Fedakarlığın önemi: Gerektiğinde sorumluluk alabilme

F

Fedakarlık bazı insanlar tarafından boşa bir caba ve hatta yer yer aptallık olarak görülmektedir. Bu insanların hayatlarında elde ettikleri değerler oldukça sınırlıdır. Mutlaka kendilerine ait bir mutluluk alanları vardır ve orada kalmaktan keyif alıyorlardır.

İnsanların hayat deneyimleri birbirlerine göre farklılık gösterse bile hayatın akışı içerisinde mecburiyetten dahi fedakar olman gereken anlar olacaktır. Bu tür fedakarlıklar sana çok fazla seçim şansı bırakmasalar bile bu fedakarlığın zorunlu olduğunu görmek istemeyebilirsin. Aslında bulunduğun durumdan kurtuluş görmen gereken fedakarlık ile mümkün hale dönüşebilecektir.

Fedakarlığın Önemi: Sorumluluğa Markaj

Birlikte bir senaryo oluşturalım. Bu senaryoyu dilediğin gibi çeşitlendirmek mümkündür. Bir insan hayal edin, aniden gelen bir haberle hayatında yeni kararlar alması gereksin. Bu insanın alacağı kararlar hayatının seyrini değiştirecek durumdadır.

Alınan haber sonrası artık bir karar vermen gerekmektedir. Yoluna devam edebilmek için sayısız seçeneğin arasından fedakarlık yapman gereken en doğru seçenek olabilir. Fakat sen bunu görmezsin veya görmek istemezsin. Bunun için birçok farklı neden sayılabilir ama genelde gerçek budur. Kurtuluş sorumluluk alıp fedakarlık yapmakta olsa bile sonunda “bir kayıp” olacağı için insan bunu görmek istemez.

Bir anda gelen yeni bir haberle bir şeylerin kararını vermek zorunda kalırsan sana tavsiyem strese girmeden bu işi halletmeye çalışmaktır. Strese girersen problemin büyümesini sağlarsın. Asla kendini problemi çözme aşamasında bulamazsın. Kafanın içinden türlü türlü hikayeler uydurursun ve bulunduğun durumundan kurtulmak için gerekli adımları atamazsın.

Ortada bir sorun varsa bu problemi çözebilecek en doğru atmayı düşünmelisin. Bu noktada kararsız kalacağın en büyük anlardan birisi problemin çözümü için fedakarlık yapmanın gerekli olmasıdır. Bu tür bir sorumluluktan kaçmayı asla düşünmemelisin. Eğer bunu yaparsan söz konusu problemi çözmek yerine onu öteleyip duracağını bilmelisin.

Sorumluluk Alıp Fedakarlık Yapma Zamanı

Fedakarlık önemlidir çünkü hayatta görüp görebileceğin en ilginç öğrenimlerden birisidir. İşin bir diğer ilginç yanı ise insanların bunu öğrenmekten olabildiğince kaçmasıdır. İnsanların büyük bir kısmı yaşadığı problemleri fedakarlık yaparak çözmeyi asla düşünmezler.

İnsanların fedakarlıktan bu kadar uzaklaşmasının genel nedeni ise kayıp ile özdeşleşmesidir. Başarılı bir hayata sahip olmak isteyen kişilerin görmezden geldikleri en önemli konulardan birisi fedakarlıktır. Hayatının başarılarla dolu olmasını istiyorsan belirli anlarda fedakarlığın gerekli olduğunu bilmelisin. Bunu yapmayı reddettiğin sürece hayal ettiğin başarılı hayata kavuşman mümkün olmayacaktır.

  • En büyük hayali arzu ettiği üniversiteyi kazanmak olan bir öğrenciyi düşünün. Önünde zaman olmasına rağmen bu zamanın büyük bir kısmını ders çalışmaya ayırmayan öğrencinin bunu yapabilmesi mümkün müdür? Bu öğrencinin günlük yaşantısındaki zamandan fedakarlık etmesi gerekir.
  • En büyük hayali çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek olan bir anne düşünün. En gerekli olduğu dönemlerde çocuğuyla ilgilenmek yerine bir yerlerde çalışarak daha fazla para kazanmayı düşünmesiyle bu hayali gerçekleştirmesi mümkün müdür? Bu annenin çalıştığı işi bırakıp en büyük idealini gerçekleştirmek adına çocuğuyla ilgilenmesi gerekir.
  • En büyük hayali kendi işini kurmak olan birini düşünün. Günlük yaşantısını hayali olan iş için gerekli olan yatırıma ve öğrenime ayırmayan birisinin bunu yapabilmesi mümkün müdür? Sanırım cevabı biliyorsun, bu kişinin hayal ettiği işe sahip olması mümkün değildir çünkü ihtiyacı olan zaman için bazı fedakarlıklar yapmayı ihmal etmektedir.
  • Günde en az 100 sayfa kitap okumak isteyen bir kişiyi düşünün. Okul veya iş, televizyon izleme, bilgisayarda vakit geçirme, akıllı telefondan sosyal medyada takılma gibi uğraşlara sahip bir bireyin gerekli zamanı kitap okumaya ayırmadığı sürece bunu gerçekleştirebilmesi mümkün müdür? Artık cevabı biliyor olmalısın, diğer hobilere ayrılan süreden fedakarlık yapmadığı sürece bir kişinin günde 100 sayfa kitap okuması pek mümkün değildir.

Vermiş olduğum bu örnekleri çok daha farklı bir biçimde sana aktarabilirim. Ufak fedakarlıklar olmadan büyük başarımlar elde etmek pek mümkün değildir. Hedefin ne olursa olsun fedakarlık yapman gerektiğinde bunu başarmak zorundasın.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...