Filminden daha iyi olan 40+ roman

Filminden daha iyi romanlar okuyucuyu derinden etkilemiş eserlerdir. Kitabın sunduğu tadı filmden alamayan bir okuyucu söz konusu eseri anında bu tür bir listeye dahil edebilir. Açıkçası filmin hızlı akış stiline uyum sağlayamayan pek çok roman zaten bu statüdedir. Onların eksiği hikayesinin iyi veya kötü olması değil hikayesindeki detayların kırpılamayacak kadar değerli olmasıdır.

Bu listede filminden daha iyi olan romanlara yer verilmiştir. Seçim yapılırken hem filmin hem romanın kalitesine göz atmaya çalıştım. Özellikle romanı kaliteli olan ama filmi beklentileri karşılamayı başaramamış eserlere burada yer vermeye çalıştım. Listenin uzunluğuna pek aldırış etmemelisin çünkü sonuna geldiğinde aradığın türde eserleri bulmuş olacaksın.

Kendisi filminden daha iyi olan romanlar

Bu listedeki kitaplar belirli ölçülere göre seçilmiş olabilir ama bir itirafta bulunmalıyım ben film eleştirmeni değilim. Tek bildiğim burada yer alan eserlerin büyük başarı yakalaması ama filmlerinin ise onların gerisinde kalmış olmasıdır. Kitaplar filmlere göre hikayelerin geçtiği evrenler hakkında her zaman daha fazla detay verirler. Eğer film mi kitap mı diye ikilemde kalırsan bunu düşünerek bir cevap bulmaya çalışmanı öneririm.

Şapkalı Kedi – Dr. Seuss

Şapkalı Kedi eğlenceli bir çocuk kitabıdır. Çocuklara okumayı sevdirmek ve kolaylaştırmak için özenle hazırlanmış olan içeriği bunu başarıyla yerine getirebilmektedir. Eğlenceli karakterlerle dolu olduğundan çocuklar kitabın sayfalarını çevirirken hiç yorulmazlar.

Ne yazık ki bu güzel kitabın filmi için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. IMDB puanı 10 üzerinden 3.8 olan filmde Mike Myers, Spencer Breslin ve Dakota Fanning gibi isimler rol almışlardır. Macera ve komediyi bir araya getiren bu yapım maalesef romanının ortaya koyduğu başarıdan epey uzak kalmıştır.

Epsilon Yayınları: Şapkalı Kedi – Dr. Seuss

Şimşek Hırsızı – Rick Riordan

Şimşek Hırsızı mitolojik bir romandır ve fantastik bir hikayeye sahiptir. Yarı insan ve yarı tanrı olan melez bir çocuğun başından geçenler anlatılır. Maceralarla dolu hikayesiyle okuyucusunun ilgisini çekmeyi başarmış olan roman en başarılı fantastik romanlar arasında her zaman kendine yer bulabilmektedir.

Ne yazık ki bu romanın filmi beklenilen başarıyı yakalayamamıştır. IMDB puanı 10 üzerinden 5.9 olan filmde Logan Lerman, Kevin McKidd ve Steve Coogan gibi isimler rol almışlardır. Macera ve fantastik kurguyu bir araya getiren bu yapım maalesef romanı kadar başarılı olamamıştır.

Doğan Egmont: Şimşek Hırsızı – Rick Riordan

Mağara Ayısı Klanı – Jean M. Auel

Mağara Ayısı Klanı romantik bir hikayeye sahip tarihsel romanlardandır. İnsanlığın en ilkel dönemlerine yolculuk edip bu dönemde yaşamış olan dişi bir kahramanın etrafında şekillenen hikayeleri okumak keyif vericidir. Tanımadığı bir yerde tanımadığı insanların bulunduğu ortamlarda hayatta kalma mücadelesi veren bir kahramanın olması her şeyi daha ilgi çekici hale getirmektedir.

Ne yazık ki bu romanın filmi beklenilen başarıyı yakalama fırsatına sahip olamamıştır. IMDB puanı 10 üzerinden 5.3 olan filmde Darly Hannah, Pamela Reed ve James Remar gibi isimler rol almışlardır. Macera ve fantastik kurguyu bir araya getiren bu yapım maalesef romanının yakaladığı başarının gölgesinde kalmıştır.

Artemis Yayınları: Mağara Ayısı Klanı – Jean M. Auel

Örümcek Ağı – E. B. White

Örümcek Ağı klasikler arasında yer alan bir çocuk kitabıdır. Bir çiftçinin hayatını bağışlamış olduğu yavru domuza kızı sahip çıkar ve onu sevgiyle büyütmeye başlar. Günün birinde kesilecek olduğunu öğrenen yavru domuzun yardımına bulunduğu çiftliğin örümceği yetişir ve onu kurtarmak için bir plan yapmaya başlar.

Maalesef bu romanın filmi beklenen başarıyı elde edememiştir. IMDB puanı 10 üzerinden 6.3 olan filmde Dokota Fanning, Julia Roberts ve Oprah Winfrey gibi isimler rol almışlardır. Komedi ve fantastik kurguyu bir araya getiren bu yapım bir klasik haline dönüşmüş olan romanın başarısının yanına bile yaklaşamamıştır.

Yapı Kredi Yayınları: Örümcek Ağı – E. B. White

Gölgesizler – Hasan Ali Toptaş

Gölgesizler gizemli hikayesi bulunan bir romandır. Günün birinde köyün berberi ortadan kaybolur ve yıllar sonra geri döner. Döndüğü gün bu sefer köyün en güzel kızlarından Güvercin kaybolur. Herkes kaçırıldığını düşünüp olan bitenden berberin oğlunu suçlar. Türlü işkenceler ve zorbalıklar karşısında deliren berberin oğlu dağlara doğru gider ve Güvercin ile geri döner ama işkencelerden kurtulmayı başaramaz.

Maalesef bu romanın filmi için beklenen başarıyı yakaladığını söylemek mümkün değildir. IMDB puanı 10 üzerinden 6.6 olan filmde Selçuk Yöntem, Hakan Karahan ve Taner Birsel gibi isimler rol almışlardır. Gizem ve fantastik kurguyu bir araya getiren bu yapım romanın yakaladığı başarıdan epey uzak kalmıştır.

Doğan Kitap: Gölgesizler – Hasan Ali Toptaş

Not: Seni Seviyorum – Cecelia Ahern

Not: Seni Seviyorum kadınlara hitap eden romantik bir romandır. Aşka bağlı kalmayı, aşkla ilerlemeyi ve aşkı yeniden yaşamayı anlatan bir hikayeye sahiptir. Eski eşinden sonra bir daha sevemeyeceğini düşünen bir kadının karşısına kaderin en büyük oyunu çıkacaktır. Yeniden sevmemek için dirense bile buna karşı durabilmesi çok kolay değildir.

Her ne kadar vasat bir yapım olduğu düşünülemese bile filmin roman kadar iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. IMDB puanı 10 üzerinden 7.1 olan filmde Hilary Swank, Gerard Butler ve Harry Connick Jr. gibi isimler rol almışlardır. Romantik bir yapım olan bu film maalesef romanı kadar başarılı olamamıştır.

Pegasus Yayınları: Not: Seni Seviyorum – Cecelia Ahern

72. Koğuş – Orhan Kemal

72. Koğuş dramatik bir hikayenin romanıdır. İnsanın en dibi görmesini sağlayan, insan onurunu ayaklar altına alan bir hikayesi vardır. Her şeye rağmen, tek bir insan üzerinden bu acımasız düzene kafa tutmayı isteyen birileri vardır. Dört duvar aralarında olsalar bile üç kuruşa satılan veya satın alınan insanlar olmamak için canları pahasına bile olsa savaşacaklardır.

Dramatik bir hikayesi olmasına rağmen filme başarılı bir biçimde yansıtılamayan bu roman beklentilerin altında kalmıştır. IMDB puanı 10 üzerinden 5.8 olan filmde Yavuz Bingöl, Hülya Avşar ve Çiçek Acar gibi isimler rol almışlardır. Maalesef bu roman, Türk sinema tarihinde uyarlama olan filmler arasında başarılı olamayan yapımlar denildiğinde akıllara gelen eserlerden birisidir.

Everest Yayınları: 72. Koğuş – Orhan Kemal

Matilda – Roald Dahl

Matilda çocuklara hitap eden mizah romanlarından birisidir. Deyim yerindeyse bir inek olan, pek çok problemi herhangi bir sorun yaşamadan çözen bir kızın hikayesini anlatır. Her ne kadar kimse onun gerçek duygulara sahip olduğunu düşünmese bile sayfaları çevirdikçe hikayeye dalan okuyucu onun gerçekten hislerinin olduğunu görür ve ona büyük bir keyifle eşlik eder.

Romandan uyarlanan film maalesef romanın kendisi kadar başarılı olamamıştır. IMDB puanı 10 üzerinden 6.8 olan bu filmde Danny DeVito, Rhea Pearlman ve Mara Wilson gibi isimler rol almışlardır. Fantastik ve mizah dolu bir eser olmasına rağmen film romanı kadar başarılı olamamıştır.

Can Yayınları: Matilda – Roald Dahl

Dune – Frank Herbert

Dune bilim kurgu temalı bir fantastik romandır. Genç bir kahramanın hikayesini anlatsa bile her şeyin çok farklı bir gezegende geçtiğini hiçbir zaman okuyucuya unutturmayan bir kurgusu vardır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi tüm galaksi bir anda genç kahramanın yaşadığı gezegen için savaşmaya kalkışınca olaylar çok daha karmaşık bir hal alır.

Bir dönemin en iyi romanı olan bu eserin filmi maalesef yeterli başarıyı elde edememiştir. IMDB puanı 10 üzerinden 6.6 olan bu filmde Kyle MacLachlan, Virginia Madsen ve Francesca Annis gibi isimler rol almışlardır. Bilim kurguyu ve aksiyonu bir araya getirmiş olsa bile bu yapım maalesef romanı kadar başarılı olamamıştır.

İthaki Yayınları: Dune – Frank Herbert

Vahşi Şeyler Ülkesinde – Maurice Sendak

Vahşi Şeyler Ülkesinde çocuklara hitap fantastik bir romandır. Henüz çok küçük yaşlarda bile olsa etrafındaki kargaşadan sıkılıp kaçmayı kafaya koyan bir çocuğun hikayesini anlatır. Sonunda bir fırsatını bulup kaçmış olsa bile kaçtığı yer canavarlarla dolu bir adadır.

Macera odaklı dramatik eserler arasında yer alan bu romanın filmi maalesef yeteri kadar başarılı olamamıştır. IMDB puanı 10 üzerinden 6.8 olan bu filmde Max Records, Catherine O’Hara ve Forest Whitaker gibi isimler rol almışlardır. Macera ve dramı bir araya getirmiş olan bu eser ortalama kalitede olsa bile romanın yakalamış olduğu başarıya yetişememiştir.

Can Çocuk Yayınları: Vahşi Şeyler Ülkesinde – Maurice Sendak

Kendisi filminden daha iyi olan diğer romanlar

Yazının çok uzun olmaması ve seni çok fazla rahatsız etmemesi için bu kitaplara detaylıca değinmek istemedim. Aşağıdaki kitapların her birisi filminden daha iyi olan romanlar arasında yer alır. Sadece, bu kitapların genel olarak yukarıdakiler kadar kaliteli olmamasından ötürü onlara burada yer vermek istedim.

No Kitap Yazar
11 Harry Potter ve Melez Prens J. K. Rowling
12 Charlie ve Çikolata Fabrikası E. B. White
13 Aslan, Cadı ve Dolap C. S. Lewis
14 Açlık Oyunları Suzanne Collins
15 Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı J. K. Rowling
16 Boleyn Kızı Philippa Gregory
17 Aşkı Yarın Yaşayacaksın Maeve Binchy
18 Mahşer Stephen King
19 Otostopçunun Galaksi Rehberi Douglas Adams
20 Harry Potter ve Ölüm Yadigarları J. K. Rowling
21 Bizim Büyük Çaresizliğimiz Barış Bıçakçı
22 Harry Potter ve Felsefe Taşı J. K. Rowling
23 Kıskanmak Nahit Sırrı Örik
24 Harry Potter ve Ateş Kadehi J. K. Rowling
25 Harry Potter ve Sırlar Odası J. K. Rowling
26 Harry Potter ve Azkaban Tutsağı J. K. Rowling
27 Karartma Geceleri Rıfat Ilgaz
28 Avalon’un Sisleri Marion Zimmer Bradley
29 Yüreğin Attığı Yer Billie Lets
30 1984 George Orwell
31 Gizli Bahçe Frances Hodgson Burnett
32 Asılacak Kadın Pınar Kar
33 Uçurtma Avcısı Khaled Hosseini
34 Yıldız Tozu Neil Gaiman
35 Akıl ve Tutku Jane Austen
36 Jane Eyre Charlotte Bronte
37 Küçük Kadınlar Louisa May Alcott
38 Küçük Hanımefendi Muazzez Tahsin Berkant
39 Bir Geyşanın Anıları Arthur Golden
40 Monte Kristo Kontu Alexandre Dumas
41 Kız Kardeşim İçin Jodi Picoult
42 Gurur ve Önyargı Jane Austen
43 Kadının Adı Yok Duygu Asena
44 Sefiller Victor Hugo
45 Hobbit J. R. R. Tolkien
46 Koku: Bir Katilin Öyküsü Patrick Süskind
47 Salkım Hanımın Taneleri Yılmaz Karakoyunlu
48 Sadist Stephen King
49 Defter Nicholas Sparks

Kendisi filmden kat kat daha iyi olan en iyi romanları ile seninle tanıştırmaya çalıştım. Bu listeye daha fazla kitap ekleyebilirdim ama şimdilik bunların yeterli olduğunu düşünüyorum. Kitabının filminden daha kalitelidir dediğin romanlar varsa yorum yapıp kitap isimlerini bana ulaştırabilirsin.

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...