Fi (Akilah Azra Kohen)

Fi, Akilah Azra Kohen tarafından yazılan ve insanı kendini tanımaya yönlendiren bir yolculuğa çıkması konusunda teşvik eden kurgusal bir romandır. Akilah Azra Kohen, bilinen diğer adıyla Azra Sarızeybek Kohen, yerli edebiyata son dönemde büyük katkılar sunmuş bir yazardır. 2013 yılında çıkarmış olduğu Fi ile oldukça iyi sayılabilecek satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştır. Ardından 2014 yılında çıkardığı Çi isimli roman ile başarısını sürdürmüştür. 2015 yılında ise serinin üçüncü kitabı Pi’yi çıkararak başarısını yeniden taçlandırmıştır.

Fi, kimine göre bir roman, kimine göre kişisel gelişim kitabı, kimine göre ise psikoloji kitabıdır. Akilah Azra Kohen’in ilk kitabıdır. İki farklı yayınevi tarafından basılmıştır. İlk yayıncıda çok ses getirmese bile ikinci yayıncının baskısı ile başarıya ulaşmıştır. Yaklaşık 600 sayfadan oluşmaktadır ve basımı 2014 yılında Destek Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Fi

Nereden baksanız sayısız kitapçıda liste başı olan bir kitap Fi. Çok satanlar listesinde adını görmemiş olmanız şanssızlık olarak nitelendirilebilir. Bir serinin ilk kitabı olmasına rağmen hala sürekli olarak satılmakta ve kendisine okuyucu bulabilmektedir. Romanın iyi yazılmış veya iyi kurgulanmış olması kadar pazarlama çalışmalarının iyi yapılmış olması da bu başarısında önemli bir etkendir.

Akilah Azra Kohen’in Fi isimli romanı için birçok kişiden farklı düşünceler duyabilirsiniz. Bunun doğal olduğunu kabul etmeniz gerekiyor ve sırf çok satanlar listesinde yer aldığı için bu kitabı okumaya yönelmekten kaçınmanız gerekiyor. Popüler olandan uzak durmak değişik bir düşüncedir. Bu düşünceyi zaman zaman yerine göre ben de gerçekleştiririm. Çünkü gereklidir ama bir kitap için gerekli değildir.

Fi’nin satış rakamları romanın çok kaliteli olduğu mesajını vermez. Kaliteli olması başka bir şey, çok satılması başka bir şeydir. Bunu romanı hiçbir beklenti içerisinde bulunmadan okuduğunuzda rahatlıkla çözümleyebilirsiniz. Ancak eseri çok satanlar listesinde yer aldığı için büyük bir beklenti ile okursanız kendinizi tuzağa düşürmüş olursunuz. İstediğinizi veya beklediğinizi bir şekilde elde edemediğiniz için romanın yeteri kadar kaliteli olmadığını düşünebilirsiniz.

Fi Kitabını Neden Okumalıyım?

Yerli romanlar arasında Fi’nin farklı olmasını sağlayan birkaç özel nitelik bulunmaktadır. Fi’nin kurgusu oldukça iyidir. Kurgu açısından kitapta herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Kurgunun yanında hikayesi oldukça sürükleyicidir. Kitabın sayfa sayısının fazla olması gözünüzü korkutmasın çünkü ne zaman başladığınızı ve ne zaman bitirdiğinizi anlamayacak kadar romanı hızlı bir biçimde okuyabilirsiniz.

Fi için sıkça yapılan yorumlardan birisi ise bir hayat yolculuğu olmasıdır. Bunu teyit edecek birisi değilim ama kitabın içerisinde bir hayat yolculuğu bulabileceğinizi söyleyebilirim. Teyit edemeyeceğimi söyledim çünkü kitaptan yapacağınız çıkarımlar sonucunda benimle aynı düşüncelere sahip olamayabilirsiniz.

Kitap için teyit edilebilecek en önemli vurgu noktası kişinin kendini tanıma yolculuğu yapacak olmasıdır. Kitabın girişinde, kapağında, çeşitli noktalarda ve sunduğu kurgusal anlatımda bu vurgunun ön plana çıkarılmış olması boşa verilmiş bir mesaj değildir. Kitap sizi kendinizi tanıma yolculuğuna çıkartmak istemektedir ve bunu ama yanlışlarıyla, ama doğrularıyla başarabilmektedir.

Kitabın hedefi ve aynı zamanda başarısı ortaya koyduğu farkındalık hissiyatıdır. Kitap kurgusu içerisinde barındırdığı zıt karakterlerle bunu yakalamaya çalışmaktadır. Kitabın sonuna geldiğinizde bunun yakalanabildiğini fark edebilirsiniz. Bununla birlikte birbirinden farklı ve çeşitli karakterle bulunsa bile her noktada hikaye içerisinde bir sonraki sahnede neler yaşanacağını tahmin edebilirsiniz. Fi, eşsiz kurgusu içerisinde bu ayrıcalığı size sunmaktadır.

Romanın bir başka önemli niteliği ise entrikalar ile birbirinden farklı birçok unsuru bir araya getirebilmesidir. Bu unsurlar aşk, felsefe ve psikolojidir. Fi’yi bir aşk kitabı olarak adlandırabilirsiniz ama tanımlamada eksiklik yapmış olursunuz. Fi için felsefe kitabıdır demek çok abartıya kaçmak olur ama içerisinde felsefe de vardır. Fi’nin bir psikoloji kitabı olduğunu söylemezsiniz ama psikoloji eğitimi almış birinin kalemiyle yazıldığını rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Kısacası Fi, birbirinden farklı ve bağımsız birçok unsuru bir araya getirmektedir.

Anlatım Bozukluğu ve Aşırı Detay

Fi’yi okumanız için yukarıda belirttiğim pozitif durumların birçoğu sizin için geçerli bir neden olabilir. Fi sorunsuz bir roman değildir. Çeşitli sorunları veya eksiklikleri vardır. Bunlardan dikkat çekici olanlar belki de kitap konusunda tüm düşüncelerinizi yerle bir edecek kadar güçlüdür.

Fi çok satan bir kitap olmasına rağmen ciddi oranda anlatım bozukluğu içeren cümlelere sahiptir. Bu belli oranda kitabın akıcı bir biçimde okunmasını etkilemektedir. Bu konuya herkes takık olmaz ama çok satanlar listesinde olan bir kitabın bu derece fazla anlatım bozukluluğuna sahip olması size rahatsızlık verebilir.

Anlatım bozukluğu dışında sizi ciddi ciddi rahatsız edebilecek bir diğer unsur ise karakterlerden olaylara kadar birçok şeyin aşırı detaylı bir biçimde anlatılmasıdır. Bu detaylar yerine göre iyi olsa bile bazı konularda can sıkıcı olabilmektedir. Cinsellik içeren noktalarda aşırı detaya inilmesi Fi’yi okuyan birçok kişiyi fazlasıyla rahatsız etmiştir.

Kitabın eleştirilebilecek bir diğer noktası ise aynı düşüncelerin sık sık tekrar edilmesidir. Kitap size bir mesaj vermeye çalışmaktadır. Bu doğrudur ama bunu yaparken tekrarlara girmesi, aynı şeylerden veya benzer şeylerden söz etmesi hikaye örgüsü içerisinde tekrara girilmesine neden olmaktadır. Fazla karakterin olması, her karakterin kendi iç dünyasına doğru yolculuk etmeniz bile bu rahatsızlığı ortadan kaldırmaya yetmemektedir.

Fi size farklı bir okuma deneyimi sunacaktır. Bu kitabı neden okumalıyım sorusuna verilebilecek en iyi cevap okuyucusunu kendini tanımaya yönlendirmesi olabilir. Bunun yanında belki hepimizin görmezden geldiği bir konuyu gün yüzüne çıkarıyor. İnsanın bir şeyleri elde etmek için neler yapabileceğini bize gösteriyor. Eğer kitaptan maksimum verim almak istiyorsanız dikkat etmeniz en önemli nokta karakterlerdir. Karakterleri iyi anladığınız ve detayları iyi analiz ettiğiniz sürece kitapta anlatılanları daha iyi anlayabilirsiniz.

Hepinize iyi okumalar.

 

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

You may also like...

Yorum yapıp katkı sağla...