Genel kültür nasıl geliştirilir?

Genel kültür insanın toplum ve medeniyetle alakalı bilgi sahibi olmasıdır. Genel kültür bilgini nasıl geliştireceğini öğrenmek ister misin?

Genel kültür herkesin belirli düzeyde sahip olması gereken bilgiler bütünüdür. Bu bilgi belirli bir konu hakkında bilgi sahibi olmak anlamına gelmez. İnsanın hayatında yer alan moda, aile, sağlık, sanat ve bilim gibi pek çok konu genel kültürün bir parçasıdır ve bunu geliştirmek için çeşitli becerilere sahip olman gerekir.

Aşağıdaki başlıklara tıklayarak ilgili kısma hızlıca geçiş yapabilirsin.
Adım 1 Okuyucu olmak
Adım 2 Dinleyici olmak
Adım 3 Teknolojiden faydalanmak
Adım 4 Spor yapmak
Adım 5 Çeşitliliği unutmamak
Adım 6 Duyuları güçlendirmek
Adım 7 Öncelikleri belirlemek
Adım 8 Yazmaya başlamak

Genel kültür neden önemlidir?

Hayatının en büyük adımını atıp mükemmel bir mühendislik bölümünü kazanmış olabilirsin. Teknik bilgin dudak uçuklatıcı derecede iyi olabilir ama sadece bu bilgilerle çok yönlü bir insan olmayı başarman söz konusu değildir. Bunun için herkesle diyalog kurmanı sağlayacak genel kültür bilgisine ihtiyacın vardır.

Genel kültür bilgini geliştirmek istiyorsan standart eğitiminden kafanı kaldırıp biraz etrafına bakmalısın. Farklı alanlarda bilgiler edinme çabası içerisine girmelisin. En önemlisi farklı alanlarda en hızlı ve en etkili biçimde nasıl bilgi edineceğini öğrenmelisin.

Genel kültür için 2 kitap önerisi

Genel kültürünü geliştirmek istiyorsan başlangıç için okuman gereken kitap “Zamanın Kısa Tarihi” isimli eserdir. Bu eser ünlü fizikçi ve bilim insanı Stephen Hawking tarafından kaleme alınmıştır. Her ne kadar çok karmaşık bir yapıya sahip olduğu düşünülse bile gerçekte bundan epey uzaktır.

Evreni, dünyayı ve zamanı anlamak istiyorsan bu kitap sana yardımcı olacaktır. Sadece basit matematik bilgisi ile içerisindeki tüm bilgileri işleyebilmek mümkündür. Genel kültür düzeyini yükseltmek için bir kitap arıyorsan muhakkak bu kitabı kitaplığına eklemelisin.

İkinci kitap önerim “Hızlı ve Yavaş Düşünme” isimli eserdir. Bu kitap psikolog Daniel Kahneman tarafından kaleme alınmıştır. Bu eser ekonomik davranışların mantıksal karar alma ile bağlantısı irdeleyen bir yapıya sahiptir. Bu kitaba adını veren ise insanın karar alma biçimidir.

İnsanlar hızlı ve yavaş olmak üzere iki farklı şekilde kararlar verirler. Hızlı kararlar içgüdülere ve duygulara bağlıdır. Yavaş kararlar ise nedene ve mantığa dayalıdır. Kitapta bu karar alma davranışının çıkış noktaları ele alınmakta ve okuyucuya her şey yalın bir biçimde anlatılmaktadır.

Okuma Önerisi:  İnsan nasıl olumlu düşünebilir?

Adım 1: Okuyucu olmak

Genel kültürünü geliştirme istiyorsan ilk durağın okumak olmalıdır. Genel kültürünü geliştirmek için kitap okuma alışkanlığına sahip olmalısın. Hangi kitabı okuduğunun bir önemi yoktur çünkü daha önce belirttiğim gibi genel kültür pek çok farklı konuda bilgili olmayı gerektirir.

Kitap okumayı günlük uğraşın haline getirmelisin. Kütüphaneleri ziyaret ederek ücretsiz olarak kitapları okumaya başlayabilirsin. Dilersen kitap satın alabilir ve kendi evinde mini bir kütüphane oluşturarak genel kültürünü zenginleştirmeye başlayabilirsin.

Okumak sadece kitaplarla ilgili değildir. Aynı zamanda gazete okuma alışkanlığına da sahip olmalısın. Pek çok gazete artık bir İnternet sitesine sahip olduğu için normal abonelik olmasa bile site aboneliği gerçekleştirmeyi düşünebilirsin.

Gazeteler politika, gündem, spor, magazin, moda, yemek ve ekonomi gibi pek çok alanda bilgileri güncel olarak insanlara ulaştırmaya çalışırlar. Bu bilgilerin her birisi genel kültürün için son derece değerlidir. Bu nedenle sürekli takip ettiğin bir veya iki gazete olmalıdır.

Okuma konusunda diğer bir alternatif ise dergilerdir. Ben her ne kadar sıkı bir dergi takipçisi olmasam bile belirli bir ilgi alanındaki bilgileri dergilerden öğrenebilirsin. Kendini geliştirmek için belirli bir alanda bilgiye ihtiyacın varsa mutlaka o alandaki en iyi dergiyi takip etmeye çalışmalısın

Genel kültürünü geliştirmek için okumak neden önemlidir? Bilgi edinmek için kullanabileceğin en az zahmet gerektiren faaliyet okumaktır. Çok fazla okumaya değil düzenli okumaya özen göstermeli ve bilgi akışı için bir süreklilik sağlamalısın.

Adım 2: Dinleyici olmak

Genel kültürünü artırmak istiyorsan dostlarınla ve iş arkadaşlarınla daha fazla vakit geçirip sosyalleşmeye çalışmalısın. Ne kadar fazla insanla bağlantı kurarsan bir konuda bilgi sahibi olma olasılığın bir o kadar fazla olur. Her insan bilgilendirici tartışmalardan hoşlanır çünkü bu tartışmaya dahil olan herkesin yararınadır.

Bir şeyler okumak sana göre değilse bu durumda dinlemeyi tercih edebilirsin. Sesli kitaplar dinleyebilir veya çeşitli video platformlarında eğitici videolara kulak verebilirsin. Bu sayede genel kültürünü düzenli olarak geliştirmeyi başarabilirsin.

Benzer yaklaşımı konferanslar, söyleşiler veya seminerler için söylemek mümkündür. Bir profesyonel kendi bilgilerini bir başkasına aktarmaya çalışması neticesinde elde edeceğin her bilgi genel kültürüne bir katkıdır. Bu tür etkinliklere katılmayı düşündüğün zaman mutlaka not alarak dinlemeye çalışmalısın.

Genel kültürünü geliştirmek için dinleyici olmak yeterli midir? Maalesef hayır. Sadece tek bir gelişim kanalından faydalanarak kendini geliştirmeye çalışmamalısın. Genel kültür içerisinde çok farklı konu başlıkları vardır ve bu konu başlıklarına ait bilgileri farklı kanallar aracılığıyla elde etmeyi düşünmelisin.

Okuma Önerisi:  İnsan kendini nasıl sever?

Adım 3: Teknolojiden faydalanmak

Genel kültürünü geliştirmek için daha eğlenceli adımlar arıyorsan teknolojiden faydalanmayı denemelisin. Teknolojinin bir getirisi olan televizyonlardan faydalanarak başlangıç yapabilirsin. Televizyonda bilgilendirici yayın yapan çok fazla kanal vardır ve bunları izleyerek genel kültürünü yükseltebilirsin.

Televizyon izleyerek genel kültürünü geliştirmeye çalışırken bir kurala dikkat etmelisin. Televizyon pasif öğrenme yöntemini kullanman anlamına gelir. Bu nedenle onun karşısında geçirdiğin vakit sınırlı olmalı ve aşırıya kaçmaktan kaçınmalısın.

Teknolojinin bir diğer getirisi bilgisayarlar, İnternet ve arama motorudur. Arama motorlarında çeşitli aramalar gerçekleştirerek aradığın sorulara cevaplar bulabilirsin. Üstelik burada yapacağın arama için herhangi bir sınır söz konusu olmadığından dilediğin konuda araştırma yapabilirsin.

Kendi bilgini test etmek için çeşitli bilgi yarışması sitelerini veya bilgi yarışması uygulamalarını kullanabilirsin. Bu tür uygulamalarda yanlış cevap verdiğin soru olsa bile doğru cevabı öğrenmiş olursun. Böylece bilgi hazineni genişletip genel kültürünü artırmayı başarabilirsin.

Teknolojiden faydalanarak genel kültürünü geliştirebileceğine inanıyor musun? Şu andan itibaren inanmaya başlasan çok daha iyi olur. Teknoloji pek çok dikkat dağıtıcı unsuru hayatımıza sokmuş olmasına rağmen onu doğru bir biçimde kullanmayı başarmalı ve kendini geliştirmek için çaba göstermelisin.

Adım 4: Spor yapmak

Çok ilginç gelebilir ama sebebini birazdan açıklayacağım. Spor yapmak, özellikle kardiyo çalışmak zihnin için kritik öneme sahiptir. Basit bir ifadeyle söz etmek gerekirse spor yaparak beyninin aktif kalmasını ve zihninin sağlıklı olmasını sağlayarak yeni bilgileri daha kararlı bir biçimde işleyebilirsin.

Sporu küçümsemek gibi bir hataya asla düşmemeli, spora hayatında yer vermelisin. Çok basit hareketler bile olsa spor yapmalı ve hareketli kalmalısın. Vücudun ve zihnin sağlıklı olmadığı sürece genel kültürünü geliştirmenin mümkün olmayacağını bilmelisin.

Genel kültürde spor neden önemlidir? Spor sadece genel kültürde değil genel yaşantında önemli bir yere sahip olmalıdır. Gün içerisinde yapacağın 15 dakikalık yürüyüşler bile hayatının daha farklı olmasını sağlayacaktır.

Okuma Önerisi:  Kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim?

Adım 5: Çeşitliliği unutmamak

Okumanın genel kültürü geliştirme açısından önemli olduğundan daha önce söz ettim. Ancak ayrı bir başlık olarak çeşitliliğe değinmek istedim. Sürekli aynı tarz, aynı tür ve aynı düzende bir şeyler okursan genel kültürünün gelişme olasılığı çok yüksek değildir.

Çeşitliliğe her zaman önem vermelisin. Akademik okuma yapmak yerine bazen popüler okumalara yönelmelisiniz. Bazen blog sayfalarını takip etmeli, bazen gazetedeki köşe yazılarına göz atmalısın. Çeşitliliği ne kadar fazla hale getirirsen senin için bir o kadar iyi olacaktır.

Genel kültürü geliştirmek için çeşitlilik sağlarken nelere dikkat etmelisin? Karma yapıya ama dengeli olmasına dikkat etmelisin. Seçeceğin okuma materyalleri ne türde olursa olsun bir noktaya ağırlık vermemelisin.

Adım 6: Duyuları güçlendirmek

Genel kültür seviyenin iyi olmasını istiyorsan duyularının güçlü olmasını sağlamalısın. Bunun temel sebebi duyuların ile karşılaşacağın her şeyin beynin tarafından işlenebilecek olmasıdır. Beynini bir sünger ve duyularını su gibi düşünebilirsin.

Duyuların ile etkileşim kurduğun her şeyi bir bilgiye dönüştürüp onun işlenmesini sağlamalısın. Buna çiçeklerin kokusundan çikolatanın tadına, bir deniz manzarasından bir yerin sıcaklığına kadar hemen hemen her şey dahildir. Hayatta her şeye saygı duymalı ve attığın her adımda yeni bir bilgi olacağını unutmamalısın.

Duyuları güçlendirmek gerçekten çok önemli mi? Çok ama çok önemli olmasa bile yeni bilgileri yakalama konusunda bir gerekliliktir. Genel kültür seviyenin artması için sahip olduğun bilgiyi parçalara ayırmaya çalışmak yerine yeni bilgileri birer parçaya dönüştürmeye çalışmalısın.

Adım 7: Öncelikleri belirlemek

Genel kültür söz konusu olduğunda gelişim için etrafında olan bitenlerin farkında olmalısın. Etrafında çok fazla bilgi akışı olabilir ama sen hangisinin önceliğe sahip olduğunu belirleyerek hareket etmelisin. Bu sana ihtiyacın olan bilgileri elde etme ve geriye kalanları görmezden gelme konusunda yardımcı olacaktır.

Örnek vermem gerekirse, gazete okuyarak genel kültürünü yükseltmeye çalışabilirsin. Gazete bir alışkanlığına dönüştükten sonra haberleri artık farklı kaynaklardan takip etmeye başlamalısın. Bir haberi ne kadar fazla farklı kaynaktan öğrenirsen doğrusunu öğrenme konusunda bir o kadar şanslı olursun.

Öncelikleri belirlerken nelere dikkat edilmeli? İhtiyaç duyulan bilgiyi saptamaya dikkat etmelisin. Bunun için yapman gereken eksikliklerini bilmek yani kendini tanımak ve daha sonra gelişim yoluna devam etmektir.

Adım 8: Yazmaya başlamak

Bir şeyi hatırlamak istiyorsan onu yazmalısın. Bu çok önemli bir öğüttür ve muhtemelen eğitim-öğretim yollarından geçmiş olan pek çok kişi tarafından bilinen bir yöntemdir. Örneğin, ders çalışırken her zaman yazarak çalışmayı tercih edenlerin daha fazla şey hatırlaması bu öğütün önemini gösterir.

Gün içerisinde önemli gördüğün her şeyi not etmelisin. Ufak notlar dahi fazlasıyla işine yarayacaktır. Bir kitapta gördüğün ufak bir kısım, bir gazetedeki önemli bir haber, bir televizyon programındaki önemli bir tartışma gibi pek çok farklı noktalardan çeşitli bilgiler edinebilirsin. Hatırlamak için onları not etmelisin.

Yazmadan genel kültür gelişmez mi? Elbette gelişir ama yazmak işini önemli ölçüde kolaylaştırır. Senin amacın edindiğin bilgiyi ertesi gün unutmak değil edindiğin bilgiyi ihtiyaç duyduğun an cebinden çıkarmaktır.

Genel kültürünü geliştirmek için önerilerimden yararlanacağını umut ediyorum. Aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yeni yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

4 Comments

  1. menekşe
  2. Zeynep

Yorum yapıp katkı sağla...

Reklamlar engelli...

Bu blog yayın hayatını rahatsız edici konumlarda olmayan reklamlar sayesinde sürdürmektedir. Lütfen destek olmak adına bu blog için reklamlara izin vermeyi düşünün.

Refresh