor durumda olan bir arkadaşımın benden yardım istemesi ama elimden bir şey gelmemesi mi? Gerginliğin nedenini bulursam kesinlikle biraz daha rahatlayacağım.

Benimle aynı fikirde misin? Gerginliğin nedenini öğrendiğin zaman biraz daha rahatlayacağına gerçekten inanıyor musun? Büyük olasılıkla cevabın evet olacak ama bunu kendi başına keşfetmelisin. Gerginliğin nerede olduğunu bulduktan sonra onun neden olduğunu bulmaya çalışmalısın.

Rahatlamaya Başlıyorum…

Gerginliğin nedenini bulduğuma göre elimden bir şey gelmiyorsa onu düşünmeme gerek yok demektir. Yok, ortada çözülmesi gereken bir sorun varsa yerini ve yurdunu bilmek zorunda. Şu an yapmam gereken daha farklı şeyler var. Sorumluluklarıma sadık kalmak zorundayım. Rahatlamaya çalışmalıyım, gerginliğimi üstünden atarak veya en azından bir nebze azaltarak yaşadığım ana odaklanmalıyım.

Sihirli bir değnek arıyorsan boşa arama çünkü kendi kendini rahatlatmayı başaramadığın sürece başkası sana arzu ettiğin düzeyde yardımcı olamaz. Gerginlik yaşadığın herhangi bir anı hatırlamaya çalış. Yapacak çok işin varken “gerginliğin sırası değil” diye içinden söylenmeye başlayacaksın. Doğru olan aslında bu, buna inanmalısın.

Yüzleşme Zamanı!

Artık zamanı geldi. Ordun, benim ordumun yüz katı bile olabilir. Fark etmez, seninle mücadele edebilmenin bir yolu elbette olmalı. Bir önceki karşılaşmamızı hatırladın mı? Öfkeli olduğum için beni gerginliğe sürükleyip öylece bırakmıştın! Başımı ağrıtan sıkıntıdan başka bir şey olmadığını yüzüne haykırmalıyım!

Seninle ne kadar rahat konuşursam ve sana ne kadar iyi davranırsam benim için o kadar iyi olacak. Bir başka gerginliğe tahammülüm yok. Seninle yüzleşmeyi tercih etmeliyim, oluşturduğun gerginliğin kırıntılarıyla birlikte seni ortadan kaldırmayı düşünmeliyim. Seni halının altına süpürmek çözüm olmayacağından, seni doğrudan çöp kutusuna atmalıyım!

Gün içerisinde gergin olduğun anlar olursa benim yaptıklarımı deneyebilirsin. İşe yaradığını göreceksin. Daha az stresle ve daha az gerginlikle günlerini geçirmek seni daha fazla mutlu edecek. Bir anda ruh halini değiştirmek, gülümsemek ve daha uygun bir zaman karşılaştığın problemi değerlendirmek seni çok daha güçlü yapacaktır.

Gergin olduğunda sen neler yaparsın? Bunu atlatmak için ne gibi yöntemlere başvurursun? Yaşadığın gerginliği ortadan kaldırmanın uygun bir yolu olmadığını düşünenlerden biriysen yukarıda anlattıklarımı denemeni tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...