Genç Kaşifler 2: Kral Triton Sığınağı’nın Gizemi

Genç Kaşifler 2 – Kral Triton Sığınağı’nın Gizemi, adından anlaşılabileceği üzere Genç Kaşifler serisinin ikinci kitabıdır. Kahramanlarımız Keşif Bilimleri Akademisi’ne alışmaya çalışırlar ama macera bir kez daha gelip onları bulur. Miras olarak bırakılan haritada gizemli bir ada yer alır ve kahramanlarımız bu gizemli adayı bulmak için yolculuğa çıkmaya hazırlanır.

Genç Kaşifler 2 – Kral Triton Sığınağı’nın Gizemi, S. S. Taylor tarafından yazılmış bir çocuk kitabıdır. Serinin ikinci kitabı olan bu kitapta, kahramanlarımız gizemli bir adayı bulmak için maceraya atılırlar. Kitap orijinal dilinde The Expeditioners and the Secret of King Triton’s Lair adıyla 2014 yılında yayınlanmıştır. 2016 yılında ise Sanem Erdem‘in çevirisiyle Kelime Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Kral Triton Sığınağı’nın Gizemi: Kitabın Konusu

Kit, Zander ve M. K. West, Keşif Bilimleri Akademisi’ndeki yeni hayatlarına alışmaya çalışırlar, M. K. West bir gün babası Alexander West’in bıraktığı bir harita bulur. Alexander West, öldüğü düşünülen bir kaşiftir; oldukça akıllı ve ünlü bir isimdir. Bırakmış olduğu harita sadece kahramanlarımızın değil aynı zamanda devlet yetkililerinin de ilgisini çekmektedir. Görevlendirilen ajanlar bu haritayı ele geçirmeye kararlıdır. Diğer taraftan, dünya büyük bir savaşın eşiğindedir. Kahramanlarımız ise haritada yer alan gizemli haritayı bulmaya ve onun gizemini ortaya çıkarmaya kararlıdır.

Eğlenceli ve İlgi Çekici Hikaye

Kabul etmemiz gereken önemli bir durum var. Bu bir serinin ikinci kitabı olmakla beraber, ilk kitaptan daha eğlenceli, ilgi çekici ve bilgilendiricidir. Bu gerçeği yola çıkarak kitabı okuyup değerlendirmek işinizi önemli ölçüde kolaylaştırır. Kitabın en önemli özelliği ise neredeyse her sayfada okuyucuya yeni bir şey sunmasıdır. Karakterler oldukça eğlenceli, derinlemesine işlenmiş ve sürekli çabalayan yapılarıyla okuyucusunu memnun etmektedir.

Hikayenin en enerji dolu karakteri Kit‘tir. Diğer karakterlerin onun kadar hikayeye değer kazandırdığını söyleyebilmek pek mümkün değil. Bir nevi hikayenin dinamosu durumunda, hikayeyi ilgi çekici kılıyor ve aynı zamanda devam etmesini sağlıyor. Hikayenin içerisinde haritaların bulunması, hayali bir dünya oluşturulması ve bu noktadan hareketle, bugün yaşadığımız dünyanın belli başlı sorunlarından uzaklaşıyor olmasını oldukça değerli bulduğumu belirtmeliyim.

Çocuklarınıza ilgi çekici kitaplar okutmayı istiyorsanız Kral Triton Sığınağı’nın Gizemi bu kitaplardan birisi olabilir. Bu değerli eseri dilimize kazandıran yayın ekibine, özellikle çevirmene teşekkürler. Gizemli Kaşifler serisini takip etmeyi düşünüyor musunuz? Yorum yapın ve düşüncelerinizi kitapseverler ile paylaşın. Kitap tavsiyemi beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...