Geç yaşta yazmaya başlamış yazarlara ait 10 kitap

Geç yaşta başarıyı yakalamış yazar denildiğinde aklınıza ilk kimler geliyor bilmiyorum ama bu yazarlara ait bir listeyle bilgi hazinenizi güçlendirmek istiyorum. Burada yer alan alan yazarların her birisi ünlü bir yazar olabilme başarısını yaşlılık yıllarında elde etmişlerdir. Ancak onların başarısı fazlasıyla kalıcı olmuş ve edebiyat dünyasında sıkı bir yer edinmeyi başarmışlardır.

Yaşlanınca başarıyı yakalamış olan yazarlar için söylenebilecek çok fazla şey vardır. Bu yazarların bir kısmı başarısını ilk yayınladığı romanda ama değeri geç anlaşılacak biçimde yakalamışken bazısı ise birkaç çalışma sonrasında tanınan biri haline gelmişlerdir. Değerleri geç bilinse bile tartışılmaya pek açık olmayan ortak yönleri dünya edebiyatına kazandırdıkları lokomotif eserlerdir.

Geç yaşta yazmaya başlamış yazarlara ait kitaplar

Bu okuma listesi bir anlamda değeri geç anlaşılan yazarları tanımanıza yardımcı olacaktır. Bu niteliğe sahip gerek yerli gerek ise yabancı pek çok isim vardır. Erken yaşta yazmaya başlayıp geç yaşta tanınan, geç yaşta yazarlık kariyerine adım atan ve ölümünden sonra değeri anlaşılan birkaç yazara ait kitapları burada bulabilirsin. Hangi kitabı okumak istediğine kendi tercihlerine göre karar vererek okuma listesine ilk adımı atabilirsin.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği – J. R. R. Tolkien

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşiliği 30 yaşında yazarlığa merhaba demiş olan J. R. R. Tolkien’in en popüler eseridir. Fantastik bir dünyada geçen hikayeye göre kutsal bir yüzüğün dünyayı yıkımın eşiğine götürecek olan kudretli düşmanın eline geçmesine engel olunmalıdır. Orta Dünya’ya girişin kitabı olan bu eseri okuyarak sürükleyici ve heyecan verici maceralara merhaba diyebilirsin.

Metis Yayınları: Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği – J. R. R. Tolkien

1984 – George Orwell

1984 30 yaşında yazarlığa merhaba demiş olan George Orwell’ın en popüler eseridir. Bundan yıllar önce ortaya koyduğu “Büyük Ağabey” yaklaşımıyla dikkat çeken eser geleceği tahmin eden romanlar arasında yer almaktadır. Son derece baskıcı bir devlet anlayışının yer aldığı hikayede kimsenin eleştiri dahi yapamadığı bir dünya oluşturulmuştur.

Can Yayınları: 1984 – George Orwell

Okuma Önerisi:  Geleceği tahmin eden 15 roman

Dövüş Kulübü – Chuck Palahniuk

Dövüş Kulübü 33 yaşında yazarlığa başlamış olan Chuck Palahniuk’un en popüler eseridir. Bu eser yeraltı edebiyatı olarak nitelendirilen alt türün en önemli örneklerinden birisidir. Oldukça kolay okunabilen roman hakkında sağda solda sıkça duyabileceğiniz yoğun eleştiriler olabilir ama bu roman bir döneme damga vurmuş olan aynı isimli filmin ortaya çıkışını sağlamıştır.

Ayrıntı Yayınları: Dövüş Kulübü – Chuck Palahniuk

Baba – Mario Puzo

Baba 33 yaşında yazarlığa başlamış olan Mario Puzo’nun en popüler eseridir. Belki bu haliyle ne olduğunu anımsamak zor olabilir ama “The Godfather” denildiğinde kitabın ne olduğunu anında anlayabilirsin. Bir döneme damgasını vurmuş olan filmin kitap halini okumak karanlık dünyalara merak saran herkesin hoşuna gidecektir.

E Yayınları: Baba – Mario Puzo

Junky – William S. Burroughs

Junky 37 yaşında yazarlığa merhaba demiş olan William S. Burroughs’un en popüler eseridir. Bu eserin okuduktan sonra uyuşturucularla ilgili pek çok insandan daha fazla bilgiye sahip olacağının garantisini verebilirim. Kitabı bir uyuşturucu bağımlısının anıları olarak özetlemek pekala mümkündür ama içerisinde çok daha fazlası bulunmaktadır.

Altıkırkbeş Yayınları: Junky – William S. Burroughs

Postane – Charles Bukowski

Postane 40 yaşında yazarlığa başlamış olan Charles Buwkoski’nin en popüler eseridir. Okuması fazlasıyla keyifli ve eğlenceli olan bu eser, yazarın bir postanede çalıştığı 10 yılının anlatıldığı bir roman olmuştur. Bu nedenle kitabı bir anı veya otobiyografi olarak nitelendirerek okumak ondan daha fazla keyif almana yardımcı olabileceğinden eseri bu şekilde okumanı öneririm.

Parantez Yayınları: Postane – Charles Bukowski

Küçük Ev – Laura Ingalls Wilder

Küçük Ev 44 yaşında yazarlığa başlamış olan Laura Ingalls Wilder’ın en popüler eseridir. Eser Ingalls ailesinin yaşantısını konu almakta ve yazarın hayatından kesitler içermektedir. Hayatın tüm zorluklarına rağmen ailesiyle birlikte hayata tutunmaya çalışan bir küçük kızın hayatını okumak bugüne ve yarına dair dersler çıkarıp şükretmek ve daha iyisi için çabalamak adına sana ilham kaynağı olabilecektir.

Novel Kitap: Küçük Ev – Laura Ingalls Wilder

Grinin Elli Tonu – E. L. James

Grinin Elli Tonu 46 yaşında yazarlığa başlamış olan E. L. James’in en popüler eserlerinden birisidir. Başarısını romandan ziyade filmine borçlu olduğunu her fırsatta dile getirmek gerekmektedir. Erotik sayılabilecek bu kitap bir iş adamı ile onun yanında çalışmaya başlayan kadının bolca erotizm dolu aşkını konu almaktadır.

Doğan Kitap: Grinin Elli Tonu – E. L. James

Robinson Crusoe – Daniel Defoe

Robinson Crusoe 59 yaşında roman yazarlığına başlamış olan Daniel Defoe’nun en popüler eserlerinden birisidir. İnsanın yoktan var edebilme ve hayatta kalma mücadelesini işleyen eser herkesin okuması gereken temel eserler arasında yer almaktadır. Kime göre kapitalizmin kimine göre ise sömürgeciliğin anlatıldığı bir roman olarak görülse bu romanı var olma çabası içerisindeki bir insanın hayat hikayesi olarak görmenin daha doğru olacağını düşünmekteyim.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları: Robinson Crusoe – Daniel Defoe

Angela’nın Külleri – Frank McCourt

Angela’nın Külleri 65 yaşında yazarlığa başlamış olan Frank McCourt’un en popüler eseridir. Oldukça gerçekçi olan bu roman yoksulluk ve çocukluğun bir arada anlatıldığı bir eserdir. Okurken yazılanlar trajik gibi gelse bile onun mizahi bir anlatımla aktarılmış olması hüzün duygusunu içinde gizlemene neden olabilir. Okurken bunu göz önünde bulundurursan kitabı daha kolay okumayı başarabilirsin.

Epsilon Yayınevi: Angela’nın Külleri – Frank McCourt

Geç yaşta yazmaya başlamış yazarlara ait kitaplar dünya edebiyatına damga vurmuş olan isimlerin en popüler eserlerini kapsayan bir listedir. Listeyi olabildiğince uzatmam mümkün ama şimdilik bu kadarının yeterli olduğunu düşünmekteyim. Bu kitapları okurken yazarlığa başlamak için hala geç değil düşüncesi aklında belirirse ilk fırsatta bir şeyler karalamaya başlamalısın.

Öne çıkarılan görsel Mateusz Lenart tarafından tasarlanmıştır.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

2 Responses

 1. takipci dedi ki:

  Hocam mrb öncelikle yazacağım ve soracağım şeyin bu konuyla bir ilgisi ve alakası olmadığını söylemek isterim amacım kısa yoldan size ulaşmakti yorumu seçtim. Hocam yazılarinizi sewerek we dikkate alarak takip ettiğimi bilmenizi isterim hocam size sorum ben üniversite sinawina hazırlik yapacam liseyi bitireli 3 sene oldu sonra okumayı düşünmedim bile şimdi pişmanlık duyuyorum ama herhangi bir temelim bile yok yqparim yapamam düşüncesine girmiyorum bile sadece denemek istiyorum hocam sizce ne yapmam lazım nasıl yapmam lazım nerden nasıl başlamam lazim hiç bilmiyorum netten çok artirma yapma bi yol bi sistem oluştu kafamda ama dediğim gibi sizin yazılarinizi sewerek we etkilenerek okuyorum sadece sizede danışmak istedim yol çizmemde yardımci olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Hiçbir şey için geç kalmış değilsiniz. Önce bunu kabul etmelisiniz. Sınavın sistemi bu yıl değiştiği için biraz belirsizlik mevcut ve bu nedenle sınavlara yönelik doğru bir yorumda bulunmam pek mümkün değil diyebilirim. Çalışma prensibi geliştirmeniz konusunda size destek olabilirim. Öncelikle yegane uyarım günün tamamını ders çalışmaya ayırmamaktır. Eğer bunu yaparsanız çok kısa süre içerisinde tükenip her şeyden sıkılırsınız. Her insanın belirli bir konsantrasyon kapasitesi vardır. İlk hafta bu kapasiteyi belirlemeye çalışmalısınız. Ardından çalışma planınızı oluşturabilirsiniz.

   Çalışma planınız içerisinde çalışma esnasında televizyon, bilgisayar, telefon gibi aletleri unutmanız gerekmektedir. Bilgisayardan ders çalışacaksanız eğer size bildirim gönderebilecek sosyal medya veya buna benzer sosyal mecralardan uzak durmalısınız. Bir nevi ders çalışırken kendinizi dışarıya kapatmayı denemelisiniz. Her çalışma periyotunun sonunda kendinizi ödüllendirmeyi denemelisiniz. Çalışmadan sonra keyifli bir kahve, çay içimi veya çikolata, bisküvi tüketimi olabilir. Sizi ne mutlu edecekse onu yaparak motivasyonunuzu yüksek tutmaya çalışmalısınız.

   Huzurlu bir hayat dilerim, umarım hedefinizde başarılı olursunuz.

Yorum yapıp katkı sağla...